Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 Estetica - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-11-2005, 15:25
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

Estetica

Invit onor membrii galeriei sa posteze direct aici cate o fotografie pentru discutii directe ce privesc problemele de compozitie, idee-stil, cromatica. Discutiile se fac direct pe materialul postat.
Reply With Quote

Old 06-11-2005, 17:29
Senior member

Si ca sa animam putin galeria si sa inlaturam amorteala data de toamna asta lunga sa mai privim o tzarica de fotografie. Ca daca tot n-avem chef sa fotografiem si stam prin casa in fata calculatoretelor, macar sa ne mai oblojim oichishorii.
Azi, italianul EOLO PERFIDO, cu ale sale galerii la http://www.eoloperfido.com/index.htm
si rusul ANDREW POLUSHKIN
Reply With Quote
Old 07-11-2005, 09:51
mircea tt's Avatar
mircea tt mircea tt is offline
Senior member

Quote:
Originally posted by mircea tt
Buna seara,
Ca si nou membru si fara experienta, doresc sa aflu parerile altor membrii despre fotografia 'Drumul toamnei' , pe care o anexez.
Multumesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img_0020-m.jpg
Views:	859
Size:	99.4 KB
ID:	680  
Reply With Quote
Old 07-11-2005, 10:22
dramer4you's Avatar
dramer4you dramer4you is offline
Junior member

Cum credeti ca se poate imbunatati fotografia aceasta ?
Attached Thumbnails

Name:	piatra cu spini.jpg
Views:	870
Size:	82.4 KB
ID:	681  
Old 07-11-2005, 14:43
Senior member

Pt mircea tt.
In primul rand fotografia este stramba. Trebuie spus din capul locului ca acest gen de greseli trebuie eliminat complet. Spre deosebire de fotografia arhitecturala, unde se pot face incadraturi la diverse unghiuri, tocmai pentru a crea perspective diverse si pentru a "juca" cu planurile de dezvoltare date de componentele arhitecturale, in fotografia de peisaj acest lucru nu prea are ce cauta. Decat in cazuri exceptionale atunci cand mesajul pe care vrei sa-l transmiti are nevoie pentru descifrare de o anumita inclinatie.

In al doilea rand, atunci cand cadrul nostru contine cai de acces, drumuri, poteci etc. ne vom gandi la sensul pe care il dam acelei cai de acces. Este vorba de un drum care duce undeva? sau vine de undeva? Este o cale de urmat? ma aflu la inceput de drum sau la final? Sunt intrebari la care noi insine trebuie sa raspundem.
In fotografie, film si pictura/grafica sensurile de parcurgere sunt cele date de reflexul conditionat de a citi. Adica pentru a crea impresia de inceput de drum sau faza initiala, incercam sa incadram calea de acces incepand din stanga si terminand undeva in dreapta. Bineinteles ca putem intoarce ulterior imaginea printr-un flip orizontal. Ne folosim deasemenea de diagonala ascendenta (stanga jos -> dreapta sus)
In nici un caz calea nu va incepe din latura de jos a cadrului. Poate incepe din colt, o parte fiind cuprinsa pe laterala stanga si o parte pe latura de jos, stanga.

Last edited by florin_constantinescu; 07-11-2005 at 15:04..
Reply With Quote
Old 07-11-2005, 14:48
Senior member

in fig. 1 se vede sensul de parcurgere, in 2 zonele de interes ale fotografiei

Last edited by florin_constantinescu; 11-02-2007 at 23:29..
Reply With Quote
Old 07-11-2005, 14:48
Senior member

fig 2. Dupa cum se vede am raincadrat si fotografia, am taiat oarecum proportional.

Lipsa unor contraste evidente, a unor detalii semnificative, nu recomanda desaturarea la alb/negru sau monocrom.

Reply With Quote
Old 07-11-2005, 15:02
Senior member

Compozitional, ca organizare a lementelor in cadru, altceva nu prea mai ai ce sa faci. Este o oarecare lipsa de detalii semnificative si sugestive in cadru. Mesajul este clar, dar destul de anost, simplu si fara spectaculozitate.
Fiind o fotografie cu un peisaj de toamna as insista pe aceste culori, dar campurile cromatice din cadru nu te sprijina suficient.
Oricum, saturarea, adaugarea unui efect de polarizare (in lipsa unui filtru fizic) te poate ajuta putin (dupa parerea mea foarte putin). De aici incolo oricine se poate juca pe imagine si sa balareasca cromatic aceasta foto cum vrea. Am pus un simplu exemplu, dar atentie, este doar un simplu exemplu. Exista multe zone arse, supraexpuse, un dezechilibru destul de mare pe ansamblu, in expunerea fotografiei.

Cele bune
Florin, http://www.crosslight.ro
http://www.clubuldefotografie.ro

Reply With Quote
Old 07-11-2005, 16:46
mircea tt's Avatar
mircea tt mircea tt is offline
Senior member

Iti multumesc pentru explicatii.
O sa tin cont pe viitor, eventual o sa-ti mai solicit parerea daca se poate.

Last edited by mircea tt; 18-11-2005 at 09:25..
Reply With Quote
Old 08-11-2005, 10:30
Bubu's Avatar
Bubu Bubu is offline
Member

Talking

Buna. Aceasta este o poza pe care am facut-o acum cateva zile. Spuneti-mi va rog care sunt defectele acesteia si cum as putea indrepta aceste defecte pentru viitor. Multumesc mult.
Attached Thumbnails

Name:	12602005_11_05-001-med.jpg
Views:	755
Size:	74.4 KB
ID:	686  

Last edited by Bubu; 08-11-2005 at 16:16..
Reply With Quote
Old 29-01-2006, 14:43
mihai glont
Guest

eu unul as taia salcia de acolo; de asemenea, vezi ca ai ars un pic cerul. Succes!
Reply With Quote
Old 29-06-2006, 20:15
allen_g30's Avatar
allen_g30 allen_g30 is offline
Senior member

pareri, discuti pro si contra

buna seara.

desi nu am f multa experienta in domeniu foto, incerc sa imi creez un anumit "stil". si am observat ca cel mai tare ma atrage genul de fotografie "de studio" desi este imropriu spus deoarece nu am unul propriuzis, ci mai degraba o improvizatie. cu toate acestea, am reusit sa fac cateva imagini care imi plac, de aceea va supun atentiei 2 din ele, pe care as dori sa le comentati, criticati etc. astfel incat sa am de unde invata mai multe despre acest stil.

va mutumesc anticipat pentru interesul acordat.

Last edited by allen_g30; 10-01-2008 at 15:42..
Reply With Quote
Old 29-06-2006, 20:17
allen_g30's Avatar
Senior member

si a doua imagine

Last edited by allen_g30; 10-01-2008 at 15:42..
Reply With Quote
Old 30-06-2006, 00:54
Senior member

Domnule, ce sa zic? Te misti binie, mai ales ca lucrezi cu un studiou improvizat.

Ai ales o cromatica si o iluminare buna. Nu am multe de reprosat la capitolul asta.

Numai ca vezi dumneata...trebuie sa ai mai mult curaj in exprimare. Lasa dracu abordarile frontale si usor plonjate. Plonjeul e pentru fraieri, care nu tin cont ca orice subiect fotografiat are un sufletel acolo. Noi, oamenii, suntem niste rateuri ale naturii pe langa flori...De ce sa aratam noi ca suntem musai superiori?

Joaca-te cu lufturile stanga / dreapta, lasa energia aia continuta de subect sa zburde libera. Asa e prea stransa, prea incatusata si florile alea parca ar vrea sa spuna ceva.
Compozitiile sunt frumoase, dar sunt clasice. Admir fotografia si atata. trebuie sa produca si declicul interior. Te mai joci o luna doua asa ca la carte, dupa care da-i drumu si ia-o razna pe campie. Cu compozitii mai complexe.
Timiditatea in alegerea compozitiei nu face bine

La prima nu se merita sa mai adaugi coroana de jos. Trebuie sa spui cat mai multe cu cat mai putine cuvinte. Cam pe acilea...
Succes in continuare.

Cele bune
Florin, http://www.crosslight.ro
http://www.clubuldefotografie.ro

Apropos...am editat aici ca sa nu ne departam de subiect.
La Narcis. in situl lui personal, gasesc o fotografie care contine acelasi concept. El are o serie pe tema asta.
Aveti grija dragii mei, ca atunci cand preluati idei care sunt estrem de originale, unice sau contin anumite artificii (cum este cazul de fata, al fotografiei cu floarea ce iese din ou), sa parcurgeti in prealabil si acea etapa absolut obligatorie, de a va "conversa" cu autorul, pentru un acord de principiu de a reutiliza ideea. Nu ca ar scrie in fro' lege treaba asta. Dar daca voim sa asezam fotografia romaneasca pe aceleasi temelii solide, asa e frumos si bine.
Normal ca nu e cazul pentru orice fel de fotografie, sunt doar cateva cazuri mai speciale, cum ar fi fotografia de concept.
http://www.photo.net/photodb/photo?photo_id=3168132

Last edited by florin_constantinescu; 26-08-2006 at 14:57..
Reply With Quote
Old 05-07-2006, 00:30
allen_g30's Avatar
Senior member

multzam Florin, ca de obicei, raspunsuri la obiect.

da ai dreptate, florile au mereu ceva de spus, chiar mai multe decat ne inchipuim noi, de aceea am si ales aceasta tema.

o sa incerc cat de curand (timpul...) si alte abordari, altceva decat "fotografiile clasice". deja am in minte inca o serie cu flori, dar toate la timpul lor.

multumesc inca odata pt raspuns.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules