Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Comentarii De "profesionist" - Page 2 - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 29-10-2006, 11:35
lens's Avatar
lens lens is offline
Member

*Pushkin s-a "sinucis" participand la duel,pentru o femeie....Cred ca nici duelul verbal nu aduce folos artei fotografice...Daca da duel, adica postare de poze noi,din ce in ce mai bune !!!
*Romanul spune: "daca doar doi iti spun ca esti beat, culca-te"
*Cine se scuza...NU SE ACUZA.Maximum, poate da dovada de inteligenta.
*Lipsa disputelor de "principii" pe Galerie, nu poate aduce decat folos !!!
Reply With Quote
Old 29-10-2006, 15:09
Catalin.F's Avatar
Catalin.F Catalin.F is offline
Senior member

domnule Pohrib Constatin
trebuie sa marturisesc ca unele idei din comment`urile dumneavostra (nu cele care il privesc pe horhhe in special) sunt adevarate si am ramas un pic surprins ca cineva de varsta si pregatirea dumneavostra sa exprime acele lucruri.

"Dar ce ne facem cu “juniorii”? cu cei care de abia se initiaza in aceasta arta ? cu cei care inca sunt la stadiul infantil, si natural zic eu, in care analizeaza si tind sa imite ceea ce vad in jur, mai precis curentul fotografic actual (bine, din dorinta de apreciere si “goana dupa senzational” cum se zicea mai sus)…
Traind intr-o democratie, tind sa se comporte ca niste democrati si in arta, tind sa creada tot mai mult in calitatile si simtul lor artistic fara nici un fel de argumente, drept ce, alimentat de dreptul la libera exprimare, duce la o proasta interpretare a lumii inconjuratoare, consecinta a nevoii de interpretare permanenta regasita in mediocritate.
De asemenea, cele de mai sus, alaturi de credinta intr-un “adevar general”, (teoretic) accesibil oricui in democratie, a fost transpus de-a lungul timpului in arta fotografica, prin aparitia asa numitului current “realist”, care prezenta realitatea asa cum este, evidentiind tragicul si incercand sa il invaluiasca intr`un aer artistic.
Spre exemplu, daca intru acum pe un site de fotografie unde predomina membrii romani, observ cu stupoare o atractie (de multe ori pur atitudine xerox) pentru tragic, o atractie pentru tot ce este constant de cand lumea, pentru ca intotdeauna au existat diferente sociale, acte de barbarism si intamplari dramatice, si realist fiind, admit ca fara ele nu ar fi existat o evolutie a omului). S-a uitat de mult, si de-a lungul timpului a fost inlocuita subtil si treptat, dar sigur, arta fotografica asa cum o vedem la vechii fotografi, care pur si simplu ‘simteau’ fotografia, parca se nascusera cu acest instinct. Ori in ziua de astazi, putini sunt cei care ‘cauta in ei’ instinctul de artist, iar daca nu il gasesc, tind cu orice pret sa-l dezvolte. Pret care de multe ori, de-a lungul timpului, il plateste majoritatea societatii. Sunt sigur ca intr-un final, poate peste 5 ani, poate peste 10 sau 15, vor mai aparea ocazional acesti oameni nascuti artisti, acesti oameni care se nasc cu o dependenta pentru arta si pentru care o bucata de paine si pasiunea lor – in acest caz fotografia – ar fi de ajuns pentru ei, pentru cei care aleg virtutea si renunta la “avantaje” fara sa regrete nimic.
Dar sa nu confundam “artistul tragic” cu cel mediocru. Artistul tragic nu este un pesimist, tocmai el spune “da” la tot ce-i indoielnic si terifiant chiar. Acesta, care de multe ori se dinstinge de cel mediocru dupa o lunga observatie, este un caracter puternic in arta cu o usoara tenta de teribilism – el vrea sa demonstreze ca nu ii este frica de saracie, boli, probleme sociale si tot ce ne inconjoara si poate fi catalogat drept “obstacole”, el demonstreaza ca este curajos si ca “a fost acolo”, pe cand cel mediocru, “prost” l-as putea cataloga, tinde spre redarea cat mai tragica si dramatica a realitatii, care ar face orice pentru admiratie, care peste tot vede numai constante ce trebuie redate si amintite la nesfarsit. El fuge de frumos in sine, el nu concepe arta ca pe ceva ce izvoraste din interiorul artistului, ca pe ceva natural, si ca pe ceva ce tine de libertatea de exprimare – o libertate in acest caz “de dragul libertatii”, si care nu are un scop anume in valorificarea artei in sine. NU ! libertatea nu inseamna sa te revolti impotriva instinctelor naturale si sa te refugiezi intr-un colt numai al tau, unde nimeni nu te poate influenta - libertatea inseamna autodepasire, inseamna sa depinzi numai de tine.
Este clar ca toate pasiunile isi au un timp cand nu sunt decat funeste, cand, cu greutatea prostiei, isi trag victima la fund – si un altul (mult mai tarziu, daca exista simtul artistic cu adevarat in acel om) cand sunt conduse de spiritul artistic in sine.
Privesc in jur si vad tot mai multe portrete de rromi care se zbat in saracie, oameni ai strazii si aurolaci, toate aceste aspecte fotografiate la plezneala doar pentru ca reprezinta declinul unei societati care inca se dezmeticeste dupa somnul comunist, si care fac un bun subiect pentru artistul prost ce cauta faima si afirmatie, stima si respect… tragic pot spune, tragic pot spune, intr-un moment cand ne pregatim sa intram in comunitatea europeana." - extras dintr-un editorial propriu
Arta nu a aprut ca o meserie, ca ceva care sa produca bani - arta a ajuns sa produca bani cand a excelat in ochii oamenilor puternici care au detinut bani. Cei ce au ales arta ca modalitate de a faci bani, aceia sunt adevaratii babuini iscoditori deghizati in oameni... DE CAND SUNT BABUINII ARTISTI !? iar daca viata, prietenii mei, va va transforma din artisti in babuini,
inseamna ca simtul artistic nu a fost prea slab in voi... si nu uitati, doar atunci cand cineva nu-si mai pretuieste cunostintele indeajuns, ajunge sa le impartaseasca la intamplarel; sa fie adevarat ca a-ti ajuns intr-un punct cand nu mai puneti pret pe cunostintele dumneavoastra domnule Pohrib Constatin ? atat de delasator sunteti incat dati sfaturi gratuite unor oameni pe care ii considerati josnici ? VAI CE DOVADA DE "INCONSTESTABILA GRIJA PENTRU APROAPELE TAU" !

...tragic si patetic in acelasi timp.

Last edited by Catalin.F; 29-10-2006 at 17:08..
Reply With Quote
Old 29-10-2006, 15:46
Zeno
Guest

Decit sa tot aruncati cu flori unul in altul, mai bine uitati-va aici si dati-va cu parerea.
http://www.galeriafoto.com/forums/showthread.php?t=1844
Sa va fie rusine ca va porcaiti, iar forumuri ca cel de mai sus trec neobservate.
Reply With Quote
Old 29-10-2006, 19:27
mircea626 mircea626 is offline
Junior member

daca cautam cu google pe nenea pohrib ,care este un professionist cu multe "experentze" pe cocoasa,dupa cum spune dumnealui,vom descoperi ca ...este inexistent.deci vorba multa de pomana.
apropo de ce spunea cineva("ce ne facem cu juniori"),multi dintre seniori sint doar cu numele pentru ca in ce priveste arta expusa de ei..sa ma iertati ,dar n-au nici o conexiune..sint foarte multe comentarii la niste shituri de poze,cu, virgula, comentarii cacalau.doar pentru ca trebuie.sint convis ca foarte multi ati observat acest aspect
stiu ca am sa-mi atrag antipatii cu acest comentariu,dar asta e parerea mea
cele bune
Mircea
Reply With Quote
Old 29-10-2006, 19:52
Catalin.F's Avatar
Senior member

e vb. de cei care d-abia au pus mana pe aparatul de fotografiat, nu de cei de pe site`uri...

P.S: credeai ca am facut un editorial despre acest site ? si incearca sa tastezi corect acel nume... ai sa gasesti multe detalii
Reply With Quote
Old 29-10-2006, 20:27
mircea626 mircea626 is offline
Junior member

ce detalii?ca nu gasesc nimic.si am dat copy/paste pe goole.poate nu am avut rabdrea necesara sa ma uit peste toate,dar da niste linkuri daca nu e cu suparare
Reply With Quote
Old 29-10-2006, 22:36
Catalin.F's Avatar
Senior member

OFF-TOPIC, mircea626> mai cauta pe www.google.ro, nu pe "goole" (?!) . bafta la studiu, si alta data informeaza-te inainte sa postezi ceva, doar de dragu` atentiei
P.S: mai citeste odata postul meu... acela lung (stiu ca sunt multe litere, sper sa rezisti pana la capat)
Reply With Quote
Old 30-10-2006, 10:00
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

"Galeria Foto - comunitatea fotografilor romani"
Acesta este titlul sub care se vrea cunoscut acest site. Dacă s-ar fi adresat exclusiv fotografilor "profesionisti" sau "seniori" sau "geniali", dacă ar fi făcut o selectie a priori referitor la cei ce au dreptul să fie membri, dacă s-ar fi dorit a fi o comunitate restrânsă, elitistă, atunci multi dintre noi nu am fi fost prezenti/acceptati aici.

Nimeni nu s-a născut învătat, nimeni n-a iesit în lume (stiti voi de unde) cu ochiul lipit de vizorul unui aparat foto. Chiar si cei care au atins un anumit nivel au învătat - singuri (studiind) sau de la altii: profesori, prieteni, cunostinte sau doar necunoscuti dispusi să ajute. Unii trăiesc din fotografie, altii o fac din pasiune sau o consideră doar o modalitate de a-si umple, într-un mod plăcut, timpul liber. Artisti adevărati sunt putini, iar acestia reusesc să comunice prin lucrările lor cu orice om - prost sau inteligent, avizat sau nu, iluminat sau mărginit.

Nu întotdeauna cei care excelează într-un anumit domeniu sunt si oameni deosebiti. Nu rareori ne dezamăgesc atunci când "îsi dau arama pe fată" ca oameni. Să dăruiesti ceva - bucurie, frumusete sau numai cunoastere - fără a cere ceva în schimb, este una dintre caracteristicile unui om deosebit. Chiar dacă forma în care o faci este considerată dură si transantă, gestul în sine rămâne si contează, atâta vreme cât este expresia dorintei de a dărui. Respectul, în afară de cel impus de vârstă, se câstigă în orice comunitate prin ceea ce faci, spui sau lasi să se întrevadă despre tine.

Acest post nu se adresează unei persoane anume, ci tuturor celor care au răbdarea să-l citească sie este exclusiv expresia părerilor mele subiective.

Respect!
Decebal Scraba
Old 30-10-2006, 19:36
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

amuzanta ciobaneala asta intre artisti. sincer mai astept sa mai vad comentarii. mai rad si eu!

dM
Reply With Quote
Old 30-10-2006, 19:50
dreamcatcher's Avatar
dreamcatcher dreamcatcher is offline
Member

Lightbulb Pasind agale printre voi...

Dragii mei,

credincios unei remarci a lui Catalin.F, anume "goana dupa senzational", iata-ma indreptatit sa afirm, cu oarecare parere de rau, ca acest principiu (vrem, nu vrem sa o recunoastem) ne calauzeste pe cei mai multi inscrisi pe aceasta galerie. Cu totii am venit aici pentru "cuvinte de apreciere" si daca se va gasi vreunul care sa ridice doua degete si sa afirme contrariul, cu umilinta am sa ma retrag definitiv din Galeria Foto. Uneori e bine sa intindem coarda, insa intotdeauna se cuvine sa ne cunoastem lungul nasului.
Ce sa va spun...?! Am citit acest thread dintr-o rasuflare si m-am amuzat si m-am intristat si-am zis ca fotografia nu este nici pe departe ceea ce ar fi frumos sa fie. Pare-mi-se, cu anumite exceptii, fireste, ne regasim pe ultimele sute de metri, cot la cot, imbrancind si impleticindu-ne la randul nostru, intr-un maraton care, deindata ce-si va fi desemnat castigatorii, ii va uita, fiindca, nu-i asa, alti concurenti sunt deja inscrisi pentru turul urmator si, nu-i "omeneste" indicat sa fie lasati sa astepte. Uitam, vezi, Doamne, ca intr-o competitie adevarata, nu exista nici invingatori, nici invinsi.
Asa si in arta, fiindca asta inseamna fotografia pentru mine. Cum vad eu insa lucrurile aici pe Galeria Foto, sunt putini cei ce abordeaza astfel imaginea oferita spre contemplare. Artisti, cu sufletul, sunt insa si mai putini, fiindca, vedem cu totii, se pune accent pe aparatul cu care ai facut fotografia, pe cunostintele prelucrarii digitale, pe tehnici si cat mai multe manuale citite si rascitite, pe participari cat mai numeroase la forum-urile "de specialitate" si multe altele. Prea putini se mai inclina cu ingrijire asupra sufletului, fiindca de acolo izvoraste adevarata fotografie. Iertati-ma pentru rabufnire, dar spuneti-mi si mie: cand, mama supararii, sa mai avem vreme pentru simtire daca toata ziua calarim internetul si ne "infatisam" pe numeroasele galerii virtuale, daca ne irosim timpul "niciodata indeajuns" si ochii impaienjeniti in monitorul cel atoatestiutor? Cand sa mai traiesti arta? Mai e o vorba, fratilor: cei ce traiesc viata, nu au timp sa o scrie, iara cei ce o scriu, credeti-ma, nu au timp sa o traiasca. Alegeti, asadar...
Suntem pe aici de toate spetele, de toate pregatirile si mult prea ades ne impaunam cu titluri onorifice (autentice ori nascocite), ne dam priceputi ba in una, ba in alta, intelepti si plini de remarci, de obiectii, definite de noi in chip de comentarii (cat de bine or prinde sau, ce conteaza, fie ele luate si "in balon"); suntem generatii si generatii, tineri-batrani, varstnici-adolescenti, adolescenti-seniori, juniori-varstnici si cine mai stie ce combinatii nastrusnice. Daca iubim arta cu adevarat, poate vom gasi mai putin timp pentru divergente, pentru intepaturi, ci, in locul lor, ne vom cauta in oglinda ori, mult mai bine, indaratul aparatului de fotografiat si ne vom elibera sentimentele, incropind asemeni lui horhhe imagini innegurate ori luminoase precum ale mele. N-are importanta. Actul creatiei se defineste singur si capata valoare in masura in care oglindeste o traire de moment, o marturisire de taina, un cuvant ce-a vrut sa ramana intiparit pentru cei ce or sa vina un urma noastra. In consecinta, fiecare creaza dupa chipul si asemanarea lui. Critica nu este decat insemnul neputintei.

Alexandru
Old 30-10-2006, 21:34
Barbone's Avatar
Barbone Barbone is offline
Senior member

Oameni buni: ori v-ati lovit zdravan la cap, ori sunteti defecti din nastere. Pe bune. Ceva constructiv puteti sa faceti?

Ralph Waldo Emerson
Reply With Quote
Old 30-10-2006, 23:17
dreamcatcher's Avatar
dreamcatcher dreamcatcher is offline
Member

Lightbulb

Barbone, thiii, pe bune, tare ma manca limba, sa stii, dar, vezi tu, eu sunt mai chibzuit din fire si, sincer, nu stiu daca asta e in folosul meu sau al altora. Din pricina unui anumit tip de oameni, cu pretentii mai sus-puse, cei ca si mine se gandesc cu luare aminte daca sa mai iroseasca vremea ori, mai bine, sa mearga sa faca, asa cum propui tu, "ceva constructiv".
Old 31-10-2006, 09:13
Zeno
Guest

provocare

Special pentru Horhhe si Prohib Constantin (n-am nimic de impartit nici cu unul nici cu altul). Deopotriva mi-au placut sau mi-au displacut unele fotografii ale lor.
Ii provoc insa sa isi dea cu parerea la urmatorul thread. Ca si pe cainii dacilor, incerc sa ii fac sa se inteleaga si sa se uneasca sa muste lupul, dusmanul comun. Asadar, intrati, vedeti si ziceti. Nu va sfiiti, bagati mare! Din sfada voastra, macar sa invatam si noi ceva:
http://www.galeriafoto.com/forums/sh...ight=spartacus
www.anseladams.com
Reply With Quote
Old 13-02-2011, 21:38
mihailo mihailo is offline
Senior member

Misto chestie!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules