Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 22-10-2008, 10:26
floris floris is offline
Junior member

Exclamation err 99/eos 10D

Deci,so luam de la inceput,datorita problemelor de ieri seara...sa sters postul...21.10...o superba vreme de toamna,eram in parcul central si dupa ce am tras vreo 300 de cadre ce sa vezi:err 99; aparatu blocat pe err asta,nu mi'am facut mari probleme crezand ca am aglomerat cartea de memorie,sperand ca ajung acasa si o golesc remediind astfel problema,dar surpriza err99 persista in continuare,fuguta pe google si ce sa vezi...o gramada de utilizator de CANON loviti de aceasi eroare,binenteles ca idei si pareri cu caru...dar nimik din ceea ce am gasit nu mi'a rezolvat problema,asa ca am recurs la alte arme: service canon cluj,nu am gasit,dar am gasit:www.reparatiifoto.com,am sunat si la celalalt capat o voce nonsalanta care imi spune ca imi poate lua de pe suflet orice problema legata de foto...
err99 canon eos 10 D;ii zic eu...
-ha ha ha,se face,380 ron+ 120ron constatarea
euk,dar ati putea sa'mi ziceti care este problema?
el:secret de FABRICATIE,iti zic dupa ce il rezolvam...
Dupa aceasta discutie cu amabilul domn am recurs la ce'a dea 2'ua arma;Vechi amic de familie,Mare fotograf care mie imi inspira cea mai mare incredere in acest domeniu:Nicu Cherciu.Da,stie de aceasta problema dar nu stie rezolvarea,el fiind utilizator de NIKON,dar mi'a promis ca se intereseaza si ca ar fi varianta de al trimite la Budapesta la Canon...;Cireasa de pe tort o pune unchiul meu din Montreal (Canada),deja intrand in fusul lui orar il sun...i spun despre ce este vb si incepe si el sa sape,la sfatul lui reinstalez EOS10DFirmware201E,bineinteles ca nimic...Nu vreau sa va mai plictisesc si inchei aici...astept AJUTORUL VOSTRU!
Reply With Quote

Old 22-10-2008, 10:29
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

Am facut si eu un topic despre, pentru ca vroiam sa-ti raspund de aseara dar au fost ceva probleme tehnice cu site-ul.

Ti-a murit obturatorul, asta s-a intamplat. Toate obturatoarele au limita lor, nu stiu exact cat este garantat 10D-ul, dar nu mai mult de 50.000 - 100.000 de cadre (cred eu). La service il vor schimba.

Sa-mi spui si mie cate declansari are, eventual de unde l-ai cumparat si cand.

dM
Reply With Quote
Old 22-10-2008, 10:37
floris floris is offline
Junior member

declansari are mult peste 100000 ,al meu unchi la cumparat de nou...chiar la aparitia lui pe piata,eu l'am primit cam de un an shi am aprox 20000 numai eu...PS ti'am lasat 1 MP
Reply With Quote
Old 22-10-2008, 13:10
marian_radu's Avatar
marian_radu marian_radu is offline
Senior member

Tin minte ca am patit-o si eu. Era de la card, care dupa putin timp a crapat.
Pe net se dau mai multe posibile explicatii pentru aceasta eroare: probleme cu declansatorul, contacte mudrare intre corp si obiectiv, card de memorie defect,...

http://www.richardsnotes.org/archive...ontact-points/
Old 22-10-2008, 22:19
floris floris is offline
Junior member

Multumesc Marian,linkul care mi l'ai trimis tu este printre primele care le'am gasit si bagat inseama pe net...am facut tot ce se putea face acasa.
Reply With Quote
Old 23-10-2008, 04:47
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

Asa cum ti s-a mai spus, si cum ai gasit pe net, err99 este o eroare generica. Cei de la service nu au cum sa iti spuna cauza, decat dupa ce vor constata unde s-a produs defectiunea.
Reply With Quote
Old 23-10-2008, 10:22
floris floris is offline
Junior member

Tocmai asta'i motivul pt. care nu am incredere in ei,ioanci,dar problema e ca nu stiu unde sa ma duc cu el...eventual ma ajuta cineva de aici...

Last edited by floris; 23-10-2008 at 10:32..
Reply With Quote
Old 23-10-2008, 10:38
floris floris is offline
Junior member

Exclamation

Aici va prezint mail'ul trmis catre service foto si raspunsul lor uimitor:
Marca:
canon
Tip aparat:
eos10D
Defectiune:
error 99
Reparatii anterioare:
da
Observatii:
dupa care as vrea un toaletaj total

Va astept cu placere. Costul total al reparatiei este de 380 lei, din care taxa de verificare este de 120 lei.
Cu stima,

ZENO REINHARDT
www.reparatiifoto.com
Reply With Quote
Old 23-10-2008, 10:57
marian_radu's Avatar
marian_radu marian_radu is offline
Senior member

Incearca la Canon Romania, in Bucuresti (desi am auzit ca sunt cam acri)
Old 23-10-2008, 17:00
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

http://crisprofessionalservices.ro/

Cris Professional Services - Service autorizat Canon
Adresa: Campia Libertatii 35-37, Sector 3, Bucuresti
Telefon: 324.62.81 / 324.62.85

Am avut o problema la obiectivul din kit la 450 D, si m-au rezolvat in 4 zile. Au suportat si cheltuielile de transport (camera fiind in garantie). Nu am ce sa le reprosez, nici macar acreala, dialogul telefonic purtandu-se civilizat.
Reply With Quote
Old 23-10-2008, 18:23
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

E clar obturatorul. Schimbul il face numai un service autorizat. Eu zic ca scapi ieftin. Pe mine la nikon m-a costat aprox 12 mil si l-am schimbat undeva la 200000 declansari. Partea pozitiva este ca am garantie la lucrare. Partea nasoala e ca te poate lasa cu un ochi in soare si unu in vizor cand ti-e lumea mai draga...
Old 23-10-2008, 19:03
floris floris is offline
Junior member

da...azi l'am lasat la Dr.,un baiat cu multe recomandari si dupa o discutie cu el de circa 20 min,m'am decis sa il las pt a rezolva problema...desi intre timp(azi) ma bate tare gandul de 1 upgrade...eu m'am gandit la 1 40D+ef 17-85 is usm,am gasit varianta asta la cineva din bucuresti la 900euro...e o singura problema,tipul nu livreaza decat in bucuresti...eventual daca mai aveti alte recomandari pana in 1000e,astept cu drag,40D e nou...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules