Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 29-06-2009, 20:20
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

Materiale softbox

Salutari,

M-am apucat sa construiesc un softbox cu latura de 45cm. Am auzit ca pentru faţa este de preferat Ripstop Nylon. Pentru laterale nu stiu ce sa folosesc, sa fie destul de dens sa nu iasa lumina. Stie cineva unde pot gasi materialele, in special tesatura de nylon? Am auzit ca pe Lipscani sunt tot felul de magazine cu materiale, si urmeaza ca zilele astea sa trec pe-acolo. Totusi, daca as avea o "tinta" stiuta dinainte mi-ar fi mai usor.

Numai bine,
Bogdan

-Nikon 18-105 f/3.5-5.6 VR-
-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote

Old 30-06-2009, 21:20
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

eu as zice sa cauti unul nou de firma. am incercat si eu sa fac tot felul de improvizatii si am ajuns la concluzia ca iesi mai ieftin asa... ma gandesc ca nu ai cum sa-l scoti la fel de rigid ca unul profi si ar fi mai ieftin din magazin. sper ca nu te-am debusolat dar am si acum debaraua plina de tevi si panza destinate unui cort de produse pe care nu l-am folosit niciodata. profesional e mai bine...
Old 30-06-2009, 21:33
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Nu m-ai debusolat deloc. Totusi nu am acum 200-250 Ron pentru un softbox. Oricum, e si placerea mai mare cand il faci cu mana ta, si din ce vad pana acum, lucrarea merge bine. Cadrul fetei este surprinzator de rigid(m-a mirat si pe mine a ca a iesit asa de "inchegat"). Bratele lateralelor sunt prinse flexibil la baza, pentru ca vreau sa-l fac portabil. O sa fie mult velcro implicat in treaba asta, dar cred ca o sa iasa bine. O sa pun imagini cu el in momentul in care il termin.

-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 09:01
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

Ok, lucrul manual e .... NICE cum ar spune neamtul si cum toti am facut la scoala ore de gen, inteleg..... Dar totusi:

http://www.fotohobbyshop.ro/produse/detalii/2818/

sau pentru blitz portabil:

http://www.fotohobbyshop.ro/produse/detalii/1041/-.html

sau mai ieftin pt studiou:

http://www.fotohobbyshop.ro/produse/detalii/1042/-.html

ultimul mi se pare decent la pret. Oricum abia astept sa vad cum iti iese (si nu o spun cu rautate).
Old 01-07-2009, 11:16
mihailo mihailo is offline
Senior member

Bogdan, cauta si pe strobist.com, gasesti acolo tot felul de dracii, care de care mai inventive. Vezi si linck-urile pe care le dau baietii. Si da, ai dreptate, parca mai placut este sa ti le construiesti tu singur, mai ales daca ai si putina indemanare. Parca satisfactia este mai mare. Iti zic asta din experianta. Eu mi-am facut un servoblit dintr-o casoleta, de exemplu, si functioneaza excelent. Pentru un softbox la blitul pricipal, cel de pe aparat, am folosit tot o casoleta, pe masura, in interior i-am dat cu "bronz" argintiu iar fatada am taiat-o din coala de calc. Si m-a costat aproximativ 1 leu!

Last edited by mihailo; 01-07-2009 at 11:23..
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 11:41
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

@coolcatdesign: Nici macar atat. Ce pot sa spun, viata de student "somer" e grea. Am alte prioritati in ceea ce priveste banii deocamdata. M-am apucat de asta pentru ca am zis: Am intrat in vacanta, am niste materiale pe-acasa, hai sa ma apuc sa-l fac. Daca iese, bine, daca nu... Placerea de a fi lucrat la el ramane.

@mihailo: Asa e, iesi mult mai ieftin decat ce gasesti pe piata. Cand ma gandesc ca un amarat de mulaj de plastic alb, numit bounce, costa 70 lei, incep sa realizez cat fura unii.

Fata puteam s-o fac dintr-un tricou alb de bumbac, dar din cate am vazut, lumina nu e distribuita uniform pe suprafata lui, iar prin el se vede hotspot-ul flash-ului. Tesatura e prea rara pentru aplicatii de genul asta. De-aia trebuie sa gasesc ripstop nylon.

-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 14:00
Senior member

Nu, cu asa ceva pierzi multa lumina. Incearca o tesatura mai subtire ( ca sa ai, totusi, lumina din destul) si blitul il pui sa bata invers, spre interior. Conditia de baza este ca peretii interiori ai cutiei sa fie vopsiti cu ceva alb/argintiu, sau tapetati cu foita de aluminiu ori cu asa-zisul staniol. Si aici inca alte chestii: daca mototolesti folia reflectorizanta, inainte de lipire, vei avea o lumina si mai difuza; daca ii faci "capacul" detasabil, il poti folosi si pe post de umbrela, cu lumina ceva mai dura, dar oricum, mai difuza decat a unui blit direct; daca in interior montezi si un bec de 15-25w, cu un intrerupator extern, tocmai bine poti sa faci aranjementele de lumina dupa pofta inimii si a ochiului, inainte de declansare. Si inca alte cele multe improvizatii. Ca dor romani suntem, nu?!

Last edited by mihailo; 01-07-2009 at 14:14..
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 14:03
nashul nashul is offline
Senior member

eu as zice ca ar trebui sa invatam sa folosim lumina naturala.asa cum e si atit cit e.
------------------
takumar 50mm, f1.8, m42
danubia 135mm, f2.8, m42
carl zeiss jena 135mm, f4, m42
pentax 18-55mm, kit
nikkor 28-105mm, 18-200mm, 70-300mm, 50mm, 16mm
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 14:17
Senior member

Cu asta cred ca suntem cu totii de acord, exceptand lucrarile de atelier/studiou. Cred ca lui Bogdan pentru asa ceva ii trebuieste boxul respectiv.
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 14:26
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Mihailo, problema cu bumbacul nu este faptul ca e prea gros/subtire, ci ca tesatura lui este foarte rara. Ripstop Nylon-ul este materialul din care se fac softboxurile "de firma". In interior poate sa fie fara problema bumbac, atat timp cat peretii exteriori sunt netranslucenti.

Materialul de pe fata o sa se poata desface, o sa fie prins cu arici pe cadru. Defapt, cam tot materialul o sa fie prins cu arici peste tot, deoarece bratele "piramidei" se vor putea strange pe baza(pe diagonala). Astfel locul ocupat va fi doar locul ocupat de cadrul rectangular al fetei. Nu e nevoie de bec inauntru, pentru ca am lumina de modelare pe flash.

Acum sunt la partea in care trebuie sa-i gasesc solutia pentru gura blitz-ului. Am incercat un cadru rectangular, mai mare decat capul flash-ului, tapetat cu burete. E greu de prins, si ma complic prea mult. Ideea la care lucrez acum este urmatoarea: ca la softurile de firma, intrarea flash-ului va fi circulara. Tot ce trebuie sa fac e sa gasesc teava de PVC la marimea respectiva, si sa-i construiesc suportul pentru trepied, dintr-o tabla groasa.

@nashul: Complet de acord, dar sunt si unele situatii in care ai nevoie de lumina artificiala.

-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 14:52
Senior member

Ia arunca un ochi si p-acilea:

http://www.youtube.com/watch?v=vGfot...eature=channel
Reply With Quote
Old 01-07-2009, 14:57
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote
Old 07-09-2010, 10:48
Mihaiarte Mihaiarte is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by Bogdan Boeru View Post
Salutari,

M-am apucat sa construiesc un softbox cu latura de 45cm. Am auzit ca pentru faţa este de preferat Ripstop Nylon. Pentru laterale nu stiu ce sa folosesc, sa fie destul de dens sa nu iasa lumina. Stie cineva unde pot gasi materialele, in special tesatura de nylon? Am auzit ca pe Lipscani sunt tot felul de magazine cu materiale, si urmeaza ca zilele astea sa trec pe-acolo. Totusi, daca as avea o "tinta" stiuta dinainte mi-ar fi mai usor.

Numai bine,
Bogdan
salutare. Si eu sunt interesat de acest material. Din pacate in Galati, Braila sau Vrancea nu exista asa ceva. Se gaseste undeva?. MErci
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules