Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 30-09-2006, 07:52
the rookie the rookie is offline
Senior member

Bineinteles... au inceput chestiile alea sa se miste iarasi... ia sa vedem daca macar cu claritatea sint in regula...

Vad ca sint in regula, dar am zgomot pe imagine cit cuprinde.

Last edited by the rookie; 16-06-2011 at 06:50..
Reply With Quote
Old 30-09-2006, 07:58
Senior member

In concluzie, ce-i de facut? Pai sint o multime de facut... Ce v-am aratat eu aici sint extremele digitale, de la ISO 100 la ISO 3200 si aici in salturi de cite 7 pasi, facute fie din diafragma, fie din shutter (un "pas" este dublarea cantitatii de lumina, e.g., de la 1/60 la 1/125 [unidimensional], sau de la f/8 la f/5.6 [bidimensional]... viteza de rotatie conventionala a cabestanului a fost de 38, iar adincimea fotografiata a fost de aproape 2 metri). Exista nenumarate posibilitati ca sa impaci si capra si varza si WB (balansul nivelului de alb, sau cu alte cuvinte, alegerea sa) totul este sa experimentati si sa gasiti singuri solutiile practice care va convin pentru subiectul ales. Eu sper sa va fi ajutat sa va faceti macar o vaga idee despre semnificatia parametrilor expunerii foto.

Ziceam sa luam de-aici o poza, dar cred ca am sa ma las pagubas si am sa iau din alta parte. In fond n-am fost nici de data asta in stare sa obtin ceva ca lumea...

Hai c-am gasit ceva interesant... de la frumoasa Cota 1400, Sinaia, de unde ma leaga multe amintiri. Este o poza proasta, cu DOF lamentabil (dupa unii), chioara rau, are si "ceata departarilor", tot tacimul, insa cu histograma aproape intreaga... ia sa vedem...

Reply With Quote
Old 30-09-2006, 08:33
Senior member

Am observat la functia Curves ca, daca nu ne legam de punctele extreme ale graficului ei, am putea eventual sa operam la histograma cum dorim, fara sa clip-uim nici din highlights si nici din shadows. Chiar asa sa fie? Da, cu conditia sa nu cumva sa asternem functia tangential la axe, ca atunci e ca si cum am muta punctele extreme la valorile de atingere (normal, ce ti-e si cu artimetica asta...). Protectia de acest gen se realizeaza logic prin infiintarea unor puncte de balans foarte aproape de capete (similar cam cu ce faceam mai devreme cu un Eyedropper). In attachment sint marcate de sagetile rosii. Apoi putem sa incepem sa ne jucam (sagetile indigo), cu conditia sa nu indoim curba atit de tare ca sa atinga axele. Am restrins intervalul la zona in care se afla punctele indicate de sagetile verzi (exemplul de lucru, pe linga faptul ca este exagerat, a produs o histograma ceva mai normala, dar descentrata catre intunecat. Acest fapt a inghesuit multa informatie acolo, fara a o clip-ui... tendinta de negativare [solarizare] marcata de sagetile galbene)

Reply With Quote
Old 01-10-2006, 07:41
Senior member

Sau ceva mai drastic (functia aplicata la un strat Select\Color Range - sageata verde), dar pe aceleasi principii:

Reply With Quote
Old 01-10-2006, 07:47
Senior member

La Curves nu aveti in rest nici o limita. Mult succes!

O paranteza, ca se leaga de Levels si Curves, si ca tot veni vorba pe undeva, prin forum: ceata departarilor... si mi s-a cerut la bani marunti... asa ca voi fi mai plictisitor decit de obicei. Sa incercam tot pe poza anterioara, sa vedem ce se poate face. Doar in principiu, sa nu credeti ca toate pozele se pot "salva".

In prima faza ne uitam atent la zona care ne intereseaza si stabilim in minte cam cu ce culori si nuante avem de-aface. In cazul nostru sint cele marcate cu numere... cel putin asta ne-am dori sa evidentiem. Apoi incepem sa le luam pe rind. Avem o zona mare si albastruie (1, 2, 3, 4), apoi zona 5 si zonele 6 si 7.

NOTA: ceea ce urmeaza este doar un exemplu, fara pretentia de a da o reteta infailibila. Sinteti liberi sa faceti cite improvizatii doriti. Am urmat totusi un fir logic al explicatiilor si am respectat ceea ce am vorbit pina acum, adica fara functii distructive sau salbatice, cautind sa rezolv totul prin normarea histogramelor din Levels si cistigarea definitiei prin Curves. Se poate umbla si la Saturation si Luminosity, dar acestea aduc pixelare puternica. Acesta este motivul pentru care majoritatea autorilor spun ca ar trebui pastrate pentru sfirsit, ca si USM.

Reply With Quote
Old 03-10-2006, 07:55
Senior member

Pentru ca treaba sa mearga mai repede in cazul acestei poze in particular, am sa normez manual histograma prin deplasarea cursoarelor Levels astfel incit aceasta sa fie cuprinsa cit mai bine.

Reply With Quote
Old 03-10-2006, 07:57
Senior member

Apoi am sa dobindesc putin contrast din Curves. Curba nu-i nici cal si nici magar, dar si poza aleasa este un exemplu de esec total.

Fiindca in acest stadiu inca nu stim ce-s alea Masti, nu am sa le numesc asa.

Reply With Quote
Old 03-10-2006, 08:15
Senior member

Functia Select\Color Range se foloseste aici in locul marcajului cu mouse. Marimea zonei selectate se regleaza din pipeta fie pe fotografie direct, fie pe screenul stilizat alb-negru. Fuzziness are o importanta extraordinara si numai joaca proprie va poate spune exact ce aveti de facut cu ea. Imaginea luminoasa reprezinta ce se selecteaza, iar zona intunecata, ce nu se selecteaza, de exemplu:

Reply With Quote
Old 03-10-2006, 08:26
Senior member

Selectiei obtinute se pot aplica straturi cu functiile Levels, Curves, Selective Color, Saturation, Hue, Lightness si tot ce mai face vaca... insa in mare moderatie si cu cumpatare. Lucrul in layeruri asigura posibilitatea de revenire dupa dorinta, precum si de control prin opacitate. In attachment se vede un exemplu unde s-au aplicat ceva Levels, monostrat. Urmatorii pasi sint selectarea si lucrul pe zonele de interes (eu am marcat aici in continuare zona 1 si zona 3), deci de-abia acum incepe treaba...

Un proces relativ laborios, dar care aduce rezultate foarte bune pentru cazurile normale de telefotografie.

Nu am sa duc la capat poza mea, fiindca nu cred ca are sens... ex nihil, o nihil... Pasii se tot repeta pina ies ochii. Corectii de culoare se fac in cite un layer Selective Color. Dupa cum apare, problema pixelarii nu este evidenta, dar apar alte inconveniente, ca sa le zic asa. Aceasta poza, care era atit de stearsa la fundal, arata acum o aberatie a obiectivului, care de obicei, in cazul expunerilor decente, trece neobservata: zona alba din centrul optic. Imi aduc aminte ca astfel de dificultati apareau la cartografia din avion, cind vremea era frumoasa, dar unghiul de "maturare" era diferit de 90 de grade. Afara de toate astea, intr-un final, la un moment dat, trebuie avuta grija si de zona "buna", fara ceata, la care nu s-a umblat. Ideal este sa se ajunga la intensitati luminoase comparabile, fiindca este mai usor sa se aplice transformarile finale, cum ar fi USM etc., dar lucrul asta nu se intimpla niciodata... si trebuie aplicate alte corectii... fun-fun!

Succes!

Reply With Quote
Old 03-10-2006, 16:12
Senior member

In fine o alta categorie de procesare si de aparatura: scanner-ul... Intr-o forma sau alta aceste ustensile au fost folosite mult inaintea camerelor digitale. Prin urmare este normal sa recurga la un soft in general mult mai explicit. Intocmai ca un convertor RAW, orice scanner vine si el cu un soft de corectie. Fiind familiari cu aceste programe, daca faceti analogia cu ce ati vazut pina acum in aceste scurte expuneri despre curbe, puteti intelege mult mai usor cum actioneaza cuplajul Levels-Curves-Histograms. Intr-adevar, in attachment se vede modul de adresare a unui posibil scan (este un preview al unei fotograme diapozitiv de calitate indoielnica). Graficul Curves reprezinta curba nemodificata de tip y=x.

Reply With Quote
Old 08-10-2006, 09:55
Senior member

Scannerele au posibilitatea de a executa citirile supraexpus... curba descrie un arc in sus...

Reply With Quote
Old 08-10-2006, 10:06
Senior member

... subexpus... curba are alura in jos...

Reply With Quote
Old 08-10-2006, 10:07
Senior member

... sau contrast.

Reply With Quote
Old 08-10-2006, 10:33
Senior member

Acum devine mult mai simplu de priceput cazul, daca gindim asa si despre canalele de culoare. In primul scan (cel cu curba normala si nemodificata) putem usor vedea ca albastrul este in cantitate mult prea mare. Ce ne-ar ramine de facut ar fi sa "subexpunem" canalul albastru, sa-l lasam pe cel verde in pace si eventual sa "supraexpunem" doar o idee rosul. Totul din cursorul median al Levels. Parca asa imaginea arata ceva mai aproape de realitate...

Cind ne place ce vedem, trebuie ca ultim efort de calitate sa verificam WB, prin pipeta de Gray Level. Pipetam pe negrul cel mai negru si apoi pe albul cel mai alb (in cazul meu e usor fiindca am marginile filmului). Acum este momentul adevarului, in care albul nu trebuie sa se modifice de loc si punctul de convergenta al celor trei curbe (canale) trebuie sa ramina constant in dreapta sus a graficului.

Reply With Quote
Old 08-10-2006, 10:42
Senior member

Si asa arata imaginea scannata si importata in PS. Este destul de aproape de reprezentarea matematica din preview-ul scannerului. Se vad clar deplasarile de la valoarea mediana facute pe canalele de culoare, precum si un shift in levels, bineinteles... ca asa vrea PS sa importe (si sa exporte... d-aia BMP e sfint!).

Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules