Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-01-2011, 11:28
bandafoto's Avatar
bandafoto bandafoto is offline
Junior member

Locuri abandonate in Bucuresti/Romania

Am vazut topicul cu locuri ascunse in Romania, dar am decis ca este mai bine sa fac un topic separat.
As dorii de la dumneavoastra, daca stiti in Bucuresti locuri uitate si abandonate, fie case lasate in paragina, cinematografe inchise de 20 de ani, fabrici vechi comuniste si parasite, orice loc care va lasa impresia de abandon. Daca puteti cand spuneti despre un loc de genul acesta, sa lasati numele strazii pe care se afla, zona prin care se afla as aprecia

Ma intereseaza si locuri din alte orase, zone din Romania, dar momentan Bucurestiul este pe primul

Va multumesc.

Best Regards,
-Banda Foto
Reply With Quote

Old 19-01-2011, 14:51
pgogo's Avatar
pgogo pgogo is offline
Junior member

http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83...stirea_Chiajna

Este vorba de manastirea Chiajna...Am facut acolo cateva poze...E super!

http://fotografamator-pgogo.blogspot...monastery.html
Old 19-01-2011, 18:24
bandafoto's Avatar
Junior member

Frumoase fotografiile de pe blog. Pare interesanta locatia, trebuie sa ajung acolo sa investighez Multumesc mult pentru info
Reply With Quote
Old 20-01-2011, 10:41
pgogo's Avatar
pgogo pgogo is offline
Junior member

Cu placere.
Multumesc pentru apreciere.
Si eu am gasit tot asa la cineva care fusese pe acolo si fotografiase. E o zona super, dar iti recomand sa mergi cand e uscat si frumos afara...Manastirea este langa o groapa de gunoi, iar accesul se face pe un drum de tara...noroios!
Multa bafta si astept pozele!
Old 23-01-2011, 23:17
bandafoto's Avatar
Junior member

Acum fac lista cu toate locurile "abandoned" de care aflu, si cand se face mai cald voi ajunge pe la toate Am mai gasit recent si alti oameni care vor sa mearga la explorat, si daca te pasioneaza te anunt cand planuim iesiri
Reply With Quote
Old 24-01-2011, 12:04
pgogo's Avatar
pgogo pgogo is offline
Junior member

Super. Ar fi foarte frumos. Macar sa stiu lista. Merci.
O zi reusita!
Old 03-02-2011, 11:26
bandafoto's Avatar
Junior member

Pana acuma lista este de: (formata din diverse raspunsuri pe forums luate copy/paste uneori )

1) Moara lui Assan (fabricile "Grâul" + "Solaris")

2) Interesante sunt şi benzinăriile desfiinţate. E chiar una pe lângă Moara lui Assan (dacă nu o fi demolat ce a mai rămas din ea), şi cele 2 în care au mai rămas coloanele de la bude, în speţă cea de la intresecţia Şos. Mihai Bravu cu Bd. Ferdinand I (fost Gh. Dimitrov) - în diagonală faţă de Colegiul Naţ. "Iulia Haşdeu" şi cea de la intersecţia Maria Rosetti cu Vasile Lascăr (fostă Galaţi);

3) Din păcate case abandonate/degradate o să găseşti destule în oraşul vechi, mai ales în zona Calea Moşilor (partea veche) şi Cal. Călăraşi (lor).

pentru cladiri abandonate...e un bloc neterminat si abandonat prin aviatiei. e langa o benzinarie.
daca mergi de la stefan cel are pe linia de tramvai, sigur il vezi.

4) FORTURILE din jurul bucurestiului

5) Manastirea Chiajna
http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83...stirea_Chiajna

6) alt loc, unde nu am fost dar vreau sa ajung - nici nu stiu exact cum, pe Bulevardul Pallady este o fabrica abandonata prin spate, am vazut-o din satelit. sa vedem cum s-o ajunge...

7) Insula de pe lacul Morii

8) O ideea pentru amatorii de ramasite/junk/rugina e vechiul "port" al Bucurestiului (sudul Bucurestiului, comuna Darasti). (atentie la caini).
Tot in sud, puteti incerca sa gasiti Argedava. Daca nu o gasiti, va multumiti cu exploatari de nisip si o biserica Brancoveneasca (atentie la tigani).

9) Parcul Natural Comana

10) am mai gasit o frumusete de fabrica facuta zdrente. este pe trafic greu, pe dreapta cum mergi spre liberty center. chiar putin inainte, o sa vedeti, e o spartura destul de mare in gard. din pacate erau si niste tigani, cum e peste tot ... sa ia si ei o caramida, un fier etc.

11) fosta uzina Faur Bd Basarabia / Soseaua Industriilor / Bd 1 Decembrie 1918, intre Cora Pantelimon si Auchan Titan.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Uzinele_Faur

12) fostul institut de cercetare a torturii (in spate la circa 1? )

13) Amfiteatrul abandonat din Tineretului

14) Teatrul de vara din parcul Bazilescu

15) Un alt loc interesant din jurul Bucurestiului ar fi conacul lui Udriste Nasturel.

16) Cinema Dacia (pea Calea Grivitei, dar nu cred ca se mai poate intra)

http://100eyes.ro/photogallery/publi...ino-9697072166

Pe masura ce ajung pe la aceste locatii, voi crea un blog: gamezplayi.wordpress.com
Reply With Quote
Old 03-02-2011, 18:19
the rookie the rookie is offline
Senior member

O postare nesperat de folositoare, intr-adevar! Mai toate locurile sint trecute cu denumirile astea noi, pe care n-am de unde sa le ghicesc (si care se straduiesc sa treaca anii comunisti sub o tacere plina de ura, exact asa cum comunistii au facut-o pentru vremurile regalitatii), dar am sa incerc sa descifrez cu ajutorul GoogleEarth si dupa cele inca stiute de mine, ce si cum... Multumiri!
Reply With Quote
Old 08-02-2011, 00:52
bandafoto's Avatar
Junior member

Quote:
Originally Posted by the rookie View Post
O postare nesperat de folositoare, intr-adevar! Mai toate locurile sint trecute cu denumirile astea noi, pe care n-am de unde sa le ghicesc (si care se straduiesc sa treaca anii comunisti sub o tacere plina de ura, exact asa cum comunistii au facut-o pentru vremurile regalitatii), dar am sa incerc sa descifrez cu ajutorul GoogleEarth si dupa cele inca stiute de mine, ce si cum... Multumiri!
Daca mai descoperi locuri de genul asta te rog sa ma anunti si pe mine
Reply With Quote
Old 08-02-2011, 05:50
Senior member

poate ca nu am fost destul de clar: am sa incerc sa descifrez ce ai semnalat TU, fiindca-i descris in limbaj nou, cu care nu-s invatat... pentru mine e mai greu sa "descopar" ceva acolo, in Ro, fiindca sint cam la mama dracului, nu stiu cum sa-ti desenez... dar retin cu mare interes ce semnalezi aici.
Reply With Quote
Old 10-02-2011, 23:41
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by the rookie View Post
(...)sa incerc sa descifrez cu ajutorul GoogleEarth si dupa cele inca stiute de mine, ce si cum...
incearca asta
Old 11-02-2011, 04:31
Senior member

Esti un escroc sentimental, asta esti, Raducane! Ne mai intilnim noi in viata asta... Pentru ce-ai facut azi, aici, Heineken te vei numi!!!
Reply With Quote
Old 24-02-2011, 17:27
bandafoto's Avatar
Junior member

Ce am scris mai sus nu este semnalat de mine Sunt raspunsuri adunate de pe diverse forumuri. Cateva din locatiile din lista le-am vizitat deja, gasesti poze si locatia exacta a zonelor pe blog: gamezplayi.wordpress.com
Acum am vazut locatia ta Rookie Poate gasesti pe la tine peacolo astfel de zone sa ni le arati si nou aici :P
Reply With Quote
Old 24-02-2011, 17:43
Senior member

bandafoto, am facut treaba asta in trecut si desigur ca eventual o voi mai face, dar acesta e un site romanesc in care Romania, in opinia mea, are prioritatea intiia. America, Franta, Australia, Insulele Kerguelen si Noua Caledonie, daaa, sint interesante toate, dar al dracului de departe (atit la propriu, cit si la figurat)...
Reply With Quote
Old 08-03-2011, 13:20
bandafoto's Avatar
Junior member

Bine spus
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules