Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-09-2012, 10:14
stefan alin's Avatar
stefan alin stefan alin is offline
Junior member

Fotografie pe Film

Salutare nu de mult miam luat un nikon f60 si mam apucat de fotografie pe film

si am vazut ca exista diverse procese de developare: manual , C41 , E-6

cine imi poate da materiale f bine explicate in amanunt pe care sa le pot imprima sa exersez?
Reply With Quote

Old 05-09-2012, 18:59
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Cel mai utilizat este procedeul C41; nu stiu ce intelegi prin manual. Eu iti pot da un link. Daca te poti folosi de el, foarte bine, iti doresc succes. Totusi, chiar daca respectivul din link este de alta parere, procedeul este destul de restrictiv fiindca trebuie mentinuta temperatura foarte bine, pentru a nu vira filmul intr-o culoare necontrolabila. Oricum, cu o cautare pe net gasesti destule indicatii, dar pana nu incerci cu propriile maini... teoria-i teorie, practica te mananca.
Reply With Quote
Old 06-09-2012, 08:18
stefan alin's Avatar
Junior member

daca ai te rog chiar trimite-mi cateva documente pe care le pot imprima

multumesc anticipat
Reply With Quote
Old 06-09-2012, 15:44
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Scuze, am uitat sa pun ce era mai principal:
http://fototutorial.wordpress.com/20...are-color-c41/
Reply With Quote
Old 07-09-2012, 20:40
Tasha Tasha is offline
Junior member

Draga Alin,
Calea pe care vrei s-o incerci este lunga si grea, daca vrei sa-ti procesezi materialele fotosensibile acasa . Ar fi necesara o precizare - foto alb-negru, color sau diapozitive ( daca se mai produc filme reversibile ) ? Abia dupa aceasta pot incepe discutiile...
Reply With Quote
Old 07-09-2012, 20:49
Tasha Tasha is offline
Junior member

Scuze, inca ceva, pentru foto pe film nu exista "Photoshop" - greselile se repara mai greu sau deloc....
Reply With Quote
Old 10-09-2012, 15:11
stefan alin's Avatar
Junior member

B&w

Foto Alb Negru ma intereseaza cel mai mult
Reply With Quote
Old 19-09-2012, 01:32
photomagic photomagic is offline
Junior member

developarea acasa incurajeaza creativitatea si forteaza limitele, se poate insa developa si "in oras" fara a pierde placerea de a gandi 24/36 de cadre inainte sa schimbi rola.
Reply With Quote
Old 23-09-2012, 07:33
stefan alin's Avatar
Junior member

re:

Quote:
Originally Posted by photomagic View Post
developarea acasa incurajeaza creativitatea si forteaza limitele, se poate insa developa si "in oras" fara a pierde placerea de a gandi 24/36 de cadre inainte sa schimbi rola.
Eu vreau materiale care sa ma ajute sa developez acasa nu sa imi spui teorie...
Reply With Quote
Old 23-09-2012, 10:16
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Stefane, nu te inteleg; le vrei pe toate d-a gata. Pai ai Net, pune mana pe el si cauta ce te intereseaza. Gasesti materiale destule, rabdare sa ai. De fapt nu stiu ce intelegi prin "materiale", indrumari pentru lucrul cu film sau e vorba de chimicale pentru developare. Daca-i asa intra pe sit-ul "f64" si acolo gasesti ce-ti trebuie. Si ca sa-ti intind, totusi, o mana de ajutor iti recomand revelatoarele "Kodak D76" sau "R09" care este, de fapt, vechiul Rodinal de la Agfa, revelatoare cu care am lucrat si eu. La fiecare gasesti instructiuni de folosire. Tot acolo sunt si chimicale pentru celelalte bai (de stopare, de fixare). Dar dupa parerile unora sau al altora nu o sa faci niciodata o treaba buna, stii cum e: practica te omoara, asa ca ia-ti filme, trage poze, developeaza cu ce e in comert la noi, vezi ce iese, experimenteaza si asa vei capata cunostintele dupa care alergi acum.
Reply With Quote
Old 23-09-2012, 15:32
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Frumoasa conversatia despre fotografiat.
Stefan isi incepe intrebarile despre procesele color ca apoi pe la jumatatea dialogurilor sa zica despre slabiciunea catre alb negru.
Imi permit o sugestie din tribune.
Daca chiar ai dorinta sa faci ceva, te documentezi inainte, cum a zis si colegul Rudi, internetul este o sursa uriasa de informatie. Se mai gasesc carti pe la anticariate, sau pur si simplu te duci la F64 sau alt magazin de profil si ceri cele trebuincioase pt un proces complet alb/negru de la tancuri si chimicale la bai de developare si hartie fotografica. Restul e sudoarea ganditului si exercitiul talentelor personale de la estetica perceputa la cea reprodusa in final si admirata de altii.
Dar inainte de orice investitii si chinuieli inutile, cu o fractiune de cost, da filmul la procesat la un profesionist oarecare si asa incepi fara proprile erori de procesare si constati cum simti fenomenul. Vezi ce ai produs. Daca prin eliminarea posibilelor rataciri printre chimicale si materiale ramane numai preocuparea fotografica si pozele ies de luat in seama, tot e un inceput bun.
Deciziile ultrioare iti apartin. Acolo nu te ajuta nimeni decat propriul buzunar si aprecierile privitorilor.
Daca e pozitiva lucrarea, poti sa te duci sa cumperi carti si substante si sa incepi un vis frumos, altminteri ramane o mica experienta de culise si bani aruncati.
Succes.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules