Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-02-2010, 13:26
BZChi7d BZChi7d is offline
Junior member

Digital vs Film [engleza]

http://www.twinlenslife.com/2009/05/...n-d300-vs.html

daca aveti rabdare sa cititi ...
Reply With Quote

Old 03-02-2010, 00:27
vadergrd vadergrd is offline
Junior member

uite expre nu-mi plac mie comparatiile astea , mere cu pere. hai sa-l comparam cu mamiya zd , sa vedem atunci diferente , nu cu d300! ia sa citim si aici , http://www.luminous-landscape.com/essays/Cramer.shtml
Reply With Quote
Old 10-02-2010, 19:24
RaduB's Avatar
RaduB RaduB is offline
Member

Dupa cum se observa si in exemplele de mai sus inca filmul este mai bun calitativ fata de fotografia digitala !
Calitatea solicitata/oferita de fotografierea pe format mediu sau mare inca este cea mai buna . Totusi si fotografia digitala avanseaza ....daca nu cu multi ani in urma un sensor de 10 MPixeli era ceva deosebit, dar comparat cu filmul parea o umbra, recent au fost scosi senzori de 50 Mpixeli ( vezi Mamya sau Hasselblade ) ce se apropie vertiginos de calitatea filmului si intr-o maniera mult mai comoda.
Totusi preturile prohibitive din acest moment, corelate cu criza financiara au aruncat o umbra asupra industriei foto. Odata cu revirimentul economic ma astept la o crestere caltiativa ( dar si a preturilor ) a aparatelor fotografice .
Avand in vedere faptul ca este un hobby pentru mine, daca ar exista locuri in care sa developezi si sa scoti fotografiile ( vorbim de Romania !!! ) in mod civilizat si cu personal calificat, as trece fara ce mai mica ezitare la fotografia pe film.
Cu un oarecare regret ( nu total ) suntem condamnati la fotografia digitala !!!
Reply With Quote
Old 11-02-2010, 07:25
Junior member

poti sa iti iei un scanner si ai rezolvat. mai un epson bun si gata.

eu am trecut direct la digital. nu stiu bine ce cu ce se mananca dar articolul (comparatia) parea interesanta. nu stiu pretul filmului si daca, per total e mai avantajos dar sincer ma atrage 'comoditatea' filmarii digitale.

ce nu inteleg eu e de ce si cei mai mari fotografi folosesc canon 40d sau canon 50d si nu cumpara un mamyia sau hasselblad de ala. bani au ...
Reply With Quote
Old 11-02-2010, 10:22
c_baias c_baias is offline
Member

Ok! Iti iei un scanner si... developezi c41 cu scanner-ul? Ca asta e una dintre probleme! Sa nu mai vorbim de procesul special prin care se aplica zgarieturi pe pelicula, la developare. Bonus!

Cealalta ar fi inconsistenta in calitatea printului (daca vei scoate acelasi cadru, in fiecare zi, timp de o saptamana, la acelasi lab, pun pariu ca vei avea 5 cadre diferite ca si tonalitate cromatica).

Sony DSC W12
Reply With Quote
Old 11-02-2010, 10:59
Junior member

C41 ce ii ?
Reply With Quote
Old 11-02-2010, 11:32
c_baias c_baias is offline
Member

Ok! Si despre ce discutam aici?

C41 <--- click me!