Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 fotografierea fotografilor in timp de fotografiaza - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-09-2007, 01:18
alinzele's Avatar
alinzele alinzele is offline
Senior member

Thumbs up fotografierea fotografilor in timp de fotografiaza

la intemnul lui sithmaster vreau sa lansez o intrebare...este etic sau nu sa fotografiezi fotografi in timpul shootingului...

am primit o mica "mustruluiala" la o fotografie postata de mine in care erau trei colegi de hobby care aveau obiectivele spre acelasi punct...eu i-am "prins" exact cand fotografiau acel punct.

despre asta este vorba: http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/4985
Reply With Quote

Old 02-09-2007, 01:31
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

Teoretic, cum ai spus si tu, atata timp cat esti pe spatiu public legea iti permite sa fotografiezi ce vrei tu, cu mentiunea ca la minori sa ai acordul tutorelui legal de a publica fotografia cu el. Din moment ce "se dau in spectacol" cu aparatura din dotare facand "miscari de gimnasti" pt a prinde cadrul perfect, nu vad de ce s-ar jena sa stie sa apara in fotografia altuia, deci nici eu nu as avea vreo retinere in acest sens.
Sithmaster, sunt curios care e mecanismul care provoaca aceasta senzatie la tine. De ce simti ca nu ar fi etic ca un fotograf sa foto un alt fotograf in timp ce se concentreaza asupra misiunii sale.
Nu mi se pare etic ca, spre exemplu, la un accident sa fotografiezi napastuitii si sa le publici figurile pe urma. Dar aici se ocupa legea de restrictii. Nu mi se mai pare etic din partea unui fotograf sa se tina scai de altii pt a-i fotografia (gen paparazzi), sau sta omu' sa se linisteasca pe banca in parca si vii si te pui in fata lui ca sa se uite-n lentila ta sarmanu pana-ti faci damblaua de fotograf. Si nu mi se mai pare etic sa pui piedica unui copchil pt ca sa prinzi un portret de expresie....

Last edited by sorinbaciu; 02-09-2007 at 01:35..
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 02:11
sithmaster's Avatar
sithmaster sithmaster is offline
Senior member

hai sa va spun si parerea mea. Fiecare din noi, are dreptul la intimitate si imaginea lui personala, treaba de altfel reglementata prin lege atat la noi cat si in tzarile din UE, de USA nu mai vorbesc. Asta in seamna ca poti fotografia pe oricine in loc public, dar ca s-o expui (internet, media, etc.) e nevoie de acordul lui, un "model release" in acest sens in care cel fotografiat isi da acordul scris ca e de acord cu publicarea, chiar daca respectivul se afla in spatiul public. Stiu, pare greu sa aduni cadre "legale" in asemenea conditii... Stiu, acum veti sari la gatul meu cu intrebarea: am eu pt toate portretele mele acceptul in scris? ei.. pt. unele da, pt. altele doar verbal si pt. altele deloc. Dar nu e cazul sa incepem noi sa respectam totusi unele lucruri de bun simtz? ca de lege nu mai zic nimic... Eu fotografiez ocazional pe altzii care fotografieaza, dar nu le postez. E o senzatie stranie sa fi redus la termenul de subiect fara sa fi intrebat si e si mai straniu sa te vada asa o lume intreaga. Poate exagerez... dar cred ca e timpul sa ne respectam pe noi insine in acest sens... iar treptat treptat sa ne respectam subiectii pe care-i fotografiem. Ma durut si pe mine sufletul de multe ori cand am fost rugat sa sterg un cadru dupa ce l-am tras pe furis... am inteles ca.. daca nu respectam pe oameni... foarte curand nu ne vom respecta nici pe noi insine. Da, pare ca filozofez mult la ceva nesemnificativ pt unii... in fine am expus parerea mea. Astept si alte pareri!!!

CANON
EOS 5D; CANON 17-40/4 L; CANON 24-105/4 IS L; CANON 70-200/2,8 IS L; CANON 50/1,4 USM
PENTAX ZX-L; SMC PENTAX FA 28-80 mm;
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 02:29
sorinbaciu's Avatar
sorinbaciu sorinbaciu is offline
Member

Quote:
Originally Posted by sithmaster View Post
E o senzatie stranie sa fi redus la termenul de subiect fara sa fi intrebat si e si mai straniu sa te vada asa o lume intreaga.
Sa inteleg prin asta ca fotograful se simte cumva superior subiectului fotografiat? Ca si cum el, vanatorul, domina vanatul exact prin acelasi mecanism: clic? Eu nu vad astfel subiectii fotografiati si, in aceeasi ordine de idei, nu vad de ce s-ar jena alti fotografi ca sunt fotografiati in timpul actului, care oricum este cu public (toti ceilalti trecatori).
Fara a vrea sa fiu rautacios spun cum vad eu treaba asta: e ca atunci cand o domnisoara rusinoasa de numa care roseste si se ascunde de nu-i adevarat daca se pronunta in preajma ei sex, san si alte cuvinte total normale, insa daca citesti din jurnalul ei nu mai stii unde sa te ascunzi de rusine ce poti gasi.
Sunt curios sa citesc o alta explicatie decat ce am dat eu, tocmai pentru ca sunt mai mult decat sigur ca ea exista.
Old 02-09-2007, 07:50
SerbanV's Avatar
SerbanV SerbanV is offline
Senior member

Atât timp cât nu-tzi pui colegii intr-o
situatzie stânjenitoare nu väd de ce nu
sä dai obolul pt munca lor sau sa privesti cu
umor unele incercäri ale lor..
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 09:23
mircea tt's Avatar
mircea tt mircea tt is offline
Senior member

Sunt de acord cu SerbanV !

Am si eu una asemanatoare, facuta cu 5 luni in urma. La vremea aceea nu-i stiam pe cei trei fotografi. Ulterior l-am cunoscut pe unul dintre ei, i-am povestit de fotografie si i-am trimis-o pe mail. I-a placut .

Imi pare rau, dar nu am reusit s-o pun sa se vada aici ! Nu stiu de ce nu a mers. S-a schimbat ceva ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0146 resize.jpg
Views:	360
Size:	76.8 KB
ID:	4202  

Last edited by mircea tt; 02-09-2007 at 16:34..
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 11:24
haris haris is offline
Junior member

men at work
Attached Thumbnails

Name:	fotografi3.jpg
Views:	402
Size:	74.2 KB
ID:	4200  
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 12:22
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

sithmaster.... teoretic ai dreptate in ce spui. Dar asta e ca si chestia cu viteza maxima legala... nu ai cum sa o respecti tot timpul.Nu vad care e diferenta intre a fotografia o persoana si a fotografia un fotograf "in exercitiul functiunii". Vorbeati de drepturi si permisiuni legale in scris din partea celor fotografiati.... aici chestia e mai cu cantec.Uite un exemplu... mergi la o satra de tigani si ii dai la parinte o suma de bani.Pai tiganca de banii aia isi si bate copiii numa bine sa poti prinde un portret dramatic, tocmai bun pt o revista.Cand se fac imagini de fotojurnalism se cere permisiunea tuturor?
Si eu m-am aprins de cateva ori pe galerie cand am vazut o poza cu un MINOR avand ca titlu "Gay fest" ... si m-am aprins degeaba. Sau cand unu fotograf superprofesionist statea cu perineul in nisip pe plaja si zoom-uia funduri de gagici sexy....oare chiar a avut permisiunea sa pozeze, sau daca e loc public poti face cam ce vrei cu dreptul asta vizual?
Daca fotografiez un politist care isi face freza cu ambele maini in oglinda retrovizoare iar masina trece pe contrasens.... tre sa-i cer permisiunea sa i-o public?
Daca fotografiezi copii care se joaca pe strada, se harjonesc... tre sa le caut parintii sa le cer voie?
Am poze pe galerie cu minori si clar ca nu am de la nimeni nici o permisiune scrisa, dar acele imagini nu pun pe nimeni intr-o postura jignitoare si nu aduc prejudicii morale nimanui... nu vad de ce nu as avea voie sa fac asta..
Daca vrea cineva sa ma pozeze cand fotografiez sau manac sau merg, inafara proprietatii private, si acele imagini nu-mi incalca intimitatea... nu vad de ce ar trebui sa ma intrebe.
Sunt poze pe aceasta galerie care zic eu aduc prejudicii unor persoane... dar sunt ff putine....
Numai bine...
Old 02-09-2007, 12:24
sithmaster's Avatar
sithmaster sithmaster is offline
Senior member

.... vad ca ati omis un lucru... nu e vorba ca poti sau nu fi fotografiat... e vorba sa fi PUBLICAT undeva fara sa ti-se ceara permisiunea... in fine... mai asteptam pareri...

CANON
EOS 5D; CANON 17-40/4 L; CANON 24-105/4 IS L; CANON 70-200/2,8 IS L; CANON 50/1,4 USM
PENTAX ZX-L; SMC PENTAX FA 28-80 mm;
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 18:26
OitaRoz's Avatar
OitaRoz OitaRoz is offline
Junior member

Eu sunt de parere ca atunci cand faci niste poze - mai ales daca sunt reusite - te gandesti sa le si publici. Nu cred ca cineva face poze pentru a le sterge in momentul cand ajunge acasa sau pentru a le pastra pe un CD, DVD sau HDD. Poate doar daca le face cu scop de studiu...

De la inceput nu sunt de acord cu ideea ca nu e moral ca fotografii sa fie fotografiati pentru ca mi se par un subiect la fel de interesant ca oricare altul. Si mai ales pentru ca nu sunt mai presus decat altii, cum bine zicea sorinbaciu. La fel de bine am putea spune ca nu ii moral sa postam poze cu gunoieri in exercitiul functiunii pentru ca ii punem intr-o postura delicata. Si ca sa continui pe aceeasi tema, ba chiar sa exagerez putin: cat de moral este ca un pictor sa ia bani pe un portert, fie el facut si expus chiar si cu acordul subiectului?
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 20:34
azeea's Avatar
azeea azeea is offline
Junior member

mi s-ar fi parut lipsit de etica sa publici o fotografie in care alti fotografi la randul lor fotografiaza ceva daca le-ai fi lezat cu ceva intimitatea sau, stiu eu, le-ai fi adus prin publicarea acestei poze ceva jigniri..mi se pare, ca din contra, le aduci chiar o recunostinta a muncii lor...putin stiu ce inseamna sa fii fotograf, si cat timp si munca implica o fotografie BUNA...parerea mea!
Reply With Quote
Old 02-09-2007, 20:59
nfanurie's Avatar
nfanurie nfanurie is offline
Senior member

fratilor, forograful nu e mai presus decat restu' lumii...
dac se pot publica poze cu oameni in timp ce-si exercita actiunea, nu inteleg de ce nu s-ar posta si poze cu fotografii ( sau oare fotografil vrea ca el sa pozeze si sa posteze tot, insa el sa nu fie pozat???)
insa totul sa se faca cu bun simt, nu numai in cazul pozelor cu fotografi, ci in cazul tuturor pozelor in care apar oameni
bafta
Reply With Quote
Old 03-09-2007, 06:11
the rookie the rookie is offline
Senior member

Mie mi se pare ca threadul asta a fost lansat fie in totala necunostinta de cauza, fie din copilarie... In tot cazul nu exista nici un fel de controversa si de nelamurire: orice poate fi fotografiat pe lumea asta, iar chestia cu consimtamintul persoanei fotografiate este o mare baliverna... Ginditi-va numai ca cele mai mari cistiguri in fotografie se realizeaza din fotografii care practic cu cit sint mai "interzise" cu atit au valoare pecuniara mai mare... voi ati auzit de paparazzi? Dar de spionaj? Sincer? Evident ca nu este etic, ca este condamnabil, ca este abject, ca unele fotografii ramin documente secrete sau nu vor vedea tiparul... dar putin imi pasa cind mi se numara banii in palma sau cind mi-am atins scopul pentru care lupt. Cunosc un fotograf roman, care si-a mascat camera in ghipsul de la mina si a realizat niste fotografii de exceptie ale unor vremuri fierbinti, in care numai de cerut permisiunea de pozat nu era nici timp si nici cazul. Dac-ar fi sa ma iau dupa unii dintre voi, fotograful de razboi ar trebui sa fie pus la zid, nu-i asa? Hai sa fim seriosi, acordul persoanelor in fotografie nu este decit o gaselnita avocateasca ca sa limiteze concurenta sau abuzul si nimic altceva. Aratati-mi si mie o celebritate care a dat in judecata vre-un pozar ca a furnizat imagini pentru publicare in vre-o revista si a mai si cistigat... pretind ei ca fac "scandal", dar tocmai pozele astea sint motivul pentru care au statutul privilegiat pe care-l au. Si in fond revista plateste eventual "daunele", nu pozarul... Hai sa ne vedem de treaba si sa nu incercam sa fim mai catolici decit papa. In final nimeni nu spune ca n-ai voie sa fotografiezi orice... Desigur ca ai voie, dar suporti consecintele imediate, in cazul ca esti prins incalcind vre-o dispozitie locala, sau scapi basma curata. Iar daca poza ti-e publicata, responsabilitatea se comuta in acea parte. Nu va uitati voi la siturile de microstock care-ti cer fel de fel de minuni, de la acordul modelelor si pina la acordul proprietarilor feluritelor bunuri pe care le pozati... este "normal" sa-si ia precautiunile de rigoare, fiindca ei de fapt "publica" pozele membrilor, dar nu sint dispusi sa-si asume nici o responsabilitate, vor numai sa adune banii...

Pozari pozati de alti pozari? Unde-i problema? Cine opereaza un chirurg? Unde-si plombeaza dentistul cariile? Soferii n-au voie sa se urce-n taxi? Scriitorii nu pot scrie biografiile altor scriitori? Ce-ati innebunit de tot? Totul se poate "indulci" (ma scuzi tt ca nu ti-am cerut permisiunea scrisa sa-ti folosesc poza...), dar atunci ma intreb daca pozatul mai are vre-un sens:

Last edited by the rookie; 16-06-2011 at 06:48..
Reply With Quote
Old 03-09-2007, 10:02
mircea tt's Avatar
mircea tt mircea tt is offline
Senior member

Bine zis, rookie !
Imi place cum ai ' indulcit-o'. In cazul asta, nu mai trebuie consimtamantul.

De ce sa nu-i vedem in timpul muncii lor ?

Attached Thumbnails

Name:	DSC_0292 re.jpg
Views:	372
Size:	41.8 KB
ID:	4206  

Last edited by mircea tt; 03-09-2007 at 10:11..
Reply With Quote
Old 05-09-2007, 13:17
haris haris is offline
Junior member

si abia incepuse sa ploua...
Attached Thumbnails

Name:	1407.jpg
Views:	449
Size:	92.2 KB
ID:	4208  
comentariile mele nu sint culese din manuale sau cartzi de estetica si tehnica fotografierii. nu sint niste legi, ele reprezinta doar o opinie care poate fi luata in seama sau ignorata in egala masura.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules