Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-12-2006, 17:44
andas's Avatar
andas andas is offline
Member

nu cred ca ne ia valul....
suntem doar oameni cu familii, joburi, probleme, seri cind e nevoie de resuscitare pentru a mai functiona citeva ore....
si nu, probabil ca majoritatea nu suntem profesionisti, nu traim din asta...e doar un hobby, hrana de spirit...
si atunci de ce sa stam sa analizam, categorisim si impartim starea gf-ului?? e locul pe unde trecem ca ne place...io zic ca ajunge.
poate ar fi necesar insa sa facem o usoara selectie. poate vot pentru intrare pe gf...eventual. dar asta implica munca din partea adminilor, samd. oricum timpul face selectia pina la urma...
un lucru care ma supara totusi ar fi ca si atunci cind se comenteaza, nu se comenteaza fotografia, ci ansamblul, pondere mare popularitatea autorului....
si asta nu-i de bine.
Reply With Quote
Old 08-12-2006, 18:28
criss01 criss01 is offline
Junior member

eu sunt inscrisa de putin timp si ma bucur tare mult ca am gasit situ asta pentru ca vreau sa invat si sa ma formez. stiu ca am multe de perfectionat si cred ca aici pot face lucrul asta...o chestie care as vrea sa se schimbe e faptul ca desi am postat cateva fotografii parerile au fost minime. as vrea sa stiu si eu la o fotgrafie postata ce as putea schimba ce as mutea modifica sau ce greseala nu mai trebuie repetata....dar daca aprope nimeni nu se deranjeze sa o observe atunci progresul normal ca nu poate fi facut...parerea mea
Reply With Quote
Old 08-12-2006, 19:24
the rookie the rookie is offline
Senior member

PG13. Nu cititi daca aveti ficatii subreziti. Mai ales nu-mi raspundeti. Contribuiti!

Problema semnalata de voi este mult mai complicata decit se incearca a se constientiza aici. Din pacate se pare ca nu are rezolvare, sau nu are o cale clara de a putea fi nici macar abordata in vre-un fel. Sint extrem de multe aspecte negative in relatie cu viata normala a unei comunitati, mult mai multe decit cele pozitive. Partea buna a lucrurilor este ca toate astea sint perfect normale.

Toata efervescenta unui membru nou dureaza pina ce acesta isi gaseste clasa de unde apartine, dupa care, probabil ca din instinct de autoconservare, incepe sa functioneze fara rateuri, pe pilot automat. La unii mai incet (exemplul lui Dumitru Drinovan, un om cumpatat, care, in peste doi ani de zile, a vazut si a trait multe din viata GF), la altii mult mai repede (cazul lui Creata, tumultuoasa, exploziva, devenita membra aici doar de citeva luni si care deja da semne de frustrare cu privire la pulsul activitatii generale de pe GF), aceasta stare apare si poate avea aspectul unei activitati constante, dar mai lente (cele doua exemple, in care, sa fiu bine inteles, nu este nici pe departe vorba despre apatie si nici de deznadejde), sau poate duce la dezertare, un fel de fuga in strainatate, pe alte situri. Sint reactii umane, perfect fiziologice, oriunde te-ai situa cu analiza.

Sa nu uitam ca recent s-a mai intimplat ceva fara precedent. Increderea si pofta de a comenta ne-a fost drastic curmata de acel individ (de care eu sint departe de a fi convins ca a disparut), de copistul cu atitea nume. Multi au pus suflet in comentarii pline de substanta si au fost amarnic inselati si umiliti (in fata propriilor lor ochi cel putin). Unii si-au incetat activitatea cu totul, alti mai viziteaza rar, dar bine. Multi dintre noi, dintr-o stare de circumspectie dusa la extrem, nici nu mai baga in seama noii veniti si se rezuma la a comenta numai pe cei cu care deja au stabilit cit de cit o conexiune sigura (atit cit poate fi vorba de asa ceva pe web) o relatie, buna, indiferenta sau rea, dar activa cit de cit. Iar dintre relatiile acestea active, in urma unor divergente inerente eventual, multi dintre noi stam intr-o stare contemplativa, de "ia-sa-vad-ce-a-mai-facut-cutare-si-sa-trec-repede-mai-departe". Comportament de scolari, dar, ati ghicit, perfect normal si acesta. Altii, cu personalitati mai dificile, de care probabil ca nici macar nu sint constienti, se afla intr-o stare de negare totala a contactului interuman, ii deranjeaza absolut orice, folosesc te-miri-ce motiv ca sa iste o discutie sterila, de obicei incisiva si de obicei cu tendinta "de bine", de a pune la punct pe toata lumea. Fratilor, trebuie sa va intre bine in cap ca lumea nu e facuta sa fie pusa la punct... disciplinarea nu este agreata sub nici o forma, sfaturile fara substanta, de pe pozitii de supersuficienta au de obicei efectul invers, de a fi bagatelizate. Acelasi efect se obtine insa si in urma hipersensibilitatii la manifestarile normale (dar de exceptie) ale indivizilor unei societati, a unei comunitati. Vaaai, uite cum scuipa ala, vaaaai ce urit vorbeste fata asta, uite cum l-au imbracat pe copilul ala, vaaaii ce pute aici... ce oameni nesimtiti... Da, cu virsta insa, te lamuresti ca poti sa functionezi si cu aceste accidente, exceptii, te adaptezi repede si, oarecum resemnat, nu mai ai impulsul sa iei masuri. N-am auzit inca pe nimeni in metrou sa strige cit il tin bojocii, uitindu-se rind pe rind in ochi la fiecare, dar in lipsa evidenta de dovezi: "Maaa, are cristosii ma-ti te-ai basit, ma?". Nu spune nimeni nimic, se deschde geamul cu oarece fereala si vinovatie si gata. Esti sigur ca, daca ai face-o tu insuti, toti s-ar uita patrat la tine... ar trage-o in nari, dar ar fi teribil de acuzativi... adica "cum iti permiti sa intrebi asa ceva?"... chestiune de atitudine, normala si asta. Cred ca am mai dat undeva exemplul asta, dar mi se pare foarte nimerit aici: primavara tirzie, lasi usa deschisa la intrarea in cofetarie, toti care intra si ies nu se vor atinge de ea, o vor lasa tot deschisa. Iti explici prin faptul ca cere o risipa de energie musculara sa o inchizi, oamenii trec pe linga ea ca niste lenesi ce sint. Acum inchizi usa. Fara exceptie toti care intra si ies vor risipi acea energie sa o deschida si sa o inchida la loc frumusel. Deci explicatia cu lenea nu tine. Bineinteles ca nu tine, fiindca e vorba de ceva mult mai complicat, care se rezuma la o simpla categorie denumita, mai in gluma, mai in serios, "coloana vertebrala", adica putere de alegere si decizie, hotarire si discernamint, adaptabilitate si supravietuire deasupra valului. Citi sint in stare sa schimbe ceva care functioneaza inca? Citi pot lua o hotarire cind ceilalti actioneaza in virtutea inertiei de gloata. Citi mai sint dispusi sa vorbeasca cind altii cer limitarea numarului de cuvinte? Faceti experimentul cu usa de la cafenea si veti vedea singurei cum devine cazul.

Ma departez de subiectul fotografie? Nu cred, fiindca fotografiile sint facute de oameni si noi vorbim acum de oamenii acestei comunitati. Vi se pare ca fac risipa de cuvinte, ca ma exprim greoi, sau ca nu pot fi inteles? Atunci se pare ca avem pareri diferite despre notiunea de limbaj articulat si, zau asa, dati pagina si treceti la cea cu laude pentru pozele mizerabile pe care le-ati facut anul trecut pe vremea asta, de la stafiile seniorilor vremii, cu care ati intretinut relatii de bine exclusiv pe PM. Stiti ce? Asta e un lucru care ar trebui interzis: discutiile inafara de forum. Nu ma intelegeti gresit, nu vorbesc de cele bune ca berea, excursiile, expozitiile, cenaclurile, vizitele reciproce... stiti voi despre ce anume vorbesc... trasul sforilor, caracterizarea partinitoare a altor membri, asmutirea grupusoarelor la gilceava, adica traficul nerusinat de influenta. Dar nici asta nu se poate interzice, fiindca, ati ghicit din nou, intra in normalitate.

Si mai este inca o treaba, cel putin in ceea ce priveste comentariile pe care le fac eu. Imi place teribil sa scriu si, atunci cind o fac, caut sa ma distrez de ceea ce spun, imi inchipui si imi aduc aminte tot felul de lucruri. Critica pe care o fac, de cele mai multe ori suna teribil de inchizitorie, dar lucrul asta pare asa fiindca apare negru pe alb. Daca textele mele ar fi vorbite, nu ar suna nici pe departe ca in starea scrisa, ci ar suna perfect normal, ca un "viu grai". In general nu-mi place stilul constipat de exprimare, stilul de partid sau de partid si de stat, in care trebuie sa ai grija sa nu calci in rahat la tot pasul, intr-un loc unde toti se caca (sau s-ar caca cu marinimie unii pe altii). E un exemplu, nu-i vorba de GF. Si ma mai enerveaza si asta... sa-ti ceri tot felul de scuze si sa dai note explicative pentru unele sensibilitati deosebite, in special pentru cele cam cu 30-40 de ani mai tinere decit tine, care-au auzit de respect doar de prin manualele de scoala generala. Parc-am fi la NKVD. Si se mai trezeste si cite unul, mai copt asa, sa-ti spuna: "hei, ai fluierat in biserica... crezi ca e bine ce-ai facut?". In primul rind, stiu exact ca am fluierat in biserica si in al doilea rind, ce dracului, Doamne iarta-ma, sa fac? Ma plictiseam asteptind preotul si toata lumea dormea oricum, afara de aia doi care-si faceau bezele unul la altul... "Cred ca trebuie sa-ti ceri scuze..." Cum adica, tot eu? Bine, scuzele mele (pupa-m-ati...)! Nu mai dau exemple concrete, desi cred ca as avea vreo doua... de data asta cu mine, pe GF.

Si atunci caut o scapare in care sa pot sa-mi tin cit de cit gura, dar nu de tot, si nici sa nu deranjez pe nimeni in mod particular: threadurile personale. Stiu, este o atitudine cam egoista, dar am scuza ca incerc sa citesc cit mai mult si cit mai nou si sa impart cu voi asta. Nu am pretentia de a da solutii, de a dezvalui vraji, de a tine un curs cu valoare si cu o programa analitica stabilita (sint satul de asta, credeti-ma). Insa faptul ca, dupa ce mai postez o nota imi apar acolo 50-100 de vizitari, imi spune ca nu fac un lucru rau, ca lumea e dispusa sa citeasca, sa invete, nu doar sa pretinda asta. Si, da, de data asta vorbesc de GF!

Parerea mea? Valurile nu te duc nicaieri, te salta de sus in jos si retur. In clatinarea asta, daca vrei sa versi, foarte bine, fa-o, dar in mod normal nu poti sa pleci nicaieri (banc vechi). Vinturile, influentele, credinta ca iarba e mai verde pe alte situri, astea te duc la vale rau de tot! Vintul de pe GF mi se pare schimbator, dar sanatos, iar virtejurile sint chiar binevenite... mai scapi de gunoaie si rahati... Poate ca nu sintem efectiv in stare de fotografii mai bune. Nimeni nu este pe GF ca sa faca trafic de poze, pentru asta se poat incerca alte servicii web. Sintem aici fiecare din motive personale, de cele mai multe ori sentimentale si legate de propria satisfacere a placerii petrecerii unui timp cu valoare pozitiva, chiar daca ne certam sau ne injuram. Webul este o experienta de viata in primul rind, pentru unii un fel de confesionar, pentru altii o galeata plina de speranta realizarii intr-o profesie mai usoara. Profesionistii, artistii, astia ne viziteaza din cind in cind, mai ciordesc si ei cite o idee, doua, dupa care pleaca rapid, in virful picioarelor, lasind usa de la intrare asa cum au gasit-o... Cel mai mult ma ingrijoreaza vizitatorii (guests) de profesie, care depasesc cu mult numarul membrilor prezenti la orice ora din zi si din noapte. Aia da lipsa de coloana vertebrala, niste tate care se uita peste gard si-si dau coate unele altora... Aseara, numai de exemplu, eram singur pe galerie si ma citeau 67 de vizitatori... asta da senzatie pustiitoare ca latri la luna!
Reply With Quote
Old 08-12-2006, 19:41
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

ok...cred ca lumea nua inteles bine postul asta....nu cere nimeni ca GF sa devina vreun fel de sait al celor de elita(daca s-ar intampla asa nici eu n-as avea ce cauta pe aici)...daca cineva doreste chestia asta atunci a gresit saitul....

multi spun "venim aici sa invatam"....pai daca sunt 3 milioane de poze pe zi atunci e clar ca n-o sa primesti nici un comentariu....dar daca ai putea posta o singura fotografie pe saptamana atunci ti-ai face tu o selectie si atunci sunt sigur ca vor veni si comentariile...
cineva vorbea de democratie...sa fim seriosi...limita de poze/saptamana nu e o practica comunista, si nici daca s-ar interzice atacurile la persoana(si s-ar pedepsi) n-ar insemna ca GF este comunista...
am inteles ca adminul nu vrea sa controleze in vreun fel inscrirea de noi useri si cred eu ca face bine din doua motive: unu e ca userii care n-au talent se vor retrage in scurt timp si doi este ca doar asa putem invata,daca ne primeste cineva intr-o comunitate.
in concluzie nu e nevoie de limitarea userilor ci doar a numarului de poze/saptamana.
gata ca am vorbit(scris) cam mult si asta nu ma caracterizeaza.

ps.cand am ajuns pe GF foto cineva a propus limitarea de fotografii/saptamana si eu nu eram de acord
Old 08-12-2006, 20:58
nicuh's Avatar
nicuh nicuh is offline
Senior member

Thumbs up Oare...ne va lua valul!?...

In primul rand salut aparitia acestui thread,o felicit pe Rosana pt "Val" si pt ce a scris in bloq...si atunci vin si ma intreb....oare...ne va lua valul!?...dar oare... ne vom lasa luati de val....!??...Parerea mea este ca nu trebuie sa devenim atat de exclusivisti si de snobi incat sa interzicem postarea unor fotografii,chiar daca locul lor nu este pe acest site,dar nici sa incurajam o avalansa a acestora...de aceea subscriu ideii de a se reduce nr. de posturi,ar fi un inceput pt o mai atenta selectie din partea membrilor in primul rand...poate se vor gandi de doua ori inainte de a posta ceva.Eu sunt la inceput si am avut multe de invatat pe acest site,am incercat sa invat din observatiile facute pe margine fotografiilor mele si a altora,din ceea ce au facut altii ...de multe ori am fost tentat sa critic o incadrare aiurea sau un detaliu in plus (parerea mea......)...dar am inteles ca ...nimic nu e perfect,ci doar perfectibil... si ca avem de invatat unii de la altii,ca doar comunicand putem sa progresam,sa avem rezultate mai bune.
De aceea sper sa nu ne ia valul,dar mai ales sper sa nu ne lasam dusi de el ...pentru ca ...stand stramb,dar judecand drept.....GF a fost si sper sa ramana o comunitate deschisa tuturor celor care vad in fotografie un hobby si chiar mai mult decat atat!

bafta tuturor!
Reply With Quote
Old 08-12-2006, 22:50
florin_constantinescu florin_constantinescu is offline
Senior member

Cum sa se duca domne la vale gf?
Chiar existenta acestui fir de discutii arata ca nu e asa. Nu va impacentati. Pe toate siturile de profil din Romanica au loc astfel de discutii. Poze proaste? Ia intrati pe siturile europene sau americane identice si sa vedeti cat rahat se posteaza si acolo......

Problema e alta. Romanii sunt in acest domeniu la inceput de drum. E o perioada proasta pentru orice arta din tara asta, nu numai pentru fotografie. Lucrez la o emisiune in domeniu si stiu ce spun. Framantari, scandaluri, discutii, suparari, frustrari........peste tot. Sa va povestesc ce se intampla in pictura romanesca? Sa va mai spun ce e in lumea artistilor plastici, ce e in lumea literaturii? Nu are sens.....

Intreaga lume artistica romaneasca e in plina degringolada. Numarul de impostori este de 100 de ori mai mare decat al oamenilor cu adevarat creativi. In toate domeniile culturale. Si sunt extraordinar de agresivi. Isi dau seama ca numai agresivitatea ii poate scoate din anonimat si, in general, din cacatul in care se scalda. Uitati-va pe celelalte forumuri. Toti fotografii consacrati s-au retras. Cand ti-o iei in muie de la orice aurolac ce incurca diafragma cu obturatorul, parca iti vine asa o lehamite.......Cand auzi comentarii de genul: "ce imi trebuie mie sa stiu de estetica, de compozitii, de geometrii, de lumina, de intuneric, de cromatici, de dinamica, de plastica, de rahat pe bat?...Ce ma aia grija pe mine de luminile apicale? ce imi pasa mie de Caravaggio? ca e de ajuns sa impusc niste poze aiurea in tramvai cu telefonul, fac nitzele valuri, tzip, ma agit, io dau pin gura lu' X marele fotograf si asta imi asigura succesul."

Si toate asta creaza presiuni enorme asupra celor care chiar au ceva de spus. In toate domeniile artistice, asa cum spuneam. Si ajung sa se retraga, usor, usor. Ce sa fac eu de exemplu, daca ii scriu unuia: ba nene, incadratura aia e complet anapoda, striveste subiectul ala, ii taie toata dinamica, iar cromatica e absolut paranoida, strica echilibrul geometriilor, rupe contrastele intre planurile de profunzime, lumina iti cade absolut nefercit, infundand de tot texturile acolo unde acestea sunt importante......bla bla etc......iar bou' raspunde neaos: alo tovarasu', asta e fotografie modernista sau postmodernista, ma tataie, mai lasa dracu' prostiile alea perimate cu estetica si alte cacaturi din astea....."

Ce mai ai de zis la asa ceva? Te simti prost. Chiar prost. Mai bine conchizi asa, usurel, in barba....."ce dobitoc" si iti vezi de treaba. Si azi asa, maine asa.....si peste 4 luni sau un an, iti bagi aia in el de forum, ca sunt o gramada de impostori cu bashini in cap, bashini de neo-expresionisti, sau neo-dadaisti sau neo-postmodernisti.
Dar de fapt sunt nuli. Nuli, nuli, nuli.

Spuneam odata ca, daca lipesc cu scoci declansatoru' la aparat si il leg de gatu' unui caine caruia ii dau un sut in cur, toate fotografiile facute din fuga cainelui arata ca pozele astora, neo....cumzisaimaisus.

Daca nu le comentezi se supara. Daca ii faci de cacao si le explici frumos ce si cum si pe dincolo, te baga in aia ma-tii ca esti invechit si vii cu rahaturi vechi de mii de ani.
Ce sa faci.....da-i in puii mei pe Leonardo da Vinci, pe Botticelli, pe Mozart, pe Tonitza, pe Brancusi, idiotii dracu' cu "regulile" lor. Da-i dracu si pe chinezi cu tampeniile lor de concepte legate de estetica, cromatica etc. vechi de 5000 de ani. Da-i dracu' si pe egipteni si pe renascentisti si pe iluministi, si mai da-l in p...a mea si pe Eminescu la urma urmei.

Asta e filozofia romanului anului 2006. A aluia care se crede artist. Desi incurca culorile calde cu alea reci. Desi habar nu are ce e aia linie de fuga.
Probabil ca in urmatoarea suta de ani se va cerne si in Romania gunoiul de rubine....sau ce naiba de nestemate or mai ramane...Adica asa sper eu...

Urlam pe neshte forumuri de istoria fotografiei romanesti. Care istorie? Mai stie cineva ceva de oamenii astia? Vedeti fr'un site dedicat lor? Vedeti pe undeva fotografii ale lor? Mai intereseaza pe cineva cineva?

Hai ca aberai destul. Concluzia este ca gf se misca bine. Scuze de eventualele greseli de ortografie. Si orice asemanare a celor descrisi mai sus cu cei care sunt intr-adevar asa, este pur intamplatoare.

Last edited by florin_constantinescu; 08-12-2006 at 22:55..
Reply With Quote
Old 08-12-2006, 23:31
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

trista realitatea descrisa de dumneavostra, e pacat ca e asa si de aia ziceam mai sus ca ar trebui "pedepsiti" cei care ataca persoane aiurea....ma bucur ca sunteti de parere ca GF nu e pe moarte, poate nu e decat o "pasa proasta". totusi sunt curios ce credeti de limitarea numarului de fotografii/saptamana, nu credeti c-ar fi mai bine?
despre istoria fotografiei romanesti... http://www.jurnalul.ro/articol_67650/ nu l-am citit inca dar cred ca este interesant.
Old 08-12-2006, 23:51
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Una peste alta, toata discutia asta inseamna ca aici exista si interes si nemultumire. Foarte bine! Sunt ingredientele progresului.
Dar as prefera sa ne gandim la ce sa facem nu la ce sa interzicem.
Ce-ar fi sa ne gandim la ceva fezabil si sa-l ducem la bun sfarsit. ?

Uite, de exemplu, credeti c-am putea organiza o expozitie GF (concreta nu virtuala) cu - sa zicem - fotografia saptamanii ? La urma urmei ar trebui sa ne reprezinte nu ?!
Nu ma cramponez de ideea asta in mod special, am vrut doar sa sparg gheata.
Propuneti orice...
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 00:23
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Na ca pana scrisei eu aicea, am scapat post-ul domnului Constantinescu si-acu vad c-al meu pica asa..cam ca nuca-n perete.
Nu ma dezic de comentariul meu dar nu mai e in ordinea fireasca a discutiei de pe acest forum asa cum era ea cand am inceput sa-l scriu. N-ar fi prima gafa iar de multe altele am fost mult mai vinovat.

Domnule Constantinescu, ca sa "va linistesc" pot sa va asigur ca degringolada de care vorbeati nu e specifica domeniului artistic ci se "manifesta plenar" in toate domeniile vietii inclusiv in inginerie/tehnica (ca sa nu mai vorbim de politica/afaceri/media). Ce dracu', e destul sa deschizi televizorul ! Ignoranta si aroganta fac casa buna peste tot, va asigur. Si desi recunosc ca Romania are veleitati de campioana, va asigur ca nu e nici pe departe singura in competitie.
Asta era un mod mai sarcastic de a spune ca va inteleg perfect chiar daca nu sunt artist si nu ma-nvart in mediul asta.
Pe de alta parte, data fiind aceasta situatie, avem doua posibilitati: sau "dam foc la puscarie si la casa de nebuni" sau incercam sa construim ceva..cat de mic si de putin ar fi acel ceva. Pentru ca e vineri seara o prefer pe-a doua. Luni dimineata, ca multi alti salariati, s-ar putea sa-nclin catre prima.
GF este un astfel de lucru - mic poate in marea schema a lucrurilor - dar in esenta un lucru bun.
Se poate si mai bine ? Sigur ca da ! Si cine ne opreste ?! Dar, cu riscul de-a ma repeta, hai sa facem nu sa interzicem.
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 09:52
Senior member

GF functioneaza bine, zic eu. Cred ca singurul lucru care deranjeaza pe multi (sincer, pe mine nu ma deranjeaza fantastic, altele sunt problemele... ) este existenta unui numar foarte mare de fotografii de balast, incercari timide de a pasi in lumea fotografiei. Acesta nu este nicidecum un lucru rau.
GF este o comunitate deschisa tuturor. Aici se poate foarte usor regla problema, reducand numarul de postari. Adica zic eu, 5-7 fotografii pe saptamana este de ajuns , chiar mult. Si cu asta s-a rezolvat problema cantitatii mari de imagini postate.

Problema calitatii posturilor este alta mancare de peste. Spuneam ca GF nu este o societate inchisa, elitista. Aici sunt multi care chiar au invatat multe. Deci a limita accesul incepatorilor este o prostie. Oamenii astia chiar au nevoie de ajutor, caci altfel nu ar mai veni pe forum. Singura limitare ar fi aceea care este valabila pt toata lumea, adica 5-7- poze pe saptamana.

Problema fundamentala a oricarui forum din Romanica - si care in final duce la destramarea comunitatilor - este nesimtirea si jegul din creieri. Scuze da' asta este. Nimeni nu are interes in a concepe sisteme comunitare care sa se autoprotejeze la asa ceva. Goana dupa rating....stiti voi.

GF sufera acelasi proces ca si alte forumuri (BxG, SP, Fotomagazin, Agora etc). Daca initial aceste forumuri erau jalonate si chiar indrumate de cativa pozari consacrati si cu un bagaj de cunostinte masiv, iar lucrurile erau ok, usor, usor, nasul unor membrii incepatori s-a mariiiiitttt si in scurt timp au luat-o razna pe campie, fara a avea nici un fel de, hai sa zicem "certificare" in domeniu. Apoi invidia......da..invidia, sarpele care exista in orice suflet mic si de cacat.
E o chestie de psihologie, betia unui mic succes se transforma in orgie bahica de-a dreptul.

Vina este a intregii comunitati care asista in cele mai multe cazuri impasibila, ba chiar unii isi freaca mainile de bucurie, ca asista la un nou scandal si ca X, marele fotograf, e facut muci de o cacareaza de pozar.

Iar in aceste scandaluri, exponentul in capul caruia se arunca cu rahat este chiar un bun fotograf. Iar ce nu intelege comunitatea este ca acestia nu se pot apara. Au alte preocupari decat sa stea sa raspunda la porcarii. Au alta tinuta morala care nu le permite sa se coboare la nivelul jigodiilor.
Cel mai bun exemplu de pe GF, ca de celelalte forumuri nu imi pasa desi acolo sunt muuuuuuuult mai multe exemple, este Narcis Virgiliu.
Tipul asta chiar stie fotografie si are un bagaj de cunostinte impresionant. A fost intotdeauna dispus sa ajute cu un sfat, explicatie etc. Numai ca s-au gasit fireste si oameni de bine care nu pierdeau nici un prilej de a i-o da pin' gurita de cate ori zicea asta ceva. Asta pentru ca le-a comentat de rau fotografiile, lucru care in mod normal era o chestie excelenta. Si pana la urma s-a carat..... Si ar mai fi exemple da ma plictisii deja.

Comunitatea? Alo...Comunitatea? Ce a zis sau ce a facut comunitatea? Pe comunitate a durut-o in cur. Cu 2-3 exceptii restul au tacut malc si probabil radeau ca prostii in balci....."...ha, ha, ce si-o fura Narcis de la ala ...."
Etc, etc. si acum comunitatea deplange faptul ca unii nu se mai baga.
Eeeee si ca Narcis sunt multi. Dinu Lazar, par example, e campion la luat capace in cap. Din aceleasi considerente. Si acuma Dinu nu mai vrea sub nici o forma sa mai scrie ceva in vre-un forum.

Uitati-va si voi pe FM. Pe site. Iti vine pur si simplu scarba. Atatia nemernici nu am vazut de cand mama m-a facut. Niste jigodii nule din toate punctele de vedere. Care de ani de zile nu fac altceva decat sa bata cuie in cosciugul fotografiei romaneasti, niste sacali care nu fac altceva decat sa ingroape fotografi de valoare. De ce? Pentru ca pe ei nu ii recunoaste nimeni. Si niciodata nu vor fi recunoscuti de nimeni. Pentru ca sunt doar niste nimeni, cu veleitati de artisti de balci. Anonimi condamnati sa sufere mereu pentru ca altii chiar fac arta, iar eui nu sunt in stare. Si se razbuna.

E de ajuns o mica tornada ca sa dispara. Exact ca intr-un veceu. Tragi apa, cacatii plutesc putin, dupa care sunt dusi in canalizare, acolo unde le este locul. Iar EI stiu acest lucru. Si se tem al dracu. Si atunci ataca. E singura lor sansa.

S-a incercat manevra pe toate forumurile. Pe unele a tinut, pe altele la inceput nu a mers, dar pana la urma....a tinut si acolo. S-a incercat si pe GF. Si, si aici s-a reusit pana la urma. De ce? Pentru ca pe comunitate a durut-o in cur.

Poate pana la urma romanii vor invata ca inaltarea spirituala nu se obtine de la cacatii de genul acesta. Se obtine doar de la cei buni, caci valoarea da nastere la valoare. Iar pana atunci, degeaba comunitatile plang dupa cei buni si din pacate plecati din sanul lor.

Asta e marea problema.
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 11:33
rudi's Avatar
rudi rudi is offline
Senior member

Subscriu cu toata convingerea la limitarea numarului de fotografii postate pe, sa zicem, saptamana. Din experienta mea, nici macar atatea nu poti face si sa fie de calitate (nu ca as avea eu cine stie ce experienta, dar asta este realitatea). Sunt useri care arunca pe site zilnic cate una sau mai multe poze, unele nefiind decat variante ale aceleeasi teme, nu vin cu ceva nou si, de cele mai multe ori, sunt submediocre. Ca si cum cantitatea ar putea balansa calitatea! Iar aceasta abundenta de lucrari il face pe cel care este bine inentionat si vrea sa le analizeze cat de cat, sa fie in imposibilitate din cauza timpului necesar. Si mai este o problema de care m-am lovit. Bine, sau mai putin bine, la inceput mi-am spus parerile, eram mult mai activ pe acest site. Acolo unde m-am priceput am raspuns la diverse intrebari. Nu sunt putini cei care mi-au multumit si eu, la randul meu, le multumesc lor, dar, atunci cand pun un comentariu la o fotografie as vrea sa stiu in ce mod a fost primit, drept pentru care ma intorc intotdeauna acolo si, spre surprinderea mea, constat in proportie de 95% ca acest comentariu nu a suscitat niciun interes din partea userului, ca si cum il doare-n pix de ceea ce am scris eu acolo. Si atunci ma intorc si zic: la ce naiba sa mai scriu, daca, oricum nu se uita nimeni acolo? Si, urmarea fireasca este ca nu ma mai bag! Este si aici o proba de lipsa de civilizatie (ca sa nu mai vorbesc de replicile adeseori triviale, atunci cand exista). Sunt multi cei care cer comentarii la productiile lor, dar cati sunt cei care iti arata ca si-au insusit cate ceva din ce te-ai chinuit sa explici tu, sa-ti zica acolo, mersi neica, ai pierdut timp sa te uti la poza mea, te-ai chinuit sa zgarii ceva la tastatura ca sa ma faci o secunda mai destept! As, nici vorba de asa ceva.
Cat despre valul dela inceputul acestui thread cred ca s-au spus destule, fiecare o ia cum devine, dar tare mi-ar placea ca aceasta GALERIE sa fie mai vioaie in intelesul bun al cuvantului.
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 11:44
alin_fotografu
Guest

as vrea sa spun si eu ceva

ma citit cele spuse mai sus si va dau dreptate. GF este si va fi familia mea de fotografi. o mare fmilie care m-a imbratisat cind am intrat dar cu timpul a inceput sa se raceasca relatia cu ceilalti membri. imi pare rau sa aud ca cineva "la comentat" de rau pe Narcis Virgiliu si pe Dinu Lazar. din pacate nu am apucat sa-i prind pe GF cind inca mai erau. e regretabil ce se intimpla. si mai rau lucru e ca nu meritau. cei care au facut-o POATE isi vor da seama ca e usor sa iei la misto pe cineva, dar ca sa ajungi acolo trebuie sa muncesti si asta nu inseamna ca daca ai facut (nimerit) si tu o poza esti mare fotograf. eu nu ma consider fotograf (desi ID-ul meu ....... lasa de dorit iar cind l-am facut nu ma gindeam nici in ruptul capului ca voi posta vreodata pe vreun site) si sunt constient ca mai am multe de invata. dar asta e viata si asa sunt romanii. CURVE. de ce sa se bucure de succesul unui seaman (romin) si prefera sa arunce cu rahat in el. ca asa-i romanul musca mina care-l hraneste (spiritual vorbesc). nu sunt in schimb de acord cu "examenul de admitere" pt. intrarea pe GF. intri gratis dar daca insisti sa ramii corijent sa ramina si sa fie si exclus din "scoala". nu stiu de ce dar vad acum galeria ca pe o mare nava cu visle, dar din pacate nu toti vislesc, doar se prefac ca deh "vrei sa obosesc?". nu stim sa punem osul la munca sa invatam si sa stam dracului in banca noastra si sa vb cind avem dreptul moral sa vb, nu sa ne trezim si noi vorbind fara sa stim care e discutia, iar daca tot vrei sa vorbesti fao impartial nu-l besteli daca nu merita, si plus nu-i da un minus ca ti-a dat si el tie si acum sunteti"chit". asat nu mai inseamna arta ci MAHALA. trebuia sa invata TOTI sa apreciem efortul altora de a ne invata aratindu-ne ce au facut ei la rindul lor. parerea mea e sa-i primim cu drag pe cei mai incepatori dintre noi dar sa le reamintim ca asta e un site pentru poze artistice si ramii daca vrei sa faci ceva in privinta asta. daca vrei sa ne prezinti familia nu ne intereseaza, decit daca o faci intr-un mod frumos, artistic, apreciat de toata lumea. ar fi multe de spus dar as fi preferat o discutie la o adunare a membrilor anuala undeva in tara. ar fi frumos, si asa am putea discuta obiectiv si la subiect. e doar un vis frumos.
GF s-a scimbat mult de cind sunt pe site (si sunt de foarte putina vreme), si s-au schimbat in rau (dupa parerea mea). le dau dreptate acelor membri care sustin ca nu se mai comenteaza decit daca te comenteaza si cel vizat, recunosc (si-mi asum raspunderea) ca si eu mai procedez asa. in schimb nu vreau sa commentez de rau nici un membru desi am facut-o la inceput si regret. daca aveam mai multa minte nu o faceam. dar am invatat asta si incerc ca pe viitor cind acord un plus sa-i spun si de ce ,sau pentru ce l-am dat. cred ca asa ar fi bine sa faca toata lumea de pe GF. cind acorda un"+" sau un"-" sa-l justifice intu-un mod scurt si la obiect in asa fel incit cel vizat sa nu se simta luat la misto, si chiar sa invete ca sa nu mai repete greseala. asa vad eu o inbunatatire a GF. astea sunt citeva pareri din partea mea

VA SALUT CU RESPECT.
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 12:55
Senior member

Si ca sa va stric de tot uichendu', aruncati acilea neshte ochi, sa vedeti cam ce si cum pe la altii:

http://www.rps.org/ UK - Royal Photographic Society
http://www.the-aop.org/home.htm UK - Association of Photographers
http://www.asmp.org/ SUA - American Society of Media Photographers
http://www.bff.de/?sprache=en Germania - Bund Freischaffender Fotodesigner
http://www.ppoc.ca/ Canada - Professional Photographers of Canada
http://www.capic.org/ Canada - Canadian Association Photographers & Illustrators in Communications
http://www.dgph.de/english/dgph.html Germania - Deutsche Gesellschaft für Photographie
http://www.irishphotographers.com/ Irlanda - Irish Professional Photographers Association
http://www.nzipp.org.nz/ Noua Zeelanda - New Zealand Institute of Professional Photography
http://www.pwponline.org/ USA - Professional Women Photographers
http://www.nppa.org/member_services/...apher/gallery/ NPPA - National Press Photographers Association
http://www.scponline.org/ USA - Society for Contemporary Photography
http://www.lafotobcn.org/ Spania - Centre de Fotografia Documental de Barcelona

Sursa Clubul de Fotografie http://www.clubuldefotografie.ro/ind....msg471#msg471

La altii se poate, ca de'...
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 15:22
adyb adyb is offline
Senior member

acum fie vorba, chestiunea cu a te lua sau nu valul asta, sincer, din punctul meu de vedere are o mie de aspecte. e logic ca societatea actuala se indreapta cu pasi repezi spre o perioada in care numai prin publicitate poti sa ridici capul, in rest 0, iar asta nu se intampla numai in domeniul fotografic ci, stati linistiti, cam peste tot. ca e bine, ca nu e bine, dumnezeu stie... sincer ma framanta rau problema asta, insa nu am ajuns la o concluzie clara. in ce priveste GF, zicea cineva mai sus si bine a facut, ca numarul vizitatorilor a cresut. asta e al naibii de bine, si te face sa mai speri ca poate poate te vede si pe tine cineva... multi postam de placere, dintr-o simpla pasiune nebuna care nu iti da pace daca nu arati si altora ce a iesit din mainile tale. toate bune si frumoase pana aici... marea problema la noi insa e ca simtul autocritic lipseste cu desavarsire, si asta e cel mai grav. daca am putea posta o duzina pe zi cred ca am fi cei mai fericiti fara sa stim ca astfel ne sufocam reciproc. remediul cel mai bun cred ca e introducerea unei limite de postarea fofografiilor, pe saptamana, pe luna, ma rog. cred ca asta ne-ar face sa ne privim altfel pozele si sa ne gandim de 2, 3 ori inainte de a posta. cam atat am avut de zis. bafta
Reply With Quote
Old 09-12-2006, 15:29
adyb adyb is offline
Senior member

aaaa, si inca ceva... sper sa nu fie cu suparare
haideti sa nu mai pierdem timpul cu vezi doamne ce bine e aici, sau dincolo, ce bine ar fi daca am face asa sau altfel, haideti sa o lasam dumnezeului de treaba si sa incepem a schimba ceva cu noi insine si nu cu cei din jurul nostru...
va respect si va doresc numai bine
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules