Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-12-2006, 13:20
Andreea-Lavinia Andreea-Lavinia is offline
Junior member

DSLR - second hand

Doresc sa-mi cumpar un dslr second hand ( nikon d 100)..la ce ar trebui sa fiu atenta!
merci
Reply With Quote

Old 27-12-2006, 15:15
the rookie the rookie is offline
Senior member

Inafara aspectului exterior si al functionalitatii, asupra numarului de declansari. Daca ti se spune ca abia a venit de la "revizia tehnica", uita-l si cauta altul. Amanunte tehnice aici: http://www.dpreview.com/reviews/nikond100/
De ce nu un D50?
Reply With Quote
Old 27-12-2006, 23:30
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

desi d 100 e un aparat foarte bun,din motivele enuntate mai sus ti as sugera aceeasi camera d50,o gasesti noua si la un pret din ce in ce mai scazut asta si datorita faptului ca nikon a adaugat d40 la colectie la capitolul entry level.pro pentru d50 este calitatea f.buna ,ratingurile pozitive de pe net..si as adauga si testele comparative pe care le-am gasit in revistele de foto..si cu riscul de a supara useri de canon,..d50 bate in teste canon 300d,350d..si chiar si 400d.ti-as recomanda in cazul cumparari unui kit sa alegi o varianta care sa contzina ca lentila 18-70mm,in nici un caz varianta cu 18-55mm...asta in caz ca nu esti deja o posesoare de nikon si ai deja o serie de lentile.,o alta lentila care nu ar trebui sa-ti lipseasca ar fi 50mm f1.8..o bijuterie care o gasesti chiar sub 100euro second hand..si face cu mult peste banii astia...succes!
Reply With Quote
Old 28-12-2006, 18:24
Zeno
Guest

D100

Despre D100 nu stiu mai nimic, insa am avut un D50 cu care am facut 4700 de declansari intr-un an si l-am dat. Este un aparat excelent, nu am nimic sa-i reprosez, oricum nimic in ceea ce priveste calitatea imaginii. Lentila de kit 18-55 desi nu e de top, nici foarte rea nu este. Un amic al meu tot D50 a avut si l-a dat, tot pentru un D80. Oricum, noi am avut grija de aparate si am cerut un pret just (pachet cu genata, card, filtre, ob 70-300, dublor, etc). Deci se pot gasi si second-uri bune si ingrijite. Pe linga calitatea imaginii, il recomand si pt. calitatea constructiei si marimea lui, tocmai potrivita pt un DSLR. Sincer, nu am ce sa ii reprosez, insa am zis sa fac un pas mai sus, spre D80. Daca vine cineva din state il gaseste si la 380$ numai body. Oricum mai ieftin decit D100. Nu o sa regreti daca il iei.
Reply With Quote
Old 30-12-2006, 11:04
dragosul dragosul is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by Andreea-Lavinia View Post
Doresc sa-mi cumpar un dslr second hand ( nikon d 100)..la ce ar trebui sa fiu atenta!
merci
cauta un nikon d50 sau d70, d100 e depasit
Reply With Quote
Old 30-12-2006, 13:45
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

din punct de vedre al calitatii corpului,ergonomic si nu numai d100 e mai bun a fost varianta profesionala digitala a timpului,e superior din toate punctele de vedere fata de d50 sau 70..cu o exceptie..senzorul..e prima generatie,aici sau facut pasi inainte cu d50,70..d100 ramane un profi..e aproape identic cu f5,f6 ,excelentele aparate pe film..!dovada cea mai clara si acum dupa ceva ani de la lansare d100 second e mai scump decat d50.70 second hand..asta e parerea mea despre d100..desi recomand d50,70..pentru imbunatatirile la senzor...!sunt posesor de d70..am lucrat si cu d50 ul unui tov...am avut si d100 intr-o zi sa ma joc cu el..concluzia mea aparatul ideal ar fi corpul lui d100 si calitatile 3d matrix din d50,d70..am creat confuzie poate...dar e greu sa hotarasti..eu zic totusi d50,70 daca nu esti tipul de fotograf care supune aparatul la socurii,intemperii,etc...acolo e d100 superior...rezistenta
Reply With Quote
Old 03-01-2007, 01:23
dragosul dragosul is offline
Junior member

da la calitatea body-ului e mai sus d100 si d1x
dar in rest d50 d70
Reply With Quote
Old 03-01-2007, 11:42
Junior member

multumesc pentru raspunsuri,
cum am diverse pentru nikon : m-am gandit la d50 , apoi d70, apoi d100...acum ma gandesc intre d 50 si d70, din pacate nu am avut ocazia sa le incerc, de aceea sunt in dilema
Reply With Quote
Old 03-01-2007, 19:17
the rookie the rookie is offline
Senior member

Practic? D70 accepta histograme, D50 nu... Mai are si alte goange, dar asta-i singura treaba practica demna de retinut si de fapt e un moft, pentru cei care au sa cheltuiasca bani. Pretul la dublu nu se justifica absolut de loc... Macar sa obtina lumea expuneri ca lumea sa nu mai trebuiasca corectate... Eu m-as uita si la un D40, nou-nout si care e inca si mai ieftin ($400-500). Aici s-a eliminat bracket-area, alt moft pe care nu cred ca il foloseste prea multa lume... si poti s-o faci si manual la fel de bine... In rest acelasi body excelent!
Reply With Quote
Old 09-01-2007, 14:25
Junior member

obelix, daca spui ca ai lucrat si cu d50 si d70, ce imi poti spune despre zgomot,
am tot urmarit pe dpreview si alte chesii de genu asta, si am gasit cum ca d50 ar avea zgomot mai redus , vreau si eu o parere reala,
ai facut teste sa vezi exact diferenta?

numai bine
andreea
Reply With Quote
Old 09-01-2007, 19:40
obelix's Avatar
obelix obelix is offline
Senior member

deci cum am spus..am un d70,un prieten are d50,bineinteles ca am testat cele 2 in paralel sa vad ce si cum..concluzia mea?d70 are corpul mai mare un avantaj ptr. o mana de barbat..in rest goange cum spunea si rookie..zgomotul e la fel..cu N.R. activat se vede diferenta..alt avantaj ar fi prezenta a 2 rotite pe corp care face mai rapida si simpla corectarea vitezei sau a diafragmei,un meniu mai divers,cateva custom settinguri in plus tot in favoarea lui d70..intradevar nu justifica dublu pret..si nici nu e,acum gasesti d70 la un pret cam cu 100eu mai mare decat d50.cat despre d40..e mult mai simplu e cel mai entry level,cel mai ieftin..etc,..dar am citit lucruri faine despre el in review-uri..in digital camera(uk)era pus la test cu canon d400 care e 10mil pixeli...si surpriza..la batut..!diferenta mica,insesizabila dealtfel era doar in momentul printarii mai mari de a4..iar la noise la iso200(minim)..era la fel de bun ca si d400 la iso100..deci?te punem in dilema dinou prin propunerea lui d40..la urma urmei depinde de buget..si de cat de mult ceri de la el..eu raman fidel si multumit cu d70..desi daca as castiga la loterie l-as schimba pe un d80 sau d200..dar astea s mofturi..uni fac minuni si cu d40 si cu celelalte..eu?nu..de ce as upgrada atata timp cat nu scot untul din ce am..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules