Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 26-09-2009, 15:25
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

DIY Camera Rig

Pana nu demult, credeam ca pentru a face asa ceva, trebuia sa mergi intr-o masina care merge paralel cu cea fotografiata( ).

Acum ca am aflat ce si cum, vreau sa-mi construiesc un dispozitiv de fixare a camerei pe masina.

Am 2 variante. Prinderea cu ventuze pe masina vs prinderea cumva sub masina(cu o menghina, ceva). Ideea e ca nu stiu daca o sa am mereu de ce sa prind sub masina, deci varianta cu ventuzele e cea pe care voi merge acum.

Voi folosi 2 din astea:

Fiecare are o putere de ridicare de 150 kg, deci ar trebui sa stea bine fixata pe masina. Boom-ul vreau sa-l construiesc din teava de aluminiu(peste 3cm grosime) cu grosimea peretelui de 2-3mm, dar nu stiu cat de rigida va fi cand o tina SLR-ul la 4-5m departare. Tija o sa fie extensibila, realizata din bucati de 1m de teava de aluminiu, care se vor infileta intre ele.

Acum vin intrebarile:

Parca n-as da 4,5 milioane pe Manfrotto Magic Arm, si ma gandeam sa-mi construiesc eu bratele flexibile. Recomandati-mi va rog un sistem de incheieturi, cat mai usor de realizat, si cat mai fiabil.

Unde gasesc niste "menghine", cu ajutorul carora sa prind teava de ventuze? Am gasit asa ceva, dar nu stiu daca gasesc si la noi.

Si ultima, dar nu cea din urma: Ce surub imi trebuie pentru substitut de trepied, pentru a infileta camera pe rig? (grosime/filet)

Sper ca la sfarsit sa iasa lejer rezultate de genul celui de mai sus, fara a plati 700-900$ cat costa un rig.

Multumesc anticipat,
Bogdan

-Nikon 18-105 f/3.5-5.6 VR-
-Nikon 35-80 f/4-5.6-
-Rokinon 85 f/1.4
Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules