Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-04-2010, 16:35
whitewizzard whitewizzard is offline
Junior member

Upgrade la Canon 5D Mark II

Salutare,

A venit vremea sa-mi fac si eu un upgrade la aparatul foto. Momentan imi e rusine sa zic ce aparat am (1000D :P) dar totusi l-am folosit cat am putut (va invit pe blogul meu sa vedeti cateva poze cu el http://de-weekend.blogspot.com/), daca tot vreau sa fac upgrade m-am gandit la un Full Frame si am ales Canon 5D Mark II problema mea este ca am bani fix de body si evident nu se potriveste obiectivul pe care il am (Tamron 17-50) asa ca va rog sa-mi recomandati ceva ieeeeeeeeeeeeftin ca sa nu-l iau si sa ma uit la el pana mai strang bani . Eu m-am gandit la Canon EF 50mm f/1.8 II e pe undeva pe la 500ron dar astept si de la voi niste pareri / recomandari

(o sa-mi fie aiurea sa nu pun un L pe acest aparat dar momentan stau si inghit)

Va multumesc
Reply With Quote

Old 06-04-2010, 17:42
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

mare atentie... de multe ori obiectivul conteaza mai mult decat body-ul.... deci daca vrei un mark II pregateste-te sa cumperi si obiective f bune... chiar daca pt inceput stai cu un obiectiv mai putin performant
o zi buna
Reply With Quote
Old 06-04-2010, 18:16
Junior member

stiu, eu imi doresc 24-70 f2.8 L dar acum chiar nu am cum sa-l iau ... si de asta ma gandeam sa-mi iau un obiectiv cat de cat sa nu ma uit la aparat
Reply With Quote
Old 06-04-2010, 18:27
Alexandru Solomon's Avatar
Alexandru Solomon Alexandru Solomon is offline
Senior member

camera (body) conteaza in unele cazuri destul de putin.... diferentele majore tin de experienta fotografului, borcane...
la senzorul si rezolutia care o ai pe 5Dmk2, cateodata si L-urile baga rateuri, de aia scoate canonu' generatia II la ele
asa ca daca vrei 5Dmk2 - daca nu ai bani si de lentile... fluiera pana cand ti le permiti, sau - ia lentile si pe urma schimba camera, capata experienta si dupa aia baga full frame (o sa vezi ca primele luni dupa ce ti-l iei, vei constata ca la calitatea pozelor nu se schimba nimic ))
Reply With Quote
Old 06-04-2010, 19:17
mihailo mihailo is offline
Senior member

...imi e rusine sa zic ce aparat am... Sa nu mai spui niciodata treaba asta!
Reply With Quote
Old 06-04-2010, 19:29
Junior member

@Alexandru Solomon - ideea este ca deja am acest aparat de 2 ani cred si nu l-am schimbat pana acum ca nu aveam de ce dar acum a venit momentul sa-mi iau altu stiu ce zici dar cum nu-mi place sa trec prin 3 aparate foto pana ajung sus (full-frame) prefer sa investesc intr-un body pe care sa nu-l mai schimb prea curand .. stiu ca fara lentile nu fac mare lucru la inceput dar in timp o sa-mi iau si lentile

@mihailo - am zis asa ca vad ca nu mai pot face fata cu aparatul asta mai ales ca sunt pasionat de outdoor sa zic asa .. imi compar fotografiile mele cu altele facute prin aceleasi locuri si nu ma refer la compozitie aici

va multumesc pentru coment-uri si daca mai aveti nu ezitati sa le spuneti ca nu ma deranjeaza .. poate fac o greseala si mai bine sunt atentionat
Reply With Quote
Old 06-04-2010, 19:47
the rookie the rookie is offline
Senior member

serios acum... daca vrei sa vezi o schimbare adevarata, treci pe Nikon si pe niste lentile competitive... nu cred ca ai unde sa te duci mai sus de D3X, impreunat cu un 400 f/2.8 EG VR AF-S, la wildlife... multi fotografi de pe NatGeo lucreaza pe Canon, ca-i mai ieftin si ca pentru un ziar totusi nu e nevoie de mariri exceptionale... daca insa o faci in primul rind pentru sufletul tau, pentru formatul mic, Nikon e solutia ideala (te costa usor peste 17000 de dolari, dar iti garantez ca o vreme nu-ti va mai trebui sa auzi de piata foto).
Reply With Quote
Old 08-04-2010, 11:19
RaduB's Avatar
RaduB RaduB is offline
Member

HMMM.... iar incepe razboiul Nikon Vs. Canon ......HMMM
Reply With Quote
Old 09-04-2010, 08:42
Junior member

m-am mai gandit la o varianta

sa-mi iau obiectivul 24-70L si dupa aia sa-mi iau aparatul

e mai ok asa?

si se potriveste pe Canon 1000D?

multumesc
Reply With Quote
Old 09-04-2010, 09:14
laurentiu's Avatar
laurentiu laurentiu is offline
Junior member

de potrivit se potriveste ,numai ca un 24-70L de 2,8 va avea un unghi mai mic decat pe un full frame. Si crede-ma ca 1000 este super la pretul lui,pe mine m-a surprins ce poate face
Reply With Quote
Old 09-04-2010, 09:38
Junior member

da stiu ca o sa fie unghiul mai mic dar chiar nu gasesc solutia castigatoare momentan ... ma mai gandesc pana luni orice sfat/alternativa e binevenita !
Reply With Quote
Old 09-04-2010, 10:22
RaduB's Avatar
RaduB RaduB is offline
Member

Ca si o parere personala pentru inceput ......mergi pe 17-40L cu F/4....e un obiectiv de calitate excelenta, wide si de interior si de exterior...la ce ISO are markII 5D anulezi orice discutie de lentila rapida/inceata....si fara rabat de calitate la imagine!

In functie de tipul de fotografie pe care il abordezi mai apoi poti sa mai achizitionezi alte lentile . Pentru inceput e pacat sa nu beneficiezi la maxim de capacitatea aparatului atat in interior cat si in exterior .

Mare-mare atentie lentilele EFS nu merg la 5D....
Reply With Quote
Old 09-04-2010, 11:32
laurentiu's Avatar
laurentiu laurentiu is offline
Junior member

Aparatele Canon 5D, 5D mark II, seria 1D, seria 1Ds(full fragme) nu sunt compatibile cu obiective
Canon EF-S,
Tamron Di II,
Sigma DC,
Tokina DX.
Reply With Quote
Old 09-04-2010, 12:36
Mircea Marinescu's Avatar
Mircea Marinescu Mircea Marinescu is offline
Senior member

am eu 17-40, dar daca mergi pe evenimente, in biserica , la un iso 4000, incepe sa se cam vada..pt cva mai ok, ar trebui mai sus iso dar incepe sa se vada, si inca o chestie, la 17mm , pe full frame, deformeaza urat de tot lateralele si colturile..cand faci o hora sau o poza de grup...
tot pt 24-70 ma orientez si eu acum , in curand mi-l iau, pt nunti sa nu mai schimb fixele, ca m-am saturat, mai mult le stric.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules