Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 639 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1034 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1039 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1511 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showthread.php on line 1516 o parere,va rog - Galeria Foto
Galeria Foto Apasa aici pentru inregistrare  

Go Back   Galeria Foto > Discutii de tot felul
Register Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-11-2006, 19:05
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

o parere,va rog

in sfarsit m-am hotarat sa iau Pentax K100D.daca exista posesori al acestui aparat(sau cunoscatori) ii rog sa-mi dea o parere.va multumesc

Old 02-11-2006, 21:03
shobi shobi is offline
Junior member

eu sunt ...

eu sunt posesor (destul de proaspat) de k100d, dar pot sa iti raspund la destule intrebari

pentru primul meu dslr, e mai mult decat imi trebuie problema e ca n-am pus mana pe alte dslr-uri ... oricum, stabilizatorul chiar se simte ... obiectivul din kit e bun, chiar foarte bun ... mie mi se pare foarte sharp, flare nu are mai deloc ... contrast bun, culori bune

constructia e solida, vizorul e acceptabil de mare (n-am cu ce sa-l compar, decat cu un pentax spotmatic de prin 70 care oricum are vizorul mai mare decat orice dslr) si de luminos, focusul manual se face destul de usor si precis (are confirmare de focus manual, se aprind beculete) si in general e destul de bun ... daca ai alte intrebari, sunt fericit sa-ti raspund
Old 04-11-2006, 02:01
axl's Avatar
axl axl is offline
Senior member

shobi multumesc mult
Old 04-11-2006, 03:45
Dumitru Drinovan's Avatar
Dumitru Drinovan Dumitru Drinovan is offline
Senior member

pentax k100D

Florin, eu am avut multe Pentax-uri de-a lungul vremii si n-am fost dezamagit de nici unul. Mai am si acum doua, cu film.
Am citit parerile posesorilor de Pentax K100D, postate pe www.dpreview.com si average-ul la image quality a fost 4.73 din 5 posibile si mi se pare o medie foarte buna. Din pacate nu au un review extensiv. Am inteles ca e rezonabil la pret.
Nu am pus mana pe un Pentax K100D asa ca nu stiu cum e, direct.
Am mai citit insa de seria "Pentax"-ist, D, G, DL, etc. referinte nu rezonabile ci bune si f bune. Du-te la magazin cu card-ul dedicat (daca n-ai, cumpara un card) si fa niste poze. Apoi te duci acasa, descarci si vezi cum iti place. Iti place, il iei, nu, - nu.
Stiu cate framantari se impun inaintea unei achizitii mai serioase...
Poate gasesti si o oferta buna, mai ales ca lumea se inghesuie orbeste dupa pixeli uitand ca fotografia buna nu sta (atat de mult) acolo.
Mult noroc, poate prinzi o tranzactie avantajoasa!
Reply With Quote
Old 04-11-2006, 04:31
pepo70 pepo70 is offline
Registered User

Shobi, eu inca oscilez intre K100D si Rebel 350D (sau poate chiar 400D, depinde cit de mult o sa ii scada pretul inainte de sarbatori in state); sint curios cit de repede merge autofocusul la Pentax? Eu n-am avut decit P&S pina acuma, vreau sa-mi iau DSLR si am vazut un canon 350d cit de repede focalizeaza, practic instantaneu, in conditiile de iluminare din magazin si cu obiectivul din kit (care toata planeta spune ca e nasol...) mi s-a parut incredibil si a fost unul din motivele pentru care m-am hotarit sa trec la DSLR... insa am citit prin reviews pe net ca K100D n-ar focaliza foarte rapid, sint curios sa stiu cum ti se pare...
In afara de asta as mai fi curios daca ai tras burst si cum merge, cite cadre trage pina se opreste sa goleasca bufferul?
Si, ultima chestie - am vazut intr-un review ca WB da o tenta galbena la iluminarea cu tungsten - e chiar o problema? Eu n-am avut niciodata probleme de WB care sa nu se poata corecta in PS in 5 secunde...
Cum te-ai hotarit la Pentax? Te-ai uitat si la Rebel 350D?

Mersi,
Dan
Reply With Quote
Old 05-11-2006, 19:02
renatoa renatoa is offline
Junior member

Review si pretz K100D

A aparut si review extensiv si e bine de tot:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/K100D/K100DA.HTM

De asemenea focus94 are cel mai bun pretz la el:

http://www.focus94.ro/news_detail.php?id=39

Renato

Quote:
Originally Posted by Dumitru Drinovan View Post
Din pacate nu au un review extensiv. Am inteles ca e rezonabil la pret.
Reply With Quote
Old 05-11-2006, 19:47
shobi shobi is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by pepo70 View Post
Shobi, eu inca oscilez intre K100D si Rebel 350D (sau poate chiar 400D, depinde cit de mult o sa ii scada pretul inainte de sarbatori in state); sint curios cit de repede merge autofocusul la Pentax? Eu n-am avut decit P&S pina acuma, vreau sa-mi iau DSLR si am vazut un canon 350d cit de repede focalizeaza, practic instantaneu, in conditiile de iluminare din magazin si cu obiectivul din kit (care toata planeta spune ca e nasol...) mi s-a parut incredibil si a fost unul din motivele pentru care m-am hotarit sa trec la DSLR... insa am citit prin reviews pe net ca K100D n-ar focaliza foarte rapid, sint curios sa stiu cum ti se pare...
In afara de asta as mai fi curios daca ai tras burst si cum merge, cite cadre trage pina se opreste sa goleasca bufferul?
Si, ultima chestie - am vazut intr-un review ca WB da o tenta galbena la iluminarea cu tungsten - e chiar o problema? Eu n-am avut niciodata probleme de WB care sa nu se poata corecta in PS in 5 secunde...
Cum te-ai hotarit la Pentax? Te-ai uitat si la Rebel 350D?

Mersi,
Dan
Burst-ul merge destul de bine, dar eu nu il folosesc pt simplul fapt ca nu am nevoie ... se opreste pe la 5 imagini si dup-aia face cam o poza la o jumate de secunda (ochiometric calculat, chiar nu m-a interesat)
focalizarea merge bine, mai face hunting, dar destul de rar ... la wb cu tungsten, nu stiu ce sa zic ... o sa incerc ..

la pentax m-am hotarat din cateva motive : obiectivul din kit e cam cel mai bun(stiu ca pare un motiv destul de neitemeiat, dar ca all-around nu cred ca o sa-l schimb prea curand), pentru constructia buna, pt marimea relativ mica, pentru SR si pentru vizorul bun ... si toate astea de pe net, nu am avut ocazia sa am nici un dslr in mana pana la al meu, deci am riscat destul de mult ...
la 350d nici nu m-am gandit vreo secunda ... o alta optiune ar fi fost km 5d, dar nu prea am mai gasit si ma bucur ca am ales k100d in locul 5d-ului ...
ar mai fi fost d50-ul de la nikon, dar nu m-a atras ...

initial ma orientasem spre un *ist DL ... dar intre timp a aparut k100d si l-am luat pe asta :P pana acum nu regret deloc
Old 05-11-2006, 20:34
florin1961 florin1961 is offline
Senior member

Axl

Nu ai expus motivul pt care ai luat acest aparat, ca sa putem fi in cunostiinta de cauza, prin comparatie cu alte aparate. ( Nu conteaza ca eu sunt Canonist convins pt calitatea imagini...)
Reply With Quote
Old 05-11-2006, 20:36
shobi shobi is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by florin1961 View Post
Nu ai expus motivul pt care ai luat acest aparat, ca sa putem fi in cunostiinta de cauza, prin comparatie cu alte aparate. ( Nu conteaza ca eu sunt Canonist convins pt calitatea imagini...)
nu am expus pt ca nu am testat nici unul, am mers la risc
Old 05-11-2006, 21:13
Senior member

aparat

O.K.
Am inteles
In cazul asta, tot ce mai poti face e sa asculti parerile noastre, sa-ti tragi pumni in cap ca l-ai cumparat, sau sa te feliciticiti...
Dar cel mai important pina la urma e cit de multumit esti tu de el...ca l-ai cumparat si la asta nu se mai poate face nimic !
As sugera sa vizualizezi pe dprewiew niste articole comparative si, mai important decit atit, consider eu, sa ne dai niste imagini la ISO 400 minim...
Florin
Reply With Quote
Old 05-11-2006, 21:47
shobi shobi is offline
Junior member

Quote:
Originally Posted by florin1961 View Post
O.K.
Am inteles
In cazul asta, tot ce mai poti face e sa asculti parerile noastre, sa-ti tragi pumni in cap ca l-ai cumparat, sau sa te feliciticiti...
Dar cel mai important pina la urma e cit de multumit esti tu de el...ca l-ai cumparat si la asta nu se mai poate face nimic !
As sugera sa vizualizezi pe dprewiew niste articole comparative si, mai important decit atit, consider eu, sa ne dai niste imagini la ISO 400 minim...
Florin
nici n-am de ce sa imi dau pumni in cap ... sunt super multumit de el.
trebuie sa recunosc ca factorul determinant a fost pretul (si singurul care se apropia de el era d50)

imagini la iso 400 ... gasiti peste tot, dar va dau si eu ... la rezolutie full? cum vreti?
oricum, va asigur ca si cele la 1600 pot fi folosite (indraznesc sa zic ca, cu un pic de post-procesare + salvare RAW + noise ninja etc etc, si cele la 3200 sunt acceptabile)
Old 05-11-2006, 22:43
Senior member

aparat

Quote:
Originally Posted by shobi View Post
nici n-am de ce sa imi dau pumni in cap ... sunt super multumit de el.
trebuie sa recunosc ca factorul determinant a fost pretul (si singurul care se apropia de el era d50)

imagini la iso 400 ... gasiti peste tot, dar va dau si eu ... la rezolutie full? cum vreti?
oricum, va asigur ca si cele la 1600 pot fi folosite (indraznesc sa zic ca, cu un pic de post-procesare + salvare RAW + noise ninja etc etc, si cele la 3200 sunt acceptabile)
Pai daca esti asa multumit...de ce ne-ai mai intrebat ???
Reply With Quote
Old 05-11-2006, 22:45
Senior member

Aparat

Bravos. Daca esti asa multumit de el de ce ne-ai mai intrebat pe noi ???
Reply With Quote
Old 05-11-2006, 22:49
Senior member

Aparat

Completez, desi continui sa nu inteleg intrebarea ( poate doar bucuria achizitiei...)
Sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de el. Asteptam imagini frumoase de la tine.
Reply With Quote
Old 05-11-2006, 23:19
shobi shobi is offline
Junior member

am impresia ca cineva nu a prins firul discutiei ...

eu doar l-am ajutat pe initiatorul topicului cu niste idei despre k100d ... nicidecum nu intrebam de 350d sau altele ...

pozele o sa vina, io nu prea sunt activ pe aici, dar promit sa incerc sa fiu

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules