Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-10-2006, 12:00
Iulian01's Avatar
Iulian01 Iulian01 is offline
Junior member

Dilema

Vreau sa achizitionez un aparat foto DSLR, si stau in dubii ce marca sa aleg intre OLYMPUS EVOLT 330 cu obiectiv 14-54mm 1:2.8-3.5 si CANON EOS 350 D. Care ar fi raportul calitate pret?
Reply With Quote

Old 10-10-2006, 13:44
cipanu cipanu is offline
Member

Ti-as recomanda Canon EOS 400D body + Canon EF 28-105mm f/3.5-4.5 II USM (aprox 40 mil)
sau daca e prea mare suma Canon EOS 400D kit (35 mil)
Old 12-10-2006, 21:17
mihai glont
Guest

inainte de a incerca sa raspund la intrebarea ta, am eu niste intrebari la tine.

1)ce fel de poze vrei sa faci cu ea?[peisaj/macro/portret samd]
2)ce suma esti dispus sa cheltui pe camera+obiective?
Reply With Quote
Old 21-12-2006, 16:31
OnicheK OnicheK is offline
Junior member

Eu zic Canon!

Primul meu reflex a fost un Canon 350D. L'am luat in kit, dar lentilele din kit le folosesc numai atunci cind ma plictisesc de... tehnologie. Nu sint rele, dar nu's stabilizate.
Daca vrei sa adori experienta SLR, incearca 350D'ul (e mai ieftin de cind a aparut 400D'ul), insa ia'ti ceva lentile bune. Astea sint cele cu care ma joc eu:
Canon EF-S 18-55 II mm -- lentila din kit
Canon EF-S 17-85 mm f: 4-5,6 IS USM -- pe care ti'o recomand cu caldura pt inceput
Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM + Kenko extension tubes 12/20/36 mm
Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM -- un unghi amplu
Canon EF 50 mm f/1.8 II -- e un zoom fix pe care eu nu'l folosesc in veci, dar e foarte popular printre colegii foto-amatori
Ma mai joc si cu un Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM, care nu imi apartine insa, dar pe care ti'o pot recomanda ca lentila de... "oras". Adica te poti plimba linistit cu ea pivind arhitectura etc...

Last edited by OnicheK; 21-12-2006 at 16:33..
Reply With Quote
Old 21-12-2006, 17:21
the rookie the rookie is offline
Senior member

In mod foarte realist, fotografia nu se poate invata peste noapte, de aceea ai nevoie de la bun inceput de ceva bun, cu care sa lucrezi si sa-ti indrepti atentia catre partea de "simtire", adica tehnica sa te preocupe cit mai putin. Odata ce te-ai rodat, incepi sa simti limitarile tehnice si iti doresti sa le depasesti, dar niciodata un singur set fotografic nu va putea sa te satisfaca pe deplin. Deci vei achizitiona fel de fel de accesorii dedicate pentru tipurile de fotografii care te atrag pe tine mai mult. Poate ca niciodata nu te vei indrepta catre teleobiective sau fotografia macro, poate ca vei prefera fotografia arhitecturala si vei ocoli portretul. Sau poate ca vei face din fiecare cite putin, caz in care vei cheltui o groaza de bani sau vei umbla dupa improvizatii economice.

Ideea este ca pentru inceput in dslr, eu iti recomand ceva standard, dar bun si robust si acesta este Nikon 50D, in regiunea de preturi la care vad ca te referi. Nikon nu admite improvizatii ieftine, dar la inceput nici nu te intereseaza asta. Te intereseaza sa inveti dupa o carte buna, cu creioane bune, pe caiete de buna calitate. Daca insa zoomurile si obiectivele de kit te satisfac pe deplin, nici nu ma trebuie sa citesti mai departe.

O data ce ai trecut de hopul asta, adica incepi sa simti nevoia de mai bine, te poti indrepta eventual catre Canon, care nu face poze atit de bune (crede-ma ca stiu ca vorbesc, fiindca folosesc diverse specii de la ambii producatori), dar la care poti veni si adapta obiective analoge de calitati excelente si la preturi derizorii, fiindca probabil ca vei fi trecut deja pe lucrul manual de-acuma. Avind mai multe obiective dedicate, de-acum poti sa-ti cristalizezi mai bine domeniul preferat, tele, portret, macro sau intre ele, precum si aria de interes, natura, nunti si botezuri, portretistica, alb-negru, etc., etc.

Dupa asta, o sa revii vrind-nevrind la calitate, canalizat de data asta concret, pe ce te dedici sa faci. Incepi sa-ti iei cite un body profesional si cite un obiectiv dedicat, sau mai multe. As zice ca asta e faza cind deja ai scos niste bani gramada din fotografie si investitiile se justifica. In mod normal insa viata te opreste inainte sa cheltui inutil... fiindca te lamuresti in timp util cam pe unde te situezi.

Mult succes!
Reply With Quote
Old 21-12-2006, 18:21
Iulian01's Avatar
Iulian01 Iulian01 is offline
Junior member

mersi !

Multumesc pentru sfat si idee. Deja am achizitionat un OLYMPUS EVOLT 500 dublu kit ( cu doua obiective ) Mi-a placut raportul pret/calitate , chiar daca utilizeaza card XD si Flash.
Toate cele bune si SARBATORI FERICITE !
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules