Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-01-2007, 22:27
stifferu's Avatar
stifferu stifferu is offline
Member

stiff !

e un fuji, stie freestate mai multe, minilaborator, prin centru parca, 100 000 A3, sa speram ca vede si ne spune mai multe,

ar mai fi azero, nu stiu nimic despre ei si la nivel profesional www.amedesign.ro

spor si lumina buna! - stiff rider
Reply With Quote
Old 10-01-2007, 23:01
anarhistu anarhistu is offline
Junior member

Cu toate ca o dati OT, am sa raspund si aici legat de unde se pot scoate poze.

Majoritatea laboratoarelor folosesc echipament cam la acelasi nivel de pret /calitate, indiferent ca e Fuji, Noritsu, Kodak,etc etc.

La laboratoare digitale e eliminata problema incompatibilitatii filmului cu tipul substantelor, e eliminata total problema prafului pe lentile (pozele sunt scanate si apoi marite, deci tot digital sunt marite pana la urma), si e eliminata problema pozelor proaste datorita greselilor de expunere si altor alea.

Asa ca mai raman doua probleme grave:
1:Substante/hartie de calitate proasta sau vechi sau neglijenta cu manipularea - se observa imediat la un laborator, trebuie doar atentie la detalii: cum scoate pozele din aparat, cum le pune in plic, in ce le pune.......si apoi la poze (sunt amprente, indoituri,pete de culoare, pete albe-f frecvente, etc etc)
2, si cel mai important: incompatibilitatea fotografului su laboratorul de prelucrare.aici e mai greu.Cea mai simpla varianta e sa calibrati monitorul de acasa similar cu labul si sa editati acasa, apoi sa cereti specific sa nu mai fie editate pozele.alta varianta ar fi sa creati o relatie cu cei de la laborator, astfel incat acestia sa stie ce si cum doriti sa fie facut.E mai simplu la laboratoare mici, daca faceti multe poze. Trebuie sa discutati cu pers de acolo, sa ii spuneti de fiecare data ce ati dori din poze. Acuma, nu stiu in ce masura se poate aplica in bucuresti....

Matei
Reply With Quote
Old 11-01-2007, 09:00
roby's Avatar
roby roby is offline
Member

incaodata: eu sustin ideea. insa sunt anumite chestii care ma pun pe ganduri:
1. cine dintre cei "mari" si-ar "imprumuta numele" sa se agate de el cativa amatori (scuze)
2. nu se poate face de un singur om -de asta sunt sigur -ocazie buna ca macar cei dintr-un oras sa se cunoasca
3. inteleg ca ar fi o expozitie si ca pozele trebuie sa se vada, deci au nevoie de o dimensiune destul de mare. insa sunt multi la care nu le permite "scula" (nu mi-o luati in nume de rau dar sunt mai bine dispus dimineata)
4. daca nu sunt puse la punc imaginile... apar o groaza de surprize la printuri (mai bine ar fi sa-si faca fiecare un proof- un print la dimensiune si daca i se pare ok sa trimita materialul finit)

pt. stifferu
Quote:
roby, sunt sigur ca ai cu ce sa participi, ai poze! asta este, trebuie doar o poza care sa poate fi printata la dimensiuni mai mari de 20/30
sper sa nu citeasca asta si http://www.galeriafoto.com/photos/sh...what/allfields
si sa sara cu imaginea ca ma spanzur
Old 11-01-2007, 09:22
freestate's Avatar
freestate freestate is offline
Senior member

roby sincer eu o prefer pe asta http://www.galeriafoto.com/photos/sh...00/ppuser/1536 (acelasi autor)

Sa revenim, la laboratorul de care a mentionat stifferu imi ies cele mai bune poze decand am inceput sa fac pe film (si eu pe film am inceput )

Ii cunosc pe cei care lucreaza acolo, o parte sunt fotografi (chiar foarte buni) si mereu am observat ca dau atentie calitatii.

Laboratorul este pe Bd. Regina Elisabeta - undeva mai sus de Hotel Cismigiu.

preturile ar fi cam asa: 20/30 - 4 lei iar 30/40 - 10 lei

Eu prefer sa-mi scot pozele aici, pentru ca stau eu acolo si scot atatea variante pana ma declar multumit!

Daca se ajunge la concluzia ca le facem mai mari de 30/40, atunci mergem la AME care sunt cei mai buni la mariri.

Oricum putini isi permit sa faca cadre (care sa arate si foarte bine, nu bine) mai mari de 30/40.

Eu vad problema cu printatul solutionata. Acum trebuie sa ne decidem cum le inramam. Lipite pe un simplu carton (1 leu cartonul A3) sau le punem in geam (asta nu stiu cat costa, dar aflu daca este nevoie chiar azi)

Totusi ar cam trebui sa ne vedem sa discutam despre multe altele importante, cum ar fi: locul si data expozitiei/expozitiilor (asta daca ne mutam din oras in oras - asa cum bine am face), tematica expoztitiei (nu putem pune peisaje cu fete si ganganii la un loc).

Restul se va solutiona pe parcurs. Cat despre marii artisti, hai sa-i bombardam cu mail-uri!

dM
Reply With Quote
Old 11-01-2007, 13:58
yyan yyan is offline
Senior member

Nu cred ca trebuie inramate. Mai curand gasim o modalitate de a le expune pur si simplu asa, sau cu passpartu. Depinde foarte mult si de ce are de oferit spatiul ce va gazdui expozitia. Ramele costa foarte mult si dupa ce ai folosit-o o data nu prea mai ai ce face cu ea...Nu cred ca trebuie sa intram in discutii prea multe despre expozitie itineranta sau asa ceva pentru ca atunci mai mult ca sigur ca se va ramane la stadiul de discutie.... Sa facem prima expozitie, in Buc, si dupa aia mai vorbim. Eu zic ca se poate cu printuri 30/45. Cine are 5 Mp sa incerce. Eu cred ca o sa iasa ok.
Old 18-01-2007, 22:04
gelu's Avatar
gelu gelu is offline
Senior member

Ma uitam pe la vecini si am vazut ca la ei proiectul "expozitie" e mult mai inaintat....
Noi de ce nu?
Am promis ca o sa propun o intalnire.....

Miercuri 24.01.2007 dupa 18.00, intalnire la Hanul lu' Manuc?
Discutii despre organizarea expozitei, sunt bine veniti si cei care nu sunt interesati de expozitie!

Last edited by gelu; 18-01-2007 at 22:14..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules