Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 20-01-2007, 09:54
dreamcatcher's Avatar
dreamcatcher dreamcatcher is offline
Member

Lightbulb Participa si TU la expozitie!

Imi place sa cred ca ne-am adunat cu totii la o masa mare, fiecare cu bautura-i preferata (cafea, limonada, bere, alcool etc.), cu tigari, tutun sau alte acareturi asortate si mai cu seama cu multe-multe povesti. Vorba se revarsa din sufletul fiecaruia, fiindca regasirile sunt traite la intensitate maxima doar cand sunt de scurta durata. De altfel, asa sunt si eu. Asa simt, bunaoara, acum si neindoielnic la fel te simti si tu citind aceste randuri. Sorb doua-trei inghitituri din cafeaua inca aburinda, trag cu nadejde un fum din pipa aromata. Deodata se face liniste. Iti indrepti atentia asupra mea stiind ca am sa iti spun ceva important si, fiindca nu-mi place prea ades sa bat apa-n piua, esti convins ca va fi ceva la care merita sa iei aminte. Daca acorzi suficienta insemnatate sau nu cuvantului meu este, bineinteles, alegerea ta, prietene de... breasla.

De aceasta data, am sa fiu insa succint. In cele ce urmeaza, iti ofer prilejul unei expozitii de grup, la care poti participa tu! dar si alti expozanti de pe Galeria Foto. Desigur, daca ai cunostinta despre alti pasionati de fotografie, dar care, din terte motive, nu fac parte dintre cei ce expun aici, sunt bineveniti si ei sa participe cu lucrari proprii. Tematica, avand in vedere ca este inchinata zilei de 8 Martie, se impune, cum e si firesc, la cateva subiecte delicate: femeia, simbolul martisorului, renasterea naturii etc. Titlul manifestarii culturale, care va cuprinde pe langa expozitia propriu-zisa un moment muzical (cvartet-ul de la Filarmonica de Stat din Satu Mare), recital de poezie (cu participarea Cenaclului Literar "Afirmarea") etc., este sintetizat in trei cuvinte: "Ofranda Magie Nadejde" (fara linioara, fara virgula intre ele, poate stii si tu de ce). Vernisajul va avea loc miercuri, 7 martie 2007, de la orele 15.30, in sala de conferinte a Primariei Negresti-Oas. In functie de numarul celor interesati, vom lua in considerare sa expunem intre 2 si 5 lucrari de participant. Numarul de lucrari pe care l-am stabilit cu cei din Negresti pentru aceasta prezentare este de 40 de fotografii format 20x30, incadrate cu passepartout, cu sticla si rama. Toate cheltuielile de tiparire, afis, invitatii si-un transport Satu Mare - Negresti Oas (mi s-a promis un microbus pentru acea zi, tur-retur) sunt preocupari ce ma obliga doar pe mine si organizatorii locali.

Pe parcurs, am sa revin si cu alte amanunte. Daca ai vreo intrebare, daca ti-ai luat inima in dinti (nu vad de ce nu ai face-o) si, dupa indelungate chibzuieli, ai ales sa te alaturi si tu acestei sarbatori, fii binevenit!

Cafeaua s-a racit, tutunul din pipa s-a ars pe jumatate, dar timpul, timpul nu s-a irosit nicidecum in zadar. Pe curand.

Old 20-01-2007, 15:25
hajdu tamas's Avatar
hajdu tamas hajdu tamas is offline
Senior member

m-as baga si eu, dar nu am cu ce. in schimb facem o vizita in tara oasului
Old 20-01-2007, 22:07
dreamcatcher's Avatar
Member

Smile Statistica umoristica:

...doar pentru a privi mai detasati participarea la acest thread si, oarecum, ca amuzament, am sa tin pana la termenul limita un "jurnal estimativ":
dupa 12 ore, din 115 vizualizari am primit: 2 reply - un private message - 3 (din 25 fotogaleristi) pe yahoo messenger
dupa 24 ore, din 166 vizualizari am primit: 3 reply - un private message - 5 (din 25 fotogaleristi) pe yahoo messenger

Last edited by dreamcatcher; 21-01-2007 at 11:24.. Reason: ...updating...
Reply With Quote
Old 20-01-2007, 22:25
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

uite ca vin eu cu al treilea reply....gasesc initiativa ta una laudabila si ar trebui sa existe mai multe astfel de evenimente. daca as fi fost in tara as vi participat si eu....asa sper sa iasa bine, succes
Old 21-01-2007, 13:13
scaiualcar's Avatar
scaiualcar scaiualcar is offline
Member

laudabila initiativa
sunt convins ca sunt mai multi interesati de participarea la expozitie. eu unul sunt. avem timp sa ne pregatim. pana la ce data se pot trimite fotografiile?

Last edited by scaiualcar; 21-01-2007 at 13:18..
Reply With Quote
Old 21-01-2007, 13:48
adyb adyb is offline
Senior member

am si eu cateva nelamuriri:
1. expozitia este rezervata doar celor care sunt din zona Satul-Mare?
2. daca nu, cum sau cui trebuie sa trimitem fotografiile?
3. tb sa participam si fizic (adica sa fim prezenti) la fata locului in acea perioada?
4. care este termenul limita?
5. care este numarul maxim de fotografii pe care trebuie sa le trimitem?
cam atat... pe mine unul ma intereseaza, insa as vrea mai multe informatii.

Last edited by adyb; 21-01-2007 at 13:56..
Reply With Quote
Old 21-01-2007, 14:43
gelu's Avatar
gelu gelu is offline
Senior member

Bravo Alex!!!Cum tu ai reusit sa ajungi la Brasov, cred ca am sa ajung si io pe la Satu Mare nu stiu daca si cu poze....
Reply With Quote
Old 21-01-2007, 18:11
dreamcatcher's Avatar
Member

Exclamation Cateva completari

Disting, in cele ce urmeaza, cateva categorii de fotogaleristi:
- cei hotarati, care chiar daca doar in cateva cuvinte, dovedesc ca stiu ce vor: horhhe
- cei care desi vor si ar putea, sunt oarecum neincrezatori
...in fine...

Renunt la aceasta departajare si trec mai departe cu o seama de completari impuse de cele scrise de voi pe aici:
0. (cu alte cuvinte cea mai importanta) Eu nu am sa trag pe nimeni de maneca sa-i spun, hai, omule, inscrie-te si tu la expozitie.
1. Daca nu ai cu ce sa participi, dupa spusele tale, la aceasta expozitie, nu te necaji, mai ai timp suficient la dispozitie. Doar sa vrei.
2. De asemenea, daca nu esti in tara sau esti din alta tara, asta nu e un impediment sa nu participi. Lucrarile vor fi expuse oricum dupa o preselectie.
3. Daca vrei sa vii in zona Tarii Oasului doar ca simplu vizitator, esti la fel de binevenit, dar daca tot o faci, de ce sa nu trimiti inainte si doua lucrari?
4. Fotografiile le primesc pana putin inainte de inceputul lui martie, dar e bine sa luati ca marja data de 20 a lunii februarie, fiindca se mai cere ragaz pentru inramare, etichetare si alte cele.
5. Expozitia, bineinteles, nu e doar pentru cei din Satu Mare, ci poti s-o numesti, daca vrei, fara frontiere. M-as bucura mult sa primesc fotografii si de la cei de peste hotare.
6. Fotografiile urmeaza sa mi le trimiteti fie prin posta, fie prin internet (am sa revin pe marginea acestui subiect), de preferat in format electronic (garantez tiparirea lor pe hartie mata, la calitate excelenta).
7. Cum am mai spus, nu e neaparat imperioasa prezenta expozantului la manifestare, dar e un prilej pe care nu-l mai gasesti pana data viitoare.
8. Numarul de fotografii trimise de participant sa fie de 5 imagini.
9. Fa o selectie a lucrarilor la care te-ai gandit, redimensioneaza-le la marimea cu care ne-am obisnuit aici pe Galeria Foto si poti sa le postezi chiar aici ca si attachement sau, daca preferi discretia, mi le trimiti la adresa de email: nanusamanu@yahoo.com, tot format jpg, sa-mi pot face o impresie.
10. Pentru conversatii mai facile, ma gasesti pe yahoo messenger la id-ul: nanusamanu.

Alexandru
Old 22-01-2007, 11:08
adyb adyb is offline
Senior member

pai asa da, mai zic si eu, domle', trebuie sa stim si noi cum stau lucrurile inainte de a ne apuca de-o treaba, asta nu inseamna neincredere, nu?
ne bagam atunci, cum nu
hai bafta si multam' de informatii
Reply With Quote
Old 22-01-2007, 18:28
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

si eu voi trimite poze, sper sa placa! multumim de invitatie prietene!

dM
Reply With Quote
Old 22-01-2007, 18:54
s_gabby2001's Avatar
s_gabby2001 s_gabby2001 is offline
Member

imi place cum suna
ma bag si eu....
Reply With Quote
Old 04-02-2007, 08:26
dreamcatcher's Avatar
Member

Exclamation Bunavointa si-un semn de ingrijorare

Iata, prieteni, se implinesc doua saptamani de cand am deschis thread-ul acesta, invitandu-va sa participati la o expozitie dedicata zilei de 8 Martie, oferita sufletului feminin ca un insemn al pretuirii, al empatiei, al iubirii. Au raspuns prezent surprinzator de putini, chiar si dupa ce am explicat toate demersurile, care scutesc participantii de orice obligatie organizatorica.
In fine - asta dimineata m-am trezit cam sifonat - drept pentru care am sa ma feresc de mine insumi si-am sa va rog sa confirmati colaborarea la aceasta expozitie. Termenul limita al trimiterii fotografiilor este 24 februarie, dar vreau sa aflu cu siguranta cati vom fi pana cel tarziu pe data de 18 februarie.

Alexandru

P.S. - deocamdata am primit o singura fotografie, de la un expozant de pe Galeria Foto.
P.P.S. - ma feresc sa ma hazardez in a trage concluzii pripite.
Old 04-02-2007, 08:42
stifferu's Avatar
stifferu stifferu is offline
Member

Thumbs up stiff rider

imi pare rau!
nu e din cauza celui care incearca sa organizeze ci este din cauza celor care trebuie sa participe
succes in continuare!
bafta cu negresti!

spor si lumina buna! - stiff rider
Reply With Quote
Old 04-02-2007, 13:57
SaintAndDemon's Avatar
SaintAndDemon SaintAndDemon is offline
Member

o sa incerc si eu ceva, si daca reusesc vreo poza demna de asa ceva, o sa o trimit
Sa treci pe langa mine
Reply With Quote
Old 04-02-2007, 14:35
ianchi's Avatar
ianchi ianchi is offline
Member

daca se poate si pt cei incepatori ma bag! numa ca nu s in tara...da mai vb poate pe yahoo sau aici
faina initiativa. felicitarile mele pt idee. ian
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules