Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-10-2008, 23:51
cimpuducu cimpuducu is offline
Member

Photoshop RAW galben - Again...

Iar trebuie sa apelez la rabdarea si bunavointa voastra. Mi-ati explicat ce se intampla cand lumini de diferite temperaturi se amesteca, cum sa le reduc efectele sau sa scap de ele. Dar de ce acelasi raw deschis cu un kkt de utilitar de pe CD-ul aparatelor Canon este mult mai aproape de adevar ca si culori decat daca-l deschid cu Camera Raw-ul din photoshop, asta nu mai pot sa pricep nici cum...

Va rog sa priviti la urmatoarele 2 exemple: in primul, raw-ul e deschis cu ZoomBrowserEx de la Canon si avem culori cat de cat apropiate de realitate. In al doilea, acelasi raw nemodificat este deschis cu Photoshop CS3 (Camera Raw 4) care-l si galbeneste pe loc, baterie foc, foc! Asta inainte de a face nici cea mai mica modificare posibila in oricare din valori.

Poate photoshop-ul mea avea ceva setari de-a pixu si de-aia mi-am zis sa-l reinstalez, dar fara succese...

Acum ma uit ca un tamp si tot compar cele doua exemple si nu-mi vine altceva-n minte decat aceste versuri de-ale lui Pitits:

"Asa e soarta boului, vitel adult,
Sa stea la poarta noului, nitel mai mult."

Sper sa nu ma lasati prea mult. Va multumesc.

Last edited by cimpuducu; 07-10-2008 at 00:01..
Reply With Quote

Old 06-10-2008, 23:52
Member

Old 06-10-2008, 23:53
Member

Old 07-10-2008, 08:49
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Cred ca pe undeva ai mai pus o asemenea problema si ti-a explicat the rookie cam cum vine treaba. Folosesc si eu atat ZoomBrowser, dar numai ca browser fiindca e foarte bun, are mai multe posibilitati decat alte browsere, cat si Camera RAW.Iti scapa insa un lucru: faptul ca doar vezi pozele in ele nu inseamna nimic. De fapt fisierul RAW este chior, nici n-ar trebui sa-l vezi, dar fiecare din softurile astea are cate un program menit sa-ti arate cat de cat poza si, bineinteles ca fiecare lucreaza altfel. ZoomBrowser are si el ceva editare RAW, dar e slabuta de tot, doar asa sa zici ca are, spre deosebire de Camera RAW care este un editor puternic. In consecinta: daca nu purcezi la setarea diferitilor parametri ale Camerei pentru a da culoare, luminozitate etc. poza va arata asa cum este in exemplul tau. Pe undeva the rookie a explicat cum se foloseste Camera RAW.
Reply With Quote
Old 07-10-2008, 08:54
Untitled's Avatar
Untitled Untitled is offline
Junior member

Cred ca are el niste setari de autoadaptare. Vezi ca ai in coltl din dreapta sus, la TAB-urile alea, o optiune cu Default camera RAW. Ceva de genul asta. Si eu am observat ca denatureaza un pic culorile...
Vezi ca petele alea rosii - cred ca ti'ai dat seama - sunt avertizare la supraexpunere respectiv subexpunere. Se activeaza de la histograma de acolo.
Old 07-10-2008, 09:27
cipanu cipanu is offline
Member

1. cand ai mixtura de temperaturi de culoare, la fata locului sa ai un cartonas alb cu tine care sa-l fotografiezi, dupa care ulterior iti faci balansul de alb sau chiar on-site custom WB. Albul fotografiat sa fie in proportie mai mare de 80% din imagine.
2. http://labs.adobe.com/wiki/index.php/DNG_Profiles - profile bune, mai ales cele faithfull.
3. ACR 4.5 / Lightroom 2.0, 2.1 beta.
4. setarile default de la ACR sunt de kkt
5. calibreaza-ti aparat-monitor. Cauta un Machbet Colorchart si printeaza-l la un lab photo. Fotografiaza-l in cea mai plata lumina posibila si cu cat mai putine reflexii. In camera raw la calibration incepi sa te joci la culori pana iti iese culoarea asemanatoare vizual cu cea din print.

Last edited by cipanu; 07-10-2008 at 09:29.. Reason: speel check
Reply With Quote
Old 07-10-2008, 18:15
Member

Da Rudi, iti multumesc, ai dreptate. Mi-a explicat Rookie odata. Insa, acum problema e oarecum alta si mie intradevar imi cam scapa: de ce nu vad pozele LA FEL atat in Camera RAW cat sin ZoomBrowser? Pe cat de simplu pe atat de ciudat. D-le, daca-s rele, atunci sa fie rele in ambele Viewere / editoare sau ce o mai fi ele.

Untitled, mersi pt ponturi dar din pacate setarile de la camera raw erau toate la default, nu am modificat nimic pe-acolo.

O sa incerc acum alta versiune de Camera Raw, respective ceva profile din ce mi-a recomnadat Cipanu, sa vedem, da de-o fi de-aici problema.

Va multumesc pentru ajutor.
Old 07-10-2008, 18:39
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Frate, nu mai inteles! Atata timp cat nu faci nicio interventie este normal sa arate altfel fiindca sunt doua programe cu doua softuri diferite, fiecare lucreaza cum a fost conceput, Canon-ul stie ca pozele lui ies intr-un fel si le ajusteaza in consecinta in ZoomBrowser, acesta fiind un program proprietar Canon, pe cand Camera RAW este un program de editare valabil pentru fotografii facute si de aparatele altor branduri, incat are si el propriile lui setari, el, practic, nu stie cu ce are de aface asa ca iti ofera o imagine cat mai apropiata de ceea ce crede ca ar fi normal. Pana nu treci la editare repet este o situatie normala.
Reply With Quote
Old 07-10-2008, 19:23
the rookie the rookie is offline
Senior member

... si am zis ca n-o sa ma bag niciodata in ultimele doua taburi ale ACR... nu sint pentru noi, astia mai ageamii asa...

Daca insa doriti cu tot dinadinsul sa va prindeti urechile cu adevarat, atunci puteti sa atribuiti setari diferitelor aparate, functie de ceea ce "vedeti", DUPA ce va veti fi reglat monitoarele si/sau spatiile de culoare printare la mama lor... REPET: aceste doua taburi nu sint pentru oricine, asa ca nu va apucati la joaca cu ele, decit daca mincati Photoshop pe piine!!!

asa si aici puteti incepe reglajele pe mire de control (sau cartoane colorate) cu sonde de analizat si alte marafeturi similare

dupa aia le salvati pe rind si cu mare rabdare ca preseturi... pentru Canon, Nikon, Leaf, Sinar... sau ce draci de camere mai aveti prin gradina...

si, pentru Dumnezeu, nu uitati la compresia finala de tabul cel mai important... de care am mai vorbit cu alta ocazie...

Last edited by the rookie; 07-10-2008 at 19:25..
Reply With Quote
Old 12-10-2008, 12:55
Member

Multumesc Rookie. Parca, parca ceva mai bine. Mai ales cu acea setare "Use Document Color Profile". Multumesc inca odata tuturor.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules