Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 20-11-2007, 15:56
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

Sugestii kit studio

As dori sa continui cu ceea ce vreau sa fac..iar pasul urmator il reprezinta achizitionarea unor lumini pt studio...Eu ma gandeam la 2 softboxuri mai mari..in primul rand..niste lumini destul de puternice,1-2 umbrele, dar nu cunosc o firma buna, nu stiu ce sa-mi iau si cam la cat ma ajunge sa stiu cam cati bani trebuie sa strang.Pe langa luminile din kit, pt declansare de ce este nevoie?
Si o intrebare..cam aiurea dar..pt low-key..e nevoie de lumini mai slabe sau de softboxuri mai "groase" sa zic asa, si se mai regleaza din distanta fata de subiect plus PS?

Multumesc anticipat.
Reply With Quote

Old 20-11-2007, 16:33
the rookie the rookie is offline
Senior member

Totul depinde de cit timp si pricepere esti dispus sa investesti. Daca n-ai trei miini stingi, boxuri iti poti confectiona singur. Pentru low key ai nevoie intre altele de panouri absorbante, adica negru mat. Doresti sa lucrezi film sau digital? Cu filmul e mult mai greu cu calitatea luminii, dar iti da rezultate bune, in special formatul mare. Cu digitalul nu mai are importanta dotarea materiala, fiindca poti sa faci aproape orice in camera raw si apoi in photoshop, dar calitatea este standard-mediocra. Indiferent de marca de aparat folosit, esti limitat la marimea poster (calendar), ceea ce este cam la limita cropuirii, pentru orice "ziar" mai rasarit acolo.
Reply With Quote
Old 20-11-2007, 20:21
Senior member

Timp sunt dispus sa investesc nelimitat, dorinta sa fac asta , la fel .pricepere zic ca am, progrese am facut intr-un an de zile, deci mintea imi merge.
Lucrez pe digital, am un canon 350D, 50mm-f1.4, 17-40mm-f4 si 135mm-f2, care cred ca snt f bune, calitativ ma refer si pe care mi le-am luat tocmai pt portrete (mai putin 17-40mm).Nu vreau sa fac foto pt reviste..sau poate nu inca, am o idee pe care as prefera sa nu o spun decat pe privat (fara suparare pt colegii de galerie ) dar care se face intr-un studio, iar pt un book la vreo fata pe un format maxim A4 e f bine, zic eu.
As vrea totusi sa-mi iau un kit bun, complet si sa mai iau daca e nevoie ceva pe langa.Prefer sa dau un ban in plus dar sa am calitate, chit ca muncesc pt asta si 1 an (grea boala asta cu foto).
Multumesc.
Reply With Quote
Old 20-11-2007, 22:21
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

Bun postul, de cateva saptamani ma gandeam sa il incep eu dar niciodata nu am avut timpul necesar. Si eu sunt interesat de aceeleasi lucru si in mod special daca poate sa ne explice cineva diferenta intre blitzuri si lumina continua. In special pt fashion ma intereseaza. Apoi vin intrebarile legate de sincronizare.
Eu in prezent lucrez cu un Olympus E330, nu am slave la el, dar astept sa apara Olympus E3 (care din cate stiu eu are slave). Cum se pot lega mai multe blitzuri pe slave sau pe radio. Multumim anticipat pt raspunsuri! Stiu ca pt cei care sunt obisnuiti cu lucrul in studiou pot parea puerile intrebarile noastre, dar pt noi este un domeniu nou si avand in vedere ca implica ceva costuri am prefera sa putem sa alegem cea mai avantajoasa varianta...
Old 20-11-2007, 23:24
allen_g30's Avatar
allen_g30 allen_g30 is offline
Senior member

eupt oment mi-am luat asta si imi este momentan suficient. ca fundaluri (numai pentru foto de produs)folosesc material backlit printat cu diverse culori. pt portrete, inca mai invatz, dar ca sa nu fie incestitia f mare, am fost la ikea si am luat niste panze negre, portocalii, verzi, cu o textura ca cea de sac dar f f fina, si f absorbante de lumina (nu reflecta f mult).
daca vrei sa dai din prima un ban serios, iti recomand un minim 1000W. declansator... un electra pe IR este suficient, daca tragi la interior, daca vrei sa iesi cu liminile si afara... atunci comanda radio (vezi la F64).

pt portret.. cred, repet, cred ca asta ar fi OK.

astept si alte pareri, chiar e un thread interesant.

Last edited by allen_g30; 20-11-2007 at 23:26..
Reply With Quote
Old 21-11-2007, 06:32
shootme's Avatar
shootme shootme is offline
Senior member

Un rezumat interesant, in mai multe episoade, asupra luminii de studio aici
Old 21-11-2007, 22:56
Senior member

alte sugestii de un kit complet mai bunicel? 2 SB mai mari, umbrele, stative, blitzuri de vreo 500w ...?pe mine cam asta m-ar interesa..
Reply With Quote
Old 03-12-2007, 11:00
Senior member

... chiar nu poate nimeni sa-mi recomande cva mai de doamne-ajuta?
Reply With Quote
Old 03-12-2007, 12:54
Gabi Udrea's Avatar
Gabi Udrea Gabi Udrea is offline
Senior member

http://www.hedler.com/produkte/overview-e.html
Old 03-12-2007, 15:17
Gabi Udrea's Avatar
Senior member

Sau asa > http://www.henselusa.com/products.html

Te orientezi. Mai rau e cand afli preturile.
Old 03-12-2007, 16:06
Senior member

am vzt...ce scoruri..cu cat mai multzi watti cu atat mai mare pretu ...desi nu cred ca stau in 1000w momentan.
crezi ca e o solutie mai buna sa le iau pe bucati? ma interesau mai mult 2 softboxuri decat 2 umbrele..sau poate toate 4... si niste lumini cam pana in 500W dar sa fie de la aceeasi firma...ca sa nu se incurce firele ?
multumesc

Last edited by Mircea Marinescu; 03-12-2007 at 16:11..
Reply With Quote
Old 03-12-2007, 16:30
Gabi Udrea's Avatar
Senior member

Nu stiu, s-ar putea ca pe bucati sa ajunga la un pret mai mare decat daca gasesti un set.

Uite o idee > http://www.f64.ro/det.php?id=358&pid=5143

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules