Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 16-09-2008, 19:17
cimpuducu cimpuducu is offline
Member

Prea mult galben din RAW! Help please!

Salut.
De fiecare data cand deschid un raw (cr2) in photoshop CS3 imi da o tenta (uneori puternica) spre galben. Incerc sa mai ajustez din Temperature, din Yellow dar degeaba: in final fotografia ramane tot galbena. Daca iau din Color adjustment dispare galbuiul dar apar alte nuante. Aceasi fotografie comparata intre versiunile jpeg si raw (ambele orginale, fara modificari) va aparea ceva mai aproape de adevar in jpeg (usor spre rosu in jpeg).
Daca aveti sugestii sau solutii clare, va rog foarte mult sa ma ajutati in aceasta problema. Am incercat cate ceva si de la Curves, dar la final nu am culorile naturale, reale, ca sa zic asa.
Mentionez ca folosesc 400d, cu un 24-105L, pe care am un filtru Hoya UV, non stop. Am incercat si fara el dar nu s-a vazut diferente.
Cum as putea scapa de galbuiul asta? Ma inebunneste. Sau din ce cauza apare? E vorba despre ceva setari de profile in CS3? Multumesc mult.
Atasez niste mostre pe care va rog sa le editati in orice forma doriti si sa postati eventual rezultate.

As fi foart recunoscator pentru orice ajutor.

Old 16-09-2008, 21:01
Member

Linkuri cu imaginile:

Exemplu 1:
Ex01 jpeg original
Ex01 jpeg prelucrat din raw
Ex01 raw original.CR2

Last edited by cimpuducu; 16-09-2008 at 21:21..
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 21:52
d3m1's Avatar
d3m1 d3m1 is offline
Member

Asa patesti si daca tragi in lumina naturala? Mi mi se pare ca balansul de alb nu-i ajustat corect pentru lumina de la bec.
Parerea mea.
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 22:11
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

E ceva mai greu de spus de ce iese culoarea asta. Daca balansul de alb este pe automat probabil ca merge aiurea. Primul lucru de facut este sa verifici setarea balansului de alb a aparatului. In ce priveste fotografia data ca exemplu am incercat sa o aduc cat ce cat la un nivel acceptabil. Fiind fisier jpg. este putin mai dificil, daca era RAW era mult mai usor. Arata cam asa:

fata de original:

Modificarile au fost facute in Camera RAW:
Basic Temp. -36 / Tint -38 / Bright. +58 / Clarity 30 / Vibrance +13
Tone curve Highlights -38 / Lights -16
Sharpening Amount 0 / Radius 0,5 / Luminance 100
HSL Hue: Orange +38 / Yellows -32
Saturation: Reds +19 / Oranges -24 / Yellows -11 / Blues +39
Luminance: Blues -30
Camera profile Red primary: Hue -15 / Satur. -40
Blue primary: Hue +14 / Satur. -65
Apo in Photoshop: Duplicate layer / Filter>Other>High Pass>Radius 2>OK
Blending Overlay / Flatten / Save
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 22:31
the rookie the rookie is offline
Senior member

WB in RAW este o notiune cam fluida... cam plus sau minus cel putin 2EV de fluida...

Inteleg din poze ca problema ta se manifesta intr-un caz foarte critic si este extrem de important sa o intelegi si sa o rezolvi. Pasii nu sint tocmai simpli, dar nici complicati si am sa-ti arat cum poti face un set de RAW Camera Setting-uri pe care sa-l poti aplica ulterior preferential la pozele care au probleme sau la toate pozele, daca e necesar. Vei putea lucra pe "foc automat", adica pe multe pozele proaste deodata, deci vei cistiga timp enorm... este un fel de Action, dar in RAW (este o problema binecunoscuta, daca te incalzeste cu ceva sa stii...).

Trebuie insa sa ai rabdare sa ajung acasa unde am un monitor, nu o risnita de fasole ca asta de-aici.

De ce se intimpla chestiile astea? In general de la amestecul de surse luminoase cu temperaturi una la stinga si alta la dreapta. Flashul oricit de "computer" ar fi el, in felul cum era construit pina nu demult, nu putea compensa temperaturile aiuristice ale becurilor tungsten, spirala, neoanelor, soarelui prin fereastra, cu cea generata de lampa proprie. Profit sa-ti subliniez ca Nikon a adresat problema acum doi ani buni si a venit cu solutii si realizari concrete (uimitoare) prin linia de flashuri Speedlight, incepind cu SB400. Nu stiu exact ce maninca astia de la Canon cu Speedlite-urile lor, dar se pare ca nu prea scot acelasi lucru, ca de obicei... oricum, e tardiv orice comentariu acum... trebuie sa vedem ce facem cu pozele, cit mai rapid si mai productiv.

Revin.
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 22:36
Member

D3m1 multumesc pentru parere. Eram pe lumina de bec + ceva de-afara, pe AWB, fara blitz.
Rudi multumesc mult pentru efort si timpul acordat. Intr-adevar setarile de white le-am pus la fotografiile din interior pe AWB (ca sa nu risc, chipurile). Am tras in RAW+JPG la lumina naturala + bec (cred ca asta a "fugarit" tot meciul) pe 2.2 cu canon-ul de 50mm. Sincer, daca stiam ca va iesi asa ceva montam urgent si blitz-ul, dar am zis hai sa vedem ce-o iesi asa pe natural.

Pana la urma nu am inteles, ce ai modificat? Banuiesc ca raw-ul ( .cr2 ) din moment ce ai facut ajustarile alea preliminare. E mult mai bine in varianta ta, intr-adevar dar cred ca orice am face, aceasta serie este cam compromisa.

Multumesc mult de ajutor. Am sa salvez setarile ce le-ai facut si o sa incerc si eu variante.

Last edited by cimpuducu; 16-09-2008 at 22:57..
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 22:51
Member

He Heeee! Rookiee!!! Chiar ma gandeam cand am deschis thread-ul asta ca "doar tot o veni unu ca Rookie sa-mi explice si mie ce si cum..." si SPERAM sa fi chiar tu prezent pe-aici. Mersi. Astept cu nerabdare sfaturile... Si nu numai Rookie, oricine este binevenit cu sfaturi sau pareri.

Cat despre eveniment, nu-i chiar o graba mare si nici o tragedie, am fost al doilea fotograf (cel neplatit bineinteles) si de-aia mi-am permis sa incerc si sa experimentez cate ceva. Explicatia ta pare una foarte logica referitor la amestecul de lumini. Cat despre salvarea unui preset care doar sa-l aleg si sa-l aplic identic pentru un set de mai multe fotografii, am cautat pana am incaruntit de unde as putea face un save la setarile ce le-am repetat la cca 120 fotografii dar degeaba...

Well... Sper sa ne auzim curand.

Last edited by cimpuducu; 16-09-2008 at 23:51..
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 22:54
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Soft lightroom 2.0 mult mai fin la unele ajustari decat cs3.
Am setat doar balansul de alb pe rochia miresei fara nici-o alta modificare.
Nu stiu mare lucru, dar unui raw deschis in photoshop ii sunt aplicate automat cateva setari (alese de el sau de tine), daca sunt .jpeg balansul nu-i bine setat (lumina bec, lumina calda = tenta galbuie) vezi setarile din aparat la tonalitate, dar principalul este balansul.

Last edited by Florian Raducanu; 16-09-2008 at 22:57..
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 23:01
Member

Aha, aha... Se pare ca in unele situatii face treaba destul de buna si Lightroom-ul asta. Am mai auzit vorbindu-se despre el, de la unii, de la altii. Am sa incerc sa ma joc putin cu el. Multumesc Floryane.
Old 16-09-2008, 23:13
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

ehhh pana am incarcat eu pozele se pare ca au mai incercat si altii.
am citit si eu despre acel action dar nu am incercat.
asteptam ceva detalii Rookie

Last edited by Florian Raducanu; 16-09-2008 at 23:20..
Reply With Quote
Old 16-09-2008, 23:49
Member

Da Floryane, sa sti ca e destul de folositor in acest caz Lightroom-ul. Am reusit sa le aduc cu ceva mai aproape de adevar. Nu stiu cum "le strica" la printare. O sa listez maine cateva sa vad diferente. Mersi mult.

P.S. Scoate te rog fotografia aia mare din reply-ul de mai sus ca oricum nu se vede (cred ca e ceva original de-al meu). Multumesc.
Old 17-09-2008, 06:33
Senior member

Raspunsul meu si tehnica descrisa nu are pretentii sa indrepte greselile grosiere facute din expunere. Nu imi asum nici o responsabilitate asupra urmarilor folosintei postprocesarii descrise in continuare pe fotografiile facute de voi. In principiu tehnicile descrise isi propun sa stabileasca punctul de alb, corectarea temperaturii de culoare si prelucrarea RAW pe serii de poze expuse aproximativ la fel, dar cu balante de alb necorespunzatoare din punct de vedere colorimetric sau/si vizual.

Gata... deci intii se stabileste si se alege prin inspectie vizuala poza cea mai reprezentativa a seriei, a carei balanta de alb urmeaza sa fie corectata. Este important ca poza aleasa sa cuprinda toate greselile sesizabile.

Se inspecteaza domeniile extreme ale histogramei. In cazul de fata, se vede ca trebuie corectate, intre altele, atit highlights cit si umbrele... o vom face, daca va mai fi necesar. Cu ajutorul reglajului Exposure, tinind apasat click pe potentiometru, tinind ALT apasat, se deplaseaza cursorul catre stinga. Se observa cele de pe urma puncte luminoase care se mai pot distinge la intunecare excesiva si li se memoreaza pozitiile aproximative.

Apare evident ca albul cel mai alb e situat undeva la colierul fetei, nu pe breteaua rochiei. Acest lucru nu are o importanta deosebita, numai ca, daca se alege punctul de alb cit de putin eronat, trebuie facute corectii aditionale la dominantele remanente.

Se mareste la maxim aria de studiu si, cu ajutorul sondei de punctat WB (pipeta a doua de sus, stinga), se studiaza calitatea albului ales. Valorile afisate pentru cele trei canale trebuie, teoretic cel putin, sa fie cit mai aproape de 255, 255, 255. Si ne asteptam sa gasim asemenea puncte, fiindca am vazut doar cum arata histograma.

Totusi stralucirea dintre canale este necesar sa produca o diferenta de citeva unitati, altfel functia de corectie WB (prima pipeta) nu poate opera din cauza anularii unor numitori si apare un mesaj de eroare de genul

Deci cu pipeta a doua, se tintesc mai multe puncte in aria considerata.

Aici va puteti distra cum doriti. Din observarea monitorului la oprirea sculei pe fiecare punct, veti decide pe care il alegeti. Si, atunci cind aveti de-aface cu pielea omeneasca, aceasta trebuie sa va fie referinta... Micsorati imaginea, analizati, mariti din nou, schimbati punctul, analizati din nou... pina nu mai stiti de capul vostru... Aici este partea cea mai dificila, momentul in care vajnicii pozari se cam hotarasc s-o dea dracului de culoare si sa se faca artisti albi-negri... e infinit mai simplu, desigur... acum cred ca veti realiza ce inseamna un punct de alb ales aiurea... (de exemplu, cine si-a ales breteaua, care la analiza vizuala va pacaleste ca ar fi cea mai alba, va obtine o dominanta de albastru puternica pe tot albul rochiei... si stim ca nu e reala, fiindca autorul ne-a marturisit ca nu a utilizat nici un flash). S-ar putea ca pina si cel mai minunat punct ales sa va furnizeze o dominanta, dar aceasta va fi usoara si corijibila fara pixelari. Aici, de exemplu se poate vedea cum un punct de cam 200, 200, 200 pare sa faca o treaba mult mai buna decit punctul de alb... Din nou, decizia va apartine...

Gata cu punctul de alb... ce se vede sint dominante si ce urmeaza sint corectiile pe care le adresam in modul cel mai normal. Observati cursoarele functiilor apelate si valorile acestora. Im primul rind aducem umbrele in grafic si pompam putina culoare...

Apoi un alt pas critic... trebuie sa scapam de dominante si sa accentuam ceea ce apare mai lesinat... un exemplu il poate constitui urmatoarea schema de reglaj (s-a anulat albastrul de pe rochie si s-au accentuat buzele si alte portiuni ale pielii... si aici e mare distractie, dar nu cine stie ce... va veti da seama imediat ca ati luat-o pe aratura...)

Asaaaa... dupa ce ne declaram perfect multumiti de rezultat, atit cit se poate, urmeaza sa facem figura leului... sa salvam intr-un fel setul de valori al transformarilor RAW, ca sa-l putem apela ulterior, pentru a-l aplica altor poze nereusite in aceleasi directii... In dreapta sus, in tabul Basic, vedeti 'mneavoastra un mic "gratar"... apasati cu incredere pe el si alegeti din meniu "Save Settings"... revizuiti daca e adevarat ce functii vi se ofera spre modificare, dati Save si botezati-va setul (va fi salvat ca fisier atasabil de fisierul RAW, cu extensia .xmp)

O transformata JPG cu pierderile de rigoare, la care i-am aplicat o Action cu vreo 30 de pasi (care n-au legatura cu discutia noastra) se poate observa de exemplu aici (n-am voie sa pun mai mult de 10 poze intr-un post si eu nu mai deschid inca unul...)... E extrem de greu sa estimezi o iluminare pe care n-ai vazut-o de fapt...

Asta e tot... Acum deschideti-va pozele RAW pe care doriti sa le corectati in acelasi sens cu "standardul" presetat, dati "Select All", duceti-va inapoi la gratarul fermecat si alegeti fie Load Settings si apoi setul pe care l-ati botezat, fie comanda directa Apply Preset si numele setului

Desigur ca acest algoritm nu este nici cel mai bun si nici cel mai elegant. L-am descris aici doar ca exemplu de lucru... Succese nebanuite!
Reply With Quote
Old 17-09-2008, 20:01
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

Multumesc rookie
Old 17-09-2008, 20:06
Senior member

acu realizez ce-i in spatele fetelor.... teracotaaaa...
Reply With Quote
Old 17-09-2008, 20:09
Member

Rookie, iti multumesc nespus de mult pentru osteneala si timpul acordat. Am urmat pas cu pas micul tutorial care mi l-ai prezentat aici, si am reusit sa obtin rezultate asemanatoare cu ale tale. Cred ca trebuia sa iau si eu din start mai mult din temperatura dar m-am speriat cand am vazut ca ajung deja la valori de 2800 , nu mi s-a mai intamplat niciodata si ca urmare am ridicat inapoi valorile pe la 4000. Nu stiu ce a fost in capul meu.

Se pare ca am gresit mult nefolosind blitz-ul 580EX, care este un blitz destul de bun sau ca am pus white balance-ul pe auto... sunt cam indecis. Inclin mai mult spre folosirea blitz-ului, mai ales in astfel de momente in care toata lumea este agitata, nimeni nu are chef sa stea cum vreau eu si mai ales cat vreau eu. Din cate am inteles cu 50mm la f1.8 avem cca 15cm de DOF fotografiind de la o distanta de 2m. Pe cand am reusit sa focalizez pe punctul dorit, mireasa s-a miscat, si e destul 7 cm ca sa o iau de la inceput sa zumzai din obiectiv fata spate, ca sa nu mai vorbim de momentul pierdut.

Cat despre raw - Doamne da-i sanatate si noroc la cel care l-a inventat si la cel care l-a facut posibil de pus in aplicatie. Fara el, ar fi fost cca 60% din munca buna de aruncat la gunoi (chiar daca in cel virtual - munca n-a fost virtuala deloc). Sfatul meu, daca mi-e permis sa dau unul (macar din postura de Stan Patitul), nu va zgarciti la carduri si trageti raw.

Ei dar asa este omul, se invata patind. Dar tot omul se invata si cerand ajutorul si urmand povetele unor binevoitori, cum ati fost voi in situatia de fata, incet, cu rabdare si cu multa vointa.

Va multumesc asadar prin acest reply, daca mai mult nu pot face, sau poate cine stie, intr-o buna zi am sa va fiu si eu de folos intr-un fel sau altul, si va doresc "succesele dorite..." Bafta.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules