Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 24-02-2008, 23:13
develina's Avatar
develina develina is offline
Senior member

Sunt de acord cu predecesorii despre imaginile aratate.
Am o mare indoiala ca ajuta cuiva treadul "Premiile GF" despre fotografii nefolositoare, jenante.
Se face o anti-reclama acestui site care reprezinta comunitatea fotografiilor romani.
Cred ca imaginile acestea ar trebui sa fie ne-privite, ne-aratate, ne-criticate.
Old 25-02-2008, 04:38
CMEHA's Avatar
CMEHA CMEHA is offline
Member

Intr-adevar, Develina. Asta e un thread care contine doar poze ce trebuie ignorate. E normal ca fiecare din noi sa detina in portofoliu lucrari care pot ajunge aici. In general, cea mai buna abordare vis-a-vis de esecurile membrilor de pe GF e sfatul. Le poti arata unde au gresit, ii poti ghida mai mult, sau mai putin. Insa mizeriile care ajung sa fie infierate pe threadul asta vin in general din galerii fara nici un fel de potential. Punct. Si nu inteleg de ce trebuie sa ne jenam de mizeriile altora. Nu, nu e o anti-reclama. E pur si simplu o realitate. Iar thread-ul asta cred ca a ajutat deja mult, in sensul asta. Mare parte din fotografiile marcate aici au fost deja sterse. Asa ca e o unealta buna pentru pastrarea calitatii.
E pacat insa ca a disparut thread-ul cu fotografia sapgtamanii / lunii. Sistemul nu era defel obiectiv, dar se dirija atentia asupra unor lucrari de valoare.
Doua thread-uri cu poli opusi, dar care au aceeasi finalitate. Selectia valorica. Cred ca toti ar trebuie sa pastram ochii deschisi asupra aspectului astuia.

Last edited by CMEHA; 25-02-2008 at 04:48..
Reply With Quote
Old 25-02-2008, 05:52
develina's Avatar
Senior member

Daca tot trebuie invatat romanul sa isi stapaneasca pasiunea de a fotografia, ar trebui sa se continue treadul cu imagini care au fost apreciate pozitiv. E sigur ca au puncte slabe.

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/7085

de exemplu...

Ca sa se poate trage o concluzie despre fotografie in tread, si nu despre numarul de esecuri.

Sa pregatesc o critica legata de imaginea propusa?
Old 25-02-2008, 06:09
CMEHA's Avatar
CMEHA CMEHA is offline
Member

Sigur ca da, Develina. Orice critica e binevenita. Banuiesc ca o ai deja pregatita, asa ca... shoot!

Vezi, asta consider ca-i modul in care putem invatza, pentru ca orice critica publica in jurul unei imagini e brainstorming. Ajuta si pe cel ce critica, si pe cel criticat si pe cel care doar priveste si citeste.

In ceea ce priveste prima ta remarca, nu asta am vrut sa spun. Nu am incercat sa stapanesc pasiunea romanului de-a fotografia. Pentru ca atunci cand cineva lucreaza cu pasiune, atunci cand cineva pune fie si macar un pic de suflet intr-o lucrare, atunci fii sigura ca lucrarea nu va ajunge pe thread-ul asta. Aici eu nu am vazut decat cazurile incorogibile. Nu prea ai intzeles care-i rostul postarilor incepute de athos. Altfel, in loc sa pun un link aici, le-as fi trimis un P.m. cu ceva sfaturi. De multe ori oamenii inteleg asta. De-aici si proportia de poze "premiate" sterse. Altii nu pot raspunde decat cu nesimtire (e o chestie de educatie si IQ. Vezi ultimul link pe care l-am postat).

Ideea finala e ca thread-ul il gasesc folositor, macar pentru functia sa de instrument de facut curatenie in GF. E destinat nu fotografiilor cu puncte slabe. Ci acelora care nu pot fi etichetate decat ca "snapshot-uri". Dupa cum ai vazut, nici una din fotografiile aratate in cele 17 pagini ale thread-ului n-aveau nimic corectabil. Erau pur si simplu execrabile.

Last edited by CMEHA; 25-02-2008 at 06:22..
Reply With Quote
Old 25-02-2008, 08:00
develina's Avatar
Senior member

am inceput discutia in zori, acum e dimineata.

Sky checking tool
Inceput: E o lucrare minimalista, geometrica, anorganica, non-figurativa, limpede si clara.
Pentru o fotografie conteaza momentul in care e impresionata.

Masina de cercetat cerul instelat de noapte, dar nu sunt stele. Poate fi masina de cercetat cerul inorat din noapte. Contrastul dintre masina alba si intunecatul cer e oarecum o victorie a stiintei asupra misterului.

Unghiul ascutit care deschide imaginea indreapta atentia spre cer dar masinaria nu e stabila. Spatiul redat e piramidal... cu un dezechilibru care ameteste privitorul.
Rigiditate si complexitatea uneltei in opozitie cu flexibilitate si simplitate.
Zgomotul specific unei uzine lipseste si intensitatea uniforma a luminii
sunt amenintatoare, in contrast foarte mare. In concluzie e prea centrata figura, prea aproape de cer sau prea aproape de pamant. E imensa masinaria, si lipsa de detalii dau impresia ca privitorul ar fi miop, distingand formele care ar putea fi vazute din perspectiva cerului, de la o altitudine mare.

Mie mi se pare ca becurile ard din cauza asta am tras concluzia ca era noapte in momentul fotografiei, si din acest motiv se inverseaza toata imaginea: cerul e in relief si masina e concava (pozitiv-negativ).

Linia de nori si liniile de fuga a figurii din primplan formeaza un cerc, sau inceput de vartej. Punctul de sprijin al lucrarii ramane turnul centrat bine in imagine si becurile duc in directii opuse. Cercul negru e centrul de interes compozitional, el e echilibrul in imagine.

Foarte bine ales titlul. E pus inainte de toate cerul, si apoi formele stricte care domina imaginea.

Rigiditate minimalista.

Last edited by develina; 25-02-2008 at 08:08..
Reply With Quote
Old 25-02-2008, 12:58
HPcyclop's Avatar
HPcyclop HPcyclop is offline
Junior member

Prieteni,
Recunosc,asta e un thread pe care nu-l agreez foarte tare,dar, deoarece permite exprimarea libera,si fiecare dintre noi poate trancani vrute si nevrute,nu pot rata ocazia de a-mi da si eu in petic...
Pentru ca voi face anumite nominalizari,precizez din start ca aberatiile mele nu se constituie ca atacuri la persoane,si nici nu sunt rodul unor frustari personale,intrucat stiu exact care e locul meu in comunitate .
Ceea ce vreau eu sa pun in discutie este un fenomen extrem de interesant,pe care eu l-am denumit Sindromul Seniorului .
Manifestarea Seniorilor imi aduce aminte de bancul ala in care un pensionar se intreba : "Ce-or pune astia in pensii,de murim pe capete ?"
Prin urmare,ce s-o fi pus in statutul de Senior,ceva care ucide comunicarea ?
In anul 2006,Seniorii erau grupati intr-un club select,care se gratulau reciproc...Eheheee...Ce vremuri...Julia Kretsch,obelix,axl,Andreea Rosetti,Shootme,Wolfram,zipp,gelu,deWolf,horhhe...
Unde sunt ei acum ? Dece tac ? Oare ideile,critica,sfaturile lor,n-ar fi benefice pentru comunitate ?
Imi aduc aminte ce vorbareti erau freestate si lens inainte de a fi promovati...
Acum nu mai suntem de nasul lor,arareori isi mai coboara privirea senioriala asupra muritorilor de rand...

Nu-i nici o problema !
GaleriaFoto e un organism viu, care traieste si se dezvolta .
Viata merge inainte, in progres,in ciuda acelor nostalgici care se intreaba daca am luat-o la vale,sau daca ne va lua valul...

Da,ne-a luat valul,dar,asemenea surferilor,ne impinge inainte !
Reply With Quote
Old 25-02-2008, 13:06
Athos Athos is offline
Junior member

Nu stiu daca erati sau nu pe aici acu' ceva vreme cand eram efectiv disperati de calitatea GF care o lua rau de tot la vale. Atat a pozelor cat si a unor co-galeristi. A fost unul din motivele pentru care mi-am si sters galeria. Am revenit apoi, insa postez putin si rar. Admin nu voia sa impuna restrictii si calea asta mi s-a parut, in disperare de cauza, una binevenita. Bun sau rau, threadul traieste vad eu. Si da si ceva roade. Si apoi, am experimentat cu durere toata viata ca nu e indicat sa faci bine cu de-a sila. Uneori e mai bine sa defrisezi. Oricum, nu cred ca acest thread a depasit limitele bunului simt.
Reply With Quote
Old 26-02-2008, 19:02
himself himself is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by develina View Post
am inceput discutia in zori, acum e dimineata.

Sky checking tool
Inceput: E o lucrare minimalista, geometrica, anorganica, non-figurativa, limpede si clara.
Pentru o fotografie conteaza momentul in care e impresionata.

Masina de cercetat cerul instelat de noapte, dar nu sunt stele. Poate fi masina de cercetat cerul inorat din noapte. Contrastul dintre masina alba si intunecatul cer e oarecum o victorie a stiintei asupra misterului.

Unghiul ascutit care deschide imaginea indreapta atentia spre cer dar masinaria nu e stabila. Spatiul redat e piramidal... cu un dezechilibru care ameteste privitorul.
Rigiditate si complexitatea uneltei in opozitie cu flexibilitate si simplitate.
Zgomotul specific unei uzine lipseste si intensitatea uniforma a luminii
sunt amenintatoare, in contrast foarte mare. In concluzie e prea centrata figura, prea aproape de cer sau prea aproape de pamant. E imensa masinaria, si lipsa de detalii dau impresia ca privitorul ar fi miop, distingand formele care ar putea fi vazute din perspectiva cerului, de la o altitudine mare.

Mie mi se pare ca becurile ard din cauza asta am tras concluzia ca era noapte in momentul fotografiei, si din acest motiv se inverseaza toata imaginea: cerul e in relief si masina e concava (pozitiv-negativ).

Linia de nori si liniile de fuga a figurii din primplan formeaza un cerc, sau inceput de vartej. Punctul de sprijin al lucrarii ramane turnul centrat bine in imagine si becurile duc in directii opuse. Cercul negru e centrul de interes compozitional, el e echilibrul in imagine.

Foarte bine ales titlul. E pus inainte de toate cerul, si apoi formele stricte care domina imaginea.

Rigiditate minimalista.
Hmm, trebe sa recunosc ca bati campii rau de tot.
Daca fotografii ( nu e cazul tau) ar sta sa cogiteze atat nu ar mai face poze, n-ar mai fi fotografi, ar fi scriitori.
Revin, spunand ca ultima supozitie iar nu e cazul tau pentru ca sunt convins ca ce-ai scris ai citit din vreun manual de genul " Ghidul incepatorului in critica fotografica"
Reply With Quote
Old 26-02-2008, 22:53
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

himself, ceea ce face develina este să dezvolte īn cuvinte o suită de īnţelesuri generate de vederea unei imagini. E vorba de ceva care se petrece īntr-un timp foarte scurt. Dacă te pun eu să-mi descrii un sentiment iar tu o faci īntr-o singură propoziţie (nici măcar frază), te-aş arunca direct la gunoi şi aş suda capacul deasupra. Nu te simţi ofensat. Asta aş face cu orice "cunoscător" īn ale artelor. Se ştie preabine că īn medicină, fotbal şi artă absolut toată lumea este atotcunoscătoare. Toţi sunt aşi, ce mai!...

Sunt de acord cu develina şi nu e singura care are aceeaşi privire pentru acest thread. Dar oamenilor le place să rādă cu gura plină şi cu berea-n mānă īn timp ce buricul iese triumfător şi fără pefort de sub maieu ca să vadă şi el cum mai merg vremurile. Fenomenul ăsta de "hăhăire" e cāt se poate viu, mortu' dreaq. Cānd se apucară să se lipească scaii de mine la un moment dat, nu am scăpat nici cānd am relevat scopul urmărit de mine prin postarea unei imagini care avea un ceva al ei compoziţional, dar ce-i drept ignorānd alte aspecte. Un ochi cu adevărat antrenat ar fi observat. Dar nu... hai să "hă-hă-im" īn cireadă.

Am observat şi eu fenomenul "seniorism" care nu se ţine numai de acest rang. Haideţi, oameni, buni! Oameni suntem cu toţii şi fiecare are slăbiciunile lui: unora le mai scapă cāte ceva, unii mai pun cāte o īncercare amicală care se transformă īn dezastru datorită plăcerii de a "hă-hă-i", unii mai pun cāte vreo imagine pentru că are ceva ce este mai aproape de sufletul său şi aşa mai departe.

La urma urmei, oferi o critica aceluia care şi-o doreşte. Din moment ce o bagi cu forţa se poate īnţelege că eşti cu nasul īn nori rău de tot. Dacă place ceva, spune. Dacă nu, taci. Numai meschinăria duce la evidenţierea aspectelor negative atāt de mult īncāt nu se mai observă nimic din ce ar putea fi bun. Numai un om care are probleme grave īn ceea ce priveşte propria persoană aruncă cu mizerie īn ceilalţi pentru a se siţi el curat. Dacă ar fi să caracterizez acest forum, aş spune că (atenţie, e o chestiune cāt se paote de generală) e un loc negativist īn care unii oameni complexaţi rău caută să nu scape nici o posibilitate de a critica pe alţii pentru a se simţi ei foarte buni. Plus: se revarsă pe aici o mieroşenie īngreţoşătoare: spune mulţumesc la orice, absolut la orice, chiar şi cānd te desfiinţează total (fie motivat ori ba, nu mai contează) şi niciodată, dar niciodată să nu vii cu contraargumente sau să īncerci să-ţi susţii punctul de vedere pentru că vei fi categorisit drept un īngāmfat care nu suportă critici. Păi, oameni buni, dacă un om are un punct de vedere, o viziune sau poate că o nelămurire, nu e normal să se exprime īn continuare?

Mai bine se dă naibii threadul ăsta şi se ţine la zi acela cu cea mai bună fotografie (obiectiv, neobiectiv nu mai contează) pe săptămānă. Dacă e prea multă muncă pe săpt. să fie pe lună. Ar anima comunitatea şi īn loc să aibe vreme să caute oamenii murdărie, cāt mai multă murdărie, ar fi preocupaţi să vină tot timpul cu ceva nou. Progresul nu s-a făcut niciodată prin critică (bă, eşti prost, bă, ai greşit, bă, dă-te mai īncolo, bă...) ci prin spirit de competitivitate!

Last edited by sorinbaciu; 27-02-2008 at 18:25..
Reply With Quote
Old 27-02-2008, 05:40
bogdan.panait bogdan.panait is offline
Senior member

Bine, man!
Old 31-05-2008, 20:10
CMEHA's Avatar
CMEHA CMEHA is offline
Member

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/7613
Reply With Quote
Old 31-05-2008, 20:21
smallblue
Guest

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00&ppuser=7613

nu sunt persoana indicata sa-i critce pe altii, dar cred ca trebuie aratata toata galeria la acest user
nu inteleg de ce nu comenteaza nimeni ....poate userul chiar considera ca are poze bune....
Reply With Quote
Old 01-06-2008, 16:11
cioby1105's Avatar
cioby1105 cioby1105 is offline
Senior member

beton! oare o fi folosit filtru de polarizare circulara sa nu aiba reflexi pe monitor?
Reply With Quote
Old 02-06-2008, 20:09
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

spunea HPcyclop ca nu mai comentam. uite va dau un exemplu: cum sa mai comentezi cand unii incurajeaza pozele slabe?

http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/5138

eu nu vad nimic interesant in imagine, cu toate ca sunt sigur ca faceam o poza cel putin buna in acel loc. Si sigur nu sunt singurul

Eu cred ca ar trebui sa fim mult mai selectivi la ce comentam si cum comentam. daca tot incurajam astfel de poze, ce pretentii putem avea de la noi insine? S-a spus de foarte multe ori, multi seniori sunt slabi, foarte slabi.

Imi este dor de toate persoanele mentionate aici si de sfaturile lor:

http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?t=3024

dM
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules