Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-09-2006, 14:41
lorelei's Avatar
lorelei lorelei is offline
Member

multumesc mult tuturor! eu sint foarte multumita de zenitul meu, cu atit mai mult cu cit am incercat un digital pe care am dat de 5 ori mai mult si care nu are niste setari de baza... si pentru ce pot eu face in fotografie, zenitul cred ca e suficient.
Reply With Quote
Old 12-09-2006, 16:01
Eugenescu's Avatar
Eugenescu Eugenescu is offline
Member

Salutare tuturor !

Am inceput prin 1994 cu un Smena (pe care il pastrez si acum ca amintire).
De atunci m-am "imbolnavit" si am trecut la Kodak Cameo focus free...
De ~ 18 luni am un Panasonic Lumix FZ 20 cu care imi doresc cel mai mult sa am timp mai mult sa ma joc ...
E ok pentru mine. Are un mod macro excelent si scoate imagini foarte bune. Necompresat face doar TIFF-uri nu si RAW, dar tot e bine.
Ca minusuri:
* are un nivel de zgomot un pic cam mare fata de alte camere;
* nu prea reuseste intotdeauna DOF-ul asa cum mi-as dori, nici macar in mod prioritate de diafragma, sau poate ca nu stiu eu inca "ce sa-i cer" ...
Chiar as vrea sa aud si parerea voastra in legatura cu acest aspect.

Lumina buna !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cameo.jpg
Views:	350
Size:	6.0 KB
ID:	2420  
Old 12-09-2006, 16:31
marinel marinel is offline
Junior member

Eu mam oprit ,deocamdata ,la Olympus om2n si cum ciobu conteaza nu cutia am gasit si niste obiective zic eu(si alti) bune: zuiko 35-70/4 si zuiko 65-200/4 +normalu zuiko 50mm/1,8.Mai am un exa 1b cu tessar 50/2,8 ,flectogon 20/2,8 pe filet m42 +un kiev cu telemetru ,un olympus xa si un Minox LE la care tin f mult.Deocamdata imi ajung astea dar pina la urma cred ca trebuie sa imi iau si un digital(musai srl si nikon pe deasupra sau chiar olympus ,am auzit ca au optica f buna.)
Old 12-09-2006, 16:51
Guest

Quote:
Originally posted by marinel
Eu nu sunt de acord cu Haris, zenitul este un aparat f robust,am avut vreo 3 si nu am avut probleme cu nici unul
chiar nu ma intereseaza sa fi de acord cu mine. am avut si eu unul acum vreo doi ani, nu este chiar atit de robust!

dupa ce s-au spart cu el 2 kg de migdale a inceput sa declanseze singur!

faptul ca ai avut 3... zice multe. ca mai si spui ca ai fost multzumit de el... este vorba doar de raportul simplu dintre cunostintze si asteptari.

poateca, spre deosebire de tine am vazut acu multzi ani - la sala dales, la un salon foto, lucrari extrem de valoroase facute cu smena 8 simbol. aparat pe departe mai valoros si in acelasi timp mai limitat decit zenitul e. dar acel fotograf asta avea si asta a folosit. se cunosteau bine si au facut impreuna o treaba exceptionala.

mai citeste odata ce am scris inainte de a fi atit de vehement.

si f3t -ul meu a facut o fractura craniana unui porc. asta il face mai bun printre alte aparate? e bine ca este robust dar nu este motivul pentru imi care aleg aparatele.

de atunci au trecut 12 ani, aparatul functioaneza impecabil
Reply With Quote
Old 12-09-2006, 17:12
marinel marinel is offline
Junior member

Pt. Haris:daca ti sa parut ca sunt vehement imi cer xcuze,dar eu mi-am expus o parere. In ceeace priveste aparatele foto eu le folosesc numai pentru "a desena cu lumina" nu si in alte treburi gospodaresti, iar ideea cu aparatele limitate poate ca nu mai inteles dar eu am vrut sa spun ca odata cu trecerea timpului acestea (ap.foto) au evoluat dar numai din punct de vedere tehnic .Gindestete la marii fotografi de acum 30, 40, 50, 60 de ani si chiar cu mai multi ani in urma ce fotografii au facut ,saraci, fara sa fie atit de mult ajutati de tehnica actuala in schimb au avut un atuu fantastic SPIRITUL artei care nu poate fi intilnit oriunde si la oricine chiar daca are cel mai performant aparat analog sau digital.
Old 12-09-2006, 17:40
Guest

lucrez cu un contesa nettel din 1920.

nu mi se pare deloc limitat, optica tessar - compur - obiective interschimbabile. montate pe placa de lemn de paltin, timpi de expunere de la 1 sec pina la 1/800 sec, trecind prin b si t, mecanismul temporizatorului pe rubine... mai trag pe un contax din 30 si ceva, pe un exacta varex postebelic - pe departe cel mai utilat aparat profesional cu care am lucrat.

datorita unchiului meu care a tinut mortzis sa invatz mecanica fina sint in perfecta stare de functionare.

daca am de facut o lucrare importanta sa sti ca lucrez cu acesti bunicutzi si nu ma simt deloc chinuit.

doar ca cu cele rusesti treaba este mai complicata, am explicat-o pe scurt anterior.

cind mergi pe un drum parasit si un porc alearga spre tine sa te intrebe cursul valutar... crede-ma, este foarte bine sa-ti pastrezi cumpatul si sa ai un aparat rezistent. daca poti face si reportajul pentru care ai fost platit sa-l faci... este ideal. oricum mai aveam cu mine 1 nikon f3t identic.
Reply With Quote
Old 20-11-2006, 21:18
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

fuji finepix s3pro

Last edited by piticu; 10-07-2007 at 07:45..
Reply With Quote
Old 20-11-2006, 22:24
Lumorra Lumorra is offline
Member

foloseam un benq dc 1500 (da stiu,opriti hohotele de ras)....
pe film am acum un Praktica iar digital,incepand de astazi un Sony Cyber Shot f717
Reply With Quote
Old 20-11-2006, 22:39
Zeno
Guest

In copilarie Zorki lui tata, apoi o sapuniera ruseasca pe film lat, o alta de la IOR cu lentile de plastic si pe dupa Revolutie una chinezeasca, care si acum face fotografii superbe.
In epoca digitala am intrat cu un Mediun, absolut satisfacator, urmat de un HP 550 si fuji S5500 - un aparat dupa care imi pare rau si azi. In prezent un DSLR Nikon D50 cu 18-55 si 70-300, inel dublor 2X, Ramin fidel Nikonului si DSLR-ului.
Aparatul e de vinzare cu ob de kit, care nu e o chifla deloc, asa cum spunea cineva despre cel de la Canon.
Reply With Quote
Old 20-11-2006, 22:43
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Lumorra View Post
pe film am acum un Praktica iar digital,incepand de astazi un Sony Cyber Shot f717
pai felicitari si poze cit mai frumoase
Old 20-11-2006, 23:04
coolcatdesign's Avatar
coolcatdesign coolcatdesign is offline
Senior member

tocmai ce am trecut la olympus e330 de care sunt absolut incantat. Obiective: 14-45mm, 40-150mm si aceleasi inversate pe macro (vezi detalii aici: http://www.coolcat.ro/cum_se_face_inel_macro.html sau http://www.galeriafoto.com/forums/sh...?threadid=2001 plus o gramada de filtre de 58mm pe care le-am mostenit de la camera video (un Sony VX2100). Ca backup nu m-a lasat inima sa ma despart de batranul si totusi puternicul Olympus E20 (5 MP, obiectiv fix). Urmatoare investitie: flash profesional, macro, trepied profi pt panorame. Cam atat deocamdata! PS: am uitat sa mentionez si un soft box home made... si lumini de vreo 1500 watt (neprofesionale dar isi fac treaba)

Last edited by coolcatdesign; 20-11-2006 at 23:32..
Reply With Quote
Old 20-11-2006, 23:29
duke's Avatar
duke duke is offline
Senior member

am inceput si eu cu un Smena, care facea niste poze faine, daca nu intra lumina in el si prin alte parti decat pe obiectiv

numarul 2 a fost un Exakta pe film, care m-a lasat cand imi era lumea mai draga. eram in viena cu o gramada de filme pregatite pentru atac, dar el a murit. noroc ca era in garantie si am reusit sa-l schimb, dar era prea tarziu.

a inceput apoi era digitala cu un extraordinar Canon Powershot A60, luat la cateva zile de la lansare. cele mai bune fotografii ale mele au fost facute cu el. de fapt, cam tot ce e in galeria mea e mostenire de la A60.

de curand am intrat in posesia unui Canon EOS Digital Rebel XT. faina scoola. deocamdata folosesc obiectivul din kit, dar deja ma roade sa-mi iau si altele. am si pus ochii pe un Tamron 55-200mm.

mi-au trecut si alte digitale prin mana, point and shoot-uri de la canon, kodak, hp, fuji. n-au fost ale mele, dar m-am lamurit repede de ele si deocamdata raman fidel Canon-ului
Old 21-11-2006, 11:49
mihaicolibaba's Avatar
mihaicolibaba mihaicolibaba is offline
Member

M-am innoit cu un Sony Cybershot F828. Sa speram ca ma va ajuta.
Old 21-11-2006, 14:16
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

bravo bravo. frumos aparat!
Old 21-11-2006, 14:41
palko's Avatar
palko palko is offline
Senior member

in ordine cronologica:
Smena
Vilia
Zenit
Practica
Nikon F65

in prezent:
Nikon D70
optica: AF-S NIKKOR 18-70 mm
AF NIKKOR 70-300 mm
sunt multumit de aparatul din prezent. Ce mi-as dori este un Fisheye Sigma sau Nikon pt. digital.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules