Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-04-2008, 09:41
Claudiu's Avatar
Claudiu Claudiu is offline
Member

Exclamation Propunere...

Propun ca fiecare fotografie sa fie insotita de un mic comentariu din partea celui ce a facut-o in care sa se specifice:

-Aparat
-Lentila folosita F(diafragma) si T(timp de expunere) ISO
-Eventuale filtre folosite
-Prelucrata sau nu in PS
-Eventuale lumini.

In acest fel cu totii vom avea cate ceva de invatat.
In fond cam acesta este scopul acestei galerii.
Am vazut pe undeva asa ceva si mi s-a parut foarte util,...nu doar privesti o fotografie reusita ci cu putine detalii iti dai seama si de ce este reusita si nu te rezumi doar la a spune....da un fotograf foarte bun...o imagine foarte buna.

Astept parerile dumneavoastra si daca sunteti de aceeasi parere poate ne ajuta adminul cu un mesaj ptr toata lumea sa aiba in vedere si acest aspect.

Old 09-04-2008, 10:12
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Am propus si eu chestia asta mai demult, dar daca nimeni nu a spus nimic am renuntat. Poate face Admin un script ceva care sa citeasca, afiseze exiful.
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 10:50
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

eu cred ca un fotograf experimentat recunoaste setarile, nu aparatul bineinteles.

Iar pentru incepatori, daca le-ar fi oferit cineva asa totul pe tava, n-ar mai avea farmec chinuiala..

dM
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 13:51
haris haris is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by floryan19 View Post
Am propus si eu chestia asta mai demult, dar daca nimeni nu a spus nimic am renuntat. Poate face Admin un script ceva care sa citeasca, afiseze exiful.
ce exif dacă sīnt lucrate pe film?
sau dacă sīnt prelucrate/exportate īn programe care nu transmit acele informații...

Quote:
Originally Posted by freestate View Post
eu cred ca un fotograf experimentat recunoaste setarile, nu aparatul bineinteles.

Iar pentru incepatori, daca le-ar fi oferit cineva asa totul pe tava, n-ar mai avea farmec chinuiala..
că le poți bănui, da. īn mare.

īn ce privește ajutorul oferit īncepătorilor... acele informații īi poate ajuta sau deruta īn egală măsură. prima oară ești tentat să ți cont de ele, să copiezi ceva ce s-a făcut, este normal; apoi vezi că unele sunt diferite de realitate, īn altele lipsesc cīteva mici informații și ajungi să nu le mai vezi sau să nu-ți mai pese.
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.

Last edited by haris; 09-04-2008 at 13:57..
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 13:58
Claudiu's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by freestate View Post
Parca esti initiatorul unui curs de fotografie.Am atasat un fragment din ce era pe-acolo.Fara rautate, dar imi face impresia ca nu prea ai trecut prin ele, sau cel putin nu prea se vede in atitudinea ta ca ai tinut sau tii cont de sugestiile de acolo.E ca si cum ai preda o materie, ... in cartea ta scrie una si in realitate predai alta...

Sa nu mai facem pe expertzii pe aici ca nu-i cazul si nu cred ca ajuta la nimeni si daca e sa facem o evaluare a celor care chiar au habar de fotografie pe aici ii putem numara pe degete (nu ma includ in randul lor in nici un caz) si jos palaria ptr ei si felicitari ptr ei ca ne impartasesc din experienta lor.

Totusi si cateva detalii tehnice cred ca sunt bine venite.E plin forumul de "foarte bine, excelenta, deosebita, bravo, etc..etc..."insa nimic altceva din care sa pleci cu o lectie invatzata.

Cei care isi pot rapi 5 min din timpul lor atunci cand posteaza o fotografie, timp in care sa puna si cateva detalii din cele sugerate mai sus cred ca pot fi utile si de ajutor atat celor neinitiati cat si celor avansati in arta fotografica....parerea mea...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.jpg
Views:	95
Size:	15.3 KB
ID:	4651  
Old 09-04-2008, 14:38
freestate's Avatar
Senior member

Claudiu, daca te-ai uita putin prin fotografiile mele ai vedea ca de fiecare data cand mi-au fost cerute anumite setari sau lucruri asemanatoare, le-am spus si de multe ori chiar am mai scris si eu ce am folosit. Oricum nu in setari si echipament folosit consta realizarea unei fotografii. Realizarea ei tine mai mult si de alte aspecte cum ar fi incadrarea si constientizarea luminii.

Unde pui ca majoritatea incepatorilor nici macar nu stiu de ce trebuie sa folosesti 1/500 la o focala de peste 300 mm, asta daca si stiu ce inseamna asta..

Acesta este un site de fotografie, nu de explicatii fotografice. Poate forumul cel mult sa fie de asa ceva.

Oricum eu vad asta ca un fel de atac, nu stiu de ce, dar asa imi pare. Mi se pare stupid sa te certi sau contrazici pe aceasta tema, dai sau nu dai detalii tehnice despre o poza facuta. Eventual il iei si de mana, ii setezi aparatul, il manuiesti din coate ca pe o marioneta, stai doua ore cu el pe burta prin iarba si la momentul oportul ii spui sa dea clic! .. numai ca asteptand doua ore aparatul de inchide singur.. el nu observa si a trecut minunatul moment

Fotografia pe care o vei aprecia este aceea pe care o muncesti tu, daca pot spune asa. Oricum parerile difera si oricum eu cursul il tin unde in tin, nu aici! Nu de alta dar aici m-as face de ras ) daca nu ma crezi intreaba-mi cursantii

dM

Last edited by freestate; 09-04-2008 at 14:42..
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 14:41
covasna522's Avatar
covasna522 covasna522 is offline
Member

rugamine

Daca se spune de o fotografie ca este buna sau ca este proasta sa se detalieze care sunt punctele bune sau,dupa caz, slabe ale acelei fotografii.
Numai asa noi incepatorii o sa reusim sa invatam ceva.
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 14:45
freestate's Avatar
Senior member

A da, uitasem. Acea mica parte din curs spune sa te inspiri din imagine, imaginea nu vine cu setarile pe spate, vine frumos in raft la magazin, unde dai banii pe ea

dM
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 15:00
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

In primul rand majoritatea fotografiilor de p-aci sunt asa de prelucrate ca nu mai are nici o importanta ce setari ai avut tu cand ai luat poza. Unele par de noapte dar au fost facute ziua. La altele s-a umblat la levels/saturatie/contrast de nu mai au nici o legatura cu ce-au fost odata. Si-atunci ma-ntreb la ce-ar folosi aceste setari.
In al doilea rand cred ca setarile au fost oferite de autor ori de cate ori au fost cerute de cineva (eu in orice caz am facut-o). Mi se pare intr-adevar ca, daca ti se cer aceste detalii, amabilitatea cere sa le oferi. Nu obligativitatea!
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 15:03
Claudiu's Avatar
Member

Sa fie pace pana la urma...
Era doar o sugestie ... cei ce o vad utila sa o ia in seama si ceilalti nu.
Nu se impune nimic si nici nu se stabileste o regula de baza.
Succes...
Reply With Quote
Old 09-04-2008, 16:54
shootme's Avatar
shootme shootme is offline
Senior member

Dupa ce urci imaginea pe GF ai optiunea yes/no sa primesti comentarii. Cred ca se poate face la fel si cu afisarea Exif-ului. Il faci public ori ba? Si varza si capra
Old 09-04-2008, 18:20
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

Nu consider necesară o lege pt aşa ceva. Cine vrea şi are chef să scrie, o poate face singurel fără a fi īmpins de la spate. Fotografia se īnvaţă cu aparatul īn mānă experimentānd. Degeaba afli ce timp de expunere, iso dacă nu ai fost la locul faptei pt a vedea care erau condiţiile. Dacă se vb de o foto prelucrată, īncepi să scrii pagini īntregi ce şi cum ai făcut? Să fim serioşi, e plin netul de tutoriale. O căutare cu Gogu şi găseşti de citit pt un an īntreg. Aşa că... māna pe obiect şi "fapte, nu vorbe".

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules