Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 intrebare legislatie - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 16-03-2008, 18:21
radhoop radhoop is offline
Junior member

intrebare legislatie

Buna,

Doresc sa va intreb, daca fotografiez o masina a politiei sau un politist/jandarm in timpul programului dand amenzi sau...facad orice altceva (totul inamplandu-se pe trotuar/strada), el poate sa ma amendeza sau sa-mi ceara sa sterg pozele sau chiar sa -mi ia aparatul?

Multumesc.
Reply With Quote

Old 16-03-2008, 20:07
Vlad.Ceockhan's Avatar
Vlad.Ceockhan Vlad.Ceockhan is offline
Senior member

teoretic nu are dreptul sa iti faca nimic, dar practic te poti astepta la orice, depinde de toanele in care il prinzi pe politist.
de regula se scapa cu un "pleaca domne de aici ca iti confisc aparatul", am patit-o de cateva ori.
daca te ti bat sa il pozezi in continuare nu stiu ce se mai intampla.
Old 16-03-2008, 21:39
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

Teoretic si legal.. este pe un spatiu public unde isi exercita "prin metode specifice" munca...
Daca prin fotografiat nu-i ostructionezi treaba ca face sau nu bine... poti sa-l fotografiezi. Asta teoretic
Practic cum a spus vlad ... eu daca i-as prinde cu ceva si tare ii vanez..
i-as fotografia mai peascuns. Am prins unu care isi facea freza in oglinda retrovizoare cu ambele maini si masina lui trecea pe contrasens, dar cum era in masina politiei nimeni nu-l depasea iar in fata nu avea pe nimeni. L-am fotografiat( desi merita filmat) dar geamul masinii in care eram , era murdar si nu se vede mare lucru. iti dai seama ca de ma vedea... nu ma lasa in pace

Atentie la astia ca este politisti.
Old 17-03-2008, 01:06
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

nu stiu ce sa zic! doar ce am patit io cazul 1: la o tractare de masini parcate ilegal,fac poze si ma intreaba politistul -nu puteai sa ceri voie ? ca asa e frumos, de unde esti ?!-imi cer scuze sunt pe domeniu public, legea nu-mi interzice.-da ? cine a facut legea asta ?! zice el. -am mai facut o poza si am plecat.
cazul 2. aveam o sapuniera la finalul meciului erau jandarmi grupati pregatiti pt. actiune si am facu o poza cu blitz (ei nu faceau nimic rau, gresit,doar erau acolo) la care vine unu si-mi spune sa sterg pozele ca nu este permisa fotografierea/filmarea fortelor de ordine aflate in serviciul functiunii, am sters pozele spunand ca nu am stiut (cu o oarecare teama de amenda) si imi spune ca daca nu cunosti legea asta nu inseamna ca nu te absolva de vina.
acum io ma intreb la cate sunt in presa si pe TV....ca nu e zii in care sa nu vedem asa ceva in ziare.
daca ati mai intampinat asa ceva ce ramane de facut daca chiar ai surprins ceva bun de tot, fugi cat poti de tare? pana la urma nu poti sa-i zici sa nu puna mana pe tine ca daca e nebun iti face si perchezitie ori cum am auzit ca a facut cineva intro problema cu un politist a sunat la 112 si a zis ca un politist il abuzeaza!
pareri/impresii/comentarii
Old 17-03-2008, 02:07
the rookie the rookie is offline
Senior member

http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=007wb3

sa nu uitam insa nici o clipa ca Roamnia nu este America... asa ca, in ceea ce priveste "drepturile legale"... mai e inca poveste de povestit...
Reply With Quote
Old 17-03-2008, 22:50
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

CataNegru "Vin si eu intrebarea.. care e diferenta intre mine un parlit care fotografiaza pe strada si un fotoreporter care da cu blitzul? Blitzul lui e mai soft? el de ce poate si eu nu? ....sau e aiurea intrebarea?"
Probabil ca diferenta o face o patalama la mana (legitimatie/acreditare) ?!?
Pana una alta asteptam sugestii lamuriri poate si de la foto-avocat cum spune Cata sau fotoreporter
Old 18-03-2008, 07:19
Athos Athos is offline
Junior member

HG 585/2002 pentru aprobarea Standardelor naţionale de protecţie a informaţiilor clasificate īn Romānia
Decizia CNA nr. 80 din 13 august 2002, privind protecţia demnităţii umane şi a dreptului la propria imagine
Codul deontologic al jurnalistului
Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe

Le mai comentam cand am timp
Reply With Quote
Old 18-03-2008, 08:02
Athos Athos is offline
Junior member

Uite un link unde le-am gasit pe toate astea, insa textele nu sunt actualizate. Vi le por furniza actualizate, insa nu stiu daca e nimerit sa le pun pe forum, avand in vedere ca sunt mari.
http://www.clubuldefotografie.ro/r7.html
In orice caz, o spun in cunostinta de cauza, ca si multe alte acte normative, si astea sunt ori proaste ori incomplete. Sunt interpretabile si nu stabilesc un cadru clar. Mai sunt apoi tot felul de regulamente, ordine interne, etc. proprii fiecarei institutii, care mai amesteca si ele in rahat. Deci, un punct de vedere unitar, clar siprecis tot nu o sa gasiti. Peste tot se vorbeste de termeni precum "zone de importanta deosebita" si alte asemenea, insa nicaieri nu se arata care sunt astea, sau macar sa le defineasca generic. Sunt multe de zis si chiar nu am timp acuma.
Reply With Quote
Old 18-03-2008, 10:47
Calin's Avatar
Calin Calin is offline
Senior member

Eram intr-o zi cu un prieten, cu un microbuz, pe DN1. In fata noastra mergea un politist cu masina de serviciu (era cu numar de M.A.I.) .....cu 50 km/h in afara localitatii....sosea dreapta, drum excelent. Ne-am pregatit de depasire si am scos fiecare telefonu` / "sapuniera" si ne-am apucat sa-l pozam, ca sa avem dovada ca nu era in misiune. Aproape instant s-au aprins girofarele si ne-a oprit pe dreapta....pentru ca`l pozam ! A venit foarte furios la noi si a inceput sa urle ca de ce ii facem poze, ca e interzis !
Bineinteles ca n-am recunoscut nici unul si n-a mai avut ce sa zica....
Reply With Quote
Old 19-03-2008, 13:02
cipanu cipanu is offline
Member

NU ai voie sa fotografiezi politisti in unitatile lor proprii (unitati de politie, jandarmerie), de obicei este afisat mare si la vedere semnul de nu poze. In orice alt caz, ei sunt la serviciul cetateanului, intr-un serviciu public si comunitar si atata timp cat actiunile tale nu il opresc din desfasurarea activitatii lui (ceea ce s-ar putea incadra la obstructionarea unui organ de mentinere a ordinii publice) tu poti sa-i faci poze linistit. Daca e sub acoperire nu e imbracat in uniforma . Poti sa fotografiezi politisti in exercitiul functiunii, nu incalci nici o lege. Din politie nu ai voie sa fotografiezi personal din unitatile de interventie speciala, DPIR sau al Jandarmeriei, fara cagula care poarta insemnele specifice (aia mari cu muschi, veste antiglont si deobicei cu arme automate ).

In schimb sa nu fotografiezi militari in uniforma militara sau in unitatile militare, decat cu acordul lor si in unitatile militare numai in zilele Portilor Deschise (in care oricum n-ai voie sa fotografiezi decat in locurile specificate). Au dreptul sa-ti confiste filmul, cardul, aparatul. La fel, nu ai voie sa fotografiezi cladiri cu specific militar, indiferent daca e spital, depozit de munitii sau camp de tragere sau unitate militara.

PS: Daca un politist te legitimeaza sau iti zice sa te opresti si tu fugi, are dreptul sa te aresteze preventiv pentru 24 de ore.

Last edited by cipanu; 19-03-2008 at 13:05..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules