Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Vinzari
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 14-10-2010, 16:00
sly2008 sly2008 is offline
Junior member

calibrare monitor

Buna ziua

Nu stiu daca aici este locul (daca nu rog moderatorii sa-l mute sau stearga), dar ...

Pentru cei care doresc sa aibe monitorul de lucru calibrat, pot oferi servicii de calibrare monitor la un preț redus. Echipamentul folosit este un X-Rite I1 Display 2.
Lucrul cu un monitor calibrat și profile de culoare personalizate pentru un anumit mediu de lucru este esențial pentru fotografi si designeri. Cu i1Display 2, puteti masura cu precizie toate tipurile de display - LCD-uri, inclusiv, CRT și laptop-uri.

Software-ul inclus i1Match ofera doua moduri si anume:
- Easy Mode oferă rezultate excelente, cu cateva clicuri;
- Mod avansat ajuta utilizatorii sa obtina cea mai buna calibrarea a monitorului, cu luminozitate optimizata si control contrast, gamma și punctul alb toate personalizate tipului de monitor folosit.

pret pentru Easy Mode - 35 euro
pret pentru Advance Mode - 60 euro

De asemenea se pot folosi si alte tipuri de soft pentru calibrare, compatibile aplicatiilor utilizate pentru foto (photoshop, lightroom etc). Doritorii ma pot contacta pe Mesageria privata.

mesajul este valabil doar pentru Bucuresti sau in raza a maxim 50km.

Cu Prietenie,
Remus
Reply With Quote

Old 14-10-2010, 17:21
asterisc's Avatar
asterisc asterisc is offline
Member

Odata calibrat, cat timp monitorul isi pastreaza profilul de culoare (ma rog, nu se decalibreaza la loc)?
Old 14-10-2010, 21:33
Florian Raducanu's Avatar
Florian Raducanu Florian Raducanu is offline
Senior member

Buna ideea, dar tipic ROMANESC, vrem sa amortizam o investitie de aproximativ 200 usd cat mai repede cu putinta.

Probabil calibararea in sine valoreaza mult.... 35/60eur

Nu-i mult?
Old 15-10-2010, 07:42
Junior member

@asterisc: in mod normal, calibrarea se face de cate ori se schimba sistemul de operare. eu cel putin, pe sistemele pe care le am (cele de lucru) fac calibrarea de 2 ori pe an.
@Florian: cu tot respectul, dar, nu caut sa amortizez investitia. daca doream acest lucru, m-as fi adresat altui segment (agentii sau tipografii in special). am sa revin mai tarziu sa iti dau mai multe detalii si ai sa vezi de ce mie personal nu mi se pare mult.

oricum, preturile nu sunt batute in cuie.

cu respect,
Remus
Reply With Quote
Old 25-10-2010, 21:20
dughir
Guest

Si eu ma ocup de calibrari si nu iau mai mult de 40 RON cu tot cu deplasarea la client (in Timisoara).
35E mi se pare aberant.
Nici nu intra in discutie sa-i ofer clientului easy mode si/sau advanced mode. Intotdeauna ii ofer cea mai buna solutie, adica cea advanced.

Calibrarea e bine sa o repetati odata la cateva luni, mai ales la CRT-uri din clasa medie si slaba, sau la TFT-uri cu lampa.
Reply With Quote
Old 26-10-2010, 09:38
Junior member

Quote:
Originally Posted by dughir View Post
Si eu ma ocup de calibrari si nu iau mai mult de 40 RON cu tot cu deplasarea la client (in Timisoara).
35E mi se pare aberant.
Nici nu intra in discutie sa-i ofer clientului easy mode si/sau advanced mode. Intotdeauna ii ofer cea mai buna solutie, adica cea advanced.

Calibrarea e bine sa o repetati odata la cateva luni, mai ales la CRT-uri din clasa medie si slaba, sau la TFT-uri cu lampa.
pai mult succes atunci, na, ce sa zic. eu stiu ce ofer clientului. recunosc ca in vremurile actuale, pretul mic are prioritate, dar, daca este sa ne raportam la ceruntele actuale... asa, prin analogie, un fotograf investeste mii de euro in aparatura, studii, etc. cu cat ar trebui el sa vanda o imagine? gandeste cata munca depune si cate cadre trage sa sa iasa o imagine buna. sa o vanda cu 40 ron? sau 40 euro?

in fine, eu zic sa nu discutam prea mult pe langa, cine doreste un monitor calibrat il poate avea. si pe bani putini si pe bani multi. depinde acum foarte mult de ce i se ofera.

spor la fotografiat!

Remus
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules