Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-05-2008, 12:26
seby seby is offline
Junior member

help me pls! :D

mi-am achizionat de 2 zile un aparat foto fuji s9600z. avand in vedere ca nu ma prea pricep(deloc) cum pot sa fac o poza de genu: http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6763&password=&sort=1&thecat=500
, adica subiectu sa fie principal si in spate sa fie mai sters. ce trebuie sa reglez?
Reply With Quote

Old 04-05-2008, 13:28
alinzele's Avatar
alinzele alinzele is offline
Senior member

nu vad poza din exemplul tau dar banuiesc ca te referi la un plan secund blurat. efectul (camp de profunzime redus) il obtii daca folosesti o diafragma cat mai deschisa la o focala cat mai lunga.

succes!
Reply With Quote
Old 04-05-2008, 13:34
seby seby is offline
Junior member

ca in poza asta http://www.galeriafoto.com/photos/showphoto.php?photo=6763&password=&sort=1&thecat=500
si eu am diafragma sau nu? nu radeti de mine dar nu ma pricep
Reply With Quote
Old 04-05-2008, 15:21
d3m1's Avatar
d3m1 d3m1 is offline
Member

Incearca asa

Hai ca-ti zic eu mai practic. Invarti de inelul ala pana iese obiectivu cat mai inafara (=distanta focala mai lunga), treci pe mod macro (adica selectezi floricia aia de pe butoane, de unde e, nu stiu exact la aparatul tau), si faci poza, avand grija ca subiectul tau sa fie in centru atunci cand face focusul. Poate merge asa, ca la al meu asa fac.

Sau, il treci pe focus manual (MF) si inainte sa faci poza invarti de inelul ala mai ingust pana iti apare subiectul clar pe ecran si dupa aceea faci poza.

Iar pentru o mai buna intelegere a modului in care functioneaza diafragma, iti sugerez sa citesti asta si cat mai multe articole legata de tehnica fotografica. Astfel, dupa un timp, vei realiza fotografii mai frumoase si mai bune din punct de vedere tehnic.
Reply With Quote
Old 04-05-2008, 15:53
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

efectul de fundal blurat se obtine la focala cat mai lunga si diafragma cat mai deschisa cum a spus ami sus un coleg, (orice aparat are focala, timp de expunere si diafragma, dar la unele sapuniere nu se pot regla, la al tau se paote regla) focala se refera la zoom...cu cat apropii mai mult iamginea, cu atat focala creste...timp de expunere si diafragma se pot regla daca nu esti pe automat, referitor la asta citeste manualul camerei, sunt sigur ca da si ceva exemple acolo, daca subiectul pe care focalizezi e bien detasat de fundal si ai zoom max, iar diafragma deschisa la max, atunci vei obtine efectul de blur si fara sa dai pe macro....consulta manualul, te va lamuri in mai multe privinte, bafta
Reply With Quote
Old 05-05-2008, 12:22
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

Selecteaza modul A (Aperture Priority - Inseamna prioritatea diafragmei) Aici poti sa setezi diafragma(Are un f in fata, la S9600 f cel mai mic -diafragma cea mai mare- la capatul wide, adica fara zoom, este de f2.8. Daca folosesti zoom, la maximul lui(300 mm) f va fi f4.9.) iar aparatul se va ocupa de restul expunerii. Treci pe modul super macro, si experimentezi.

Daca citesti odata tot manualul camerei(nu ia mult deloc, si este chiar placut de citit) o sa iti dai seama de multe lucruri. Apoi iti mai ramane sa mai cauti informatii(carti, net, s.a.m.d.) sau sa ne intrebi pe noi.

Bafta!
Reply With Quote
Old 06-05-2008, 21:09
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

de citit, de incercat http://www.photocami.ro/curs.html
bafta
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes