Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-12-2006, 20:56
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Nu ma asteptam sa gasesc trei mii de raspunsuri de la cei aproximativ trei mii de membri cati are GF dupa cum nu ma asteptam sa gasesc nici trei sute.
Sunt insa foarte bucuros de ce am gasit aici, prilejuit de "butada" lui Horhhe cu "dusul (asta) la vale".

S-o luam totusi usurel, la... deal.

Nici nu stiu cum am ajuns la GF. Habar n-aveam ca exista site-uri fotografice romanesti. Nu prea gasesc timp de net.
Am inceput activitatea in GF in 2004 incercand sa inteleg ce face lumea si mai ales de ce face lumea ce face.
Sunt in acelasi stadiu si azi, cu diferenta ca am inceput sa cunosc mai bine partenerii virtuali din acest e-club fotografic, sa le inteleg felul de apropiere fotografica.
Mai greu imi este sa inteleg Motivatia actului fotografic, in multe cazuri. Motivatia, adicatelea de ce a facut omul poza aia si mai ales de ce o vede asa cum ne este aratata noua, e-privitorilor.
("e"- ul vine de la "internet explorer", browser cu simbolul "e", insemnand: net, internet, internautic, etc-utic)

La ce bun atatea intelegeri?
Imi pun problema unui dialog in timp si cumva, de stabilire a unor referinte cat de cat, asa incat e-relatia noastra ocazionala sa aduca un beneficiu ambelor parti cu care se stabileste un dialog.
Altminterea nu face sens pentru mine.

Cu timpul am realizat ca in general povestea cu pozele este cu precadere o activitate hobby-istica, marea majoritate au deprins din mers mestesugul fotografic, fara prea multa elaborare teoretica. Si e normal sa fie asa, digitalul este fie o sapuniera (nimic rau in asta) fie altceva care nu necesita prea multa pregatire afara de pusul la ochi si apasatul pe buton.
Este bine sau nu, nu intra in domeniul discutiei de aici si asta nu ar schimba nimic, caci fiecare face cum ii vine bine.

Din pacate bazele unui dialog cat de cat functional pe o problematica anume, fie si fotografica, are diverse adancimi si corelatii asa cum se stabileste in oricare domeniu.
Fara nici o indoiala insa, aduce alta "bucurie" clipa in care numarul de conexiuni intre partenerii de discutie este mai mare si mai divers.

Cu mici impedimente si mici incidente si mic etc-uri, GF "isi vede de treaba".
Membrii au emotiile lor si se bucura de umbrela unui site gratuit, cu un server rapid. Alaturam si faptul ca domneste un climat civilizat.
Avem de toate: peisagisti, macro-isti, munt-isti, familisti (poze de familie), turisti, toti incercam sa aratam celorlati cum vedem noi lumea intr-o fractiune de secunda la locul faptei.
Cei foarte preocupati de prelucrari photoshop-istice, ne arata de multe ori altceva decat realitatea, ne arata cum vor ei "de fapt" sa arate acel episod de viata si nu e nimic rau nici in asta.

As sugera membrilor sa faca un efort la elaborarea comentariilor, sa trecem de nivelul primordial, tip hranirea sugarului: "yum, yum, place, place..." sau "oau, ce cromatica", "cuane, m-ai rupt" sau "beton", la ceva mai pertinent legat de calitatile imaginii asa cum se evalueaza ea in cel mai elementar mod si daca se poate si mai bine, de ce nu.
Nu este numai "un favor" dat autorului ci chiar poate deveni un exercitiu placut de "vanatoare" estetica.
Nu e numai cromatica care face o imagine, dupa cum nu e numai "ceva-ul" pe care "noi" nu-l putem face, obiectiv.
Asa cum toata lumea se da pe net ca sa ajunga la GF, cu aceeasi usurinta se pot accesa milioane de site-uri cu tutoriale fotografice daca nu se poate investi intr-o carte sau reviste adevarate de Fotografie.
Asa se mai antreneaza ochiul si experienta adunata devine productiva in ambele directii: individual si pentru grup.

Despre topica initiala cu tendinta GF.

Nu pot sa zic ca se duce la vale GF caci nu am nici un criteriu de evaluare.
Orice proces dinamic presupune o referinta fata de care evaluam tendinta pe care acesta o are: se duce la minus se duce la plus, se largeste, se adanceste si/sau invers.
In plus, trebuie si noi sa ne evaluam aceeasi tendinta, dar de data asta in propria pricepere.

As fi bucuros daca George (Horhhe) cel care a venit cu ideea, ar elabora pe tema asta, sa intelegem ce l-a determinat s-o zica.

E bine sa ne lamurim cu ce e de facut pentru a preveni "dusul la vale", sa luam Galeria de umeri si s-o reintoarcem "la deal" unde-i mai greu, dar "perspectiva" se va schimba continuu.

Imi amintesc o zicala vestica care mi se pare foarte oportuna si care rumegata de cateva ori pe zi poate fi de real folos oricui, un antidot excelent impotriva mizerabilitatii spectaculoase la care s-a ajuns in cultura de masa.
"Calitatea incepe cu mine".

Last edited by Dumitru Drinovan; 09-12-2006 at 21:07..
Reply With Quote
Old 10-12-2006, 00:30
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Dumitre, salut in primul rand...

Tu spuneai "s-o ducem la deal" si calitatea incepe mine...eu spuneam "sa facem nu sa interzicem".
Cum ar spune unii rednecks (mestecand tutun)..."same difference".

George ARE dreptate cand cauta calitatea (pe care de altfel o si practica; e foarte intransigent cu el insusi). George N-ARE dreptate atunci cand tolereaza un limbaj insultator. Asa NU se construieste nimic. Admin a procedat corect dupa parerea mea suspendand userul vinovat.
Asa, sec, fara alte comentarii! Si cu aviz amatorilor!
In cealalta directie, tu insuti ai facut un comentariu la o poza submediocra care se inscrie in a aceeasi linie (a adminului adica). Spuneai ceva de genul "aceasta poza nu are ce cauta aici". Sec, dur, dar, pentru numele lui Dumnezeu, URBAN ! Si mai ales era o referinta la POZA nu la OM.
La comentarii tehnice/estetice serioase suburbanii n-au ce raspunde pentru ca NU STIU CE. Metaforic vorbind, la referinte la organele genitale ale stramoaselor sau la etnii poate raspunde orice idiot din Obor. Ba chiar mai bine decat unii ca noi carora le lipseste "experienta". Dar eu nu de-aia am venit pe GF. Daca vreau "usa cortului" ma duc in Obor si gasesc eu un "challenger".
Aici, eu as vrea sa-nvat ceva despre fotografie, sa comunic cu oameni care au aceleasi interese cu mine si, pentru ca au fost cativa (inclusiv tu) care m-au indrumat (si inca o mai fac), la randul meu vreau sa fac acest lucru pentru altii inca si mai ne-experimentati decat mine.
Evident...EVIDENT daca si numai daca este vorba de oameni care, fiind la inceput, stiu asta si vor sa-nvete NU de niste aroganti care nu stiu nimic, nu vor s-asculte nimic dar au o gura aproape la fel de mare cat propria incompetenta. Si-n loc sa ne ocupam de fotografie noi ne luam in gura cu ei si-n felul asta le facem jocul.
De-aia nu pot fi de-acord cu George in privinta abordarii. Si mai e un motiv pentru care nu sunt de-acord cu el. Din cate am inteles eu (am niste nelamuriri aici si asa cum spuneai si tu poate ar fi bine sa-si clarifice pozitia) el ar vrea un club elitist (sau, ma rog,... mai profesionist). Ca unul care a invatat aici (si inca o face), eu imi doresc ca GF sa ramana si o scoala. Asa cum la MIT - care-a generat multe premii Nobel - exista totusi si "undergrads".
Reply With Quote
Old 10-12-2006, 20:32
SaintAndDemon's Avatar
SaintAndDemon SaintAndDemon is offline
Member

buna ziua. imi permit si eu sa zic cateva vorbe.
eu am gasit site-ul asta dintr-o intamplare, sau mai bine zis coincidenta. am intrat aici pentru ca imi doresc sa invat despre fotografie. am postat cateva poze, pe care le-am considerat eu cele mai bune, tinand cont ca nu am un aparat foto si fac poze cu telefonul. am primit multe comentarii 'dragute' care sincer mi-au taiat tot cheful de orice,si comentarii de genul 'minus'. in foarte putine cazuri mi s-a explicat unde am gresit. s-au gasit si cateva persoane care mi-au oferit ajutorul, care mi-au dat documentatie, sa pot invata. si lor le multumesc.
am cerut si eu parerea despre un aparat foto, pentru ca sincer, chiar nu stiu cu ce ar trebui sa incep. am primit un singur raspuns.
nu cred ca ar pica bine nimanui sa i se zica ceva de genu 'da tu ce cauti aici', pt ca se cam lasa de inteles asta din partea unora.
am vazut si eu prin galerii pe aici poze care nu mi-au placut si poze care mi-au placut foarte mult. dar nu mi-am permis sa comentez nimanui, pentru ca stiu ca nu am cunostinte in domeniu.
eu vreau in continuare sa invat, in ciuda celor care mi s-au zis pe aici. orice fel de indrumare este binevenita.

o zi buna in continuare
Sa treci pe langa mine
Reply With Quote
Old 07-01-2007, 20:16
dieonisos dieonisos is offline
Junior member

se duce de mult

am vazut poze atat de proaste pe acest site ca uneori mi-a venit sa nu mai intru... dar sunt cativa oameni carora le astept fotografiile si am tot intrat.. doar in fuga...
La un moment dat m-am enervat cand am vazut poze pixelate cu stalpi ...care nu transmiteau nici un mesaj ( mie cel putin) si am facut un test.
Am postat o fotografie ... http://www.galeriafoto.com/photos/sh...500/ppuser/722 si am numit-o intr-un mod vulgar sa vad daca atrage atentia.
A atras.. binenteles, nu prin compozitie ci prin titlu...
Nu s-a legat nimeni de imagine ci doar de titlu...
Cred ca activitatea aici pe galerie ar putea fi mai multumitoare daca toate comentariile nu s-ar rezuma doar la cruci... si laude (parca adresate intre cunoscuti).
Un sistem de luare in vizor ..a imaginilor... anumite puncte de vedere urmarite (tehnica, compozitie estetica...chestii pe care nu le-am vazut in comentariile nimanui)

poate se intampla ceva!
Old 07-01-2007, 20:40
CataNegru's Avatar
CataNegru CataNegru is offline
Senior member

Ne place tare scandalul si discutiile in contradictoriu....
Dieonisos deci poza aia era un "test"? ... nu prea cred... caci erai ofensata de faptul ca nu ai "libertatea de exprimare" ? deja am batut multe taste pt subiectul asta... nu mai zic nimik

Nu cred ca sunt persoane care iti vor raul sau ca fac commenturi doar de a comenta contra....
Vad din galeria mea... am poze criticate , dar si laudate..deci daca o lucrare place e comentata...daca nu.... mai incearca.
Incercati sa fiti mai calmi anu asta... si nu asa de artzagosi (unii...stiu ei )
Toate cele bune.... Felicitari GF si un an mai bun!
Old 10-01-2007, 18:43
stifferu's Avatar
stifferu stifferu is offline
Member

stiff rider

http://www.galeriafoto.com/forums/sh...?threadid=2140

spor si lumina buna! - stiff rider
Reply With Quote
Old 12-01-2007, 21:28
stifferu's Avatar
stifferu stifferu is offline
Member

... si "?"

daca nu ne-a luat inca, pe unii dintre noi, sigur o sa ne i-a cat de curand!

spor si lumina buna! - stiff rider

Last edited by stifferu; 13-01-2007 at 09:26..
Reply With Quote
Old 13-01-2007, 07:32
dreamcatcher's Avatar
dreamcatcher dreamcatcher is offline
Member

inspirat de randurile lui Gusti

Sa nu uitam ca noi, oamenii care expunem aici, suntem, la urma urmei, Galeria Foto si ca, fara noi, abia atunci am fi indreptatiti sa afirmam ca se duce la vale. Or, de vreme ce apar noi si noi membri, iar dezbaterile devin mai aprinse si, imi place sa cred, mai constructive, nu e nici pe departe vorba ca ne va lua valul, decat daca, prin indiferenta si nonparticiparea noastra, vom ingadui una ca asta. Fiecare se implica in activitatile galeriei, atat cat ii permite: daruirea, bunavointa, timpul, celelalte preocupari si indatoriri (sa ne amintim ca nu putini au familie, servici, cursuri etc.).
Gusti a facut o remarca teribila:
Quote:
Este adevarat, globe-troter-ii site-urilor foto nu au timp sa si comenteze, ei de abia au timp sa faca turul celor "xx." comunitati in care s-au inscris ca sa vada daca i-a mai felicitat cineva...
E o fraza la care ar trebui sa "rumegam" cu totii. Intr-adevar, mare parte din "expozanti" sunt prezenti pe "n" galerii virtuale, impartind in goana mare "+" sau "-". Nu are nicidecum vreme pentru a scrie cateva randuri la comentarii, cum ar putea asa ceva? cand are atatea site-uri unde si-a postat fotografiile. Of, doamne, asta iar i-a dat minus, sigur nu-i mai viziteaza galeria.... s.a.m.d.
Fratilor, cinste voua ca aveti atata timp la dispozitie sa "frecati" netul. Eu am sa ma multumesc, in continuare sa postez, ca si pana acum, doar pe Galeria Foto nu doar din consecventa, insusire care se poarta mai arar in ziua de astazi, ci si dintr-o bine dramuita cumpatare.
Si inca o rugaminte: nu faceti din aceste "expuneri fotografice" o patima, o obsesie. Preocuparea va fie fotografia, daca tot ati ales-o ca mijloc de confesiune, si nu cautarea disperata a laurilor.
Old 13-01-2007, 08:00
dreamcatcher's Avatar
Member

inspirat de randurile lui The Rookie

In ziua de astazi, oricine are o camera digitala - si, Doamne, suntem pe zi ce trece tot mai multi - se considera, ah-hoc, fotograf. Cu toata ingaduinta, prieteni, faptul ca ai un aparat de fotografiat e inca tare departe de dobandirea maiestriei, care nu consta doar in "profesionalismul si dotarile" camerei, nici intr-o "teorie" insusita babeste, nici in viziunile "artisticesti". Si mai e ceva. Sa ne amintim de artisti in adevaratul sens al cuvantului. Pentru a ne desavarsi e nevoie de multi ani impovarati cu multa munca, de incercari repetate asupra aceluiasi subiect, de analize amanuntite asupra realizarilor, de nenumarate dezbateri si comentarii (mai constructive decat un simplu "bravo"). Imi vine acum in minte, "truda" si bunavointa generosului the rookie, care zaboveste indeajuns de mult in preajma noastra si a calculatorului pentru a ne oferi acele "tutoriale" din care cu totii avem de invatat mai mult decat lasa el sa se vada. Prima lectie ar fi aceea a daruirii. Aceasta insa nu transpare din imaginile analizate si comentate, dupa cum spuneam in tutorialele sale, ci trebuie sa o simtim noi insine, sa ne dam seama ca omul acesta "munceste", desi e impropriu spus, pentru noi.
E ceva ce imi incrunta privirea: faptul ca avem un aparat foto, notati bine lucrul asta, de un an, de doi ani, de trei sau de zece, nu e motiv sa ne consideram indreptatiti a acuza pe altii. Dar nici nu poti sa tolerezi prezenta unui care da si el cu batul in balta, fiindca, uita-te si tu, cat e de frumoasa! are o bata mai acatarii. Sa n-o facem asadar doar de dragul de a iesi in evidenta. Altminteri, avem cu totii de pierdut.
Old 13-01-2007, 14:03
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

Dreamcatcher, excelente contributiile si nu numai astea din urma ci asa in general.
Frumos spuse si bine simtite.
La fel si ceilalti participanti la conversatie.

Ion, intru totul de acord.

Last edited by Dumitru Drinovan; 13-01-2007 at 14:10..
Reply With Quote
Old 13-01-2007, 15:19
ilacatus's Avatar
ilacatus ilacatus is offline
Senior member

Zidurile cetatii

Un vechi conducator spunea ca "zidurile unei oras sunt doar atat de tari pe cat inimile locuitorilor sai"

Cu asta cred ca Dreamcatcher a spus tot ce era de spus pe tema "luarii la vale":

Citat: "Sa nu uitam ca noi, oamenii care expunem aici, suntem, la urma urmei, Galeria Foto si ca, fara noi, abia atunci am fi indreptatiti sa afirmam ca se duce la vale"

Sincer, nu cred ca mai e ceva de-adaugat. Bravo Dreamcatcher
Reply With Quote
Old 13-01-2007, 16:03
dreamcatcher's Avatar
Member

Lightbulb

Multumesc Dumitru Drinovan si ilacatus pentru aprecieri. Avand in vedere ca expun printre voi abia din septembrie anul trecut si nici asta nu o fac cu o regularitate de ceasornic, ci doar cand si cand, dupa pofta inimii si nu a necesitatii de a primi laude, sunt incredintat ca nu multi ma vor socoti cel mai indreptatit sa inchei socotelile in aceasta directie. Dar, cum observ, fara a trage concluzii pripite, inteleg, ca o fi varsta, bat-o vina!
Bunaoara, prieteni, iata o completare - primita de la ilacatus - care ne obliga sa chibzuim asupra galeriei noastre:
Quote:
Un vechi conducator spunea ca "zidurile unei oras sunt doar atat de tari pe cat inimile locuitorilor sai"
Sa luam asadar aminte la aceste ziduri care ne cuprind cu atata bunavointa (cum ne regasim fiecare: stangaci ori iscusiti, inca nehotarati ori consecventi, usor inadaptati ori efervescenti, invatand abecedarul ori cumpanind tratate voluminoase) si sa ne ingrijim de curatenia lor, de trainicia lor, de frumusetea si lumina lor, dar mai cu seama de cei din preajma noastra, aceia dintre noi, mai tineri, care vor duce mai departe povestea acestei cetati. Sa fim cei dintai care le oferim incurajarea noastra, fiindca, vorba cantecului: "Daca de la lumanarea ta / O aprind si pe a mea / Nu, nu-ti va fi mai mica flacara..."
Old 13-01-2007, 17:10
adyb adyb is offline
Senior member

bine zis fratilor
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules