Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Thread Tools Display Modes
Old 06-10-2008, 23:51
cimpuducu cimpuducu is offline
Member

Photoshop RAW galben - Again...

Iar trebuie sa apelez la rabdarea si bunavointa voastra. Mi-ati explicat ce se intampla cand lumini de diferite temperaturi se amesteca, cum sa le reduc efectele sau sa scap de ele. Dar de ce acelasi raw deschis cu un kkt de utilitar de pe CD-ul aparatelor Canon este mult mai aproape de adevar ca si culori decat daca-l deschid cu Camera Raw-ul din photoshop, asta nu mai pot sa pricep nici cum...

Va rog sa priviti la urmatoarele 2 exemple: in primul, raw-ul e deschis cu ZoomBrowserEx de la Canon si avem culori cat de cat apropiate de realitate. In al doilea, acelasi raw nemodificat este deschis cu Photoshop CS3 (Camera Raw 4) care-l si galbeneste pe loc, baterie foc, foc! Asta inainte de a face nici cea mai mica modificare posibila in oricare din valori.

Poate photoshop-ul mea avea ceva setari de-a pixu si de-aia mi-am zis sa-l reinstalez, dar fara succese...

Acum ma uit ca un tamp si tot compar cele doua exemple si nu-mi vine altceva-n minte decat aceste versuri de-ale lui Pitits:

"Asa e soarta boului, vitel adult,
Sa stea la poarta noului, nitel mai mult."

Sper sa nu ma lasati prea mult. Va multumesc.

Last edited by cimpuducu; 07-10-2008 at 00:01..
Reply With Quote

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules