Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 sfat alegere obiectiv - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 31-03-2008, 18:44
ati ati is offline
Member

sfat alegere obiectiv

Pe scurt, am un nikon d40x cu obiectiv de kit 18-55 si un 70-300 vr. Aveam in plan sa mai achizitionez un 18-70 si acel faimos 50mm, probabil 1.8 ca e mai ieftin. Totusi, acum o cateva zile am vazut ca a aparut un obiectiv tamron af-s sp 17-50 cu f2.8 la un pret rezonabil pentru un 2.8 (asa imi pare mie).
Acum am o dilema, 50-70 e un interval a carui lipsa ma poate afecta mult? Acel obiectiv tamron este mult mai bun decat cel de la nikon? Daca aleg tamron, ce as putea face totusi pentru acel interval lipsa?
Toate aceste intrebari pentru ca nu am experienta si incerc sa construiesc un set de obiective pentru situatii din cele mai diverse, asta deoarece inca nu stiu ce vreau si nici nu am casa de vandut pentru ca sa iau toate sticlele..
Multumiri anticipate pentru ganduri.
Obiectivele sunt:
Tamron AF-S SP 17-50mm f/2.8 XR Di II LD pentru Nikon
Nikon AF-S 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED DX
Reply With Quote

Old 31-03-2008, 19:43
the rookie the rookie is offline
Senior member

tot pe scurt... daca tot ai cele mai populare zoomuri de la nikon, de ce te mai incurci cu alt zoom? faci colectie? zoomurile sint la fel de proaste, orice-ar scrie pe ele... ia-ti mai bine un prime, doua, cel mai bine trei (AF-S!!! si VR) si (in principiu) scapa de zoomuri.... faci citiva pasi inainte sau inapoi, dar stii ca esti tatic la calitate...
Reply With Quote
Old 31-03-2008, 21:57
bogdan.panait bogdan.panait is offline
Senior member

Ideea cu fixele devine...fixa. Chiar daca sunt mai luminoase, optic au cam ramas in urma, Tamronul ala de care zici e superb, cu conditia sa nimeresti unul bun, mai flexibil si mai sharp si mai rapid decat nikkor 50/1.8
18-70 e si el bun, dar daca ramai la tammy, devine redundant. Gap-ul de care zici nu e important, poti face crop linistit.
Old 31-03-2008, 22:35
the rookie the rookie is offline
Senior member

Bogdane, ceea ce spui tu nu prea face sens si nu cred ca e un sfat prea competent dat unui incepator... Cum poti desemna ca "mai sharp si mai rapid" un f/2.8, fata de un f/1.8, mai ales folosit la un cap de scala? Asa ceva este imposibil prin insasi definitia fizicii optice, dar se poate accepta eventual doar ca gluma, ca si chestia cu ideile "fixe"? Nu prea ma intereseaza ce ti se pare tie cind faci poze, atita timp cit curbele optice demonstreaza evidenta. Gindeste-te ca de prin anii '70, obiectivele "red dot" pentru format mare sint si ele "depasite optic", dar inca nu s-a inventat ceva mai bun pina acum...
Reply With Quote
Old 31-03-2008, 22:38
Senior member

Le-am folosit pe amandoua. Stiu ce spun. De fapt, scrie si pe net.
Old 01-04-2008, 00:56
ati ati is offline
Member

Va multumesc amandurora pentru parerile avizate. Eu nu am cadrerea sa impart dreptatea, iar in situatia aceasta nici nu cred ca e ceva de impartit. Banuiesc ca aveti amandoi dreptate.
The rookie: nu aveam in plan sa colectionez zoom-uri, doar ma gandeam sa inlocuiesc obiectivul de kit cu un alt zoom de o calitate multumitoare, asa am ajuns la cele doua. S-ar putea ca sa nu merite investitia si obiectivul de kit sa fie suficient de multumitor, insa am banuiala ca e destul de slab. Apoi, in planurile mele, aveam de gand sa imbunatatesc calitatea punctand cu niste prime-uri, acolo unde voi simti ca e nevoie (probabil in functie de focalele folosite mai des - inceput desigur cu 50f1.8 ca e ieftin).
Dle Panait: si mie mi s-a parut mai bun parca decat cel de la nikon, dar cum sa aleg unul mai bun? ce as putea sa verific ca sa imi dau seama ca e unul bun si nu unul slab? Si intr-adevar, probabil ca un interval asa mic neacoperit nu e problema.
In concluzie, ideea era doua zoom-uri medii pentru comoditate si cateva prime-uri pentru conditii deosebite sper sa fie o strategie buna.
Scuze pentru atatea cuvinte
Reply With Quote
Old 01-04-2008, 00:58
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

parerea mea e ca o privire in sacul celor profesionisti te va lamuri ce ar fi ideal!..e o parere,,fixa"

http://www.naturfotograf.com/index2.html

Last edited by obelix; 01-04-2008 at 01:02..
Reply With Quote
Old 01-04-2008, 01:12
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

si inca un link..suplimentar si ajutator din sacul altui profesionist...ken rockwell

http://www.kenrockwell.com/tech/great-camera-ro.htm
Reply With Quote
Old 01-04-2008, 03:20
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by obelix View Post
si inca un link..suplimentar si ajutator din sacul altui profesionist...ken rockwell

http://www.kenrockwell.com/tech/great-camera-ro.htm
frumos link. pastea le stiai?
http://www.luminous-landscape.com/es...s-matter.shtml
http://www.luminous-landscape.com/es..._Matters.shtml
Old 01-04-2008, 05:15
Senior member

In curand vei primi sfaturi pentru un tilt-shift si un 200/2.
Din pacate ai nimerit intr-un forum in care membrii nostri sunt mai destepti decat ai lor.
Eu as merge pe tamron si atat. In timp vei sti singur ce vrei. Ia-ti si un 50/1.8, dar asigura-te ca poti focaliza automat pe d40x.
Old 01-04-2008, 10:11
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

Chiar nu conteaza oamenilor. Nu realizati acest lucru? Ideal ar trebui ca macar dupa 3-4 ani de fotografie, fiecare fotograf sa realizeze ca tehnica are atat de putina importanta.
Reply With Quote
Old 01-04-2008, 10:27
piticu's Avatar
piticu piticu is offline
Member

cum sa nu conteze florine? am un mf 50mm 1.8 si din 10 poze, 9 sterg. nu ca ar fi poze proaste ci pentru simplu motiv cas oof - am ochii f prosti sim vine f greu sa focalizez. cum sa nu conteze? camera mea trage doar 3 raw in rafala si cit timp stau sa le scrie pe card, pozaru de linga mine sa plictisit de pozat. cum sa nu conteze... auzi vorba
Old 01-04-2008, 10:35
Senior member

cum zici tu...dar ma indoiesc ca acum 15-20 de ani isi punea problema asta vreun fotograf.
Eu stiu ca astazi toti dau vina pe aparate cand e vorba de calitatea artistica a ceea ce fac. Din pacate.
Reply With Quote
Old 01-04-2008, 11:19
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

discutia asta se incinge,si probabil nici o tabara nu va detine adevarul absolut...dar piticu!o intrebare..esti sigur ca lentila de care spui nu are nevoie de calibrare?...se intampla?nu?intamplator am si eu un 50 f1.8 af..care e tot o vechitura de prin anii 80...si merge trasnet.am incercat si ultima aparitie 50 f1.8 af-d..dar ce sa zic?nu am vazut nimic superior la ea,dimpotriva constructiv vorbind vechitura e mult peste,o pot folosi si ca mijloc de aparare! ...si revenind la tehnica in general iti spun povestea unui amic care schimba ,cumpara si vinde intr-o veselie.mai intai si a tras un zoom oarecare 70-300..nemultumit,apoi si a vandut zoomul,si a tras un altul 70-200 2.8...ohhhhh,good move!acum e nemultumit dinou si ma astept din zi in zi sa cumpere un altul,ca deja il are in vizor!dar surpriza surpriza..intr-o buna zi cu soare cand el se chinuia sa prinda o chestie miscatoare si injura lentila de mama focului ca nu e ce credea el,i.am cerut scula sa vad despre ce vorbeste..si vai..nici nu lucra intr-un mod care se cerea pt. subiectul cu pricina..si nici nu accepta ca asta e cauza.am forat mai adanc si surpriza,omul care poseda un aparat si sticle cu o clasa peste ce am eu,habar nu avea nici de cele mai elementare lucruri din fotografie...ce poate fi mai trist de atat?calitatea aparatului si lentilelor conteaza...doar in momentul cand fotograful se ridica peste calitatea lor!personal am un d70,uite jumate galerie rade acum! ar trebui sa trec la d3?...eu nu cred asta..dar daca lumea e de parereca ar trebui,o voi face...dar pana atunci ....d70 e inca mult peste mine
Reply With Quote
Old 01-04-2008, 11:36
Senior member

Discutia nu trebuie sa se incinga, pentru ca nu are de ce sa se incinga.
Iar de polemici aiurea, facute doar ca sa fie, au chef doar aia care se plictisesc.
Discutia e mult prea complicata ca sa o tratezi ca pe buza santului.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules