Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 22-08-2007, 16:17
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

Universitatea de Arte: sectia Foto-Video

Va salut,

Doresc ca la sfarsitul acestui an, dupa BAC sa ma inscriu la sectia de Foto-Video a Universitatii Nationale de Arte Bucuresti. Printre cerinte se afla si 15 fotografii alb/negru, procesate manual... "Cele procesate la automat nu vor fi luate in considerare". Eu nu am inteles la ce se refera. Trebuie sa le developez eu?

Multumesc anticipat!

Detalii pe www.unarte.ro / facultatea de arte plastice / foto-video / admitere
Reply With Quote

Old 22-08-2007, 16:23
bogdan.panait bogdan.panait is offline
Senior member

Da, si trebuie sa se vada, de obicei se vede dupa hartie. Daca vrei sa-i tragi in piept, se poate.
Old 22-08-2007, 19:26
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Cum? Oricum, o sa fac treaba "legal", dar e interesant de stiut.
Reply With Quote
Old 22-08-2007, 20:39
stefan_foto's Avatar
stefan_foto stefan_foto is offline
Senior member

pentru fotografiile alb negru...analog...trbuiesc procesate de tine...de ce??...pt ca daca te duci la un centru...ei iti developeaza filmulllsi iti realizeaza si procesarea lor in functie de cum stiu ei...ceea ce nu este admis...de ei...pt ca nu este facuta de mana ta..ei pot sa o realizeze mult mai bine sau mult mai prost decat...tine.
iar la cele pe digital..trebuiesc...practic...scoase...la o imprimanta...dar dc nu ai o imprimanta...buna la care as scoti...te duci la un centru...dar trebuie sa stai linga...ei cand ti le face...fara...sa iti proceseze ei nimik..asa cum le dai trebuie sa le si scoata...poate putin contrast sau luminozitat..in caz ca ceva nu e in regula...fata de ce vedeai u pe calculatorul tau.
minim 25 de foto.... ( alb-negru si color )
Bafta!
Reply With Quote
Old 22-08-2007, 21:25
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

Si cum le developez si procesez eu manual, pe cele alb/negru?
Reply With Quote
Old 22-08-2007, 21:34
stefan_foto's Avatar
Senior member

citesti...inveti...iti scumperi solutii...si cand te apuci de fac...se fac niste cursuri de pregatire...4 saptamani...si ai laborator...acolo..unde pot sa le developezi...sa le maresti..si sa le pui pe hartie...
doar sa te tii de ele...si sa ai rabdare...
Reply With Quote
Old 23-08-2007, 20:55
artvizion's Avatar
artvizion artvizion is offline
Junior member

probabil sa nu le modifici pe calculator sau sa folosesti un aparat foto pe film nu digital . dar stai calm ca nu te controleaza nimeni , nici concurenta nu e asa mare. si eu sunt la unarte buc. la plastice ,
Old 23-08-2007, 21:35
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

Din cate stiu eu la cluj se da si o proba practica in care tu compui in fata lor o natura statica, tragi poza, developezi, maresti pe loc. Asta pe langa proba de desen care nu stiu daca mai e. Asa ca, mai bine esti cinstit si inveti sa le faci singur. De altfel, e o adevarata placere tot procedeul, daca esti pasionat. Plus ca poti afla o serie de "sireticluri".
Old 24-08-2007, 00:03
Lumorra Lumorra is offline
Member

Stefan, am inteles totusi,de la diversi viitori studenti la arte, ca anul asta nu se mai cere procesare -cel putin in Bucr. ... cat despre Cluj si Timisoara-unde sunt sectii bune exista proba eliminatorie de desen... la Timisoara am impresia ca dureaza vreo 6 ore ...
Reply With Quote
Old 24-08-2007, 02:14
Andreea Danila's Avatar
Andreea Danila Andreea Danila is offline
Member

Ce a zis Lumorra stiu si eu din auzite.desenul a fost si anul trecut proba eliminatorie..si da dureaza 6 ore.mai bine apuca-te de facut in creion/carbune naturi statice si nuduri
Concurenta la arte a scazut...poate se duce si trendul ca e cool sa fii 'artist','neinteles' odata cu asta.Oricum ca fotografie Clujul e cel mai tare daca vrei sa faci ceva serios.Bucurestiul e f bun la grafica...
Old 24-08-2007, 10:49
stefan_foto's Avatar
Senior member

Lumorra legat de procesare se accepta...dar in limita bunului simt...si plus de asta...dc folosesti o procesare ceva mai "abundenta"...trebuie sa justifici bine de tot de ce ai folosit-o...si ce ai vrut sa arati prin asta....pt ca ei nu vor sa vi acolo cu fotografii comerciale...gen "Photomagazin"...
eu unul asta am inteles...din astea 4 sapt de pregatire.
legat de univ. de la cluj am auzit si unele vorbe nu prea bune...dar poate ca, concurenta isi spune cuvantul....pana nu incerci pe propria piele mai bine nu pleca urechea...
O zi buna.
Reply With Quote
Old 24-08-2007, 11:41
sorinbaciu's Avatar
Member

eu recomand clujul cu toata increderea. Stefan_foto, sunt curios ce vorbe nu prea bune ai auzit. E drept ca orice padure mai are si uscaturile ei. Eu unul am terminat in Cluj si nu am regretat.
Old 24-08-2007, 13:46
Bogdan Boeru's Avatar
Senior member

In calcul intra doar UNARTE din Bucuresti, din motive lesne de inteles. O sa ma interesez anul asta despre tot ce inseamna sectia foto-video la facultate. O sa fac vizite la facultate, o sa vorbesc cu studenti, profesori, etc.

O sa va anunt pe parcurs de toate noutatile.

Nu cred ca se da desen, cel putin asta scrie pe site. Desen se da sigur la BAC... sau Istoria Artei.
Reply With Quote
Old 24-08-2007, 20:45
Creata's Avatar
Creata Creata is offline
Senior member

desen ca proba eliminatorie nu mai este decat in Cluj, in Timisoara si Bucuresti nu mai este...

procesarie sunt acceptate, dar sa nu fie exagerate...

iar cat despre facultatea de foto-video din cluj, nici eu n-am auzit lucruri prea bune... nu foarte rele...dar nu stra;lucesc in domeniul lor... probabil ca intrat acolo nu mai vezi ca si unul din afara...

bafta tuturor...
Old 24-08-2007, 21:01
sorinbaciu's Avatar
Member

creata, ma surprinde ce spui. Chiar m-ai facut curios sa aflu cateva lucruri negative spuse despre uad cluj. Eu unul am invatat de la profi de acolo lucruri pe care nu le gasesti in nici un fel de carti ori manuale, plus ca e universitatea cu cele mai multe legaturi/colaborari cu universitati din afara granitelor din Romania.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules