Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-11-2009, 20:12
. tanasemanuel . . tanasemanuel . is offline
Junior member

pregatire fotografiilor pentru printare

Buna seara

Eu folosesc CS3 si fotografiez RAW cu Nikon d40.
Va rog sa postati aici un clar tutorial scris (eventual insotit de imagini ) pentru pregatirea fotografiilor pentru printarea la un centru foto (gen : cum salvam, in ce format , ce alegem Prophoto RGB, Adobe RGB 1998 etc, 8 bits , 16 bits etc) sau eventual sa oferiti cateva linkuri legate de acest subiect .
Cred ca ar fi de folos.
Multumiri anticipate
Reply With Quote

Old 02-11-2009, 20:27
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

Buna seara

Mai bine ai avea o discutie cu cei de la centrul foto pe care l-ai ales. Spun asta din experienta.
Reply With Quote
Old 03-11-2009, 12:11
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

oricat de bine va calibrati monitoarele si in orice format ve-ti duce fotografiile la print, niciodata nu vor iesi cum doriti. Cel mai bine este sa scoateti una sau doua de test, dupa care printul final. Stiu, este costisitor, dar altfel nu prea se poate.

dM
Reply With Quote
Old 04-11-2009, 21:34
c_baias c_baias is offline
Member

Chestiile sunt destul de relative, si de incalcite... Eu vad doua variante:
1. Calibrare software - se calibreaza monitorul calculatorului, apoi se solicita profilul de culoare al masinii de la lab (asta daca stiu baietii cu ce se mananca profilul acela). Apoi se descarca/ instaleaza pe calculatorul personal. Urmand ca ofice fotografie prelucrata intr-un soft care stie utiliza profile de culoare (si photoshop stie) sa arate pe monitorul de acasa identic cu ce va scoate lab-ul.
2. Calibrarea hardware - metoda empirica: se merge la lab-ul foto, se printeaza o mira de culoare a lor, se ia acea poza si pe stick. Se merge acasa, se deschide poza pe calculatorul personal, apoi din setarile monitorului / placii video se trage de slidere, pana pusca acele culori.

Si oricat de calibrat va fi monitorul, pana la urma tot veti fi dependenti de calitatea serviciului prestat de lab-ul foto (hartie, solutii, daca schimba solutiile la timp, sau mai trag de ele, daca operatorul masinii aplica sau nu corectii, etc.).

Sony DSC W12
Reply With Quote
Old 04-11-2009, 23:02
FriendlyPiranha
Guest

Sau ceri permisiunea operatorului de la print shop, de a avea un preview al fotografiilor tale si de a opera ajustarile de rigoare in Photoshop (si salva apoi in formatul preferat de ei), admitand ca monitorul statiei grafice este calibrat si corespunde profilului imprimantei. Desigur acestea nu pot fi grosiere, insa eu asa am procedat si am fost multumit de rezultate.
Reply With Quote
Old 04-11-2009, 23:10
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

Un monitor calibrat costa minim 7000 de ron din cate am vazut eu si nu prea cunosc multi sa si-l permita. Plus ca monitoarele sunt RGB iar masinile de printat CMYK. Eu nu cred ca-ti iese doar din calibrarea monitorului fotografia la fel cum o vezi pe monitor. Doar dupa cateva teste de culoare, adica fotografii scoase si re-ajustate setarile din masina de print. Alta solutie eu nu vad.

dM
Reply With Quote
Old 05-11-2009, 12:13
Alexandru Solomon's Avatar
Alexandru Solomon Alexandru Solomon is offline
Senior member

Cateodata e bine sa lucrezi in Ps direct CMYK, asta daca se printeaza CMYK...
Calibrarea monitorului si a imprimantei este si ea fff importanta.
O alta chestie este si salvarea in codul de culoare al imprimantei - Ps are o gramada de coduri
Reply With Quote
Old 06-11-2009, 10:48
mediasig mediasig is offline
Junior member

deci nu e chiar asa de copmlicat dragilor... eu fac asta de foare mult timp... se gasesc sute si mii de calorimetre... pr calibrare CRT, LCD, TFT etc... si nu sunt exagerat de scumpe... se gasesc foarte bune si la 700 de lei. ca si profile cel ami des folosite sunt adobe RGB1998 si sRGB. si majoritatea laburilor foto folosesc la fel. cat despre printare, CMYK se foloseste numa la printare vectoriala, ptr poze se foloseste RGB... eu folosesc canon 40d si un LCD de 21 si folosesc adobe rgb 1998 si de fiecare data cand am dus poze de la nunti sau orice sa printez, mi0au ieshit excat la fel ca pe monitor... Numa bine
Reply With Quote
Old 06-11-2009, 10:52
mediasig mediasig is offline
Junior member

...dar si cum a spus domnul ioanci... te duci si printezi o mostra... ii zici sa nu iti editeze nimk la poza, (contrast, expunere, etc) le spui ca e doar sample... si gata si acasa vezi ce si cum... sau cum s-a mai spus mai sus incerci si lucrezi si in cmyk... sau iti iei o imprimanta fotot asa cum am facut si eu si nu mai ai chair delco probleme daca le calibrezi, aparatu foto-calculator,monitor-printer...
Reply With Quote
Old 06-10-2010, 12:21
chromatone chromatone is offline
Junior member

tanasemanuel,
ideal ar fi sa folosesti in convertorul raw un spatiu de culoare suficient de cuprinzator,astfel incat sa nu existe informatie pierduta.Un exemplu bun este sa activeazi shadow/highlight clipping warning in ACR pentru o imagine avand culori foarte intense-baloane colorate,tricouri cu multe culori tari etc-,alege apoi sRGB si o sa vezi alerta de clipping.Daca alegi ProPhoto alerta o sa dispara.
ProPhoto RGB este un spatiu folosit pentru arhivare,foarte cuprinzator,dar care presupune o dispersie mare a informatiei(distanta intre punctele de culoare in cadrul gamutului sau este foarte mare).Transferul acestor puncte in informatie vizibila sau printabila este considerata dificila,deoarece spatiile de culoare ale monitorului sau imprimantei sunt mai mici,de aici necesitatea unei conversii etc
Daca nu exista alerta de clipping la AdobeRGB,il poti alege linistit,mai ales ca acum exista monitoare(scumpe) care pot reda in intregime acest spatiu.
Daca alegi ProPhoto sau Adobe si nu ai monitor cu gamut extins si vrei sa-ti faci o idee despre ce detalii pierzi,alege in Photoshop Edit-Color Setting-Desaturate monitor by 20 % si fa zoom pe o portiune ultrra saturata de culoare care ar trebui sa aiba detalii.Nu uita sa deactivezi optiunea dupa ce ai terminat.
Converteste in 16 bit indiferent de spatiul de culoare ales,apoi poti softproofing etc.
Sunt multe de povestit,subiectul este complez si interesant.
Cateva detalii gasesti aici http://chromatone.ro/profile.html
Reply With Quote
Old 11-11-2010, 13:07
basti77 basti77 is offline
Junior member

Am listat mai multe fotografii la un Lab. foto, din cate am vazut lucreaza cu Fuji.

Care este problema, majoritatea pozelor, la chipuri, parca sunt date cu mult fond de ten, nu prea corespund cu ceea ce se vede pe calculator. LCDul este unul de 19 setat pe RGB iar pozele apar foarte bine.

Pe hartie treaba se schimba, apare aceasta problema, mai ales la chipurile din departare, deci mici pe fotografie, pe cele apropiate problema nu este foarte sesizabila.

Tin sa spun ca am listat numai la acest laborator, sambata o sa duc cate 5 poze la mai multe laboratoare pentru comparatie.

Este posibil sa fie Lab.-ul acesta cu probleme ? hartia, setarile, solutiile folosite ?
Reply With Quote
Old 12-11-2010, 14:00
allen_g30's Avatar
allen_g30 allen_g30 is offline
Senior member

mai ai o solutie, un pic empirica, dar functionala.

cand dai save-as, bifeaza COLOR. in felul acesta ai profilul de culoare embedat in fisier. la laborator, musai sa specificati ca atunci cand trimit imaginile catre masina, sa le trimita cu profilul tau. majoritatea nu le trimit cu embeded profile, ci cu Discard embeded profile. conteaza f mult.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Clip.jpg
Views:	350
Size:	55.7 KB
ID:	5443  
Reply With Quote
Old 13-11-2010, 13:39
basti77 basti77 is offline
Junior member

Am revenit dupa un test la 5 laboratoare foto din Ploiesti (am dus aceleasi poze), rezultatul este urmatorul:

1. Kodak - hartie Kodak XtraLifeII - cea mai buna calitate, culorile excelente, reale, se cunosc imprimeurile, modelele, etc. de pe imbracaminte, excelente pozele.
Laborator - Mall Mercur Ploiesti la parter, pacat ca fac numai dimensiuni 10x15 si 13x18.

2. Fuji - hartie Fujicolor Crystal Archive - cea mai proasta calitate, este laboratorul care m-a pus pe ganduri, credeam ca este de la aparat, este cel cu fetele parca date cu mult fond de ten. Culorile nu sunt reale, la o camasa a baiatului in loc de caramiziu a iesit aproape rosie iar modelele de la imbracaminte care la Kodak se vad aici sunt inexistente, sunt ingropate in mult negru.
Laborator - FotoCris Mall Omnia la subsol, sunt cei mai ieftini dar calitatea lasa de dorit, au cel mai bun pret la 30x40 si anume 3,5 ron.

3 si 4 - Fuji - hartie Fujicolor Crystal Archive - putin mai bune decat la laboratorul de mai sus, dar se pastreaza problema cu rosul si cu negru.
Laborator - Foto Union (Casa Modei) si str.Basarabi (langa Impozite si taxe).
Cred ca ambele nu au aparatura proprie ci fac pozele in alta parte deoarece sunt identice si au venit in laborator la aceeasi ora.

5. Agfa - hartie Kodak Paper, putin mai bune fata de Fuji dar nu exceleaza, aceeasi problema cu negrul, modelul de la rochie si cutele nu se vad, rosu ceva mai mult si nu sunt asa clare ca la punctul 1.
Laborator - BelAmi, in spatele Casei Sindicatelor din Ploiesti.

Concluzie: Kodak face legea, Fuji de toata jena, Agfa (aparatura, ca hartia este Kodak) putin peste Fuji.

Last edited by basti77; 14-11-2010 at 16:12..
Reply With Quote
Old 01-03-2017, 15:06
Marius Titulescu Marius Titulescu is offline
Junior member

Salut! Ai rezolvat problema fara a investi banii intr-un monitor? Eu as merge pe a schimba schema culorilor in functie de destinatie, dar tot e dificil ca trebuie sa lucrezi fara sa distingi diferentele.
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules