Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-01-2007, 19:37
shobi shobi is offline
Junior member

trusa micului pozar de peisaj : sistemul cokin

Pentru ca in mare trag peisaje si chestii de genul asta, am nevoie de filtre ... momentan am un gradual grey de la cokin (p121) de care sunt foarte multumit si am dat de niste bani pe care pot sa-i bag in foto ... si cum obiective nu prea gasesc, blitz e prea scump ... ma gandesc sa mai adaug un filtru sau mai multe cokin ...

initial ma gandisem la un gradual tabacco si la un gradual blue, dar cineva mi-a zis de blue yellow polarizer de la cokin ... a lucrat cineva cu el? putine sample-uri pe net, din pacate, dar destul de convingatoare ...

astept pareri ... merita sau nu ?

Old 10-01-2007, 19:49
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

prietene, nu stiu exact ce si cum faci tu, dar eu iti zic ce si cum fac eu.

in primul rand: parerea mea despre sistemul cokin - un sistem bun, nu face colturi negre pe cadru (sper sa stii la ce ma refer). Dar asta e singurul lui avantaj! Dezavantaje mai multe, doua le spun aici: se manevreaza cam greu si e cam voluminos si are o calitate cam indoielnica! ma refer la calitatea sticlei, care defapt este un plastic (ordinar spun unii)

asa, acum sa vb de filtre. Eu iti recomand filtrele hoya. sunt pe filet (deci daca pui peste 3 unul peste altul iti ies colturile negre) dar rar ai nevoie de 3 filtre. app colturi negre la o distanta focala mica. sa zicem la un obiectiv 28-90, peste 35 nu iti iese nimic!

acum ce filtre iti recomand din proprie experientza:

1. polarizare circulara! nu il ai pe asta, degeaba faci peisaje exagerez, dar crede-ma este excelent!

2. intensifier - pentru culorile toamnei este excelent - maro, rosu, galben, portocaliu.

3. ND X 8 - asta inchide cu 4-5 trepte, nu stiu exact, poate si mai mult. se foloseste in special la apa sau nori in miscare. Iti trebuie trepied sau Soare puternic. Te lasa sa folosesti un timp mai lung de expunere fara sa schimbi nici o culoare sau sa arzi poza.

Uv sau skylight si mai sunt o groaza! intra pe site-ul celor de la hoya si vezi singurel

p.s. unii poate zic, ca cokin e ok. crede-ma nu este! eu am si cokin si hoya.. se vede diferentza!

ai 2 linkuri : hoya si un magazin din b de unde sa le cumperi (au si cokin)

http://www.hoyafilter.com/

http://f64.ro/

dM
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 20:24
the rookie the rookie is offline
Senior member

shobi, mai deunazi s-a purtat chiar aici pe undeva o discutie despre filtre si mai ales despre oportunitatea si necesitatea lor (nu-mi mai aduc exact aminte threadul, dar te poti duce la membri, apoi florin_constantinescu, dupa aia apasa pe "... forum profile", apoi pe "all posts by..." si dai imediat peste ce-a afirmat dumnealui. Daca lucrezi in Photoshop sau un software similar, inafara de filtrul de polarizare, n-ai nevoie sa cheltuiesti bani pe nimic. In viitorul foarte apropiat am sa descriu echivalenta filtrelor alb-negru in PS CS2, precum si realizarea extrem de simpla a gradientelor direct din softul mentionat, la "Intre noi, incepatorii..."

Catalin are o pasiune pentru film, plus ca nu-i place sa proceseze pe computer (sa ma scuzi freestate ca vorbesc in numele tau), de aceea foloseste (inca) filtre cu duiumul, dar daca esti pentru digital, e bine sa inveti sa le emulezi din soft, fiindca este acelasi lucru... cel putin la nivel de poza standard (echivalentul lui 35mm film).
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 20:31
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Uite ca vin eu in ajutor. Intradevar s-a mai vorbit despre acest subiect, mi-am mai expus si eu parerea, iar Florin Constantinescu a concluzionat:

21-12-2006, 16:53
florin_constantinescu
Senior member
User Gallery Join Date: Sep 2003

Eu v-as recomanda sa evitati pe cat posibil folosirea filtrelor. De orice tip si in orice scop. Pentru ca ceea ce nu spun producatorii si comerciantii NICIODATA, este faptul ca inclusiv bucatile astea de sticla reduc in foarte multe cazuri rezolutia optica, in ansamblul sistemului optic.
Inclusiv renumitul UV, despre care se spune ca nu are nici o influenta asupra opticii, am descoperit discutand cu cativa oameni specializati in optica, ca reduc, unele mai ieftine chiar drastic, rezolutia.
Si cum marea majoritate nu au bani de un obiectiv de buna calitate, cu o rezolutie buna, ajung sa prapadeasca si bruma aia de rezolutie.
In plus, unele filtre introduc la contralumina, sau iluminare laterala, reflexii nedorite.

Personal, recomand sa ai in geanta cateva filtre pentru cazuri speciale (mai ales polarizare, UV si ND1, 2), dar nu recomand sa fie folosite tot timpul montate. Si in orice caz, atunci cand folosim un filtru sa aveti grija sa trageti un cadru si fara acesta montat.

Rudi spune ceva de bun simt. La ora actuala, cu exceptia polarizarii si neutralelor, orice filtru poate fi reprodus in "laborator". Mai ales ca dispui si de imaginea originala, nealterata de folosirea unui filtru.

Mai bine esti atent si grijuliu cu obiectivul, iti iei o trusa profesionala de curatat si iesi mai "curat" din toate punctele de vedere.
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 20:42
freestate's Avatar
Senior member

the rookie ai perfecta dreptate, rudi la fel!

dar sincer eu prefer filtrele. posibil, sa scada rezolutia si sa faca si alte treburi nasoale filtrele astea, foarte posibil.

Dar eu mereu am fost multumit de ce a iesit. am invatzat greu sa le folosesc, dar de acum cu usurinta stiu ce sa aleg din geanta (si am peste 20 de bucati cred).

Foarte posibil ca in photoshop sa faci toata treaba asta, dar eu nu cunosc ps-ul. Pentru amarata aia de rama care o pun eu la pozele mele folosesc photoimpact (nu stiu sa-l compar cu ps-ul).

Asa ca pe film, mie imi este mult mai la indemana sa folosec filtrele!

ptr the rookie: mi-am luat si jucarie digitala! 300D - si se intelege bine cu filtrele si el

dM
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 20:45
shobi shobi is offline
Junior member

si ce sa photoshopez daca mie imi iese un cer alb ca spuma laptelui de la diferenta de contrast? pentru asta am luat gradual grey-ul ...

e voluminos, dar nu se manevreaza greu... chiar deloc ... ba chiar zic ca ai un control mai bun decat unui filtru pe filet(e drept ca nu am folosit, dar pot ajuta cat vreau eu de gradual sa fie daca il imping in sus/jos ...

in fine, probabil o sa-mi iau un blue yellow d-asta si eventual un polarizator clasic pentru fotografie generala, nu doar peisaje facute la 18 mm
Old 10-01-2007, 20:50
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

perfect de acord cu rookie..inafara circular polarizantului,care nu influenteaza optica si nu modifica timpi de expunere,diafragma..dar ajuta in lucru atunci cand soarele iti e impotriva..restul se gaseste in photoshop si in alte programe..poate un mic amendament dar care nu justifica cheltuieli ar fi filtrele graduale..dar si asta se rezolva daca stapanesti tehnica expunerii ptr.situatiile cand diferentele dintre shadow/highlights sunt mari si creaza probleme..un lucru intersant imi pare folosirea white balance in camera asa in cat sa obtii efecte de filtru.ex.soare puternic..folosirea wb shade in loc de direct sunlight..noaptea expunerii lungi..wb. direct sunlight..etc..
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 20:53
anarhistu anarhistu is offline
Junior member

Dl florin Constantinescu nu prea agreeaza fotografia pe film?

Sau poate ca toti am trecut intr-o noua epoca in care nu are nici un sens sa ne uitam inapoi.

Da, scad rezolutia.
Da, scade sharpnessul.

Dar efectul unui polarizant circular BUN nu il poti simula cu nici un fel de soft nici pe film nici pe digital.
La fel cum nu poti simula pe nici un soft efectul filtrelor colorate folosite impreuna cu un film BW datorita lipsei de dynamic Range.Si toata lumea stie ca filtrele colorate la peisaj in BW sunt INDISPENSABILE.

ND-urile sunt create special pentru a-ti premite anumite expuneri mai indelungate, pentru a
-creste DOF-ul datorita inchiderii diafragmei
-creste sharpness-ul datorita aceleiasi tehnici

ND-urile graduale iti uniformizeaza imaginea si te salveaza de necesitatea manipularii imaginilor folosind tehnica HDR, care creaza rezultate indoielnice de multe ori.La latitudinea de expunere a unui digital e indispensabil la peisaj.
ATENTIE: ND-urile graduale sunt de mai multe feluri, diferentiate prin putere dar si prin tipul trecerii: soft, medium, hard.Soft trece mai lin de la transparent la gri, hard trece mai brusc....

Sistemul Cokin este mult peste celelalte sisteme cand e vorba de filtre graduale, pt ca permite orientarea in orice directie a liniei de taiere, si asezarea ei in orice punct al cadrului.
Daca orizontul e la 1/3 din cadru, nu vei putea folosi cu succes un ND gradual pe filet hoya, dar vei putea folosi un Cokin.
Pentru a mentine o rezolutie buna, puteti lua filtre pe sistem Cokin P din sticla facute de alti producatori, cum ar fi Tiffen : http://www.bhphotovideo.com/bnh/cont...goryNavigation

nu mai discutam despre utilizarea UV la inaltimi mari, care din nou nu prea poate fi "simulata" din softuri.Si de alte si alte.....

Asa ca , hai sa discutam cu exemple si cu fapte, nu cu pareri.

Quote:
Originally Posted by freestate
ND X 8 - asta inchide cu 4-5 trepte, nu stiu exact
inchide cu exact 3 trepte EV. nd2 inchide o treapta, nd4 doua, nd16 inchide 4, si asa mai departe.
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 20:53
freestate's Avatar
Senior member

nu ma pot abtine! fiind impatimit al filtrelor..

domnu obelix, poate ai dumneata burta mare dar... )

sa sti ca polarizatorul modifica timpul de expunere si diafragma!!! e vb de cateva trepte. depinde de lumina. poate ajunge al 3 trepte!!

chestie probata!

dM
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 21:00
freestate's Avatar
Senior member

doar 3 trepte la NDx8 ? ce sa zic, posibil sa fie asa, dar am impresia ca inchide mai mult. poate totusi ma insel si vb prostii. am sa verific maine pe lumina

oricum, multumim de link anarhistule!

dM
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 21:25
anarhistu anarhistu is offline
Junior member

Uite aici:
http://dvdreamtime.com.au/index.php?cPath=73_114

Quote:
x2 - reduces light by 1 stop.
x4 - reduces light by 2 stops.

x8 - reduces light by 3 stops.

x400 - reduces light by 9 stops.

Half x4 - Half NDx4,half clear.

Center NDx2 - graduated Neutral Density.
teoretic snt puteri ale lui 2.

Polarizantul taie de la 1 la 3 stopuri in fct de tip si de gradul de polarizare.

Practic, orice pui peste obiectiv iti va taia din lumina.Chiar daca producatorii se lauda cu sticla perfect transparenta si bla-bla (vezi fltre UV samd).
La UV-uri si la Sky nu se observa ca taie din lumina, fiind foarte mica scaderea de luminozitate.Dar la orice altceva se vede.

obelix, ziceai de WB.La fotografia pe film din nou sunt indispensabile filtrele de corectie, sau alternativ filmele speciale pentru un anumit tip de lumina.

Blue-Yellow, polacolor, gold , blue and gold , grad tobacco, etc etc le vei folosi mult prea putin pentru a-ti fi utile.La nivelul de amator care face poze cum s-ar zice "cu ce duce in spate" nu isi justifica greutatea, banii dati si alte alte.Intr-adevar, rezultatele pot fi surprinzatoare si poti da calsa oricarui photoshop cu filtre de genul asta.

Va propun umpic de lectura din numerele popular photography.Sunt scurte si merita:
Aici e vorba de un filtru special destul de scump de la Tiffen.Cand vezi pozele iti zici ca e indispensabil, ca e superb, samd.Dar daca te gandesti in cate cazuri il vei folosi, nu isi face banii.
http://www.popphoto.com/howto/2935/h...andscapes.html
Apoi despre utilizare ND graduale (pct 3,5):
http://www.popphoto.com/howto/2544/h...ore-shots.html

Mai e unul la how I shot this cu un lac, unde explicau multe filtre dar nu il gasesc acum.

Spor la pozat.

Last edited by anarhistu; 10-01-2007 at 21:44..
Reply With Quote
Old 11-01-2007, 08:28
roby's Avatar
roby roby is offline
Member

hmm
nu de mult -de craciun - mi-am cumparat un set -UV, pol. circ. si Warm... parca- nu am avut ocazia sa le incerc cu adevarat dar UVu' imi place - in sensul ca mi-a redus problemele de contrast simtior

in legatura cu PS... pentru cei care stiu e mult mai usor, mai ieftin si nu trebuie sa cari cu tine o caruta separat SI pt filtre
Old 11-01-2007, 09:40
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by anarhistu View Post
Dl florin Constantinescu nu prea agreeaza fotografia pe film?

Sau poate ca toti am trecut intr-o noua epoca in care nu are nici un sens sa ne uitam inapoi.

Da, scad rezolutia.
Da, scade sharpnessul.

Dar efectul unui polarizant circular BUN nu il poti simula cu nici un fel de soft nici pe film nici pe digital.
Despre ce discutam aici de fapt? Chiar asa doar ne dam cu parerea, din avion, ca nu am auzit in viata mea de un filtru foto.....?
Asa ca mai usor cu remarcile aiurea, doar asa sa fim granzi. Ce inseamna intrebarea cu neagreatul fotografiei pe film?

Am specificat clar acolo, citez "Personal, recomand sa ai in geanta cateva filtre pentru cazuri speciale (mai ales polarizare, UV si ND1, 2), dar nu recomand sa fie folosite tot timpul montate. Si in orice caz, atunci cand folosim un filtru sa aveti grija sa trageti un cadru si fara acesta montat."
Sau trebuie traducere, ca se pare ca ma exprim in sanscrita.
Reply With Quote
Old 11-01-2007, 22:26
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by obelix View Post
perfect de acord cu rookie..inafara circular polarizantului,care nu influenteaza optica si nu modifica timpi de expunere,diafragma..dar ajuta in lucru atunci cand soarele iti e impotriva
cum asa? polarizatoru haleste cam 2 diafragme, indiferent de unghiu la carei pus

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules