Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 o parere,va rog - Page 2 - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-11-2006, 17:39
pepo70 pepo70 is offline
Registered User

Shobi, mersi de informatii.
Intre timp am apucat sa pun si eu mina pe unul si o sa scriu mai jos cam ce parere am, insa inainte de asta vreau sa mentionez ca n-am mai avut un DSLR si ca ce spun poate fi util doar pentru incepatori care n-au mai avut nici ei si n-au unde sa puna mana pe un aparat.

Deci:
Dimensiuni/Greutate - am citit foarte multe pareri ca e prea mic - pot sa inteleg ca unui utilizator de SLR i se poate parea mic, fiindca e intr-adevar cam cel mai mic dslr. Insa daca ai avut doar P&S o sa ti se para imens, sau in orice caz mare, si mai ales, GREU. Eu l-am butonat vreo 15 minute si ma dureau mainile - probabil fiindca nici nu sint obisnuit sa-l tin corect...
Altfel, constructia intr-adevar pare mai solida decit Canon 350D, pe care l-am vazut prin vara, si intr-adevar se simte ca e mai plasticos cumva... sincer nu mi-a pasat de asta si pentru mine n-ar fi un criteriu, insa m-am gandit ca poate vrea cineva sa stie.
Autofocus - am tras citeva poze in magazin, fara sa le salvez, ca nu m-am gandit sa ii rog pe aia sa ma lase sa bag cardu meu (ce fraier!!), deci nu pot spune nimic despre calitatea imaginii... insa autofocusul mi s-a parut super-rapid comparat cu P&S-urile cu care am tras eu pina acuma. Fata de 350D nu stiu ce sa zic, parca a facut un pic de hunting in conditii mai dificile (focala cea mai mare si lumina de interior) chestie pe care nu mi-o amintesc la Canon, care focaliza practic aproape instantaneu in conditii similare. Altfel, cind nu face hunting, eu nu pot sa sesizez vreo diferenta fata de 350D, daca o fi probabil ca se vede doar la masuratori.
Meniul - e scris cu un font foarte urit si niste culori horror. Nu cred ca e important oricum, insa iti sare in ochi cit de nasol arata meniul...
ISO minim e 200, 350d parca are 100, nu stiu daca are vreun impact asupra calitatii imaginii sau asupra felului in care tragi cu el... are insa o chestie interesanta, poti sa alegi 3 valori de ISO (200, 400, 800) insa n-am inteles daca e ISO bracketing, sau e un fel de auto ISO insa limitat la plaja asta de valori - shobi, poate stii tu.
Tot legat de ISO - parca am citit pe net ca iti arata in VF la ce ISO tragi insa aia din magazin nu stiau cum se face... sau poate nu e posibil... shobi? ar fi util de stiut.

Ultima chestie - am tot citit pe net despre chestia cu DOF preview - practic apesi pe un buton si in loc sa iti arate in VF cum ar arata cu diafragma inchisa, iti trage o poza pe care o vezi pe display. Mie nu mi se pare prea grozav... cred ca as prefera sa vad in VF chestia asta... shobi, ai folosti chestia asta? Cum ti se pare?

Phew, ce vorba lunga sint... hai ca o sterg!

Dan

Last edited by pepo70; 10-11-2006 at 17:46..
Reply With Quote
Old 14-11-2006, 15:32
pepo70 pepo70 is offline
Registered User

De asemenea focus94 are cel mai bun pretz la el:

http://www.focus94.ro/news_detail.php?id=39

Renato[/quote]

Nu stiu de ce zici ca e cel mai bun pret ... poate e bun pentru ei... pe B&H aparatul cu obiectiv inclus e 609 iar shipping in Romania e inca 72, deci un total de 681, iar pretul de 2350 de ron de la focus 94 inseamna 869 de USD... e cu 180 de dolari mai scump. Nu inteleg de ce le-as da 180 de USD celor de la focus 94 ca sa faca o comanda la B&H pentru mine... pot sa il comad si singur si economisesc 180 USD!
Reply With Quote
Old 27-12-2006, 02:55
shobi shobi is offline
Junior member

scuze de intarziere

scuze, nu prea am mai intrat pe galerie ... dar, poate totusi inca e cineva interesat de intrebarile tale.

1. auto-iso functioneaza pe baza asta : expunerea se calculeaza automat, si in loc sa bage un timp de expunere mai lung, mareste iso-ul automat (pana la 800, insa poti sa setezi din meniu orice combinatie intre 200 si 3200 )
2. se poate vedea iso in viewfinder, dar trebuie sa apesi pe butonul de ok
3. dof preview-ul l-am lasat asa cum e ... adica digital, eu nici pana acum n-am citit manualul de utilizare oricum, dof-ul il calculezi din deschiderea diafragmei, deci n-ar fi asta o problema.

pana la urma l-ai luat? baga aici pareri etc

ps: nu incerc sa fac pe pentaxistu ca alti fanatici pe alte forumuri.
e clar ca are lipsurile lui aparatu asta. d-abia astept sa ma joc si cu 350d-ul creatzei cand vine sa vad ce si cum.

sarbatori fericite, inspiratie maxima

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules