Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-04-2008, 16:49
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Sunt aici doua idei fundamentale: 1) nu conteaza prin ce mijloace ai ajuns la rezultat (vezi panza de 15 sau 2000 de euro) si 2) ce-nseamna "calitate"
Cu prima sunt de-acord : daca panza de 2 bani duce la rezultate mai bune decat cea de 2 milioane....foarte bine. Nu ma supar nici ca artist ca de restu' beau o bere sau platesc taxele. Iar, ca spectator, chiar nu ma intereseaza subiectul. Asta e treaba artistului; pe mine privitorul, rezultatul este cel care ma face sa tresar sau ma lasa indiferent
A doua cred ca merita discutata mai pe larg.
In primul rand, inainte de place criticilor sau publicului trebuie sa-mi placa mie (era vorba de "calitatea pe care mi-as dori-O")..EU) ...pentru moment hai sa ma botez "artistul". Cel care-a facut poza/pictura/sculptura sau a scris cartea.
Nici unul din marii artisti n-a compus/pictat/sculptat sau fotografiat pentru critici. In al doilea rand, de-a lungul istoriei si statistic vorbind, criticii s-au dovedit a fi la fel de buni ca buletinu' meteo. Sa nu uitam ca la premiera Simfoniei a 9, unul din cei mai apreciati critici ai vremii a afirmat ca "asta va fi prima si ultima reprezentatie..." sau "asta nu mai vede scena a doua oara" (ceva de genul asta nu-mi amintesc exact citatul). Intre timp, Oda Bucuriei s-a mai interpretat de vreo 200 de milioane de ori iar de criticul ala nu-si mai aduce aminte nimeni. Ai lua pe acesti domni prea in serios e la fel de grav cu a-i ignora total.
Lansand insa geniile "sa doarma-n colb de cronici" si revenind cu picioarele pe pamant, ma intorc la mult mai umila mea persoana care-si doreste inainte de toate sa-i placa propriul produs. Nu numai ca e un "drept" al meu dar cred ca e o conditie absolut necesara oricarei opere de arta. Dupa cum la fel de necesara e "nemultumirea" artistului (fata de sine insusi) pentru ca de-aici vine si ideea si creatia. Restul...adica mijloacele prin care nemultumirea se traduce in idee si creatie...asta e o discutie foarte lunga. Ca sa ma rezum doar la fotografie, nu cred ca progresul tehnic va lipsi vreodata din ecuatia asta.
Reply With Quote
Old 03-04-2008, 18:58
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

De acord domnule! Perfect spus si ma bucur ca oamenii inteleg fenomenul.
Normal ca criticii nu trebuiesc luati in seama la modul excesiv sau exhaustiv, numai ca atentie: exista cazuri destul de rarefiate care corespund exemplelor date mai sus. Deci nu trebuie sa dam scoica in mana la tot ceea ce insemna critica de arta sau criticul de arta.
La urma urmei arta isi datoreaza progresul si evolutia, in mare parte, criticii si criticilor si mai putin publicului. Ei sunt cei care prezinta publicului recenziile, ei sunt "traducatorii" operelor - de orice fel - pentru marea masa a consumatorilor de arta.
Daca lasam la indemana publicului acest lucru... vai, vai, uite ce cote de audienta are maneaua si OTV-ul !
Reply With Quote
Old 03-04-2008, 19:09
haris haris is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by florin_constantinescu View Post
...ei sunt "traducatorii" operelor - de orice fel - pentru marea masa a consumatorilor de arta.
și de ce nu, spun chiar și artiștilor ce "au vrut să spună"

o aparatură foto de calitate nu creează decāt premiza tehnică de a avea imagini bune, un film bun la fel... sīnt niște instrumente. un aparat defectuos sigur va da naștere unor frustrări ce vor stăvili cheful de lucru, chiar īn fața unei adevărate capodopere.

este bine să ai aparatură bună, profesori buni, oameni buni pe līngă tine, chiar și-o bere bună. de noroc cu carul... nu mai zic!

tot binele din lume tuturor!
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Old 03-04-2008, 19:12
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Asa e! De aceea am si spus: Ai lua pe acesti domni prea in serios e la fel de grav cu a-i ignora total
Revenind un pic la subiectul initial as vrea sa adaug ceva care mi-a scapat in comentariile anterioare. As vrea ca orice decizie sa fie a mea si nu o impotenta a aparatului. Poate ca intr-adevar vreau sa ard...poate ca nu vreau 255 de nuante de gri. In unele situatii. Poate nu ma intereseaza. Poate ca ceea ce vreau sa spun n-are nici in clin nici in maneca cu nuantele de gri (sau alte - sa le botezam - potente tehnologice...aici n-am facut decat sa ma folosesc de exemplul de mai inainte)
Dar !
Daca hotarasc contrariul vreau sa pot traduce in fotografie aceasta decizie a mea.

Si-nchei spunand ca mi-a facut facut placere o discutie dincolo de onomatopeic (fie ea si-n contradictoriu)
Reply With Quote
Old 03-04-2008, 19:26
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

mda, asa cum spuneti dumneavoastra.
Reply With Quote
Old 03-04-2008, 20:19
mihailo mihailo is offline
Senior member

Toate bune si la locul lor! Frumos dar, mai ales, interesant si pertinent ceea ce s-a spus pana aici, iar consideratiile respective le impartasim cei mai multi dintre noi. Chestiunea este alta: pana la urma-urmelor, cam ce obiectiv ar trebui sa-si achizitioneze colegul nostru?
Reply With Quote
Old 03-04-2008, 21:52
bogdan.panait bogdan.panait is offline
Senior member

Un fix, evident. Ce rost are ca un incepator, care deja are un body bun, sa-si cumpere un zum? Fixele sunt mai bune, mai alea-alea, iar daca se intampla sa faci o poza buna cu un zoom, e clar mana hazardului. Ba mai mult, vine The Rookie si ne explica cam (pardon de cacofonie) cum e cu acele FAST LENS, ca si cand el e singurul de pe-aici care a inteles axioma lui Arhimede. Dar asta poate o discutam mai pe larg in episodul urmator.

Sfatul meu e din nou Tammy. Am si eu un fix si n-am facut nici o fotografie cu el. Doar cateva poze. Precum am zis, in timp, fiecare isi va da seama singur de ce are nevoie. Iar daca va simti nevoia de un 24/2.8, mai lent si mai prost decat un Sigma refuzat la linie, n-are decat sa si-l cumpere.
Old 03-04-2008, 22:15
the rookie the rookie is offline
Senior member

Vezi Bogdane cum esti?... In primul rind "cam cum" nici macar nu este o cacofonie si apoi te asigur ca sint doar unul dintre cei foarte multi care au inteles teoremele de care aminteai... n-am oprit insa acolo, fiindca, asa cum spunea Florin, arta e cu toootul altceva... daca tie ti se pare insa ca sint singurul, zau ca nu e vina mea...
Reply With Quote
Old 03-04-2008, 23:01
bogdan.panait bogdan.panait is offline
Senior member

Dar "explica cam" este. Etcetera, etcetera... poate ne calmam in w/e.
Old 04-04-2008, 00:12
the rookie the rookie is offline
Senior member

Eu unul ma calmasem de mult... citeam schimburile de idei, valoroase si pertinente de-altfel, aflate oarecum intr-un echilibru... cind de-o data, din nou tu, cu un cui mai vechi din discutie... mi s-a parut nepoliticos sa te las sa vorbesti de unul singur despre mine... gata, am incheiat.
Reply With Quote
Old 04-04-2008, 02:49
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

De mult n-am mai citit/auzit o discutie buna ca asta si m-am bucurat.
Exista impetuozitati si exista nostalgii.
Exista clasa dupa cum exista si nevoia momentului atat pentru cei cu clasa cat si pentru cei din compartimentul gigantic al consumerismului actual (adesea salbatic).
De aceea unii care nu vor sa se calce pe bombeu cu vulgul, cotizeaza la un club select unde ceilalti inscrisi sunt pe acelasi standing.
Ceilalti trebuie sa se multumeasca cu ce ramane si repetenti si premianti.

ATI a intrebat de lentila Tamron 17-50/2.8. Am avut unul. Este un obiectiv foarte bun, optic vorbind, numai ca vedeti dumneavoastra boieri, cum bine zicea Florin mai la deal, cum genialul Brancusi facea cu stiinta si niste dalti, omul isi adapteaza ce are, pe abilitatile personale. Numiti aici puterea fizica, confortul aparatului in mana, cu lentila pe el, anticiparea inainte de declansare, cand aparatul devine o extensie a simturilor omului si totodata singura maniera de a converti o imagine temporara intr-una de arhiva.
Omul incearca sa intre pe un fagas care sa-i faciliteze lucrul cu acea camera sau lentia, de asa natura ca atunci cand vaneaza subiectul, sa nu se mai gandeasca la aparat ci doar la creatia lui artistica sau la documentare.
Tamron-ul 17-50 mi s-a parut greu (fizic) si din cauza asta dinamic nu prea stata bine in mana cu un aparat usor ca rebelul xt (sau XTI).
Miscand aparatul cu obiectivul in jos, zoom-ul se deschide adesea singur asa incat odata ce l-ai lasat pe 24mm de pilda, dupa ce-l lasi jos si vrei sa tragi alt cadru, il gasesti pe 45 sau 50 situatie care nu-ti vine la indemana.
Te obisnuiesti insa cu toate bune si rele si te focusezi pe luatul de imagini.
Deci ATI citeste cat poti de mult din experientele celor care l-au posedat si tragi singur concluziile, caci tu esti cel care il va folosi.

Deci cumpara ce crezi ca te ajuta cel mai mult in ce faci.
Nu uita insa paradoxul cunoasterii: e bine sa ai tot arsenalul de obiective si camere si apoi sa experimentezi dar e mai avantajos sa inveti cat poti de mult si sa vezi apoi ce tehnica se potriveste la ce nevoie ai, temperament si emotii.
Din pacate, nici nu prea poti experimenta in voie daca n-ai tehnica cat de cat civilizata.

E cel mai greu lucru posibil sa incerci sa convingi pe cineva ca obiectivul ala e mai bun dupa cum suntem atata de diferiti... si-n stiinta (cunoastere) si-n sensibilitate si nu in ultima instanta in ceea ce vrem, fotografic.

Last edited by Dumitru Drinovan; 04-04-2008 at 03:13..
Reply With Quote
Old 05-04-2008, 21:48
ati ati is offline
Member

Inainte de orice, multumiri tuturor! Tuturor celor care au raspuns la subiect, dar mai ales celor care au raspuns cu inima si mintea. Am fost tentat de catva ori sa intervin in discutie insa de fiecare data am renuntat in speranta ca firul exteriorizarii se va mai depana. Si asa as mai putea fura cate o privire inspre interiorul felului fiecaruia dintre dumneavoastra de a vedea.

Revenind la subiect oarecum, mai trebuie sa spun ca pana la urma am achizitionat 50mm f1.8, obiectiv de care sunt realmente incantat. Da.. chiar in conditiile in care nu am o vedere buna, nu am focalizare automata, etc. Insa se intampla ceva mai important. Cu un zoom imi limitam inconstient posibilitatile de miscare pe o singura axa. Aceasta limita acum este trecuta, definitiv sper, iar la aceasta a ajutat chiar "fixitatea" acestui obiectiv. In ceea ce priveste unul din cele doua zoom-uri am sa hotarasc mai tarziu. Probabil va fi tamron.

Am inceput sa caut si sa cercetez si sa studiez lucrarile celor ce si-au exprimat parerea (si nu numai). In acelasi timp vreau sa mai spun ca mi-am tiparit tot acest thread. Asta deoarece dupa ce am recitit de cateva ori am inteles si descoperit de fiecare data noi perspective.

Inca o data, multumiri tuturor pentru efortul de a-si exprima parerea. Sper ca intr-o buna zi sa va multumesc prin niste fotografii care sa va delecteze inima.
Reply With Quote
Old 28-04-2008, 16:43
Bellutza Bellutza is offline
Junior member

cerere sfat ...

am un canon 400d la care pt moment am obiectivul de 50 mm. sunt multumita de el. dar vreau sa-mi mai cumpar inca un obiectiv macro. am primit sfat sa cumpar urmatorul obiectiv... 60mm/2.8 http://www.f64.ro/det.php?id=416&pid=5384 ce parere aveti?

multumesc,
Reply With Quote
Old 28-04-2008, 19:35
haris haris is offline
Junior member

o părere bună!
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Old 29-04-2008, 01:52
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Belluza, gasesti detalii foarte utile aici: http://www.fredmiranda.com/reviews/s...7&cat=2&page=3
e un obiectiv APC deci designat exclusiv pt aparate cu 1.6x marire de focala. (asa cum ai si tu), este echivalentul a appx 96mm macro).
Pe un aparat full frame (canon 5D, nu merge). Costa insa o sapca de bani. Succes.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules