Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 215 Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /storage/content/74/102274/galeriafoto.com/public_html/forums/showpost.php on line 220 Galeria Foto - View Single Post - Obiectiv evenimente (nunti, conferinte, etc)
View Single Post
Old 12-05-2008, 08:25
narcisa's Avatar
narcisa narcisa is offline
Member

buna - eu nu am facut fotografii de nunta decat prietenilor dar subscriu la un obiectiv foarte versatil sau un wide+tele, dar asta ar insemna sa schimbi obiectivul si poti rata momente importante. Carduri muuult mai mari si cat mai multe ca sa nu ai vreo surpriza neplacuta + daca din greseala se distruge unul mai ai altele cu alte momente. Nu e ok dar mai salvezi din situatie.
Eu as spune sa incerci intai cu echipamentul pe care il ai si sa vezi daca iti place - desi la prima vedere pare un lucru usor sa stii ca fotografia de nunta e un eveniment foarte complicat - incepand cu mireasa care se vrea asa si asa, soacrele si asa mai departe.
Parerea mea ar fi 1. sa incerci la vreo 2 nunti sa fii mana a 2-a sa vezi cum ti se pare si 2. sa folosesti echipament mai ieftin : cel putin la noi in oras pretentiie clientilor nu sunt cine stie ce - oricum o poza de 10 mpx tiparita la 10x15 are calitate suficienta. Pentru tablouri, oricum, majoritatea apeleaza la studio.

Nu in ultimul rand, chiar daca multa lume prefera blitzul, eu as recomanda pentru fotografiile de afara o blenda reflectorizanta deoarece lumina naturala mi se pare mai placuta. si un monopied pe care sa poti sprijini aparatul pentru a obtine timp mai scurt de expunere.

Multa bafta

aaa, si revin cel mai important mi se par discutiile in prealabil sa stii exact ceea ce vor cei care solicita pozele - unele mirese vor musai sa se vada toata rochia (ca deh, de aia au dat banii), altii vor portrete. Unii vor ceva mai formal, altii din contra, momentele mai vesele.
Reply With Quote