Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 49 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 97 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 101 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 109 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 120 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 124 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 132 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 201 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/init.php on line 379 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/includes/class_core.php on line 2517 JPEG sau RAW ?! - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

View Poll Results: In ce format fotografiati?
JPEG 13 23.64%
RAW (NEF) 42 76.36%
Voters: 55. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 26-08-2008, 19:01
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Question JPEG sau RAW ?!

In ce format fotografiati? JPEG sau RAW (NEF)
jpeg si raw cu bune si cu rele (avantaje/dezavantaje)
Reply With Quote

Old 26-08-2008, 19:29
Lostry7's Avatar
Lostry7 Lostry7 is offline
Senior member

Neavand RAW sau NEF,folosesc varianta necomprimata TIF.Insa preferabil este RAW.Ofera mult mai multe detalii si posibilitati la prelucrare.
Old 26-08-2008, 20:37
OvidiuG OvidiuG is offline
Junior member

RAW(NEF la Nikon).Poti face prelucrarile cum doresti.Detalii mai bune,culori mai bune,poti repara expunerea daca gresesti cu Capture NX2.
JPEG.Mai comod.Laboratoarele foto accepta jpeg si tiff.Camera foto face prelucrarile de imagine si salveaza jpeg comptimat.
Prefer RAW.
Reply With Quote
Old 27-08-2008, 09:25
marian_radu's Avatar
marian_radu marian_radu is offline
Senior member

Clar RAW. Si pentru stocare pe CD/DVD tot RAW.
De ce? Pentru ca, asa cum au spus si colegii, ai posibilitatea sa faci ajustari, pe balansul de alb de exemplu.
Cand le duc la tiparit pe hartie le convertesc in TIFF.
Old 27-08-2008, 10:04
jordache.l's Avatar
jordache.l jordache.l is offline
Senior member

la fel; raw pt ca e varianta "bruta" si export tiff..
Old 27-08-2008, 10:27
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

clar raw, pt print tiff
cnd trag la meciuri sau evenimente si am de tras 1000 de poze le bag pe jpg..dar mai rar
Old 27-08-2008, 11:58
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

ştiţi careva vreun plugin pt photoshop 7 pt prelucrare raw?
Old 27-08-2008, 13:29
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

adobe camera raw se numeste pluginu
Old 27-08-2008, 14:02
ati ati is offline
Member

Ca tot e discutia asta. Clar am votat raw, insa alta e vroba. Vad ca unii dintre voi prefera tiff. De ce? Din cate stiu eu tiff pe 16 biti e inutil, pentru ca am impresia ca oricum nu se pot printa atatea culori (daca ma insel, as vrea sa imi spuneti), iar in ceea ce priveste pierderea de informatie, exista si jpg cu compresie fara pierderi, care e oricum mai mic ca dimensiune decat un tiff. Deci, de ce tiff in loc de jpg?
Reply With Quote
Old 27-08-2008, 14:52
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

Si eu tot RAW (PEF). Retine mult mai multă informatie pentru prelucrarea ulterioară...
ati, cred că cei care trag TIF nu au optiunea de RAW la aparat... nu văd avantajul TIF -ului în raport cu RAW -ul, nici măcar ca dimensiune a fisierului...

Edit, later...
Întrebarea era "în ce format fotografiati?", nu "în ce format duceti pozele la printat?"
Din moment ce aceeasi imagine are 14 MB în format TIF si 2 MB în format JPG, e clar care are mai multă informatie (detalii, culori, tonuri etc.)

Last edited by decebal; 27-08-2008 at 15:52..
Reply With Quote
Old 27-08-2008, 15:02
ati ati is offline
Member

@decebal - Pai nu, ca in mesajele anterioare spun cativa ca trag raw, si exporta pentru print in tiff. Iar io ma intreb de ce in tiff si nu in jpg.
Reply With Quote
Old 27-08-2008, 17:49
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

raw...repari mai usor expunerea si alegi balansul de alb care se potriveste
Reply With Quote
Old 27-08-2008, 19:27
d3m1's Avatar
d3m1 d3m1 is offline
Member

Quote:
Originally Posted by ati View Post
Ca tot e discutia asta. Clar am votat raw, insa alta e vroba. Vad ca unii dintre voi prefera tiff. De ce? Din cate stiu eu tiff pe 16 biti e inutil, pentru ca am impresia ca oricum nu se pot printa atatea culori (daca ma insel, as vrea sa imi spuneti), iar in ceea ce priveste pierderea de informatie, exista si jpg cu compresie fara pierderi, care e oricum mai mic ca dimensiune decat un tiff. Deci, de ce tiff in loc de jpg?
Panasonic FZ 7 (si eu si Lostry7 avem acelasi aparat) nu are RAW, ci doar JPG si TIF.
Neavand alta optiune, JPG la mine
Reply With Quote
Old 28-08-2008, 02:42
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by ati View Post
@decebal - Pai nu, ca in mesajele anterioare spun cativa ca trag raw, si exporta pentru print in tiff. Iar io ma intreb de ce in tiff si nu in jpg.
jpeg standard are compresia cu pierderi. aici e clar un abuz de limbaj, probabil ca se refera la tiff fara compresie sau compresie lossless, gen zip, pentru ca, nu uita, e posibil sa ai si un tiff cu compresie jpeg daca vrei.
tiff reprezinta doar containeru pentru continutul fisierelor, cam ca avi pt video.
Old 28-08-2008, 08:07
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm

ati incearca tutoriale de aici!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules