Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 21-12-2006, 17:39
OnicheK OnicheK is offline
Junior member

Daca thread'ul cu promovarea e inchis...

In fine, nu's eu ultima venita sa va puna voua in discutiie regulile, asta'i clar. Dar mi se pare injust sa nu existe o galerie de macro. Nu stiu, poate sint interzise pt incepatori -- pot fi periculoase?
Cit despre comentarii, cred ca discutia e lunga. Mi se pare ca pe cam toate site'urile de acest gen sistemul functioneaza "comentariu pt comentariu, vizita pt vizita".
Parerile nu's intotdeauna obiective -- e clar -- si pot spune ca am vazut la "expo" ceva monstruozitati. Ma refer la fotografii de o calitate precara (tehnic vorbind) si la imagini care nu fac nici macar onoare celor care le'au pus acolo sau site'ului in sine.
In fine, venim aici ca sa ne simtim bine, nu ca sa ne aruncam cu noroi in cap, insa mi se pare ca acele criterii de promovare nu sint nici pe departe realiste. In plus, poate'mi spune si mie cineva de ce subiectul in chestiune e inchis. Chiar nu mai este nimic de spus pe aceasta tema?
Va multumesc pentru atentie si pentru eventualele raspunsuri!

Old 21-12-2006, 19:01
the rookie the rookie is offline
Senior member

Draga OnicheK,

as dori sa-ti raspund la mai multe chestiuni de care ai pomenit, asa cum ma pricep si eu, dar nu cred ca e bine s-o fac aici. De aceea te rog sa-ti reactivezi PM-ul astfel:

Pe curind!
Reply With Quote
Old 22-12-2006, 09:33
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Senior member

Quote:
Originally Posted by OnicheK View Post
Cit despre comentarii, cred ca discutia e lunga. Mi se pare ca pe cam toate site'urile de acest gen sistemul functioneaza "comentariu pt comentariu, vizita pt vizita".
Parerile nu's intotdeauna obiective --
Si eu am uneori impresia că s-au format oarece grupuletze ale căror membri se "ajută" între ei, însă, dacă ai răbdare si poze peste medie, vei vedea că sunt si membri "independenti" care îti vor comenta pertinent imaginile. Nu-ti face griji referitor la comentariile subiective, exagerat binevoitoare - ele nu ajută nici "comentatului" si nici imaginii celui care le postează. Încearcă să nu te lasi atrasă în polemici pătimase si postează imaginile care îti plac tie cel mai mult.

Quote:
Originally Posted by OnicheK View Post
In fine, venim aici ca sa ne simtim bine, nu ca sa ne aruncam cu noroi in cap, insa mi se pare ca acele criterii de promovare nu sint nici pe departe realiste.
Corect! Simte-te bine si încearcă să citesti "printre rânduri" comentariile ce ti se par deplasate - dacă le descifrezi, nu te vor mai afecta emotional.
Referitor la criteriile de promovare - ele trebuie să existe si, în mod cert, nu-i vor multumi niciodată deplin, pe toti.

Succes si poze bune!

Decebal
Old 22-12-2006, 14:17
OnicheK OnicheK is offline
Junior member

Thumbs up Multumesc, Rookie! Multumesc, Decebal!

Vezi tu, nu e ca ma afecteaza atit de puternic parerile rele ale unor necunoscuti.
In plus, nu m'am simtit (si cu atit mai putin declarat) niciodata "fotograf". Am o meserie cit se poate de reala si o viata care vine cu ea -- poze fac pt propria mea placere si, indraznesc sa cred/sper, si pt a altora.
Calatoresc destul de mult si imi cumpar mereu carti postale si brosurele de pe unde trec, insa cei apropiati mie nu au intotdeauna sansa de a le vedea. Asa ca am inceput sa prind si ceva imagini si sa le upload'ez pe unde se poate -- cu Internetul e mai simplu de evitat distantele cred
Dupa, a inceput sa'mi placa si am inceput sa vreau mai mult. Cind m'am inscris la primul meu site foto, habar n'aveam ce inseamna "DoF" ca initiale, ce sa mai vorbim de concept... Faceam numai poze pe Auto si'mi utilizam intens aparatul pe post de camera video.
Tot progresul facut intre timp vine de la acea comunitate online. Am vazut ceea ce se poate face, am fost incurajata, am intrebat si mi s'a raspuns. Lumea nu e nicaieri perfecta, dar e un loc in care inca ma simt extrem de bine si, mai ales, CONFORTABIL.
Mi'a placut tare mult sa descopar Galeria Foto -- stiu care's conditiile in Romania, stiu ca nu toata lumea are Internet acasa, stiu ca echipamentul foto se vinde mult mai scump decit in vest etc. De aceea mi'am imaginat site'ul asta ca pe ceva special, ca pe o comoara ascunsa pe undeva.
Imi pare insa fantastic de rau ca in loc sa fiti uniti si sa va ajutati unii pe altii va "criticati" la singe si va "ingropati".
Decebal, stiu cit de constructiva poate fi critica, dar stiu si cit de distructiva poate fi "bascalia", pt ca simt ca ceea ce se face aici se cam incadreaza in a doua categorie, din nefericire. Am vazut ieri noapte chiar si un forum cu comentarii pe fotografii "declarate" bune si din afara site'ului. Si chiar si acolo unde vazindu'le mi se taia rasuflarea, unii membri de aici au gasit lucruri rele de spus.
Eu sint o persoana optimista si sper ca este un sentiment pe care sa'l pot transmite si prin fotografiile mele. In general ele exprima starea mea de spirit in momentul in care le'am "prins". Am publicat aceasta fotografie: http://www.fotothing.com/choices/pho...39ba67586dfc7/
si am fost intrebata de ce turnul nu e drept. Am raspuns ca daca ar fi drept nu ar mai pluti. Am facut poza aia intr'o seara in care ma simteam "careless" and "carefree".
In fond la ce mi'ar servi sa respect INTOCMAI toate regulile fotografiei? Mi se pare ca e mai mult arta decit stiinta exacta.
In fine, daca aveti chef sa va uitati la ceea ce expun aici, bine. Daca aveti chef sa dati paru' dupa, bine. Daca aveti chef sa va simtiti cum ma simt eu atunci cind creez anumite imagini, SI MAI bine!
Eu va urez tuturor Craciun Fericit si un Nou fantastic si plin de momente si imagini excelente!
Old 22-12-2006, 16:23
palko's Avatar
palko palko is offline
Senior member

grupuletze non-sens

cum spune si Decebal foarte corect: "grupuletze ale căror membri se "ajută" între ei". Chiar daca sunt grupuletze sau individuali este adevarat. Pai sa fie sanatosi si sa creada ca daca primesc si trimit evaluari "profesioniste pozitive" intre ei se va schimba ceva (adica vor avansa pe o alta treapta mai profesionala). Poate satisface mandria personala a catorva, dar din asta nu cred ca invata respectivii. Puteti sa trimiteti 10.000 de pareri, o sa primiti cam tot atatea feedbackuri, mie personal mi se pare pierdere de timp. Exceptie este cand chiar apreciezi o fotografie. Deci: mai bine apasati de mai multe declansatorul de la apartul foto decat tastatura de la calculator. Succes in continuare tuturor si sper sa nu-mi luati in nume de rau. Nu as vrea sa credeti ca generalizez.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules