Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 25-02-2012, 10:50
c_anicai c_anicai is offline
Junior member

aparate foto mai vechi

merita sa mai pastrez niste aparate foto pe film ?
de cativa ani le scot din dulap, vad daca nu sunt prafuite si le asez cu grija la loc, nu stiu daca o sa am curaj sa incarc un film dar totusi ....

am uitat sa mentionez ca e vorba de un mtl3 si un yashica fr2
Reply With Quote

Old 25-02-2012, 14:07
bill7321 bill7321 is offline
Member

Nu pot sa ma pronunt asupra aparatelor deoarece nu ma pricep dar cel putin obiectivele de pe ele merita valorificate.
Exista o piata destul de infloritoare de obiective second-hand (foarte) vechi pe internet. iar obiectivele cu montura m42 sunt printre cele mai cautate din cate am vazut. Depinzand de starea lor (daca nu au sticla zgariata, nu au fungus, functioneaza focusul si apertura) poti obtine un pret corect pe ele pe site-uri ca okazii sau foto-magazin (ambele cu domeniul .ro).
Pe mine nu ma intereseaza in mod deosebit obiectivele m42, deoarece pe Nikon nu ai focus la infinit decat cu un adaptor special cu sticla, dar, poate sunt altii interesati. Oricum sunt si eu curios ce obiective ai pe ele si in ce stare sunt...
Reply With Quote
Old 26-02-2012, 19:25
c_anicai c_anicai is offline
Junior member

nu ma gandeam la vanzare, in mare parte am dat ce am avut de dat. Praktica are un domiplan de 1,8/50 dar care are din cauza vechimii are lentilele putin ingalbenite, dar mai am un tessar de 2,8/50 si un obiectiv 2/85. La yashica nu am decat obiectivul original de 1,9/50 si un zoom de 35/70. Mersi de ideie cu adaptorul de m42, poate am sa caut asa ceva sa folosesc pe un 400d.

Au fost doua aparate cum sa zic ... prima mea dragoste si din acest motiv inca nu le-am parasit definitiv.
Reply With Quote
Old 27-02-2012, 06:12
SerbanV's Avatar
SerbanV SerbanV is offline
Senior member

cu obiectivul montat invers in locul filtrului de pe tele-ul de pe digital poti obtine un obiectiv macro cu o marire de focala tele-ului/focala obiectivului montat
de ex.: cu un tele de 100 si cu yashica de 50 se obtine un macro ce mareste de 2 ori fata de original, la f64 gasesti inele inversoare si pt adaptat
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules