Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Recomandari obiective M42 ? - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-11-2009, 17:18
. tanasemanuel . . tanasemanuel . is offline
Junior member

Recomandari obiective M42 ?

Am un Zenit 11 si de curand si un Canon Eos Elan 7E. Inafara de acestea doua, pe film, mai am Nikon F65 (de vanzare apropos).
Doresc sa achizitonez cateva obiective M42 datorita pretului mic. Ma intereseaza sa fie sharp , vreau si cateva luminoase ( dar nu numai ) si un bokeh frumos . Mi-au fost recomandate Carl Zeiss-urile , Jupiter 37 A facut de rusi si am mai gasit Pentacon 135mm f2,8 (cu diafragma din 15 lamele - cica se obtine un bokeh unt !) .Doresc sa imi cumpar si doua adaptoare ptr Canon si Nikon.
Voi ce spuneti ?
Reply With Quote

Old 11-11-2009, 22:34
Flubbr Flubbr is offline
Junior member

Pe nikon nu poti obtine focalizarea la infinit. asa ca daca il vei folosi pe nikon o sa il folosesti ca si obiectiv de macro/close-up, nu? Pentru macro sunt obiective speciale, care pe m42 nu costa foarte mult, de exemplu Macro Takumar 50mm f/4,.
Cele rusesti sunt in general copii dupa obiectivele carl zeiss, de multe ori imbunatatite de inginerii rusi, asa ca teoretic exista posibilitate de a avea un obiectiv foarte bun, dar practic ele sunt numai bune. Se pot obtine rezultate mai mult decat folosibile cu sticla comunista, chiar si daca multi oameni sunt impotriva oricarui obiectiv rusesc.
Helios 44M era obiectivul standard pentru zenit. e bun daca il gasesti ieftin (sub 50lei). Mir-1 37mm f2.8 a fost premiat la bruxelles pentru cel mai bun obiectiv al anului 1958, si a ramas unul din obiectivele bune rusesti. Despre Jupiter 37A nu stiu mare lucru, dar este cu aproape o treapta mai incet decat pentaconul. jupiter 9 daca gasesti e bun pentru portrete, dar cum a venit moda cu m42 pe digital in ultimii ani, au crescut preturile foarte mult. Mir-20
20mm f3.5 este o alternativa buna si mai ieftina pentru Carl Zeiss Jena Flektogon 20mm f2.8(care il vrea toata lumea , deci preturile sar de 400 eur).
Pentacon 135mm f/2.8 este considerat cel mai bun obiectiv de la pentacon pentru m42, preferabil sa fie cu MC (Multicoating). Sunt vreo 5-6 variante de 135 de la pentacon , dar cele cu MC si auto sunt mai bune pentru folosit (cele cu presetare sunt relativ incomod de folosit, mai ales daca nu esti obisnuit, si mc-u e necesar in conditii de luminare nefavorabile cand obiectivele netratate nu mai au contrast aproape deloc [pe photoshop poti repara, dar pe film mai putin..]). Restul obiectivelor de la pentacon sunt considerate mai proaste decat cele de la carl zeiss, si asta face ca preturile lor sa ramana relativ scazute. am auzit lucruri bune despre 50 1.8, obiectivul standard si 29mm 2.8.
Carl Zeiss Jena sunt scumpe.
foarte bune, mult mai bune decat majoritatea obiectivelor de pe vremea aceea si la nivel cu obiectivele actuale. recomandari la carl zeiss.. toate. iarasi preferabil MC.
Carl Zeiss Oberkochen si Carl Zeiss-ul de acuma sunt si mai scumpe.
obiectivele pentru pentax spotmatic, Takumar-urile sunt foarte laudate pe forumuri. obiectivul standard 50 1.4, este bun si mai luminos decat zeiss pancolar-u si mai ieftin. aici nu stiu exact care sunt mai bune si care mai putin bune, dar SMC (supermulticoated) Takumar sunt din punct de vedere al tratarii superioare celorlalte obiective din perioada aceea.
Alte obiective japoneze si coreene de la tot fel de firme relativ necunoscute , sunt cam slabute, chiar si daca au diafragme mari sau alte avantaje aparente.

Ca si la orice intrebare de genul "ce obiectiv sa-mi cumpar" depinde de ce vrei sa obtii si ce iti trebuie, si depinde de buget.
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 02:33
Junior member

Multumesc pentru sfaturi si pentru raspuns. Intre timp m-am mai documentat si urmeaza sa achizitionez doua adaptoare. Cel cu lentila inclusa M42-NIKON nu permite focalizarea la infinit ? Incerc sa gasesc unele deja recomandate chiar daca platesc un pic mai mult pe ele . Am gasit un Tomioka f1,2 pe care tare l-as cumpara daca as dispune de banii ceruti pe el . Alte sugestii legate de obiectivele M42 ?
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 12:24
BZChi7d BZChi7d is offline
Junior member

m42

care-i fascinatia pt obiective m42 ? in afara de faptul ca sunt extrem de ieftine nu vad niciun avantaj ...

toate sunt MF ... daca actiunea se petrece repede - poti s-o uiti ... la f-uri mici, combinate cu un viewfinder mic (cum e al meu la 350d cel putin) slabe sanse sa vad unde focalizeaza la f1.8 de exemplu ...

iar obiectivele m42 scumpe ... se compara direct cu cele af, nu ?
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 14:52
Flubbr Flubbr is offline
Junior member

adaptorul cu lentila permite focalizarea pana la infinit, dar adaugi un element in constructia optica a obiectivului, si calitatea imaginii depinde de calitatea acestui element.
Reply With Quote
Old 12-11-2009, 23:27
Junior member

Quote:
Originally Posted by BZChi7d View Post
care-i fascinatia pt obiective m42 ? in afara de faptul ca sunt extrem de ieftine nu vad niciun avantaj ...

toate sunt MF ... daca actiunea se petrece repede - poti s-o uiti ... la f-uri mici, combinate cu un viewfinder mic (cum e al meu la 350d cel putin) slabe sanse sa vad unde focalizeaza la f1.8 de exemplu ...

am deja doua obiective M42 folosite pe doua aparate pe film. Rezultatele sunt uimitoare . Mai cauta fotografii facute cu obiective m42 pe corpuri dslr si poate te convingi . Daca nici pretul mic nu este un motiv indeajuns de bun ptr a fi considerat drept avantaj......nu toti isi permit sa dea mii de lei pe obiective Nikkon sau Canon .
Instantanee am cam 98% din fotografiile facute pana acum . Si m-am cam saturat NUMAI de instantanee . Inainte de toate acesta este mai mult un topic cu caracter informativ.
Multumiri celor care ofera informatii utile . Le astept in continuare .
Reply With Quote
Old 13-11-2009, 07:34
nashul nashul is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by BZChi7d View Post

buna gluma..
------------------
takumar 50mm, f1.8, m42
danubia 135mm, f2.8, m42
carl zeiss jena 135mm, f4, m42
pentax 18-55mm, kit
nikkor 28-105mm, 18-200mm, 70-300mm, 50mm, 16mm
Reply With Quote
Old 16-11-2009, 08:04
BZChi7d BZChi7d is offline
Junior member

nashul ... nu e gluma .. sincer!

sunt tanar in arta fotografiei ... am trecut peste era ob mf ... tocmai nu inteleg ce avantaje ar aduce tehnologia veche...

ma lamuresti ?
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules