Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

View Poll Results: Mai vrea cineva "Fotografia Saptamanii"?
DA 44 88.00%
NU 6 12.00%
Voters: 50. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 20-03-2009, 20:52
ioanci's Avatar
ioanci ioanci is offline
Senior member

the rookie, ce bine ai grait...
Reply With Quote
Old 21-03-2009, 01:34
Stee Van Brightone's Avatar
Stee Van Brightone Stee Van Brightone is offline
Member

Comunismul este un termen care se poate referi la una din mai multe noţiuni: un anume sistem social, o ideologie care promovează acest sistem social, sau o mişcare politică care doreşte să implementeze acest sistem.

Ca sistem social, comunismul este un tip de societate egalitaristă īn care nu există proprietate privată şi nici clase sociale. Īn comunism toate bunurile aparţin societăţii ca īntreg, şi toţi membrii acesteia se bucură de acelaşi statut social şi economic. Probabil cel mai cunoscut principiu al unei societaţi comuniste este: "Fiecare după puteri, fiecăruia după nevoi."

In ideologia prost culturalizata, se intelege ca urmeaza, fara nici un alt cuvant, inchiderea comentariilor si stoparea vizualizarii vizitatorilor.
Old 22-03-2009, 16:41
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Vai de capul meu !
Cred ca mi-ati transmis telepatic ceva. De cateva zile ma tot gandesc la "Fotografia saptamanii" si azi am intrat pe galeriafoto, dupa multicel timp, rusinica mie.
Prima chestie, m-am uitat la pozele din ianuarie, sa vad la ce nivel se mai posteaza.
A doua chestie, am trimis un pm lui admin, ca m-as reapuca de "Fotografia saptamanii".
Acum vad ca deja puneti problema, nu stiu daca e cazul sa ma mai bag, cred ca am sa-i trimit un nou mesaj. )
Daca topicul avea alt nume, ar fi fost mai bine, as fi vazut din timp.

Last edited by rosana; 22-03-2009 at 16:45..
Reply With Quote
Old 22-03-2009, 16:51
Domi's Avatar
Domi Domi is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by the rookie View Post
Da, sintem aici ca sa invatam, NU pentru a ne lauda sau pentru a ne infrunta unii pe altii. Si invatarea se face in primul rind prin observatie nemijlocita, individuala, mai educata sau mai putin educata, si prin sentimente trezite la vederea unor imagini... imaginile interesante le retinem si incercam sa le reproducem prin proprii ochi, cu priceperea proprie... asta este scopul sitului acestuia. Pentru premii si pupat in fund, aveti atitea altele, roamnesti sau straine.
te contrazic aici. Motivatia si aprecierea (simplu fapt ca intr-o saptamana iesi castigator intr-un concurs) te ambitioneaza sa fii si mai bun, sa te autodepasesti. Nu e nici un pupat in fund daca pe GF se face un concurs mic de genul "fotografia saptamanii". Nu ca as vrea eu sa particip, dar e un stimulent pt oricine. Ce ar fi companiile mari (adidas, nike, nikon, canon) fara competitie??? Probabil ca Nikon daca nu avea competitori isi baga picioarele in ele de aparate si ramaneam la aparate pe film. Numai bine!
Reply With Quote
Old 22-03-2009, 17:42
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Hai sa lamurim o chestie, daca tot am dat de subiect.
Nu am privit niciodata "Fotografia sapatmanii" ca un concurs.
Cand am inceput acel subiect eram cam nemultumita de nivelul general al postarilor pe galeriafoto si am vrut sa aduc in fata pozele mai bune din fiecare saptamana, poate -poate aia care postau aiureli se dezmeticeau si se gandeau "dar ale mele de ce nu ajung sa fie propuse acolo ?". Cred ca pentru unii a functionat, am vazut de-a lungul timpului evolutii chiar spectaculoase. Regulamentul de vot s-a schimbat la un moment dat, astfel incat oricine putea propune si alte poze pentru vot.
Reply With Quote
Old 22-03-2009, 17:44
gelu's Avatar
gelu gelu is offline
Senior member

Ai ceva mai multa motivatie ...daca se incepe din nou cu Fotografia Saptamanii.
Eu sustin ideea si o sustin si pe Rosana de a se reapuca de acesta rubrica.

Multumim Rosana.
Reply With Quote
Old 23-03-2009, 19:09
the rookie the rookie is offline
Senior member

Da, asta e foarte adevarat, Gelu. Eu mi-am spus parerea si felul cum simt. Dar, daca majoritatea decide, evident ca o voi sustine si sprijini, asa cum pot si ma pricep si eu, pe Rosana si voi participa la rubrica.
Reply With Quote
Old 26-03-2009, 09:06
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

Am şi eu o nelămurire.

Eu de un an-doi postez aproape numai serii, cum pot fi selectate pozele mele la fotografia săptămānii ?

dM
Reply With Quote
Old 26-03-2009, 15:52
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Problema este ca nu prea poti compara mere cu pere. Ar trebui organizat un vot separat pentru serii si problema este ca serii nu prea se urca, cel putin nu destule intr-o saptamana. Asa ca la propuneri nu poate aparea decat prima foto, cea care o vezi in http://www.galeriafoto.com/photos/
Sper sa am timp spre seara sa deschid un subiect pentru "Fotografia saptamanii", dar trebuie avut in vedere ca fiecare sa propuna chestii realizabile cu ce avem la dispozitie.
Reply With Quote
Old 30-03-2009, 18:12
pufi pufi is offline
Senior member

``eu vad lucrurile in felul urmator.pe forum oricum se vizualizeaza imagini si se comenteaza.cine crede ca o imagine se poate incadra la fotografia saptaminii poate scrie acolo adiacent comentariului sau "FS" urmat de cite "+" crede ca face.Rosana poate contoriza aceste informatii, apoi posta pt votare primele 10 imagini (in ordinea numarului de "+"-uri) din cele marcate de utilizatori cu "FS".Si atunci chiar nu ar mai fi nici o problema.right ?`` Nashul

Nu, nu cred ca ai dreptate. Forumistul roman nu este pregatit pentru acest sistem, iar exemple sunt destule. Iti dau numai unul si-ti garantez ca nu este singurul:
``Salutare tuturor. Numele meu este Radu si recent m`am inscris intrun concurs de fotografie...destul de mediocru ce`i drept. dar totusi premiul este un iPhone. Poza cu care particip este una pe care am facut`o acum aproximativ un an, si este un pian foarte vechi care insa vorbeste prin istoria pe care o poarta.
Aici aveti linkul http://www.sibiustandard.ro/23363/decent-piano.html daca va place poza aveti dreptul sa o votati o data la 24 h.
Cu multa apreciere si recunostina, Radu !
o zi senina``

E un truism sa spun cine ``castiga`` in astfel de concursuri. (Te-ai uitat sa vezi cate nume noi au luat parte la prima saptamana de votare? ) ( mai an, pe agora, juriul specializat a fost ``obligat`` pentru a contrabalansa votul multimii sa, citez din memorie: `` noteze cu 10, fotografii care la alte concursuri nu ar fi meritat mai mult de 5``!!!!!).
Si in plus mai suntem si o natie politicoasa, e pacat de la dumnezeu sa te gireze omul cu un FS +++++++++++…….. si sa nu-i intorci … si celalalt obraz. Si de aici se naste haosul, pe undeva asemanator cu cel de pe BOG unde fiecare comentariu era rasplatit cu 0,5 puncte in ranG si tot poporul s-a simtit dator sa fie brusc extaziat de fiecare poza. Right?
Reply With Quote
Old 30-03-2009, 18:32
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by pufi View Post
Te-ai uitat sa vezi cate nume noi au luat parte la prima saptamana de votare? )
Sunt foarte multi useri inregistrati pe GF, multi sunt doar inregistrati, nu si activi.
Au votat pentru ca au primit notificare de la ciprian@bredband.net

Votati fotografia saptamanii 1 -11 ianuarie 2009

Regulamentul este urmatorul:
- ultima zi in care se poate vota : joi 2 aprilie 2009 , ora 24.
- pot vota numai userii care au deja o galerie personala pe site.
-se vor acorda puncte in felul urmator:
x...... 3 puncte
y.......2 puncte
z....... 1 punct
unde x, y, z sunt titlurile exacte ale fotografiilor preferate de voi.
Va rog sa scrieti titlurile fotografiilor si punctajul acordat cu litere mai groase, pentru a usura numararea voturilor.
- daca doriti sa votati altceva decat fotografiile propuse, va rog sa dati aici titlurile exacte si link-urile fotografiilor preferate. Se vor numara si aceste voturi.

Adaugati daca se poate si un comentariu care sa justifice alegerea facuta."

Last edited by Florian Raducanu; 30-03-2009 at 20:08..
Reply With Quote
Old 30-03-2009, 19:16
gelu's Avatar
gelu gelu is offline
Senior member

Aici nu se castiga nimic, decat poate te simti bine daca "poza" ta a placut si-a iesit FS.
Nu cred ca conteaza cine voteaza....dar cei care nu au o galerie pe site nu pot vota si e corect.
Reply With Quote
Old 30-03-2009, 19:37
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by pufi View Post
``eu vad lucrurile in felul urmator.pe forum oricum se vizualizeaza imagini si se comenteaza.cine crede ca o imagine se poate incadra la fotografia saptaminii poate scrie acolo adiacent comentariului sau "FS" urmat de cite "+" crede ca face.Rosana poate contoriza aceste informatii, apoi posta pt votare primele 10 imagini (in ordinea numarului de "+"-uri) din cele marcate de utilizatori cu "FS".Si atunci chiar nu ar mai fi nici o problema.right ?`` Nashul

Nu, nu cred ca ai dreptate. Forumistul roman nu este pregatit pentru acest sistem, iar exemple sunt destule. Iti dau numai unul si-ti garantez ca nu este singurul:
``Salutare tuturor. Numele meu este Radu si recent m`am inscris intrun concurs de fotografie...destul de mediocru ce`i drept. dar totusi premiul este un iPhone. Poza cu care particip este una pe care am facut`o acum aproximativ un an, si este un pian foarte vechi care insa vorbeste prin istoria pe care o poarta.
Aici aveti linkul http://www.sibiustandard.ro/23363/decent-piano.html daca va place poza aveti dreptul sa o votati o data la 24 h.
Cu multa apreciere si recunostina, Radu !
o zi senina``

E un truism sa spun cine ``castiga`` in astfel de concursuri. (Te-ai uitat sa vezi cate nume noi au luat parte la prima saptamana de votare? ) ( mai an, pe agora, juriul specializat a fost ``obligat`` pentru a contrabalansa votul multimii sa, citez din memorie: `` noteze cu 10, fotografii care la alte concursuri nu ar fi meritat mai mult de 5``!!!!!).
Si in plus mai suntem si o natie politicoasa, e pacat de la dumnezeu sa te gireze omul cu un FS +++++++++++…….. si sa nu-i intorci … si celalalt obraz. Si de aici se naste haosul, pe undeva asemanator cu cel de pe BOG unde fiecare comentariu era rasplatit cu 0,5 puncte in ranG si tot poporul s-a simtit dator sa fie brusc extaziat de fiecare poza. Right?
Sunt perfect de acord cu pufi.

Cat despre propuneri bazate pe numarul de comentarii, nici nu vreau sa aud. Am vazut destule poze fara comentarii (sau prea putine), desi ar fi meritat pe deplin sa fie bagate in seama. Pacat doar ca respectivii autori nu prea aveau prieteni sau sustinatori aici pe galeria foto sau pur si simplu erau noi veniti. Sa nu interpretati asta neaparat ca un repros. Si eu sunt tentata sa las o vorba, fie chiar si numai o gluma la pozele amicilor.
Reply With Quote
Old 30-03-2009, 19:37
pufi pufi is offline
Senior member

Ba se castiga Gelule. Se castiga un lucru foarte important: incredere. Dar se mai castiga si altceva, acel lucru care nu valoreaza nici doi bani
Reply With Quote
Old 30-03-2009, 19:56
rosana's Avatar
rosana rosana is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by pufi
nasule, ai dreptate, m-am pripit. Imi cer mii de scuze. Dealtfel mi-am si sters imaginea de pe galerie. Stiu ca e tardiv si am ramas fara etica dar asta e.
Mi-as fi dorit foarte mult sa includ si o imagine de-a ta in selectie, din pacate n-ai postat nicio fotografie in acea perioada.
Quote:
Originally Posted by nashul
nu e bai.chiar nu sunt doritor sa particip.dar asta nu inseamna ca nu urmaresc evolutia acestei initiative saptaminale.
eu vad lucrurile in felul urmator.pe forum oricum se vizualizeaza imagini si se comenteaza.cine crede ca o imagine se poate incadra la fotografia saptaminii poate scrie acolo adiacent comentariului sau "FS" urmat de cite "+" crede ca face.Rosana poate contoriza aceste informatii, apoi posta pt votare primele 10 imagini (in ordinea numarului de "+"-uri) din cele marcate de utilizatori cu "FS".Si atunci chiar nu ar mai fi nici o problema.right ?

Habar nu am cum a inceput aceasta discutie intre cei doi, cert e ca a aparut la "Votati fotografia saptamanii 12 - 18 ianuarie 2009"

Cum am avertizat si saptamana trecuta, orice discutie off topic va fi stearsa, asa ca nu mai cautati acolo, voi sterge imediat.

Referitor la etica si la faptul ca pufi si-a sters fotografia propusa:
Ca sa intelegeti mai bine cum am facut cititi aici: http://www.galeriafoto.com/forums/sh...9499#post29499 .

Fotografia lui a venit in cele 10 propuse de mine. Cum nu am avut 10 comune, acea fotografie a intrat in grupul meu de propuneri. Nu mai discutam aici de ce am propus-o, pentru ca nu mai avem pe ce. Pufi chiar a insistat sa nu o propun, dar era dreptul meu. Propuneri comune, apoi una el, una eu, pana s-a completat numarul.
Personal sunt nemultumita ca acea fotografie a disparut, insa evident, pufi avea dreptul sa faca ce vrea cu ea. Cred ca s-a grabit si s-a lasat influentat fara sens.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules