Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 24-08-2007, 21:27
Bogdan Boeru's Avatar
Bogdan Boeru Bogdan Boeru is offline
Senior member

E obligatorie o diploma/atestat/dovada ca am participat la cursuri de developare/procesare? Sau pot invata la un amic toata treaba, si acolo doar s-o pun in practica?

Pe site scrie ca proba practica e de 20min/candidat. 20 minute de developare/procesare sau 20 minute de fotografiat un anumit subiect in diferite ipostaze/pozitii?
Reply With Quote
Old 24-08-2007, 21:28
Creata's Avatar
Creata Creata is offline
Senior member

lucrurile pe care le inveti in Cluj, de la prfesori, oricum nu le gasesti nici in carti nici in alta parte... nu e o chestie negativa despre universitate, si se vorbea de modul de predare de acolo... blah...blah... nu vreau sa intru in amanunte ca nu are rost... ce stiu despre cluj si este laudativ, este ca se da examen tzapan la desen, ca proba eliminatorie... in rest este o facultate la fel ca si cea din Bucuresti sau Timisoara... si parerea anumitor persoane, spun ca Bucurestiul e mai bun decat Clujul...eu nu ascult de chestia asta si chiar mi se pare o aberatie, asa probabil ca se spune si in Cluj de cei de la Bucuresti...

acuma sunt niste conflicte de interese ca sa spun asha...
sper ca am lamurit ceva... si inchei discutia aici...

Last edited by Creata; 24-08-2007 at 21:34..
Reply With Quote
Old 24-08-2007, 21:33
Creata's Avatar
Creata Creata is offline
Senior member

"E obligatorie o diploma/atestat/dovada ca am participat la cursuri de developare/procesare? Sau pot invata la un amic toata treaba, si acolo doar s-o pun in practica?"

de unde diploma...nu are nimeni asha ceva.... numai ca in momentul interviului... profesorii o sa te intrebe ce si cum, ca sa fie siguri ca tu ai procesat-o si ca tu esti autorul fotografiei respective...

"Pe site scrie ca proba practica e de 20min/candidat. 20 minute de developare/procesare sau 20 minute de fotografiat un anumit subiect in diferite ipostaze/pozitii?"

nu stiu ce scrie pe site... n-am mai intrat acolo de mult timp... insa proba are 15 minute... in care se trag la sorti niste bilete in care ai diferite obiecte, apoi ti se dau 2 surse de lumini... tu iti aranjezi natura statica sau ce e acolo. luminile, timpul de expunere si diafragma... si din cate am auzit n-ai voie sa declansezi tu, iti declanseaza altcineva, tu doar incadrezi... (eu sper sa fie doar o aberatie si sa nu fie chiar asha si la examen.... ) totul in 15 minute
Old 24-08-2007, 21:45
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by Creata View Post
acuma sunt niste conflicte de interese ca sa spun asha...
sper ca am lamurit ceva... si inchei discutia aici...
ce e drept e drept. La urma urmei conteaza foarte mult si "materialul" cu care "lucreaza" profesorul.
Old 08-06-2010, 14:04
serpisor18 serpisor18 is offline
Junior member

stiti cumva cand pot sa fac pregatirea la facultate? ziceati ceva de 4 saptamani...cu cine trebuie sa vorbesc?:-s
Reply With Quote
Old 08-06-2010, 19:40
Andreea Danila's Avatar
Andreea Danila Andreea Danila is offline
Member

Mergi direct la secretariatul scolii si vei afla toate detaliile de care ai nevoie( pe Sarariei ). Sunt foarte dragute toate secretarele. Bafta
Old 03-07-2012, 17:18
yo_ervin yo_ervin is offline
Junior member

http://unarte.org/pdf/admitere/Metod...icenta2012.pdf
eu am gasit chestia asta ...cititi pagina 10-11 ....si eu vreau sa ma inscriu ...
observ ca va fii interview si din 3 carti ...
Reply With Quote
Old 23-10-2012, 21:04
Photography Photography is offline
Junior member

UAB Cluj

Pai sincer eu acum sunt doar pe clasa a 9a si sunt din Alba Iulia , si as vrea sa fac facultatea la Cluj / fotografie. Am auzit de proba la desen ca este foarte drastica eu pe ce ar trebui sa ma axez cel mai mult? Iar partea cu developatul si asa cum ar trebui sa invat sa fac ?
Stiu ca este timp si ca unii gandesc , ce este cu boboaca asta pe aici dar nu vreau sa ma las "pe ultima 100 de metrii" . As vrea sa stiu si eu , si daca se da proba din mate sau ceva de genul , ca lumea vorbeste si totusi sa stiu cu ce am de a face. Eu deocamdata am un aparat Olympus dar il schimb cu un Canon cat de curand , intrebare ..eu cand incep facultatea am nevoie de aparat cu film sau se accepta si cel digital.
Sper sa nu va deranjeze intrebarile dar vreau sa invat din timp...multumesc oricum
Reply With Quote
Old 29-11-2012, 20:47
100Aden001 100Aden001 is offline
Junior member

Am vazut in posturile din 2007 ca pozele trebuiau developate manual. As vrea sa dau in 2013 , cei care au dat in 2011-2012 .. sau ceva apropiat de prezent tot asa trebuie facuta developarea ? eu am un aparat digital si as fi vrut sa printez pozele..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules