Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Filtre pt portrete - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-02-2007, 15:09
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

Question Filtre pt portrete

Ce filtre imi recomandati pt un 50mm, nu ma intereseaza filtrele pt efecte.
Va multumesc anticipat
Reply With Quote

Old 19-02-2007, 15:23
the rookie the rookie is offline
Senior member

In digital nu ai nevoie decit de un singur filtru: cel de polarizare. In rest se gasesc toate ca software. Iar pentru "portret", in teren, se folosesc anumite obiective, nu filtre fizice speciale (in nici un caz cel de 50mm). In trecut (analog) se foloseau fog, soft si/sau slab-orange, dar acum se pot emula din functiile Glow, Warming si Blur.
Reply With Quote
Old 20-02-2007, 15:00
anarhistu anarhistu is offline
Junior member

Bineinteles, emularea unui filtru warm (si a oricarui alt filtru de balansare a culorilor) din software va duce la cresterea noise-ului in imagine,la reducerea dynamic range-ului, samd....

In concluzie, calitatea imaginii folosind un filtru de sticla pe obiectiv va fi mai buna . La portrete, pt tonurile pielii , producatorii recomanda 81B (81C, 81D sunt si ele similare, depinde de preferinte)

Glow si soft pot fi create din software fara pierderi, pentru ca nu presupun amplificarea fortata a niciunui canal de culoare.

Pe de alta parte, se pot face portrete si cu 50mm in lipsa de altceva. Un fotograf profesionist , care probabil castiga bani din asta, isi va permite sa aiba cate un obiectiv pentru fiecare gen de fotografie, sa care la el 11 obiective , 4 body-uri samd.... dar nu e cazul la majoritatea amatorilor.
Reply With Quote
Old 20-02-2007, 15:08
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

Multumesc pt sfaturi , inclin spre un polarizant momentan.
Anarhistu , am un 350d si problemele cu zgomotul snt mici din ce am observat pana acum.
Reply With Quote
Old 20-02-2007, 15:36
Junior member

Intr-adevar, nu ai problema cu zgomotul la 350D in general, dar ai cu dynamic range-ul. Daca faci portrete nu vei simti diferenta, daca vei face peisaj vei simti lipsa mai multor filtre care nu se pot simula in lightroom.

Ramane sa decizi singur daca merita sau nu un filtru warm. Eu folosesc unul pe digital , in special la poze outdoor pe vreme proasta, si sunt foarte multumit.Sincer nu am vreme de joaca de-a white balance-ul si nici de prelucrari digitale.
Reply With Quote
Old 20-02-2007, 16:02
Senior member

Cam off topic: anarhistu, citeva lucruri pe care le-ai afirmat nu fac sens. Dinamica scade sau creste la fel, analog sau digital si nu este o categorie care s-a inventat odata cu aparitia digitalelor... Nu insist, fiindca nu cred ca are rost. Oricum cu un singur lucru nu sint absolut de acord in ce-ai spus: "Sincer nu am vreme de joaca de-a white balance-ul si nici de prelucrari digitale." E problema ta cu ce ai tu rabdare si cu ce nu, in tot cazul gasesc ca nu este un sfat de valoare dat unui incepator, in special chestia cu WB!!! Cred ca e functia cea mai importanta din digital si stapinirea ei aduce o contributie covirsitoare in reusita unei fotografii.
Reply With Quote
Old 20-02-2007, 17:06
Junior member

Nu am spus ca Dynamic range e ceva specific digitalelor. Am spus ca orice modificare a unui canal de culoare (warming-ul e o asemenea modificare) va duce la pierderea unor detalii in acel canal. Pierderea acestor detalii duce la scaderea dynamic range-ului, in conceptia mea.

Cat despre white balance, trecut de la film, sunt obisnuit sa vad ceea ce iese in poza, de aceea prefer alterarea temperaturii de coloare prin filtre. Ma face sa vad exact ceea ce iese, si ma ajuta mult.Probabil ca nu stapanesc bine tehnica, cum zici tu, dar oricum, uneori prefer filtrele in detrimentul prelucrarii digitale.
Reply With Quote
Old 20-02-2007, 23:24
Senior member

Imi pare rau ca nu am putut raspunde mai devreme. Inteleg perfect de unde vii, anarhistu, fiindca si eu vin de mult mai departe, tot din aceleasi locuri ca si tine, insa trebuie sa ne adaptam. Sper ca din discutia noastra sa aibe si initiatorul threadului de invatat cite ceva.

Uite aici un site AIRC, foarte popular, care cu siguranta iti va da de gindit serios (te rog sa observi acolo unde se face comparatia: Glass or Photoshop) http://www.adorama.com/catalog.tpl?a...op=academy_new . Atunci cind aplici un filtru analog, interferi exact cu acelasi "canal de culoare" de care pomeneai, deci nu este absolut nici o diferenta si schimbi acelasi lucru in dinamica. In plus, in digital, nu ai de ce sa umbli la expunere... asta ar spune de fapt nu ca reduci dinamica, ci, in cel mai rau caz... dimpotriva. In final, daca print-uiesti ambele poze si le bagi sub analizorul de culoare, ai sa vezi o diferenta, dar in sensul invers decit ai tu senzatia. Este foarte bine sa observi cum se muta virfurile histogramelor diverselor canale de culoare, atunci cind aplici filtrele digitale, prin comparatie cu cele analoge, limitate la un anumit domeniu de lungimi de unda, care atenueaza celelalte frecvente si la care apare deci necesitatea modificarii fizice a expunerii. Poti din fericire cistiga dinamica si poti imbunatati digital orice doresti (de aia se si spune "digitally enhanced").

Chestia cu WB pe manual este o conditie necesara atunci cind ai de-aface cu conditii schimbatoare de iluminare si care sint greu de apreciat cu ochiul liber. WB este si ea o masura a temperaturilor de culoare din acel ghiveci care se numeste compozitia pozei tale. Marele avantaj in digital este ca poti vedea imediat ce isprava ai facut, precum si histograma, pe display-ul camerei. In analog, inafara citorva filtre (FL-D, FL-B, seria 80, seria 85, 812 si inca unul cu o magenta chioara), nu prea poti folosi nimic in color sau in dia ca sa compensezi o iluminare aiurea... Nu sint prea adecvate decit pentru tonurile pielii, si nu pentru WB, nicidecum. Nu trebuie sa-ti reamintesc eu asta, sint convins... dar cite filme ai facut care ti-au dat tonuri de piele acceptabile si un cer siclam sau frunzele de toamna rosii ca para focului? In digital poti controla temperatura de culoare din 50 in 50 Kelvin, lucru pe care nu ti-l poate oferi nici un set de filtre analoge. In consecinta, joaca de care pomeneai devine chiar o bagatela, in momentul in care te obisnuiesti cu ea. Plus ca nu mai ai atitea cheltuieli materiale si de timp ca in analog. Eu zic ca merita tirgul...

N-am vrut initial sa intru in amanunte si nici nu am intrat cine stie ce. Nu vreau decit sa te conving ca este infinit mai convenabil lucrul in digital, in special in ceea ce priveste filtrele, si zicala "drumul cel mai scurt este drumul cunoscut" nu se poate aplica, fiindca eu te invit sa schiezi firesc la vale, cu vintul din spate si sa-ti faci singur pirtie, ca nu e greu de loc.

Last edited by the rookie; 21-02-2007 at 01:32..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules