Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-08-2007, 13:50
Apophis's Avatar
Apophis Apophis is offline
Junior member

Smile Salutare si Putin Help

Salutare tuturor!,Dupa cum vedeti acesta e primul meu post aici... am ajuns aici in urma unei cautari de informatii ( traiasca Google)despre niste aparate de Fotografiat.Eu Folosesc UN canon A60 si eram si sunt multumit de el...oriunde in drumetii,aventuri ,mergeam cu el , eram multumit de ce poze scotea..Acum mi-am cam dat seama ca s-a cam dus vremea lui si trebuie sa iau altceva..(eu nu dadeam atatea atentie aparatului ci camerei video ) ,si am inceput sa caut..si am vazut sincer.. o noua lume..cel putin pe acest forum...sunt abia la inceput....dar sper ca cu timpul voi sti si eu cu ce se mananca si am inceput sa caut si mi-am zis sa nu mai stau la digital compact si sa trec la un alt nivel...(prea brusc?) la SLR,am pus ochii pe 2 modele...am incercat sa fac comparatii,am citit si pe mai multe forumuri despre ele in separat..dar nu am reusit sa imi dau seama ptr ca nu am experienta..DECI,modelele sunt acestea:
Canon 350d
Canon S5 is
Stiu, 350d e slr si s5 is e compact digital..stiu si diferentele de pretz asa ca sa nu vorbim de pret..oricum este clar ca in moment ce schimb aparatul se schimba si posesorul si modul de fotografiere..eu acum vreau sa stiu care este mai performanta...Orice ajutor este foarte bine venit...si criticile sunt si ele bine venite (dar nu multe plz) xD Orice mai trebuie sa adaug o sa dau edit..
Reply With Quote

Old 19-08-2007, 14:09
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

In primul rand un SLR este cu totul altceva decat un compact, in sensul bun al cuvantului, dar pe cand avand un compact cheltuiala se reduce la acumulatori si carduri, la un SLR incepe distractia cu multe accesorii: obiective, filtre, inele si atatea altele, daca vrei sa faci macro, vrei sa pozezi animale sau pasari la distanta mare, ai nevoie de o serie intreaga de adaosuri la aparat. Este adevarat, insa, ca in final satisfactia e mai mare. Acuma, trebuie sa te gandesti cu chibzuiala ce anume vrei sa faci in continuare; te limitezi la poze de vacanta, de aducere aminte (eu cand eram acolo), poze de pus in albumul familiei, sau vrei sa urci o treapta spre fotografia artistica, caz in care un SLR este de neinlocuit, cu toate ca aici pe Galerie sunt multe fotografii reusite facute cu compacte. In final, nu este de dispretuit nici factorul financiar, dupa cum ti-am spus in afara de aparat ai nevoie de inca multe altele care, e drept pot fi luate pe rand. Eu sunt posesor de 350D si iti vorbesc din experienta, pana la el am trecut prin mai multe compacte, dar alegerea iti revine doar tie. Succes!
Reply With Quote
Old 19-08-2007, 18:44
Apophis's Avatar
Junior member

mda..am mai citit ceva despre s5 is si mi se pare foarte bun ptr un compact..(ce sa zic si eu) si am facut mai multe comparatii intre cele 2 (la nivelul meu) si ce sa zic...din punct de vedere al magazinelor care scriu ce optiuni are ,s5 is are un +, desigur e si vorba ca s5 is e mai nou dar...o sa ma mai informez...,rudi multumesc ptr ca m-ai ajutat ,si ai dreptate,la slr accesoriile sunt al naibii de scumpe..dar nu stiu ce sa zic...parca 350d-ul ma atrage mai mult si nush dc.. desi am mai vorbit cu cineva si lui ii sclipeste s5 is ...
Reply With Quote
Old 19-08-2007, 20:12
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Ti-as mai spune ceva in sprijinul unui SLR, in speta 350D fiindca observ ca te-ai oprit la el:
- senzorul e mult mai mare, ceea ce face ca la un ISO de 400 sa zicem, imaginea va avea cu mult mai putin zgomot decat ce poate sa dea s5 iS, se poate spune chiar ca nu exista zgomot;
- vizorul la 350D este optic si daca n-ai avut posibilitate sa faci comparatie cu unul electronic iti spun eu ca este altceva. Oricat ar "merge" electronii de repede imaginea din vizorul electronic va avea o intarziere. Am pierdut de multe ori lucruri interesante din cauza acestei intarzieri si, in plus, incearca sa urmaresti zborul unei pasari cu vizorul electronic, mai ales daca este la distanta mare, e foarte, foarte greu;
- 350D are in plus un lucru important: face fisiere RAW, fisiere necomprimate, la care imaginea este stocata asa cum a prins-o aparatul, fara ca softul lui sa-i faca balansul de alb, sharpul, culorile, adica rezultanta sa nu fie ce vrea aparatul cum a fost el invatat ci cum vrei tu sa iasa, ai control total asupra fotografiei.
Mai sunt destule de spus in sprijinul unui D-SLR, dar cred ca e de ajuns deocamdata. Cand am cumparat eu aparatul eram setat pe un compact, R1 de la Sony, cu senzor CMOS, cu obiectiv Zeiss, aparat pricopsit de altfel, dar vanzatorul s-a uitat curios la mine si m-a intrebat uimit "bine domnule dai un SLR pentru un compact, cat ar fi el de bun?". Si asta m-a convins.
Reply With Quote
Old 19-08-2007, 21:00
Apophis's Avatar
Junior member

tare ultima faza..inca o data multumesc ptr ca m-ai luminat ...chiar nu stiam despre aceste aspec pe care mi le-ai spus ..oferta pe care am gasit-o eu la 350d are si un kit , dar am mai discutat cu cineva si mi-a spus ca trebuie dati o gramada de bani pe obiective..o intrebare..in afara de kit-ul asta.. ce accesori mi-ar mai trebui dar in caz obligatoriu..deoarece ..celelalte se pot rezolva in timp..

Last edited by Apophis; 19-08-2007 at 21:02.. Reason: greseli .. :D
Reply With Quote
Old 19-08-2007, 21:49
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Pai, pentru inceput te poti rezolva cu obiectivul din kit 18-55 f/4,5-5,6. Daca te porti frumos cu el poti face poze bunicele. Daca te uiti pe galeria mea pozele "Virtuoz", "Studiu de portret", "Curiozitate", "Arcade" si "Buna dimineata" sunt facute cu obiectivul din kit asa ca, pentru inceput poti folosi aparatul asa cum il iei. Mai tarziu o sa vezi ca ai nevoie pentru poze facute la mare, sau la altitudine peste 1500 de metri de un filtru Ultra Violet, care nu e un capat de tara. La 58 mm. cat are obiectivul din kit e cam 80-100 lei. Ar mai fi necesar un filtru regresiv neutru, sau cum ii mai spune "degrade", cu un factor de 2 diafragme, adica el e mai cenusiu spre clar si e folosit la peisaje in general pentru a balansa luminozitatea excesiva a cerului fata de pamant. Altfel, intre expunerea calculata pentru cer si cea pentru pamant sunt diferente mari si ori iti iese cerul bine si pamantul negru, ori pamantul bine si cerul alb ca laptele fara niciun nor pe el (in ipoteza ca exista nori). Asta e ceva mai scumpicel, cam 150 de lei. Cam atat pentru inceput, dar mai intai si intai iti iei aparatul si bibilesti bine carticica lui cu instructiuni de folosire, este lucrul cel mai important, sa-ti cunosti aparatul. Citesti pe bucatele, pui mana pe el si faci experiente, si tot asa. Si iati-l odata si mai discutam. Succes!
Reply With Quote
Old 21-08-2007, 09:57
Apophis's Avatar
Junior member

pai am cam 2 posibilitati: 1 : sa iau canonu 350d si sa n-am deloc experienta prea multa ( in afara de a60) si sa incep sa lucrez si sa sar multe etape pe care expertii ca voi nu le-au sarit si sa imi fie foarte greu sa lucrez sau varianta 2 :
iau s5 is capat experienta..il folosesc pana la epuizare si sa aflu tot despre el si despre acesti noi termeni si etc etc..si cand cred ca pot sa trec la slr ,o sa vad ce modele mai apar si dak nu apare ceva special iau 350d-ul.
Reply With Quote
Old 21-08-2007, 11:29
Iulian01's Avatar
Iulian01 Iulian01 is offline
Junior member

Daca vrei sa faci intr-adevar fotografie, achizitioeaza un DSLR. Daca vrei doar fotografie de famile, vacanta, poti si cu un S5iS. Dar : daca vrei ceva bun, eu unul iti recomand un CANON D400, in cazul ca vrei un aparat pentru o durata mai mare de al detine ca si o mica investitie. Nu dispera ca nu stii sa-l utilizezi. TOTUL SE INVATA !
Reply With Quote
Old 21-08-2007, 18:49
Apophis's Avatar
Junior member

m-am uitat la acel model la aparat si cel putin unde am cautat eu sare peste nivelul buzunarului meu.. poate in viitor.. ) ..oricum mai ceva timp pana ma iau decizia finala asta-i clar..cred ca optez ptr 350d oricum ...sa speram ca pana la ziua decesiva nu intervine nimic special..sauuu...sa ma razgandesc... )
Reply With Quote
Old 22-08-2007, 13:15
Iulian01's Avatar
Iulian01 Iulian01 is offline
Junior member

grabeste-te

DACA VREI SA-L IEI, GRABESTE-TE CA INCA MAI AU PE STOC LA magazinul "f64"
intra pe http://www.f64studio.ro.
Reply With Quote
Old 22-08-2007, 14:38
anducina's Avatar
anducina anducina is offline
Senior member

Cred ca si asta ar merita o oarecare atentie:
http://www.f64.ro/det.php?id=150&pid=5043
Nu e el DSLR, dar se pare ca e destul de bun, pentru inceput. Unii zic chiar foarte bun.
Reply With Quote
Old 22-08-2007, 20:53
Apophis's Avatar
Junior member

iulian01: multumesc de indiciu dar in primu rand sare peste bugetul meu si in al doilea rand nu mi-as lua un aparat quote: specializat in macro . anducina: da..pare dragut..si intr-adevar merita o oarecare atentie,facilitatile nu-s rele,pretu nu-i rau deloc..dar totusi : ( acum cred ca am sa spun un lucru specific amatorului sau nush dar am impresia ca ati mai auzit acest lucru ) dar am totusi o oarecare inclinatie catre nikon sau canon...

PS: In curand o sa va spun ce decizie am luat ..si asta numai din vina lui rudi ca m-a corupt oricum..om trai si o-m vedea

Last edited by Apophis; 23-08-2007 at 19:57.. Reason: :D
Reply With Quote
Old 22-08-2007, 22:39
anducina's Avatar
anducina anducina is offline
Senior member

Asa aveam si eu, ziceam ori Canon (Nikon era prea de tot), ori nimic. Dar dupa aia am citit ca Fujifilm FinePix S5600 (predecesorul lui S6500) a luat nu stiu ce premiu in 2006, ca e un aparat care, la un pret moderat, asigura performante excelente etc.
Vezi www.price.ro. Acolo arata diverse preturi pt. diferite tipuri de aparate, diferentele pot fi bunicele.
Reply With Quote
Old 11-09-2007, 20:26
Apophis's Avatar
Junior member

Voiam Sa va Anunt despre noul meu Aparat fata de care sunt foarte incantat (asa cum am promis ca fac)(Ca va anunt),Am citit inainte de a-l avea ,foarte multe despre el si, ca orice lucru, are AVantaje si Dezavantaje. Dar oamenii cauta mai multe avantaje decat dezavantaje.Ce Detin este un canon 400d cu obiectiv de 18-55 mm (kit) si acum Manualul de utilizare este noua mea biblie ) ,vreau sa spun ca sunt foarte incantat de el (cand treci de la o compact la un pro nu e logic? xD) Si sper ca in curand sa pot pleca si eu la munte sa pot face si eu niste poze reusite ( asta dupa ce capat ceva cunostinte despre folosirea lui )Sper sa nu am probleme (eu ca utilizator) in a-i pricepe performantele,si daca am sper sa le pot rezolva cu ajutorul d-voastra Il am de o zi si sunt foarte fericit
Edit : sper sa pot sa pun si eu ceva la galeria mea personala.

Last edited by Apophis; 11-09-2007 at 20:29..
Reply With Quote
Old 12-09-2007, 10:46
haris haris is offline
Junior member

un aparat de fotografiat in stare de functzionare este doar o premiza a unor imagini bune.
un ochi clar si o minte limpede... toate legate cu un fir de noroc conteaza enorm.

sa-l stapinesti sanatos si sa-l folosesti bine!
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules