Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-01-2007, 20:11
stifferu's Avatar
stifferu stifferu is offline
Member

Thumbs up E X P O Z I T I E - infruntam "Valul" ? ! ?

propunerea mea vine intr-un moment poate nepotrivit, dar poate e o caracteristica de-a mea.
Haideti sa organizam o expozitie de grup, grupul celor care posteaza pe galeria foto, fiecare sa-si aleaga din portofoliul propriu, o fotografie pe care o considera ca fiind cea mai semnificativa din 2006 pentru el/ea, in format cat mai "urias", pentru ca printul sa iasa cat mai bine, gasim o sala, si gata!
Nu am vrut sa plictisesc cu multe amanunte, oricum sper ca discutia asta sa evolueze constructiv.
Astept cu nerabdare pareri si sigur mi-a scapat ceva, va rog sa ma intrebati ! ! !

spor si lumina buna! - stiff rider

Last edited by stifferu; 09-01-2007 at 21:47..
Reply With Quote

Old 08-01-2007, 21:59
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

eu sunt pentru! si sunt de acord cu marimea mare! pot rezolva si de un spatiu in ploiesti la palatul culturii

dM
Reply With Quote
Old 08-01-2007, 23:44
AndyOstafi's Avatar
AndyOstafi AndyOstafi is offline
Member

si eu sunt pentru, dar cred ca trebuie organizat in bucuresti
Reply With Quote
Old 08-01-2007, 23:50
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

o idee excelenta, din pacate nu pot participa din cauza distantei...sper totusi ca o astfel de actiune sa reuseasca
Old 09-01-2007, 06:09
deep_violet's Avatar
deep_violet deep_violet is offline
Member

o idee foarte buna... si propun organizarea in bucuresti..am putea gasi mai usor o sala..sper sa se lase implicata mai multa lume
Old 09-01-2007, 06:59
dreamcatcher's Avatar
dreamcatcher dreamcatcher is offline
Member

Ganduri de bun augur, intr-adevar. Subscriu si eu pentru ideea propusa. O mica, sa-i spunem asa, completare, daca tot o vrea unul la Ploiesti, altul la Bucuresti etc. Haideti sa o facem itineranta. Adica o mutam din oras in oras. Doua saptamani intr-un oras e suficient, zic eu.
Old 09-01-2007, 07:22
stifferu's Avatar
stifferu stifferu is offline
Member

despre val

sigur, e bine si la Ploiesti, e bine si din oras in oras, asa putem ajunge in orasul fiecarui participant la expo, asta ar fi mult prea frumos.

dar de ce nu poti participa, Axl? care distanta? poti trimite imaginea cumva, net, posta, curier, etc, o putem printa si expune impreuna cu celelalte iar la vernisaj daca nu ai cum si nu ai cum sa vi, asta e ...

spor si lumina buna! - stiff rider
Reply With Quote
Old 09-01-2007, 07:31
the rookie the rookie is offline
Senior member

Dragi prieteni,

este foarte buna ideea. Din pacate nu cred ca am sa pot contribui cu nimic, datorita distantei. Am insa vreo doua-trei ginduri, care ar putea sa va fie de folos. Sigur ca e OK sa va organizati expozitia dupa puterile voastre, dar o astfel de intreprindere, ca sa aibe un impact cit mai mare are nevoie de tot ajutorul din lume.

In primul rind va trebuiesc citiva sponsori. Nu neaparat ca sa va finanteze, fiindca asta nu vine din prima, ci ca sa-si puna numele alaturi de expozitie. Daca tot v-ati cunoscut aici, poate vorbiti cu admin sa-i convinga pe cei care sponsorizeaza acest site sa se alature. Un alt aspect extrem de important este sa convingeti si niste nume deja consacrate sa expuna ceva alaturi de voi, eventual tot dintre membrii de pe galerie... un Narcis Virgiliu, un Mircea Bezergheanu, un Florin Constantinescu, poate un Dinu Lazar... asa, cu niste "schite" de-ale lor, niste nimicuri neterminate, simbolic, dar ceva cu "nume". In al treilea rind, oriunde va mutati cu expozitia, v-ar ajuta locatia, afisul si modul de reprezentare concreta. La toate astea, un panou cu oferte de serviciu de-ale voastre si o cutie "postala" linga el sint ultranecesare, fiindca nu stii niciodata de unde si pentru cine poate sa vina o comanda sau un contract. Nu in ultimul rind va trebui sa va faceti reclama pe web, adica pe la toate siturile de foto romanesti si sa dati de veste (evident cind lucrurile par sa ia o forma concreta finala) din timp ca veti expune. Laudati-va cit va tine gura, dar totusi cu obiectivitate, fiindca inchipuiti-va ca lumea stie deja de GF.

Sint lucruri la bunul simt, si daca ma mai gindesc si-mi mai vin idei, am sa le pun aici, daca nu e cu suparare. Chestia asta ar trebui sa se transforme usor in ceva mai mult decit o iesire la bere.
Reply With Quote
Old 09-01-2007, 07:57
nicuh's Avatar
nicuh nicuh is offline
Senior member

de acord si eu cu ideea desi e tare greu sa se concretizeze,iar genul de expozitie din oras in oras este f bun desi costurile vor fi mai mari,daca suntem hotarati cred ca putem sa o ducem la capat...good light!
Reply With Quote
Old 09-01-2007, 08:37
roby's Avatar
roby roby is offline
Member

intradevar buna idee. nu ca as avea cu ce sa particip.
Old 09-01-2007, 10:29
Soult's Avatar
Soult Soult is offline
Member

Foarte buna propunerea, iar sfaturile lui "The Rookie" sunt, ca totdeauna, excelente. Sansele de realizare sunt mari, dar ceva munca "ingrata" va trebui depusa.
In primul rand, probabil fiecare membru GF va trebui sa prezinte 1,2,3 fotografii care sa fie oarecum supuse unei selectii de catre ? un juriu impartial (pe cat se poate). Probabil nu vom putea expune toti membrii cate o fotografie (daca o sa se poata, e foarte bine).
La printuri mari (A3+) trebuie sa fim destul de atenti la calitatea fotografiei, zgomot de imagine, etc. Minimul de 120 DPI care se cere in general nu e deloc de ajuns - trebuie un 300 DPI. Si pentru asta... trebuie ca fotografia/aparatul/obiectivul sa aiba ceva rezolutie. Spun asta din proprie experienta, am avut ceva fotografii expuse anul trecut, si a trebuit sa trec prin asta... Asa ca, ceva "discriminare" o sa cam fie, din nefericire. Pe net pot arata multe poze bine, dar puse pe hartie...

Eu sper ca expozitia asta sa fie cu adevarat o manifestare de arta (cat poate fi ea numita asa) si nu o ocazie in care sa "expunem si noi o fotografie". Cineva/Ceva cu nume o sa ne trebuiasca in mod cert - si aici cred ca se pot activa ceva relatii de prietenie/amicitie. Se pot trimite semnale si catre reviste, magazine, etc.. DAR in primul rand trebuie sa facem asta ca o manifestare de ARTA. Prin asta inteleg o cenzura/autocenzura pozitiva, o organizare de un anumit nivel...

Una peste alta, eu sunt total de acord, preferabil Bucuresti, in functie de posibilitati si alte orase... Haideti sa creionam intai o schita, si apoi sa demaram lucrul propriu zis. As propune un thread cu "Propuneri expozitie", unde alaturi de foto respectiva sa se dea si detalii legate de dimensiunea maxima, formatul original, etc.
Old 09-01-2007, 12:58
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

soult ai zis bine ce ai zis, dar!

pana sa se ajunga la ales poze, ar trebui sa vedem unde si cand facem treaba asta. Propun sa ne intalnim si sa vb de treaba asta.

Sa stabilim cand si unde facem. cine se duce sa vb intr-un loc, cine in altul, cine vb cu cutare si cutarescu, cine anunta presa etc. Dupa ce avem astea aranjate putem vb si de pozele expuse.

Ar trebui totusi sa avem si cateva poze la noi sa vada respectivii colaboratori ce expunem. Oricum trebuie sa ne vedem pentru a merge mai departe. Pe forum nu ne facem bine intelesi. deci propun:

joi (11.01.2007) la ora 19:00 la hanul lui manuc - acolo ne-am mai intalnit de cateva ori si cred ca este ok si fara pretentii locatia, destul de incapatoare etc.

p.s. vreau sa va rog sa lasati aparatele acasa pentru a evita discutii pe marginea subiectului care este :EXPOZITIA!

cele bune, Catalin

dM
Reply With Quote
Old 09-01-2007, 13:02
Soult's Avatar
Soult Soult is offline
Member

Dragilor... vin cu toata inima.. dar: Puneti si voi intalnirile astea in weekend. Eu sunt din Curtea de Arges, lucrez, asa ca o sa imi fie imposibil de venit joi in Buc. Dar daca se intampla vineri seara, sau sambata.. e deja alta problema.
Oricum, daca se intampla joi, discutati voi.. nu trebuie sa fim neaparat toti...
Old 09-01-2007, 13:09
Andreea-Lavinia Andreea-Lavinia is offline
Junior member

am mai intrebat si eu pe altii, care au avut expozitii, si mi-au recomandat "galeria noua"

Insa , cum a zis si freestate, mai bine ne intalnim sa vorbim mai concret!Cine nu-i din Bucuresti il tinem la curent, cumva!

Numai bine!

Last edited by Andreea-Lavinia; 10-01-2007 at 15:31..
Reply With Quote
Old 09-01-2007, 13:48
adyb adyb is offline
Senior member

foarte buna ideea ta stifferu
sunt pentru si eu
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules