View Single Post
Old 27-07-2010, 17:10
emilclick's Avatar
emilclick emilclick is offline
Junior member

DownGrade

Mai intai multumesc ca mai bagat in seama.
Apoi ai dreptate ca-i cam o pasarica. Nu stiu sa-ti spun exact cum dar mi-am fcut impresia ca ar fi foarte interesant de vazut performanta unui senzor si prin prisma densitatii de pixeli pe cm2. Am deja un D80 de vreo trei ani si-ti marturisesc ca sunt foarte incantat de el. Are 10MP la fel ca D40x si nu ar avea sens sa ma intereseze acesta, plus ca are sistemul de focus de la D200 in 11 puncte. E clar D40x nu ma intereseaza.
La 10Mp are 2.7 MP/cm2, la fel ca toate aparatele DX de 10MP.
Idealul meu in materie de aparat este D3s. La 12MP are 1.7 MP/cm2, la fel ca toate FX-urile de 12MP.
Din 2009 am reusit sa-mi iau un D300, care la 12MP are 3.3 MP/cm2, adica dublu fata de un FX la 12MP.
D40 are la fel ca inaintasi sai mult apreciati D50 si mai ales D70, 6MP adica 1.6 MP/cm2.
Am impresia ca aceasta densitate face ca lumina acumulata de fiecare pixel sa fie mai buna, cu toate ca progresul tehnologic in domeniu este asa de mare incat acest avantaj este inlocuit repede de alte solutii care au aparut cum ar fi backlight sau o retea de microlens in fata pixelilor care amplifica lumina. Cei de la Fuji se lauda ca solutia lor EXR de re aranjare a pixelilor este cea mai buna. Ce sa mai vorbim de varianta Foveon preluata de cei de la Sigma. Personal cred ca aceasta sar putea sa conduca la o solutie mai performanta dar deocamdata se pare ca Sigma nu are potentialul Canon sau Nikon de a investi in dezvoltarea acestui senzor. Nu stim cum vor evolua lucririle in urmatorii 5 ani. Dar daca intri in caruselul acesta al progresului rapid nu prea ai sansa sa te mentii in top decat daca esti foarte productiv si-ti poti permite noutati in fiecare an.
Astea fiind spuse, precum si bugetul de care as putea dispune, mau condus la aceasta optiune. Anul trecut in toamna am vazut un D40 la F64 cu 750, dar nu m-am gandit la el imediat. Mai apoi cand ma cuprins aceasta idee la vreo doua zile se vanduse. Acum a aparut din nou unul la F64 in kit cu doua obiective si inca ceva card si geanta pe acolo, dar cere 2250 cu totul. Cel pecare mi l-ai sugerat ar fi cam 900 ron. Oricum m-am hotarat sa astept o sansa pe varianta mea si poate cine stie pana gasesc eu ceva si mai discutand cu oamenii poate voi renunta si voi investi in ceva mai util, ca nevoi sunt multe.
Oricum multumesc.
Reply With Quote