View Single Post
Old 02-04-2011, 19:34
the rookie the rookie is offline
Senior member

shootme, intrebarea ta nu poate avea un raspuns univoc, fiindca lipsesc citeva variabile: distanta focala a obiectivului si distanta de la planul filmului (senzorului) pina la punctul de interes de pe subiect. Numai cunoscind si variabilele astea ai sa poti aprecia just marimea DOF si gradul practic de confuzie al autofocusului aparatului tau. Afara de asta, exista un punctulet verde, linga exponometru, care iti arata foarte precis unde este focusul fizic. Te sfatuiesc sa-l folosesti, decit sa ai incredere oarba in punctul ala rosu, prestabilit. Si, de cele mai multe ori, nu e vorba de incredere, ci de propria ta exactitate in a-l respecta perceptual, fiindca, lumea tinde sa aleaga punctul central, dar, din miscare sau din incadrare, acesta poate sa nu pice exact peste ce intentionam noi si doar sa pretindem ca am focalizat corect, exact ca in poza a doua a ta (sint sigur ca, daca analizezi scrupulos ce faci, ai sa-mi dai dreptate aici).

Am sa-ti dau un exemplu practic, pentru Canon 350D: daca folosesti un obiectiv portret de 105mm, deschis la maxim, f/2 si plasezi fata la 2 metri, eroarea ta de DOF va fi de circa 3 cm. Pai chiar si cel mai cirn nasuc de fata depaseste aceasta lungime, deci daca plasezi punctul tau de focus pe virful nasului, ochii iti vor iesi neclari, sau reciproc... Deci vezi matale ca enorm de multe lucruri depind de cit de judiciosi sintem atunci cind incercam sa dam vina pe aparate si, daca deschidem la maxim o diafragma, trebuie sa ne asteptam nu numai la o rigurozitate si la o precizie ce depaseste puterea de apreciere a propriilor nostri ochi, ci si la fenomene de difuzie, care adauga si mai mult la dificultatea portretistica concreta... Uite aici un site care iti calculeaza toate marafeturile astea, care mai de care mai plicticoase: http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Reply With Quote