Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 22-09-2016, 17:22
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

Galeria Foto - un punct de vedere

Fiindca unii de pe-aici pare ca nu inteleg si imi pun vorbe in gura si ganduri in cap, simt ca ar trebui sa clarific cate ceva...

Consider ca GF este un site dedicat fotografiei, in primul rand. Cand am "aterizat" eu aici, asta era, iar pe mine comunitatea de aici m-a ajutat foarte mult, in fotografie. Poate ca am ramas eu in urma, dar cred ca tot despre fotografie ar trebui sa fie GF, in primul rand. Adica, de exemplu, ar trebui sa aratam comunitatii poze care chiar merita expuse, nu sa postam mult si orice doar de dragul de a comenta pe langa.

Am incercat sa ma pun in pielea unui tanar pasionat de fotografie, care intra anonim pe GF, pentru a evalua site-ul si a vedea daca merita sa-si posteze pozele aici. Cred ca personajul despre care vorbim vede un grup (mic) de "neni" (nu vreau sa jignesc pe nimeni, ma includ in acest grup) care schimba comentarii, intr-un stil usor arhaic, facand, de multe ori, referire la personaje si/sau evenimente de demult. Inca n-ar fi asa rau, daca miezul discutiilor ar fi fotografia. Dar, cel putin in perioada dinaintea "pauzei" mele, discutiile erau mai mult despre viata, despre lume, despre trecut, despre ce muzica ne place sa ascultam si mai putin despre fotografie. In plus, micul grup pare sudat, membrii lui isi permit glume unii cu altii si pare ca s-ar cunoaste personal. Daca as fi acel tanar virtual, cred ca as cauta alte site -uri de fotografie sau m-as multumi cu FB.

La o poza a lui Rudi, am iscat o discutie, in care nu vizam neaparat persoane ci imi exprimam parerea: ca nu e nimic rau in "paranteze", dar ca GF ar trebui sa fie, in primul rand, despre fotografie, nu despre "paranteze".
Poate ca cineva a inteles ca sustin ideea ca fotografia e doar tehnica. Nu este asa, evident ca fotografia are ceva artistic, dar, desi e inflatie de fotografi in lume, artisti fotografi sunt foarte putini.
Ma rog, ca s-o scurtez, doi "galeristi" si-au exprimat clar parerea, in acea discutie si, pentru asta, au tot respectul meu, chiar daca unele pareri ne difera.
Avand in vedere ca nu s-au exprimat alte pareri, am zis ca am eu ceva la cap (cum mi s-a si sugerat, intr-un mod elegant) si nu percep nevoia de evolutie a GF catre altceva. Catre "socializare fotografica" sau mai-stiu-eu-ce. Asa ca am luat o mica pauza.

Am prieteni aici si imi doresc sa ramanem prieteni chiar daca nu ne mai comentam reciproc pozele. Voi posta, in continuare, pe GF si, poate, voi mai avea ocazia sa vorbesc (si) despre fotografie, la o bere, cu prietenii de-aici. Dar, cel putin pentru moment, am sa blochez comentariile la pozele mele. Ca veni vorba,poate ca noi, cei ramasi pe-aici, ar trebui sa ne intrebam de ce, de vreo 2-3 ani incoace, la bere ne intalnim mai multi decat ne intalnim pe-aici...

La buna vedere!

Decebal
Reply With Quote

Old 22-09-2016, 19:53
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Tocmai ma pregateam sa scriu ca la Secu, Sihastria, Agapia, Piatra Neamt, cu foarte mult timp in urma am facut si eu fotografii. Poate prin 60 si ceva, cred ca pe undeva am si pozele, alb/negru evident, dar recunosc ca nu sunt de calitatea celor postate de tine. Imi pare rau ca nu pot scrie aceasta la locul potrivit, dar hotararea ta trebuie respectata. La buna vedere.
Reply With Quote
Old 25-09-2016, 17:57
decebal's Avatar
Senior member

Multam fain, nene Rudi!
Sunt locuri frumoase si e un traseu batut de multa lume. Sunt convins ca imaginile din anii 60 au farmecul lor. Eu, unul, mi-as dori sa le vad.
Reply With Quote
Old 06-10-2016, 17:34
Nicoleta Cimpoae's Avatar
Nicoleta Cimpoae Nicoleta Cimpoae is offline
Member

Sunt foarte frumoase imaginile de pe plaiurile Moldovei, unele chiar spectaculoase! Am vizitat si eu aceste locuri si le-as mai vizita oricand cu mare drag.
Cred ca ai trecut prin Bacau si ma intreb cum arata orasul vazut de tine ... asta daca ai gasit ceva interesant de fotografiat
Reply With Quote
Old 07-10-2016, 15:45
decebal's Avatar
Senior member

Sarut mana, Nicoleta!

De fapt, n-am trecut prin Bacau. Traseul a fost cam asa (cu popasuri mai lungi sau mai scurte, in unele locuri): Magura (Buzau), Iasi (prin Tecuci, Barlad, Vaslui), de la Iasi la Piatra Neamt, apoi Targu Neamt, Suceava, Durau, Ceahlau, Lacu Rosu si inapoi acasa. Nu mai fusesem in Moldova de ani buni si m-am bucurat s-o revad. Surpriza placuta a fost Piatra Neamt (nu stiam orasul), iar dezamagirea a fost Iasi -ul (nu-l mai vazusem de vreo 30 ani si ramasesem cu alta imagine in minte). Una peste alta, sunt multe locuri ce merita vazute si n-am reusit sa le vad pe toate. Trec si Bacaul pe lista, pentru urmatoarea deplasare.
Reply With Quote
Old 09-11-2016, 07:59
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Prietene Decebal, ma simt frustrat ca nu pot sa-mi zic vorbele la locul potrivit. Ca, zic eu, unele ar fi necesare si pentru altii. Cat priveste colibele, sau cum sa le zic, eu nu-mi aduc aminte sa fi fost trei cum sunt aratate la tine, dar, e cert, memoria mea imi joaca feste, mai ales ca, asa cum sunt eu facut, daca nu e ceva strict interesant care sa ma impresioneze profund, creierul meu il ignora. Si probabil ca asa s-a intamplat atunci acolo!
Te rog sa te uiti din nou la poza mea fiindca am completat cu cateva precizari.
Reply With Quote
Old 09-11-2016, 08:12
decebal's Avatar
Senior member

Buna dimineata, nene Rudi!
Citisem deja precizarile. Si remarcasem si eu ca sunt doar doua "soproane" in poza ta, dar m-am gandit ca de vina e unghiul si ca al treilea ar fi ascuns dupa cele doua care se vad. Sau, poate, le-ai pozat cand a treia inca era in constructie... Oricum, asa cum spuneam, eu m-am bucurat foarte mult sa vad "soproanele" intregi (nu gasisem pe net poze cu ele intregi). Se pare ca, in 2010, se prabusisera aproape complet ( http://www.dichisuri.ro/2010/06/mana...ul-celtic.html )
Cat priveste comentariile, avand in vedere ca e mai liniste pe GF, iti promit ca urmatoarea poza (sau serie) sa fie cu comentariile deschise.

La buna vedere!
Reply With Quote
Old 09-11-2016, 08:34
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Decebal, am spus de multe ori ca tu ai vederea mai buna decat mine, sau eu sunt foarte repezit si, vorba zicatorii... "nu vad barna". In poza mea, m-am uitat inca o data acum, sa-mi dau seama ca, de fapt, in spate se vede varful celei de a treia constructii! Si puteam sa jur ca erau numai doua!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules