Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-09-2007, 09:43
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

De aceea si intentionam sa-l iau, nu cred ca o sa ajung curand la peste 2000 m altitudine. Si mai ales ca este un bridge la care daca ai zgariat lentita il poti arunca...
Reply With Quote
Old 20-09-2007, 10:14
Hoinarul Hoinarul is offline
Member

Fitrul UV este un simplu cristal optic transparent ce desfasoara o eficienta actiune de blocare a rezelor ultra-violeteIntr-adevar e mai ieftin decat un obiectiv,dar ajuta in special pe munte la mare inaltime unde este o intensa radiatie ultra-violeta.Mult asemanator filtrului UV din punct de vedere practic este filtrul SKYLICHT ce se distinge de acesta printr-o usoara colorare rosiatica.SKYLICHT se poate folosi de exemplu cand cerul este acoperit(nori retin o parte importanta a spectrului luminos de culoare rosie).Deoarece amandoua influenteaza foarte putin asupra imagini se pot folosi in permanenta si ca protectie a lentilei frontale a obiectivului.
Reply With Quote
Old 21-09-2007, 15:22
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Pana la urma am luat si un filtru UV, chiar daca eram in criza de bani, pentru ca este mai important obiectivul. 400mii Hoya 58mm.
Reply With Quote
Old 03-12-2007, 17:32
banderas23 banderas23 is offline
Junior member

Buna seara! Vreau sa va intreb si eu ceva: la un panasonic fz50 (55 mm) as putea sa folosesc un filtru de polarizare circulara Hoya Slim Pro1 Digital 55mm ?? De ce va intreb asta? Pentru ca in explicatiile lui am gasit:

- ... destinat exclusiv aparatelor foto digitale
- se recomanda a fi folosit mai ales la aparatele foto reflex (SLR) AF.
- Aceste filtre sunt special tratate pt. a da rezultate optime atunci cand sunt folosite pe aparate foto digitale.

Aceeasi intrebare o am legata si de filtrul UV Hoya HMC Pro1 DIGITAL 55mm.

Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
Old 05-12-2007, 14:06
gelu's Avatar
gelu gelu is offline
Senior member

M-am apucat si io de un curs , si acolo am invatat de ce la SLR-uri se utilizeaza filtrele de polarizare circulare si nu cele liniare.
Oglinda, undeva pe suprafata ei este transparenta si lasa sa treaca aproapa toti parametrii vizati prin obiectiv, catre sistemul electronic de masurare al aparatului, care se afla undeva in partea inferioara a carcasei.Zona de transparenta este polarizata liniar, iar daca pui un polarizator liniar suplimentar, exista sansa in proportie de 80 % ca polarizarile liniare sa se intercaleze si sa blocheze toata unda luminoasa pe care o reflecta subiectul.In consecinta aparatul masoara numai magarii, nu vede nimic.Pe cand cu un circular, se elimina riscul suparpunerii, apartul mai citeste ceva.

Fitrele uneori sunt bune, dar intotdeuna cand lumina trece printr-un mediu suplimentar (geam chior, lentila, apa si nu in ultimul rand aer) sufera modificari, care se vad prin pierderea calitatii imaginii (contrast, saturatie, sharp).Obiectivele bune (adica scumpe) sunt corectate (tratate) si calibrate pentru a se elimina cat mai mult aceste probleme.
Reply With Quote
Old 05-12-2007, 18:05
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Quote:
Originally Posted by gelu View Post
M-am apucat si io de un curs , si acolo am invatat de ce la SLR-uri se utilizeaza filtrele de polarizare circulare si nu cele liniare.
Oglinda, undeva pe suprafata ei este transparenta si lasa sa treaca aproapa toti parametrii vizati prin obiectiv, catre sistemul electronic de masurare al aparatului, care se afla undeva in partea inferioara a carcasei.Zona de transparenta este polarizata liniar, iar daca pui un polarizator liniar suplimentar, exista sansa in proportie de 80 % ca polarizarile liniare sa se intercaleze si sa blocheze toata unda luminoasa pe care o reflecta subiectul.In consecinta aparatul masoara numai magarii, nu vede nimic.Pe cand cu un circular, se elimina riscul suparpunerii, apartul mai citeste ceva.
Asta inseamna ca dSLR-urile sunt ferite de probleme cu filtre lineare?
Reply With Quote
Old 05-12-2007, 18:23
SerbanV's Avatar
SerbanV SerbanV is offline
Senior member

la magazinul f64 (vezi www.f64.ro) există un kit la cca 2oo ron
Set Filtre Hoya Introduction Kit (UV + PL CIR + Warm
Reply With Quote
Old 06-12-2007, 17:30
gelu's Avatar
gelu gelu is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by Bogdan Boeru View Post
Asta inseamna ca dSLR-urile sunt ferite de probleme cu filtre lineare?
Nu am fost destul de explicit?Din contra, la DSLR-uri se folosesc cele CIRCULARE.E destul de mult de explicat.......
Reply With Quote
Old 06-12-2007, 17:36
the rookie the rookie is offline
Senior member

ba ai explicat tot ce era de explicat la nivel de utilizator... ca lumea nu citeste decit doua cuvinte de la inceput si inca doua de la sfirsit, nu mai e vina ta...
Reply With Quote
Old 06-12-2007, 18:00
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Quote:
Originally Posted by gelu View Post
Nu am fost destul de explicit?Din contra, la DSLR-uri se folosesc cele CIRCULARE.E destul de mult de explicat.......
Ma scuzi, eram obosit
La bridge ma refeream...

Eram cu gandul la dSLR-like...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules