Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 31-03-2011, 18:23
illonna illonna is offline
Senior member

mai, ce naiba se intampla aici?

HP a devenit dintr-o data junior, mare mirare? cum si de ce?
Mihailo ne saruta cu blandete pe frunte. ca sa nu mai zic de altele...
"unde" plecati?! si mai ales "de ce?".

hai, spuneti-ne si noua, astia mai tineri care nu ne prindem de toate subtilitatile!

cand am intrat pe site-ul asta eram extrem de sceptica in ce priveste comunicarea in bransa asta, si mai ales in mediul virtual. nu vedeam de ce mi-as expune pozele...nu dadeam doi bani pe chestia asta..etc.
in timp am inceput sa vad sensul.
e drept ca am fost cat am putut eu de discreta, si asta pt ca nu am vrut sa stie nimeni nimic de mine, nu am vrut sa-mi fac prietenii, am vrut sa ma exprim doar prin poze si doar pozele sa fie comentate, daca meritau. am vrut sa vad daca ceea ce fac are o valoare sau nu.
mult timp am stat pe tusa, fara sa postez, uitandu-ma la ce se intampla aici si incercand sa invat!
am reusit sa va cunosc prin pozele si comentariile voastre si desi nu v-am intalnit si nici la bere nu am iesit cu voi, lumea asta a devenit destul de reala, destul de....ca mai e mult pana la a fi reala. insa nu mai este o lume DOAR virtuala.
asta pentru mine. pentru voi, care v-ati intalnit si va cunoasteti si sunteti prieteni, sunt convinsa ca aceasta comunitate inseamna chiar mai mult.

de ce...?
sunt tare curioasa de ce plecati? ce s-a intamplat atat de rau?
hai, spuneti, ce se poate intampla daca spuneti?
si tocmai acum cand vine primavara, si ne va fi mai usor sa iesim la pozat, si sa gasim in noi sange proaspat si chef? si tocmai acum cand unii care si-au luat ramas bun s-au intors?
hai, mihailo, ca nu te cred ca pleci, nu te rabda pe tine inima

deci...?
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 18:29
Senior member

in fond, galeria , eu cred..., e a celor care o fac, a celor care posteaza, a noastra a tuturor, nu?
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 18:58
the rookie the rookie is offline
Senior member

Tocmai de aceea eu zic sa nu-ti mai bati capul cu ce se intimpla. Hai sa ne vedem cu totii de poze si de analiza pozelor, dupa priceperea cea mai buna a fiecaruia. Eu sper ca GF o sa supravietuiasca, indiferent cine vine, cine pleaca, cine revine sau cine ramine. La urma urmei, in fotografia facuta din pasiune, placerea de a face poze si de a te adresa imaginii conteaza, nimic altceva.
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 19:17
Senior member

nu de ideea de GF imi e grija, ci mai degraba de idea de comunitate. daca exista, dar se pare ca oamenii sunt mult prea timorati, in afara de cativa, de a se exprima.
tocmai pentru ca fac poze pentru mine, mi-a fost greu sa ma apuc sa pun poze aici. nu vedeam sensul.
apoi am considera-o ca pe un fel de evaluare..sau chiar autoevaluare, pentru ca incercam sa discern intre un comentariu al unui om care imi inspirase incredere si un comentariu desuet...(nu stiu ce nseamna desuet dar am sentimentul ca l-am folosit ok aici).
critica(si prin asta inteleg atat partea negativa , adica pe GF= TACEREA cat si parte pozitiva) nu cred ca trebuie sa te ridice in slavi si nici sa te darame. ai oricand un instrument de ameliorare...propria ta judecata. atat cat te duce capul.
la cata tacere e pe GF, m-a bucurat daca poza mea a starnit orice reactie. orice fel!
m-am intrebat, in acelasi timp, cand a fost cazul, de ce atata tacere.
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 19:35
Senior member

Tacerea e cit se poate de buna, illonna... Ce-ai vrea tu de fapt? Sa fie si GF ca BoG, sa se ridice-n slavi unii pe altii pentru orice, sa ma scuzi, rahat pus acolo?... sau ca agora, unde se trezesc vorbind fara nici un fel de vocabular sau educatie estetica fel de fel de indivizi, de "guru", de autoritati, facuti in poala strazii? Lumea tace fiindca aici oamenii au bun simt si fiindca isi vad fiecare de pasiunea personala... O fi ea "comunitate", daca asa iti place sa-i zici, dar pozele sint ceva extrem de intim si de personal si le faci, evident, de unul singur. Cum discutam si in alta parte, inafara celor care sint capabili si educati sa fie judecatori, parerile celorlalti sint pur si simplu fie amabilitati, fie vendete. De astia ne impiedicam noi?
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 19:37
Senior member

haha! si am sa va mai spun ceva. intr-un timp am avut 2 id-uri pe site-ul asta. de ce?
pai pentru ca nu citisem regulamentul si nu stiam ca nu ai voie...iar al doilea id, si anume izingaro, era un soi de id rebel...etc etc...n-o sa scriu mai multe aici. dar daca pe id-ul illona pastrez un soi de legatura cu viata mea reala, izingaro era total no name. am pus niste poze pe care nu le stia nimeni, rebuturi..poze "furate" din ce-mi ramanea...
l-am rugat pe admin sa mi-l steraga, la un moment dat cand am aflat ca nu am voie sa am doua.

draga admin, daca ti se pare ceva aiurea , ma poti bana si acum, dar am ales sa fiu sincera.

oricum nu vad de ce m-ai bana...
so...

ce mai gandesc eu...
in capsorul meu de fata, nu de barbat cum am fost acuzata.
GF nu cred ca e un loc unde sa-ti expui fotografiile (adica pozele cum imi place mie sa le zic, oricat de jigniti se simt unii, sau imaginile, cum le zic cu diplomatie) pentru a fi consumate.
am facut candva poze foarte proaste, copilaresti, care, vazute de oameni ne-fotografi, au fost apreciate. de ce? pt ca , fara sa respecte niste norme ..pur si simplu le transmiteau viata, le starneau niste dedesubturi pe care simteau nevoia sa le fie starnite. aveau culoare si erau simple.
noi, aici pe GF, suntem un public...nici cal nici magar.
nici nu consumam dar culmea, nici de critica nu suntem buni.
asa gandesc eu.
suntem o amestecatura stranie...pentru ca, cu totii fotografiem. suntem undeva intre consumator si critic.

un comentariu gen "place" pe mine ma lasa rece. ba mai degraba ma enerveaza. prefer pe cineva sa se ia de mine decat sa-mi spuna sec "place"

dar nu asta e problema...ci ....

dar despre asta in emisiunea viitoare, in caz ca cineva va fi interesat de ce am scris eu aici.
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 19:39
Senior member

aaa, rookie, acum am vazut ce ai scris.
am stat prea mult sa povestesc ce-mi statea pe limba.

da, tacerea e buna!
e mai buna decat....

...tacere.....
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 22:15
Alexandru Solomon's Avatar
Alexandru Solomon Alexandru Solomon is offline
Senior member

Pana ma apuc si eu de dat cu ochiu' pe aici...zic asa: O bere mai bem si noi? ca incepe sa dea firu' ierbii d'acu...
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 22:23
Senior member

na! tara arde si baba vrea bere! andule-andule... io nu poci ca-s in provincie rau de tot... da o bere tare-as bea, ca mi s-a cam uscat de tot gitu pe-aici, pin pustietatile astea!
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 22:50
Alexandru Solomon's Avatar
Alexandru Solomon Alexandru Solomon is offline
Senior member

hehehe... arde rau.. si tara si gatleju'... da'ce? nu se poate una 'online" macar?
din 5-6-7-8 cati ne-m strange, om face rost macar de un laptopiset... si daca mai are si uebcam d'ala... e parfum!
Reply With Quote
Old 31-03-2011, 23:06
Senior member

eu am tot sugerat asta, inca de pe vremea rosanei, dar nu s-a ales nimic... poate acuma... eu imediat ma urc pe skype, totul e sa nu fiu pe coclauri pe undeva sa n-am nici curent si nici receptie... dar ne tinem de legatura, evident!
Reply With Quote
Old 01-04-2011, 12:36
Vasile Covaciu's Avatar
Vasile Covaciu Vasile Covaciu is offline
Senior member

eu sincer mai arunc o geana din cand in cand iar in ultima vreme mai si postez mai timid ce e drept dar cu la fel de mult drag

O zi buna prieteni si poate se va revigora site-ul asta pentru ca merita.

Vasile Covaciu
http://portraits-dreamtime.blogspot.com/
Reply With Quote
Old 01-04-2011, 17:23
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

Şi mie mi-e sete, prieteni!
Daca e de webcam, am o idee: ieşim la prima intersecţie, la o oră stabilită, şi ne facem semn cu māna spre camera de supraveghere!
Eu voi fi aici:
http://www.mobotix.ro/ro/camere_supr...e_ro_1008.html

Last edited by ioanci; 01-04-2011 at 20:22..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules