Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Cumparari
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-07-2010, 14:13
emilclick's Avatar
emilclick emilclick is offline
Junior member

Cumpar Nikon D40

Cumpar D40 body-sh dar la un pret ultra accesibil, pana in 700 ron.
Reply With Quote

Old 27-07-2010, 14:45
the rookie the rookie is offline
Senior member

cam dificila intreprindere ti-ai propus... azi a aparut pe e-bay acest anunt : http://cgi.ebay.com/Nikon-D40-6-1-Di...-/280538502137

pot sa te intreb de ce vrei D40 neaparat?... fiindca, de la D50 incoace, nu este tocmai cea mai reusita progenitura de la Nikon... la nici trei luni dupa el l-au scos pe D40X, care este inca, pina in prezent, cel mai simplu si mai competitiv body din clasa lui (adica jumatate de fotograma)... au iesit peste el pe rind D60, D300, D90, care nu au in plus decit citeva stegulete si fluieratori, in rest sint toate D40X curat (CCD, CMOS... n-are importanta).
Reply With Quote
Old 27-07-2010, 16:10
emilclick's Avatar
Junior member

DownGrade

Mai intai multumesc ca mai bagat in seama.
Apoi ai dreptate ca-i cam o pasarica. Nu stiu sa-ti spun exact cum dar mi-am fcut impresia ca ar fi foarte interesant de vazut performanta unui senzor si prin prisma densitatii de pixeli pe cm2. Am deja un D80 de vreo trei ani si-ti marturisesc ca sunt foarte incantat de el. Are 10MP la fel ca D40x si nu ar avea sens sa ma intereseze acesta, plus ca are sistemul de focus de la D200 in 11 puncte. E clar D40x nu ma intereseaza.
La 10Mp are 2.7 MP/cm2, la fel ca toate aparatele DX de 10MP.
Idealul meu in materie de aparat este D3s. La 12MP are 1.7 MP/cm2, la fel ca toate FX-urile de 12MP.
Din 2009 am reusit sa-mi iau un D300, care la 12MP are 3.3 MP/cm2, adica dublu fata de un FX la 12MP.
D40 are la fel ca inaintasi sai mult apreciati D50 si mai ales D70, 6MP adica 1.6 MP/cm2.
Am impresia ca aceasta densitate face ca lumina acumulata de fiecare pixel sa fie mai buna, cu toate ca progresul tehnologic in domeniu este asa de mare incat acest avantaj este inlocuit repede de alte solutii care au aparut cum ar fi backlight sau o retea de microlens in fata pixelilor care amplifica lumina. Cei de la Fuji se lauda ca solutia lor EXR de re aranjare a pixelilor este cea mai buna. Ce sa mai vorbim de varianta Foveon preluata de cei de la Sigma. Personal cred ca aceasta sar putea sa conduca la o solutie mai performanta dar deocamdata se pare ca Sigma nu are potentialul Canon sau Nikon de a investi in dezvoltarea acestui senzor. Nu stim cum vor evolua lucririle in urmatorii 5 ani. Dar daca intri in caruselul acesta al progresului rapid nu prea ai sansa sa te mentii in top decat daca esti foarte productiv si-ti poti permite noutati in fiecare an.
Astea fiind spuse, precum si bugetul de care as putea dispune, mau condus la aceasta optiune. Anul trecut in toamna am vazut un D40 la F64 cu 750, dar nu m-am gandit la el imediat. Mai apoi cand ma cuprins aceasta idee la vreo doua zile se vanduse. Acum a aparut din nou unul la F64 in kit cu doua obiective si inca ceva card si geanta pe acolo, dar cere 2250 cu totul. Cel pecare mi l-ai sugerat ar fi cam 900 ron. Oricum m-am hotarat sa astept o sansa pe varianta mea si poate cine stie pana gasesc eu ceva si mai discutand cu oamenii poate voi renunta si voi investi in ceva mai util, ca nevoi sunt multe.
Oricum multumesc.
Reply With Quote
Old 27-07-2010, 16:43
Senior member

Idealul desigur ca este un P65+, dar imi zic ca macar sa fiu eu in stare sa epuizez ceea ce poate sa-mi ofere D40X din punct de vedere tehnic 2010, la formatul web... dupa aia poate ma mai gindesc daca sa trec la un D3X... m-am jucat relativ indelung cu el si nu am fost aproape deloc impresionat... o investitie de 10X mai mare care, pentru mine si pentru moment, nu se justifica nici ca curiozitate...
Reply With Quote
Old 27-07-2010, 20:00
berki berki is offline
Junior member

Dupa cum inteleg la tine mai mult se pune problema investirii banilor in deale fotografiei... Daca as avea un d300, as investi mai mult in obiective dupa placul meu. Cred.
Old 27-07-2010, 21:00
emilclick's Avatar
Junior member

D40

Salut Rookie,
Sa-nteleg ca ai un D40x. Felicitari!
Intrebai dece-mi doresc un D40. Raspunsul a fost cam incalcit, dar pana la urma cred ca-i inteles ideea, desi creeri mei zburda prin balarii.
Pai mai intai ca-i un aparat foatre reusit si apoi ca eu cred ca mai are foarte mult pana sa fie complet depasit. Si in clipa asta nu pot sa-mi permit mai mult, desi cred ca mai bine m-as concentra pe vre-un obiectiv, ceva rapid.
Daca tot ai avut amabilitatea sa-mi raspunzi, uite poate imi dai un sfat in ce priveste urmatorul obiectiv pe care intentinez sa-l achizitionez. Bine inteles ca asta elimina proiectul cu D40. Daca as avea banii sa le iau pe toate n-as mai intreba, le-as cumpara si pe urma as vedea eu ce sa meritat si ce nu.
Uite, eu sunt interesat de portrete, dar n-am model, de flori, fluturi si alte gize, dar n-am obiective macro, ce iese acolo cu 18-200, dar sunt multumit. De pasari, pasari in zbor si wildlife in general si mai sunt interesat si de sport, atat indoor cat si outdoor. Dupa cum ai vazut cam dupa tot ce zboara si cred ca se mananca.
Am inceput acum trei ani cu un D80 plus un 18-200 VR pentru toate imprejurarile. A fost un efort enorm pentru mine asa ca vre-un an nu m-am mai putut apropia de nimic, cu exceptia unui 50/1.8 pe care am dat la vremea respectiva 320 ron. Acum e 490 ron. Vezi cum creste valoarea obiectivului. Pe D80 am dat 3000 ron si acum nu stiu daca as lua 1500. Dar 50/1.8 inca nu stiu la ce foloseste, am facut cateva probe si nu inteleg nici acum de ce il lauda toata lumea atat. Deh! incepator. Apoi cand a aparut D90 am inceput sa ma agit, ma tenta grozav facilitatea video. In cele din urma la sfarsitul lui 2008 m-am dus hotarat la F64 cu banii pentru D90. Dar vanzatorul mi-a zis sa ma uit si la un D300 sh la 3800 ron. L-am luat in mana si mi s-a lipit pentru totdeuna. N-am mai putut sa-i dau drumul. Se lipeste de mana. Astea fiind spuse am mai adaugat in timp:
Tokina 11-16 mm f/2.8
Sigma 150-500 mm f/5-6.3
Sigma 70-200 mm f/2.8
Sigma TC APO 1.4x
Dupa cum vezi la difragme medii si mici stau bine de la 18 la 500 mm, daca mai pui si TC 1.4x, dar la 150-500 nu merge AF cu TC.
Problema o am la diafragme mari, rapide de 2.8, unde am doar extremele si sunt descoperit pe 16-70 mm. Aici as avea urmatoarele optiuni:
Tokina 16-50 mm f/2.8 - F.Scump 3100 ron - raman descoperit pe 50-70
Sigma 17-50 f/2.8 OS - F.Scump 2800 ron - idem
Sigma 18-50 f/2.8 - Acceptabil 1660 - idem
Tamron 17-50 f/2.8 - ? 1750 (1200 pe GF)- idem
Tamron 17-50 f/2.8 VC - Scump 2270 ron - idem
Sigma 17-70 f/2.8-4.5 - Acceptabil 1320 - Nu este 2.8 pe toata plaja
Sigma 17-70 f/2.8-4 OS - Scump 1920 ron - idem dar are OS si f/4 la tele
Sigma 24-70 f/2.8 - Scump 2280 ron - descoperit 16-24 mm
Tamron 28-70 f/2.8 -Acceptabil 1500 - idem 16-28 mm
Pentru cele scumpe nu am banii si tot nu acopera toata plaja de care as avea nevoie, iar Sigma 17-70 ar parea ideal pentru necesitatea mea doar daca as face derogare de la f/2.8. Aici e problema mea. Ajutor.
Reply With Quote
Old 27-07-2010, 22:20
Senior member

In primul rind te rog sa fii atent pe unde postezi... esti nou pe galerie si e normal sa faci greseli... un post ti-a ajuns pe cu totul alt sir de discutii... nu este nici o problema, numai fii cu bagare de seama cind dai "enter", fiindca vei astepta raspunsuri, nu-ti vor veni si ai sa crezi ca sintem rai...

Acuma in legatura cu dotarile foto... nu-ti pot impartasi decit la ce concluzii am ajuns eu, dupa citiva ani de pozareala, ca hobby si fara sa am pretentia unor judecati absolute.

1. formatul standard 35mm, digital sau analog (conceput in practica concreta de catre Leitz, prin 1930), are citeva mari cusururi: a) este minuscul si de aceea lumea fabricantilor a cautat sa inghesuie in dispozitivele optice mai mult decit acestea sint capabile sa duca la modul optim... exista, de exemplu, teleobiective care valoreaza mii de dolari, dar dau aberatii cromatice intr-o veselie... se fabrica sticlarie superfisheye, la niste preturi exorbitante care, pe linga aberatiile geometrice, nu au nici pe departe rezolutiile conferite la modul curent de unele sticle, fara acoperiri multistrat, din formatul mediu... exista zoomuri, de la valori mici pina la valori mari, care promit marea cu sarea si nu sint capabile de fapt de mare scofala la nici unul dintre capetele scalelor si nici in mijlocul lor... b) este mobil si exclude ab initio pedanteria de pina acum 100 de ani a studiourilor exclusiv de elita fotografica... prin urmare si creatiile fotografice coboara din ce in ce mai catre abisul calitativ, din punct de vedere compozitional, estetic si tehnic... c) ca urmare a celor afirmate mai inainte, formatul standard devine dintr-o data extrem de accesibil tuturor idiotilor (si aici nu prea mai am nimic de adaugat, care sa nu fie evident)... d) aparitia solutiei digitale nu a facut decit sa adinceasca si mai mult laicizarea pina la vulgarizare penibila a acestei indeletniciri, initial atit de apropiata de artele vizuale, ca desenul sau pictura...

2. mentinundu-ne in domeniul de interes, formatul digital standard, si anume in lumea body-urilor si lentilelor, este de la sine inteles ca orice om cu scaun la cap trebuie sa perfere un body cit mai simplu... si spunind aceasta afirm implicit ca sint un adept inveterat al lucrului pe pozitiile manuale ale expunerii. Am tolerat extrem de greu autofocusul si lucrul acesta s-a intimplat abia cind am mai imbatrinit si am ajuns la concluzia ca precizia electronica de apreciere a distantelor m-a depasit. Iar din cadrul autofocusului nu folosesc decit spotul (chestia cu 16 puncte ma lasa cel mult indiferent...). De asemenea am imbratisat cu ochii inchisi sistemul VR, din considerente practice si fiindca aveam habar ce poate face giroscopul pe camerele de topografie aeriana. M-am oprit insa la aceste facilitati si iti spun clar ca nu le apreciez si nu le aplic mereu, ci doar atunci cind sint absolut nevoit s-o fac din diverse motive. Imi place sa folosesc informatia de pe un body digital la expuneri pe film si trisez astfel ori de cite ori am ocazia. Referindu-ma la obiective acum, este oricind de preferat un montaj cit mai luminos, fiindca iti largeste orizontul si domeniul de activitate. In conditii de iluminare normale, reactioneaza normal, adica ca orice obiectiv derizoriu... in conditii precare de lumina, da rezultatele la care nu poti spera cu nimic altceva... tot in aceste conditii apare evident DOF-ul selectiv de care numai obiectivele foarte luminoase sint capabile. daca solutia constructiva este si ea simpla, de tip Tessar, atunci claritatea este si ea cea maxima. Spunind asta am exclus deci din discutia noastra tot ceea ce se numeste zoom si iau in consideratie pentru practica mea de hobbyist numai obiectivele cu distanta focala fixa (prime)... pentru fotografie de vacanta, zoomul este practic, dar nu pentru fotografie serioasa, din motive constructive asupra carora nu insist, fiindca ar insemna sa depasesc cu mult cadrul discutiei noastre amicale.

3. deci ce sa-ti raspund concret la apelul tau "s.o.s."? Fii arhimultumit de body-ul tau D300, daca ti s-a lipit de suflet si pastreaza tot ce ai agonisit, ca-ti vor folosi din plin. Fa-ti rost de un trepied cu stabilitate mare, din alea de filmat, cu nuca sau cap panoramic, simplu de tot, de o teleconamda si citeva obiective fixe, profund manuale. Iti recomand un 28 f/2.8 anastigmat (peisaj), un 50 f/1.8 (peisaj si portret intreg), un 135 f/2.8 (portret cap), si un Nikkor 500 f/5.6 (wildlife si macro la distanta)... de asemenea, pentru munca mai serioasa, iti recomand 105 f/2.8 VR (portret si macro), dar acesta poate sa mai astepte pina ce vei simti ca 135-ul te va dezamagi eventual. Nu as merge mai jos de Nikkor 18-55 VR cu distanta focala fiindca nu are sens, parerea mea... (repet, tot ce ai pus de-o parte tu acolo sint OK... sint insa zoomuri si, mai devreme sau mai tirziu, vei vedea singur ce am vrut sa schitez, facind comparatia cu primul prime... sau poate ca nu, si atunci va fi si mai bine)

4. cu contopirea foto-video e o singura treaba: nu poate duce decit la compromisuri nefaste in privinta calitatii celor doua ramuri vizuale... una e una si alta e alta (dar ce sa mai vorbim, daca ne uitam pe utube, audiem execrabil, vedem la o calitate de rahat, dar cel putin sintem foarte informati, nu-i asa?)... in esenta cele doua activitati sint chiar si profesii separate, de la facultati diferite, daca vrei s-o iei asa: operator imagine si director de fotografie, chiar daca unii nu au absolut nici o problema sa le "contopeasca" in termenul atit de plin de onoare ipocrita... "cineast"... si o fac in special cei care nu au nici o legatura nici cu una nici cu cealalta, adica cei care dau banul, producatorii... dar deviem.

In calitate de membru mai vechi al galeriei, iti urez bun venit aici, intre noi... simte-te ca acasa si posteaza cu curaj imagini... nu uita niciodata ca le poti sterge oricind si poti pune altele mai bune... din ce in ce mai bune!

Last edited by the rookie; 27-07-2010 at 22:39..
Reply With Quote
Old 28-07-2010, 19:37
emilclick's Avatar
Junior member

Cumpar D40 - Vizual art trend

Draga Domnule The Rookie,
Mai intai vreau sa-ti multumesc pentru multimea de sfaturi si recomndari.
Este o adevarata bucurie pentru mine faptul ca mi-ai impartasit din experienta si concluziile tale la care ai ajuns dupa ani buni de pozat.
Sunt intrutotul de acord cu toate observatiile referitoare la directia in care evolueaza tehnicile de imagine in general. Doar ca, daca-mi dai voie, nu as fi atat de pesimist in ceea ce priveste evolutia artelor vizuale. As vrea chiar sa-ti dau vestea cea buna, inca o data daca-mi este igaduita indrazneala, si anume ca cele doua sectiuni ale acestei indeletniciri si anume minoritatea elitista pe deoparte, interesata cu prioritate de aspectul artistic, merge pe drumul ei, beneficiind de toate avantajele progresului tehnologic si mentinandu-se chiar intr-un turn de fildes, iar pe alta parte prostimea, multimea de idioti, isi vede de drumul ei. Este un proces normal de acces al maselor la tehnologie, vizibil in toate domeniile, comunicatii, transporturi si altele. Aceasta masa a prostimii este interesata doar de aspectele practice imediate ale tehnologiei si nici nu vrea sa stie de aspectele fundamentale ale proportiilor si dimensiunilor senzorului, poate doar in masura in care tehnicile de marketing scot in evidenta un parametru sau altul pentru a sporii vanzarile, parametri care de multe ori nu au nici o importanta in echilibrul fundamental al sistemului. Cu alte cuvinte eu vad ca cei care manipuleaza imaginile in mod artistic cu un inalt nivel de responsabilitate in actul de cultura, isi vad de drumul lor. Evolueaza si se dezvolta dupa legile lor mult mai exigente. Acest spirit nu este si nu va fi oprit niciodata de nimic.
Pe de alta parte marea masa a prostimii se bucura de avantajele practice pe care le aduc tehnologia imaginii. As fi curios cam cate dispozitive de captat imagini functioneaza acum in lume. Cred ca raportul se apropie de unu pe cap de locuitor al terei.
In ce priveste formatul standard de 35 mm, marturisesc ca nu am informatiile si nici subtilitatea sa vad care ar fi constrangerile pe care le impune existenta acestui standard ci mai degraba avantajul unui etalon universal in comparatiile diferitelor sisteme. Nu a impiedicat pe nimeni implicat in tehnologia sistemelor optice sa dezvolte sisteme mai mari sau mai mici decat acest standard el fiind doar un etalon de referinta.
Ce am putea intelege din distanta focala de 3.8-19.2mm, daca nu am sti si echivalentul standard 35mm, de exemplu 28-90mm. Doar asa ne putem imagina efectul optic real al obiectivului.
Marimea sistemului optic obiectiv-senzor are valori variate atat in jos cat si in sus. La mijloc, formatul standard 35mm. Asa era si in epoca filmului, in jos filmul pe 16mm, pe 12mm, pe 8mm si in scopuri speciale si mai mic. In sus aveam formate medii si mari. Asa este si acum in epoca senzorului optic. In jos, fata de FX 36mm x 24mm = 8.64 cm2, avem DX cam 1/2 din FX ~3.3-4.2cm2, sistemul de 1" ~1.23cm2, foarte raspanditul 1/2.3"=0.28cm2, 1/3.6"=0.12cm2 si inca multe altele si mai mici pentru telefoanele mobile sau de spionaj, la care intregul ansamblu senzor-obiectic incap intr-un nasture. La fel si in sus avem formate medii cam de doua ori cat FX. M-am prins ca tu visezi un pic de PhaseOne 65+ dar ce sa-i faci nu trebuie sa ne oprim sa le admiram si analizam chiar daca nu ni le vom permite niciodata la 35-50.000$ cat e unu fara accesorii.
Trebuie sa remarcam ca totusi tendinta generala este de a marii senzorul mereu. Compactele s-au cam orientat de la 1/2.3" in sus pana la 4/3 si chiar APS-C pe ultimele intrate in scena, mirrorless+EVF. Aceata ultima gaselnita cred ca va invada si domina piata DSLR-urilor in viitor. Si asta pentru ca reprezinta exact ce-si doreau multi profesionisti si chiar tu ai accentuat ca este de preferat un corp cat mai simplu. Si acestea reprezinta un pas foarte mare in aceasta directie. Simplifica body-ul la minimul necesar. Priveste putin reprezentarea in sectiune comparativ pentru DSLR si mirorless de la Panasonic sau de la Samsung. Este evident ca tot sistemul cu oglinda basculanta si pentaprisma de la SLR-uri este total inutil la DSLR in cazul senzorului. Acest sistem era necesar si a ajuns pe culmile perfectiunii pentru film. Filmul trebuia protejat de lumina, asa ca fasicolul optic trebuia sa ocoleasca caseta filmului cu oglida si prisma ca sa ajunga la ochiul nostru. Dar acum senzorul poate sta in lumina fara nici o problema tot timpul, depinde doar de noi ce dorim sa facem cu informatia de la el, fie ca-i in EVF ori in display. Ca sa nu mai vorbim de avantajul real de vedea imaginea in mometul ajustarii expunerii sau balansului de alb asa cum va fi ea modificata sau cum vrem noi.
DSLR-urile s-au dezvoltat pe body-urile de la SLR-uri si au pastrat cofigutia acestora care era evident cea mai adaptata ergonomic nevoilor profesinale, inlocuind doar caseta filmului cu senzorul si castigand ceva spatiu pentru alte minuni. Era cea mai rapida solutie de trecere dela SLR la DSLR, in conditiile unei presiuni de timp majore. Aceasta strategie adoptata de principalii mari producatori ne-a protejat si investia noastra. Toata optica din perioada precedenta ramanand valabila. Si-au protejat si brandul dar ne-au protejat si pe noi. Si au tinut cu dinti de aceasta solutie cat au putut, pana ce Panasonic care nu era interesat in acesta strategie, au scos si ei doua DSLR-uri prin 2007 si au cam dat kix. Asa ca fara nici o prejudecata Panasonic in alianta cu Olimpus au trecut la atc si au castigat. Dupa un an de succes toti mari producatori s-au pus pe traba si au scos, sau vor scoate foarte curand ceva. Samsung a iesit repede cu NX10 cu motura lui N-mount. Sony a iest cu NEX pe piata cu montura adaptata E-mount. Au ramas principalii doi stalpi ai productiei de DSLR-uri, Canon si Nikon. Nikon si-a anuntat deja intentia sa scoata pana la sfarsitul anului fiscal un mirrorless. Canon nu s-a hotarat inca ce va face dar e clar si pentru ei ca trebuie sa faca ceva. Inca spera sa scoata o camera cu oglida inca mai mica dar cu o noua montura. Se pareca ca singura solutie este o montura mai mica. Trebuie sa recunoastem insa ca primul pas in directia asta l-a facut Sigma cu DP1, primul compact cu senzor mare, Foveon, dar fara lantile interchangeable.
Acestea fiind spuse e clar ca body-urile vor fi tot mai simple si mai robuste. Iar comenzile manuale s-au generalizat la clasele superioare de compacte si mirrorless.
Partea proasta este ca optica se micsoreaza si asta s-ar putea sa nu-ti placa tie. Dar body-urile arata bine in special NX10 de la Samsung. Parca mi-ar place si mie asa un body. NEX5 de la Sony mai are un pic si zici ca-i un capac spate de lentila. Nici chiar asa.
In ce priveste optica iti marturisesc ca mai pus pe ganduri si refletii. Eu am ales zoomuri care sa-mi acopere cat mai bine plaja dorita din considerente financiar economice. Cand mi-am luat primul body D80 cu 18-200 VR ziceam ca nu voi avea nevoie de nimic altceva. Si acum marturisesc ca-mi este cea mai utila combinatie, cu atat mai mult ca cat nici nu-mi place sa schimb obiective pe teren. Mai degraba ficare obiectiv cu body-ul sau, dar bine inteles ca nu mai mult de doua. Al trilea sa-l ai cel mult pregatit in geanta, dar complet cu body.
Acum voi reflecta la lentile fixe, dar voi ramane cu reflectia pentru ca nu am cum sa ma apropii de un Nikor 500mm f/4 la 32.700 ron. Eu am dat pe Sigma 150-500mm OS 3100 ron si m-a cocosat.
Aici la inclinatia mea catre zoomuri si dorinta de filmare , eu cred ca un germene genetic din ala catre operator imagine care ma chinuie, pentru ca eu visez la filmare cu zoom. Nu vad filmarea fara zoom. Pe cand tu cred ca esti croit mai degraba pe director de fotografie, deci imagine still, de aia esti asa de categoric pe obiective fixe. Era doar o parere, te rog sa ma scuzi daca am intrecut masura. Poate ca or mai fi multe de spus dar as mai lasa si pe alta data. Sa auzim numai de bine.
Reply With Quote
Old 02-08-2010, 16:33
hagy125 hagy125 is offline
Junior member

nikon d60

Buna, am citit ca doriti un nikon d40. Ma bag si eu in seama pentru ca doresc sa vand un nikon d60. Problema e ca as dori sa-l vand cu tot cu obiectivul kit 18/55 pentru ca nu as mai avea nevoie de el. Despre pret ce sa va zic...avand in vedere faptul ca din pacate trebuie sa-l vand neaparat urgent il pot da cu minim 1000 lei cu tot cu obiectiv, cablu de date, incarcator acumulator, card de...1 gb, carte tehnica. Aparatul se afla inca in garantie pana in luna octombrie 2010 si se afla in stare foarte buna. Astept raspunsul dumneavoastra sau eventualele intrebari la hagy125@yahoo.com.
Reply With Quote
Old 03-08-2010, 12:53
emilclick's Avatar
Junior member

D60

Multumesc pentru oferta hagy125. Dupa cum amaratat in comentariile anterioare de pe acest tread, am deja un D80 de aproape 3 ani si sunt foarte multumit de el. Cu un senzor de 10 mp, este in aceiasi categorie cu D60 si D40x, beneficiind in plus de motor AF si un AF in 11 puncte. Deci e clar D60 nu ma intereseaza. Eram interesat de un D40 cu un senzor de 6mp, ca aparat de rezerva si nu numai, tocmai pentru ca se poate gasi la un pret mai avantajos. Inca o data multumesc si bafta gasesti tu si cumparatorul.
Reply With Quote
Old 07-08-2010, 10:19
lecockk lecockk is offline
Junior member

Salut

Am eu un Nikon D40 body...impecabil,vreo 15k cu toate accesoriile.
0733938285.. sper ca sunteti din bucuresti
Reply With Quote
Old 07-08-2010, 11:14
emilclick's Avatar
Junior member

Cumpar D40

Multumesc dar ma depaseste. Daca mai sunt in stare sa sustin proiectul, atunci nu poate fi mai mare de 0,7k.
Reply With Quote
Old 07-08-2010, 11:50
Junior member

Re

Nu cred ca ne-am inteles bine. Pretul pentru nikon d40 body este de 700 ron
Astept raspuns.

astept tel 0733938285

Last edited by lecockk; 07-08-2010 at 11:53.. Reason: greseala
Reply With Quote
Old 07-08-2010, 12:43
emilclick's Avatar
Junior member

Cumpar D40

Da bateam in retragere, dar daca este ce cautam eu, OK. Vreau cateva detalii, vechime, nr.actionari shutter, stare generala, eventule bube, etc.
Eu sunt din Bucuresti si sunt dispus sa ne intalnim oricand.
Reply With Quote
Old 07-08-2010, 14:03
Junior member

Re

Aparatul este impecabil estetic,are apx 17.000 declansari in regim de amator ...NU are zgarieturi pe ecran sau in alta parte...Nu are bube de nici un fel. In pachet va dau body-ul,cabluri,incarcator,curea,si geanta tamrac.

Il dau pentru ca nu il prea folosesc si am nevoie de niste bani.

Astept un telefon sa stabilim o intalnire,de preferabil azi,sa il probati..etc
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules